РАДОСЛАВ СТОЙЧЕВ, кореняк троянец, на 77. Добре познат на всички ни с голямото си дело – основаната и ръководена от него десетилетия детска Школа по радиоелектроника, запалила по техниката и насочила към инженерните науки стотици троянски деца, печелила купища награди от национални и други състезания и носила заслужена слава на Троян и троянското образование. Това дело му донесе и наградата „На учителя – с любов!“ (2019 г.). Отделно – Радослав, наричаме го така, защото при него няма официалности и бариери, е колоритна личност, троянски чешит от класа, обичащ, знаещ и помнещ толкова за града ни, колкото малцина; и немаловажното – умеещ да го разкаже. Отдавна го „навивахме“ да стане колумнист на Т21 и да сподели на страниците на вестника ни от своите истории, съгласен бе, но идеята все се отлагаше във времето. И сега й дойде времето, кръстихме колонката му „Троянските истории на Радослав“. Т21
Курсът по машинно шиене и бродерия за момичета, организиран от Васил К. Табаков, Троян, 1908 г. |
ОСНОВНАТА дейност на Васил са машините за шеф и бродерия. Занимава се с това от 20-годишен. Съдбата му е много интересна. Някой си Димо Табаков през 1835 г. бяга от Ловеч заради чумата. Заселва се в Троян, на Тъбаанъ (Табахана, по троянски Тъбаанъ, е кожарска работилница). И сега в кв. „Вароша“ в Ловеч има улица „Димчева“, по името на ловчалията Димо Димчев. Той има син Къньо, който се жени за Дона от Троян. Раждат им се 14 деца, но… нещастие, всички тия деца умират. Казват на Къньо да купи икона на св. Стилиян Детепазител и да я освети. Така и става. Раждат се още четири деца – две момчета и две момичета. Момичетата са Елена Дичевска и Мита Свиревска, момчетата – Ангел Кънев Табаков и Васил Кънев Табаков. Денят на св. Стилиян е 27 ноември.
Васил Кънев Табаков |
ИМАЛО и момичета чирачета от селата, които са чиракували през лятото от Гергьовден (6 май) до 26 октомври. Получавали са заплата, за да изкарат зимата и на пролет това се повтаряло. Васил К. Табаков събрал тия момичета и направил 2-годишен курс. През зимата момичетата се учели да шият на машина и да бродират с машината на гергеф. На втората година получавали свидетелство, че могат да работят това – майстор шивашки машини.
ФИРМАТА на Васил К. Табаков се казвала „Борн и Сие“ Той умира на 65 години на 2 октомври 1939 г. от бронхопневмония, защото спасява дете момиче, давещо се в Тънковския вир и се простудява. А аз не разбирам от механика, но на няколко пъти ми се случва да поправя шевна машина – ей, така. Невероятно е! Събрах една от произволни части от 1897 г.
Още от и за автора:
Още от „Троянсксите истории на Радослав“:
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)