РАДОСЛАВ СТОЙЧЕВ, кореняк троянец, на 77. Добре познат на всички ни с голямото си дело – основаната и ръководена от него десетилетия детска Школа по радиоелектроника, запалила по техниката и насочила към инженерните науки стотици троянски деца, печелила купища награди от национални и други състезания и носила заслужена слава на Троян и троянското образование. Това дело му донесе и наградата „На учителя – с любов!“ (2019 г.). Отделно – Радослав, наричаме го така, защото при него няма официалности и бариери, е колоритна личност, троянски чешит от класа, обичащ, знаещ и помнещ толкова за града ни, колкото малцина; и немаловажното – умеещ да го разкаже. Отдавна го „навивахме“ да стане колумнист на Т21 и да сподели на страниците на вестника ни от своите истории, съгласен бе, но идеята все се отлагаше във времето. И сега й дойде времето, кръстихме колонката му „Троянските истории на Радослав“. Т21
СЕГА за изгъзека с Ленин, то си беше цяло комунистическо чудо. По онова време измислиха почина 200 Ленински дни. Измислиха и Ленинските съботници, тогава в събота се работеше 6 часа – от 7:00 до 13:00, но заради съботниците се работеше безплатно 8 часа?! Измислиха партийната повеля да се работи и в неделя. Точно така беше на 20 юли 1969 г., тогава се жених. Господ с това явно бе помислил за мен и ми даваше знак, но аз не разгадах посланието. Господ наистина постоянно ни праща „телеграми“, но ние не ги разчитаме.
НО ДА СЕ ВЪРНЕМ на мумията, която и сега си дреме в мавзолея. Ще попитате как така електрически котлон проговори, че даже и пропя – можеше и музика да се чуе от него? През 50-те и 60-те години на миналия век се използваха котлони с открити нагреватели. Наричаха ги реотани. Това бяха метални спирали, поставени в каналите на керамични плочи. Когато котлонът не се нагрява, спиралите се свиват и са изпънати. При нагряване те се зачервяват и разширяват – движат се. Чува се леко бръмчене до пълното им нагряване. А какво ще се случи, ако котлонът се включи в линиите на радиоточките? Случва се точно това, проговаря. И по онова време котлонът най-спокойно каза: „100 години Ленин!“.
ТАКА беше. И една подробност: тогава усилвателите бяха с радиолампи, а не като сега с транзистори. Затова тогава натоварванията и късите съединения изобщо не бяха проблем, защото лампите работят с високо напрежение и малък ток и не се повреждат.
А КОТЛОНЪТ наистина го каза: „100 години Ленин!“. Дано това най-после свърши, защото още не е.
Още по темата:Виц
Ленин каза: „Ку-ку!“
По случай 100-годишнината от рождението на Ленин бил обявен конкурс за най-ефектен стенен часовник с вид и украса, свързана с делото на вожда. Май е било в сесерето, но може да е било и у нас. Трето място спечелил часовник с дърворезба, изобразяваща Ленин, държащ реч на митинг. На второ място класирали часовник с кукувица, която на всеки час се показвала, изкуквайки: „Ленин! Ленин!“. Първата награда била присъдена на подобен часовник, на който от прозорчето се показвал Ленин и се провиквал: „Ку-ку! Ку-ку!“.
След конкурса били обявени наградите: трета награда – екскурзия до Сибир с връщане; втора награда – екскурзия до Сибир без връщане; първа награда – среща с юбиляря.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)