КМЕТЪТ МИХАЙЛОВА, още в първия си мандат, успя нещо, което не се удаваше на предходниците й с десетилетия – да върне на Троян минералните води и прочутите минерални бани в с. Шипково (Шипковски минерални бани), дотогава експлоатирани, разбирай грабени и съсипвани, от едно държавното дружество мастодонт, „Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс“ ЕАД, базирано в с. Баня, Пловдивско. Връщането стана през 2014 г. И не се случи лесно – имаше много совалки до София, лобирания, тънки управленски ходове; обаче се случи (виж „Баните в Шипково вече са наши“, 2014 г. – бел. ред.).
НО ПЪРВОНАЧАЛНИТЕ очаквания и ентусиазмът шипковската минерална вода и Шипковските минерални бани да заработят в наша троянска полза – т. е. да възродим курорта, който още през първата половина на миналия век, десетилетия преди преврата на 9 септември 1944 г., е прочут в цяла България, а в някаква степен, въпреки постепенния упадък, пази позиции и след това – се разпиляха. Имаше опити Община Троян сама да направи възраждането – обречени априори заради липсата на ресурси (финансови и други) и опит/експертиза в тази област. Имаше и опити местният бизнес да се справи със задачата – нищо и половина. Имаше и опити да се търси солиден външен инвеститор – не се намери, поне досега (виж „Концесия за Шипковските минерални бани?“, 2019 г. – бел. ред.).
И РЕЗУЛТАТЪТ днес, десетилетие след като си върнахме шипковското минерално богатство, не е добър, стоим като че ли в същата изходна позиция. По-долу ви представяме един материал на Българската асоциация за термално наследство, чието мото и кауза е „Да бъде баня!“, който бие камбаната за Шипковските минерални бани. Твърде остро, но справедливо. И тук една уговорка – да се вини (само) сегашната кметска администрация, която, както казахме, направи голямата първа крачка през 2014 г., няма да е справедливо, причините са много. Но дано все пак хубавото се случи…Т21
Сградата на Минерални бани Шипково – образец на българския архитектурен модернизъм от началото на 20. век |
Минерални бани Шипково днес – запуснати и рушащи се |
СТОПАНИСВАНЕТО след 2000 г. поема „Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс“ (СБР-НК), структура, приемник на бившето „Курортно дело“ към Министерство на здравеопазването. Банята работи по здравна каса и предлага много балнеопроцедури. Направени са някои не дотам сполучливи ремонти, но си личи че сградата е била поддържана.
ПРЕЗ 2014 Г. Минерална баня Шипково е единствената баня, извадена от активите на СБР-НК и предоставена безвъзмездно на Община Троян. Надеждите как банята ще върне предишната слава на курорта не се сбъдват. Вече 9 години банята е затворена, оставена без охрана и поддръжка и се плячкосва.
ОБЩИНА ТРОЯН се отказва сама да стопанисва комплекса (към имота има минерален басейн и още други сгради) и през 2019 г. пристъпва към процедура за отдаване на концесия. И тук, както и при неуспешните концесии за Централна минерална баня в София, виждаме условия, които са неизпълними и отблъскват инвеститорите вместо да ги привличат. Общината решава, че ще събори част от сградите и предлага концесия за 32 години с възможност за удължаване с още 9 срещу строителство и модернизация на банята. През декември 2019 г. Общинският съвет в Троян гласува против това предложение и процедурата за определяне на концесионер е прекратена. През следващите четири години не се намира финансиране, няма бюджет за възстановяване на банята и днес тя изглежда така – притаила дъх между прекрасната природа, забравена и изоставена, в очакване да се намерят пари за нея и хората, които имат нужда от лечебните минерални процедури или релакс с минерална вода.
Разрухата е пълна |
ЕТО И ПОЛЕЗНА информация от сайта на Министерството на туризма за минералната вода от находище Шипково. Температура на минералната вода – от 33⁰С до 37⁰С. В курорта може да се провежда профилактика и балнеолечение при следните хронични заболявания: на опорно-двигателен апарат (ревматологични: дегенеративни ставни заболявания – артрити, артрозоартрити, периартрити, спордилартрити и др.); ортопедични и травматологични – миозити, тендинити, бурсити, следфрактурни състояния, след травматични състояния на връзки, стави и мускули, след алопластика на става и др.; на гръбначен стълб – дискова болест, гръбначни изкривявания и др.; на периферна нервна система – неврити, радикулити, плексити; функционални нарушения на нервната система; метаболитни заболявания – захарен диабет, подагра; белодробни заболявания и заболявания на сърдечно-съдовата системи.
Снимки: Български архитектурен модернизъм и БАТН
Генадий Маринов |
БЕЛЕЖКА НА РЕДАКТОРА
Ще си позволя един автоцитат отпреди много години (виж „Шипково – кучета го яли“, Т21, 2009 г. – бел. ред.): „Шипково (Шипковски минерални бани) е стар курорт. Още в началото на миналия век тук са идвали летовници от цялата страна. Неслучайно – шипковската минерална вода, като състав и температура, е уникална, и с доказани целебни качества. Тази даденост – уникалната минерална вода – я има и днес. Има го и другото – невероятната красота на Троянския Балкан, в който се е сгушило селото. Логиката сочи, че днес Шипково би трябвало да е процъфтяващ национален курорт, прочут, богат, модерен, с много екстри, пращящ (целогодишно) от летовници и туристи откъде ли не. Да, ама не! Шипково – въпреки предприемчивостта и пословичния патриотизъм на местните хора – е застинал в някаква отколешна овехтялост и неактуалност. И макар че се опитва да се прави на нещо друго (истинско и модерно), никак не успява. Ако не вярвате, погледнете „големия” шипковски минерален басейн – очукан, стар, изпразнен откъм екстри, плитък, смехотворен; жалко за вълшебната вода, с която е напълнен. Защо е така?“.
Стряскаща е актуалността на това ми отдавнашно писание, тази нашенска непомръдналост във времето?! Имаме богатство, което изтича в реката, буквално и преносно… Българска му работа, и троянска. Но все някога ще стане, няма как да не стане, вярвам го.
Генадий Маринов
Още по темата:
- Шипково - кучета го яли (2009 г.)
- Продават МО базата в Шипково? (2010 г.)
- Шипково - сред победителите в "Евросело 2012"
- Кметът пита министъра (2013 г.)
- Здравният министър ни даде надежди за Шипково (2014 г.)
- Връщат ни Баните в Шипково?
- Не ни върнаха Баните в Шипково?
- Баните в Шипково вече са наши
- Калинка Славова: Решението е в частната инициатива
- Концесия за Шипковски минерални бани? (2019 г.)
- Обявена е концесията за Шипково (2020 г.)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)