ТРОЯНСКИЯТ Общински съвет не се поддаде на натиска и преди време гласува „ВиК Стенето“ ЕООД да си остане общинско и срещу присъединяване към държавния ВиК холдинг. Последователно тази позиция бе отстоявана на всички местни управленски равнища – местен парламент, кмет, местни партийни структури, ръководство на дружеството и т. н. Бе предприет и един превантивен ход – основните ВиК съоръжения бяха извадени от капитала на водното дружество и присъединени директно към Община Троян, т. е. при евентуална национализация, за по-благозвучно я наричат консолидация във ВиК сектора, тази немалка общинска собственост да си остане наша, троянска.
А ЗАЩО Троян даде такъв отпор! Неслучайно! Първо – факт е, че троянската канализационна мрежа е по-добра от във всичките останали седем общини на Ловешка област, където водните дружества са консолидирани; и при евентуалното ни присъединяване към държавния ВиК холдинг шансът към нас да се насочат субсидии е равен на нула – субсидиите ще отидат към най-слабите звена. Второ, но не по важност – според експерти моментално с присъединяването на „ВиК Стенето“ ЕООД към холдинга цената на водата в община Троян ще поскъпне рязко. Трето – сравнително добрата общинска ВиК структура, в която години наред целенасочено се инвестира, ще ни бъде отнета в полза на държавата.
СЕГА да се върнем на внушенията, че натискът за включване на общинските ВиК дружества, разбирай и троянското „ВиК Стенето“ ЕООД, в държавния ВиК холдинг идва от ЕС. В своя неголям фейсбук пост от 2 декември г-жа Михайлова сподели, че – като представител на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) в Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС), чрез която се осигуряват европейските средства за подобряване на водната инфраструктура у нас – присъствала на първото заседание на новия състав на комитета. И споделила несъгласието си с публикувания на 30 ноември т. г. Законопроект за водоснабдяването и канализацията, поставящ наново въпроса за закриване на общинските ВиК дружества. Което (поредното поставяне на въпроса за национализацията на ВиК дружествата) не е изненада.
ИЗНЕНАДА било чутото за пръв път от ръководителя на Управляващия орган на ОПОС у нас Галина Симеонова, че „от национално ниво преди 10-12 години е излязло решението за консолидиране на сектора“ и съответно за лишаването от европейско финансиране“. С други думи – идеята за национализиране на общинските ВиК дружества в България е наше, българско (отпреди 10-12 години), а не на ЕС. А защо е напънът за национализация, не е трудно да се досетим – във ВиК сектора има и ще има много (европейски) пари и апетитите за усвояване не са никак малки.
Генадий Маринов
- Готвят национализация на общинските ВиК дружества? (2012 г.)
- Обща декларация срещу одържавяването на ВиК сектора
- И депутатите ни срещу ВиК национализацията
- Троян срещу консолидацията във ВиК сектора (2016 г.)
- Държавата обяви война на Троян!
- Първоаприлска: Борисов подкрепи Троян в битката за водното дружество
- Манолова в Троян, брани ВиК дружеството ни от национализация (2020 г.)
- Шефът на КЕВР похвали троянското ВиК дружество (2021 г.)
- Министър Комитова: „Троян е отличникът“
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)