* Основан е през 1832 г. от игумена на Троянската обител дядо Партений, през бунтовната 1876 г. е разрушен от турците, през 1913 г. е възстановен в сегашния си вид, а през 1914 г. е осветена внушителната му трикорабна църква
150 причини да посетиш Троян
|
Гледка към църквата на Зелениковския манастир „Св. Йоан Предтеча“ |
РЕКЛАМНАТА кампания
„150 причини да посетиш Троян“, организирана от Община Троян по случай големия юбилей, който отбелязваме през 2018-та и чиято кулминация ще е на 14 октомври, празника на града ни – 150-годишнината от обявяването на Троян за град (случило се е през 1868 г. – бел. ред.), набра скорост. „Рекламната и информационната кампания ще представят по един атрактивен начин както традиционни, така и иновативни и недостатъчно познати страни на красивия Троян“, припомняме думите на кмета Донка Михайлова при старта на кампанията. Присъединихме се към почина на фейсбук страницата „Красив Троян“ и от бр. 2 започнахме, по наш избор, да публикуваме от 150-те причини (номерирането не е по значимост). Първа бе причина №41: „Да плуваш в открит басейн с минерална вода дори през зимата“.
СЕГА насочваме вниманието ви към причина №141: „Да посетиш Зелениковския манастир“. Един наистина чуден малък храм на близо два века, скътан на едно от най-красивите и необикновени места не само в Троянския Балкан и Балкана (Стара планина), но и изобщо в България. Казваме го не от местни пристрастия, цитираме чутото от туристи и гости. А и всеки лесно може да се убеди, че не говорим празни приказки – обителта е на високото, но се достига лесно и си заслужава. „Направи си туристическа разходка до Зелениковския манастир и виж изключителния иконостас, дело на Дебърската школа“, се казва в краткия рекламен текст за причина №141.
МАЛКО история. Манастирът „Св. Йоан Предтеча“ (Зелениковския манастир) е основан през 1832 г. от тогавашния игумен на Троянската обител дядо Партений. През бунтовната 1876 г. е разрушен от турците, а през 1913 г. е възстановен в сегашния си вид, на следващата 1914 г. е осветената внушителната му трикорабна църква. Зелениковският манастир разполага с няколко жилищни помещения, едното от които предлага нощувка на посетители, в двора има кът за отмора и каменна чешма с леденостудена планинска вода. Преди десетина години при буря върху манастирската църква падна грамаден бор и част от покрива бе разрушен; тогава приятели на манастира и на стопанката на манастира от вече повече от 30 години леля Дана, сред тях бе големият български пътешественик и наш земляк Миро Нанков (по-късно свързал трагично съдбата си със Зелениковския манастир, за което напомня паметна плоча – бел. ред.), помогнаха със средства и труд и щетите бяха възстановени.
|
Патриарх Неофит на раздумка с леля Дана, 17 август 2017 г. |
ДНЕС скитът, който е значим духовен обект, а и туристическа атракция с немалка популярност, се нуждае от сериозни ремонтно-възстановителни работи и подкрепа. В тази посока игуменът на Троянската обител епископ Сионий неотдавна обяви, че ремонтът предстои и двата скита – Зелениковския и манастирчето „Св. Никола“ в с. Орешак, ще бъдат възродени. На 17 август м. г. Негово светейшество Българският
патриарх Неофит посети Зелениковския манастир и се разговори с леля Дана за проблемите на планинската обител. Със сигурност е станало дума и за належащите ремонтни работи; като тук е мястото да припомним, че още като русенски митрополит през 2010 г. дядо Неофит издигна призива да се помогне на Зелениковския манастир, който в предишни години е бил използван и за лятна резиденция на патриарха.
Т21
Още по темата:
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)