МВР предупреждава: Обиколката иде, на 7-ми и 8-ми затваряме Троянския проход

На 7 и 8 септември (понеделник и вторник) 2009 г. през територията на община Троян ще преминат участниците в 59-та международна колоездачна Обиколка на България.
Във връзка с това РУ на МВР – Троян предупреждава, че през тези два дни за определено време ще бъде затворен за движение проходът Троян - Кърнаре. Затваряния ще има и на участъците в града, където ще премине стоманената колона
.


График на затварянията:

1. НА 7 СЕПТЕМВРИ 2009 Г., ПОНЕДЕЛНИК, ще бъде спряно движението през прохода Троян – Кърнаре за времето от 13:15 до 18:00 часа (за товарни автомобили) и от 14:00 ч. до 18:00 ч. (за леки автомобили); за времето от 16.00 до 18.00 часа ще бъде спряно движението по маршрут: от Камен мост в с. Бели Осъм – ул. „Ген. Карцов” – кафе-клуб „Рио” – ул. „Захарий Стоянов” – ул. „Димитър Икономов” – ресторант „Диана” – ул. „Раковски” – Пачовия мост (моста срещу фирма „Елма”) – ул. „Васил Левски” (от кръстовище след Пачовия мост до централния площад „Възраждане”);

2. НА 8 СЕПТЕМВРИ 2009 Г., ВТОРНИК, ще бъде спряно движението през прохода Троян – Кърнаре за времето от 12:00 до 15:00 часа (за товарни автомобили) и от 12:30 до 15:00 часа (за леки автомобили); за времето от 13:00 ч. до преминаване на участниците в състезанието ще бъде спряно движението по маршрут: от централния троянски площад „Възраждане” – по ул. „Ген. Карцов” – с. Бели Осъм – Камен мост – с. Балканец.

Умоляват се гражданите в посочените дати и часове по възможност да използват другите старопланински проходи и да избягват посочените маршрути.

Начало

Троянци – отборен шампион на България, Даниел Петров с индивидуалната титла

* Колоездачите на "Хемус 1896" (Троян) триумфираха и на Държавното на шосе за многоетапни състезания

СЛЕД ТИТЛИТЕ на Владимир Коев и на Йовчо Йовчев и „среброто” на Павел Шуманов от Балканския шампионат на шосе в Турция в началото на м. август, бегачите на троянския КК „Хемус 1896” постигнаха нов сериозен успех. Поредният за нашите непосредствено преди големия старт за годината – 59-та международна колоездачна Обиколка на България, започваща на 7 септември.

„ХЕМУСЕЦЪТ” ДАНИЕЛ ПЕТРОВ по категоричен начин извоюва победата на Държавния личен шампионат на шосе за многоетапни състезания, провел се в Сливен (22-23 август), а съотборникът му Павел Шуманов – 3-кратния победител в българския Тур, допълни с третото си място троянското присъствие на почетната стълбичка. Шампионатът бе в три етапа – критериум по улиците на Сливен (спечелен от Даниел Петров), 20 км индивидуално по часовник (Владимир Коев е трети, Даниел Петров - четвърти) и 110 км общ старт с финал на връх Гавраилово (спечелен от Павел Шуманов, трети – Даниел Петров).

СЕДМИЦА ПО РАНО „ХЕМУС 1896” (ТРОЯН) ДОКАЗА, че е и безспорният тим №1 у нас, спечелвайки Държавния отборен шампионат за мъже, чийто домакин отново бе Сливен (15-16 август). В крайното класиране „хемусци” оставиха на цели 6 минути зад себе си вторите – тима на Пловдив; следват отборите на Бургас, Несебър, Добрич и ЦСКА.

Начало


Кога ще ги стигнем белгийците?!

* Ще чакаме ли да дойдат следващите общински избори, за да ни обърне някой внимание и да реши очевадния проблем? Не плащаме ли еднакво данъци - гражданите в центъра, и тези (ние) от крайните квартали? * Може би някога ще можем да сравняваме Бонковския дол и Брюксел?


КОГАТО СЕ ВРЪЩАМ В БОНКОВСКИЯ ДОЛ ОТ БРЮКСЕЛ, слизам на последната спирка в горния край на града, малко преди табелата за край на Троян (Бонковския дол е една миниатюрна махаличка в самия край на Троян, сгушена в Балкана в посока към Беклемето, принадлежаща „де юре” към града, но имаща по-скоро селски вид и чар – бел. Т21). Казвам спирка, но това всъщност е нещо като спирка (ама не съвсем), място, където спира автобусът - пространство, представляващо една канавка или много кална, или много прашна в зависимост от сезона, обрасла с храсти и обилно отрупана с боклуци.

НЯКОГА, КОГАТО БЯХ УЧЕНИЧКА В КВАРТАЛНОТО УЧИЛИЩЕ, съм чакала приятелки на тази спирка. Имаше оранжева конструкция, доста ръждясала и без стъкла, но все пак служеща за спирка. С годините тя изчезна някъде сред боклуците и храстите. Освен естетическата страна си струва да спомена и безопасността. Тук автобусите спират на място, където е много опасно да се пресича, защото е точно след стръмен завой, без видимост. Необозначената спирка създава опасност за катастрофи при спрял автобус заради ниската видимост, при натоварено движение (каквото е обикновено в този участък) и при тежки условия за шофиране – мъгла, дъжд, сняг. При дъждовно време пък шосето се изпълва с вода и залива мазетата на отсрещните къщи. Да си пешеходец тук е рисковано приключение.

МИСЛЯ СИ КЪДЕ, КАК И ОТ КОГО може да бъде потърсена отговорност за това положение – дали от хората от квартала или от тези, които отговарят за поддържането на инфраструктурата. Парите за обществени дела и ремонти в Троян и изобщо в страната ни може и да не са много, но трябва ли да си затворим очите тогава, да бъдем пасивни и да не предприемаме нищо?!

ЩЕ ЧАКАМЕ ЛИ ДА ДОЙДАТ СЛЕДВАЩИТЕ ОБЩИНСКИ ИЗБОРИ, за да ни обърне някой внимание и да „реши” очевадния проблем? Не плащаме ли еднакво данъци - гражданите в центъра, и тези (ние) от крайните квартали? Въпросът не е само в мизерната гледка - а по-скоро че е крайно неудобно в студ и пек да слизаме от автобуса, че може да се случи и нещастие, че мазетата на съседите се превръщат в езеро при всеки дъжд. Като живеем в краен квартал, дали сме втора категория граждани?! А може би троянските местни власти смятат, че за това „периферно” обществено пространство не трябва да се полагат същите грижи като за всяка останала част от града?!

ОБИЧАМ ТОЗИ КВАРТАЛ. Въпреки че е „крайният” квартал, той е близо до планината, реката и естествената среда на природата. Когато мои колеги от Брюксел ме посещават, ахват от естественото вписване на белите ни къщи сред зеленината и красотата на вълшебната Троянска планина. Какъв дар е природата тук - с разнообразния пейзаж, чистия въздух, шума на планинската река! Колко по-богата е в сравнение с равната и скучна белгийска земя! Тази чудесна природа е „инжекция” здраве, красота и удоволствие в тежкото ни тукашно ежедневие; тя, и това не е никак пресилено, ни помага да оцеляваме. Тя е нашето богатство. И колко малко трябва да направим понякога, за да ни е удобно да живеем, да е всичко подредено и красиво в нашия собствен дом!

ТОВА „МАЛКО” НЕЩО ЗА МЕН В МОМЕНТА е последната спирка в горния край на града, преди табелата за излизане от Троян. Може би някога ще можем да сравняваме Бонковския дол и Брюксел? Сигурно! Ако проявим загриженост за самите себе си, отговорност, подреденост, чистота, усет за красота; и ако се научим да се грижим за общото, за родната улица, град, държава така, както се грижим за домовете си, за личното.

Рада Ганкова, конферентен преводач, Брюксел

Начало

Спипаха трима местни, отглеждали си "трева" вкъщи

ОТ НАЧАЛОТО НА МЕСЕЦ АВГУСТ служителите от РУ на МВР – Троян се натъкнаха на няколко случая на домашно отглеждане на канабис. В две частни жилища в града троянските полицаи открили общо пет големи саксии с „трева”, избуяла докъм 2 метра; общото тегло на зелената маса било около 2 кг. Случаят в с. Дебнево обаче е много по-сериозен – тамошен жител си отглеждал канабиса съвсем професионално, в оранжерия в двора. Откритото количество е около 14 кг.

СРЕЩУ ТРИМАТА „ЗЕМЕДЕЛЦИ” са образувани досъдебни производства по чл. 354 в, ал. 1 от Наказателния кодекс (НК), предвиждащ от една до шест години затвор и глоба от 2 до 10 хил. лв.

Т21

Троянското трасе за мотокрос бе определено за №1 в света

* Пророчески се оказаха думите на италианеца Алесандро Ловати: „Трасето в Троян е най-хубавото, което съм виждал в Световния шампионат” * Кардаша ще стяга куфарите – но не за Монако, а за Италия * Възможен е уникален български „трипъл” – три наши трасета най-добри в света в своя клас * Богдан Николов: „Договорът за Формула 1 е почти 99% финализиран”

БОГДАН НИКОЛОВ – председателят на Българската федерация по мотоциклетизъм (БФМ), вчера, 27 август, обяви по програма „Хоризонт” на БНР една желана, но и очаквана вест. Мотополигонът в Троян (на Калеешкото) – който на 13-14 юни бе домакин на кръгове от Европейската купа в клас ЕМХ2 (125 куб. см) и Световния шампионат в клас МХ3 (до 500 куб. см) и по всеобщата оценка се справи блестящо с отговорната си задача – е избран за трасе №1 в света по мотокрос в клас МХ3. За пореден път и друг български полигон за мотокрос – „Горна Росица” край Севлиево, бе оценен като най-добър в света в клас МХ1; не е изключено и трети наш мотополигон – този за супермото в Долна Митрополия, също да бъде обявен за №1 в света, като българският „трипъл” ще бъде уникално постижение, което не се е случвало досега и едва ли ще се повтори някога.

НОВИНАТА, ЧЕ ТРОЯНСКИЯТ МОТОПОЛИГОН е получил изключителното признание за №1 в света ни потвърди и инж. Николай Хитров – специалистът в общинската администрация в Троян, който пряко отговаря за работата по трасето от страна на Общината и е неизменен член на организационните комитети на всички международни стартове, проведени тук (Община Троян е един от основните партньори в разработката на съоръжението – бел. Т21).

ПРИПОМНЯМЕ, че на откриването на стартовете от Световния шампионат през юни председателят на международното жури Алесандро Ловати бе категоричен: „Трасето в Троян е най-хубавото, което съм виждал в Световния шампионат. И смятам, че с пълно основание ще кандидатства за „Най-добро трасе по мотокрос в света в клас МХ3”.

ВЯРНА СЕ ОКАЗА И ПРОГНОЗАТА на зам.-председателя на БФМ Мариян Станчев, който в директното предаване на БНТ 1 от мотополигона в Троян на 14 юни обяви, че председателят на местния клуб „Троян Моторспорт” Камен Ангелов-Кардаша трябва да си стяга куфарите за церемонията в Монако в края на годината, за да получи световния приз за най-добро трасе. Но тук трябва да направим лека корекция – награждаването няма да е в Монако, а в Италия на 4 октомври и, както обяви шефът на БФМ г-н Николов, наградите ще връчи лично италианският премиер Силвио Берлускони.

И ДРУГА ВПЕЧАТЛЯВАЩА НОВИНА С БЪЛГАРСКИ АДРЕС съобщи Богдан Николов – днес (28 август) на заседание на най-високо равнище, провеждащо се на пистата „Спа” в Белгия, ще се реши дали България ще получи домакинството на кръг от най-престижното пистово автомобилно състезание в света „Формула 1”. „Договорът за Формула 1 е почти 99% финализиран”, сподели г-н Николов. Ако това стане факт, се планира първият български старт да е през 2011 г. или 2012 г. Родната писта ще се изгради до София – на бившето летище в Доброславци, където има удобен терен от 3200 дка.

Т21


*****

Още за троянския мотополигон и за голямото признание

Освен за писта №1 в света троянският мотополигон получава и лиценз за Световен шампионат, каза с радост един от създателите на пистата - Гриша Иванов, чийто син (11-годишният Майкъл Гриша Иванов) е звезда на троянския СМК "Троян Моторспорт", печели много състезания от най-висок ранг и е един от най-добрите на Балканите и Европа в своя клас (65 куб. см) и за своята възраст.

Ето и малко данни, които припомнят създаването на троянската писта за мотокрос. Началото е през 2005 г., когато Троян е домакин на първия си сериозен старт - кръг от Републиканско първенство. През следващата 2006 г. тук се провеждат стартове от Балканския и Източноевропейския шампионат, а през 2008 г. - Европейското първенство за деца и юноши. През 2009 г. мотополигонът до Троян домакинства на състезания от Световния шампионат в клас МХ3 и Европейската купа в клас ЕМХ2.

"Очакваме официалното писмено съобщение до Община Троян, обявяващо нашия мотополигон за №1 в света", коментира кметът Минко Акимов. "Много се радвам, защото така се награждава трудът на много хора. И е важно да се отбележи, че повечето от вложените пари за пистата са от странични средства, а не от местния общински бюджет", поясни градоначалникът, добавяйки, че това е признание и много добра реклама за Троян и района.

Красимира Коларова,
ТВ "Оптиспринт", Троян


Кметът нареди: Затягаме коланите!

* Мерките в разработената антикризисна програма са в две посоки – повишаване на събираемостта на местните приходи и оптимизиране на разходите * Революционно - на гражданите и фирмите, които са длъжници към общинската хазна, ще им бъдат отказвани административни услуги * Вторичните разпоредители с общинския бюджет ще получат до 80% от планираната субсидия

По нареждане на кмета Минко Акимов (на снимката) екип от общинската администрация в Троян е разработила АНТИКРИЗИСНА ПРОГРАМА за повишаване на приходната част на общинския бюджет, научихме от PR-ката на Общината Маргарита Генкова. Мерките, с които ще борим кризата, са насочени в ДВЕ ОСНОВНИ ПОСОКИ – повишаване на събираемостта и обема на местните приходи и оптимизиране на разходите.

Какви са заложените в програмата антикризисни „инструменти”?

ПЪРВАТА ГРУПА МЕРКИ ВКЛЮЧВА:

* От отдел „Местни приходи”
на общинската администрация (това данъчно звено преди три години премина към Общината – бел. Т21) ежемесечно ще се изпращат писма до лицата, осъществили (според информация от Службата по вписванията) сделки, но не подали декларации за облагане;

* Всички служители на бюджетна издръжка в община Троян трябва да платят задълженията си към общинския бюджет в сроковете, разпоредени от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ);

* Приемането на деца в детските ясли и градини в община Троян ще е възможно, само ако родителите им са се издължили по ЗМДТ;

* Социално слаби лица ще могат да кандидатстват за помощи, едва след като представят служебна бележка, че нямат задължения към Общината;

* Служителите от отдел ТСУ в общинската администрация ще засилят проверките за недекларирани подобрения в жилищата (луксозна дограма, изолации, допълнителни конструкции), които завишават данъчната оценка на имота, а оттам и дължимия данък сгради;

* Ще се прецизира процедурата относно данъка върху моторните превозни средства (МПС), включително при принудителното събиране на дължими суми според чл. 107 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Списъците от КАТ за регистрираните МПС ще бъдат сверявани с данните за декларираните автомобили.

* Годишните технически прегледи на МПС ще се извършват само срещу служебна бележка за платени данъци;

* Ще зачестят проверките на място във връзка с извършването и декларирането на патентни дейности; както и проверките на лицата, подали декларации за преустановяване на дейност в края на миналата година;

*
Внезапни проверки ще установяват декларираните данни (заявена квадратура и реално използваема площ) на промишлени, търговски и туристически обекти и дали своевременно е издължена таксата за битовите отпадъци и туристическата такса;

* „Революционна” мярка е, че на гражданите и фирмите, които са длъжници към общинската хазна, ще им бъдат отказвани услуги от Общината. За предоставянето на всички видове административни услуги на физически и юридически лица ще се изисква служебна бележка, удостоверяваща наличието или липсата на задължения към Общината (коментирайки тази мярка на сесия на Общинския съвет преди време, кметът Минко Акимов подчерта, че тя е напълно резонна и се прилага с успех в някои страни от ЕС; общински съветници обаче припомниха, че в Троян вече е правен опит за въвеждането й, но областният управител е оспорил мярката, тъй като влиза в противоречие с принципа за равнопоставеност на всички граждани, заложен в конституцията – бел. Т21).

ВТОРАТА ГРУПА МЕРКИ:

* Ще се прецизират продажбите на недвижима собственост – сделките ще се извършват след задълбочен анализ за очакваните ползи, съобразен максимално с конкретните условия на обща икономическа криза и реалностите на пазара на недвижими имоти;

* Ще се предприемат по-строги мерки за събиране на дължимите суми от наемателите на общински имоти; практиката на безкритично толериране на длъжниците (граждани и фирми) ще бъде преустановена и ще им се търси съдебна отговорност;

* Разходите на общинската администрация ще бъдат максимално оптимизирани; елемент от мярката е и засиленият контрол как се изразходват тези средства (любопитно ще ни е становището на антикризисния екип в Община Троян към казуса с вестник „Троянски глас” – издание /т.е. несвойствена дейност/ на издържания от местния бюджет Общински съвет, но де факто зачислено към общинското дружество „Общински пазари” ЕООД, което от години покрива всичките харчове и традиционни годишни загуби на споменатото издание, възлизащи на хиляди левове – бел. Т21). Ще се ограничат общинските разходи за командировки в страната и чужбина, транспорт, телефонните разходи на Общината и кметствата по селата, разходите за канцеларски материали;

* Разработени са мерки за реализиране на икономии от намаляване на енергийните разходи за всички обществени сгради, както и за уличното осветление;

* Засилва се контрола по качеството и ценообразуването, свързани с инвестиционните проекти;

* От 1 юли 2009 г. влиза в сила и една рестриктивна мярка към вторичните разпоредители с общинския бюджет – става дума за отпускане на общинската субсидия не в пълния й размер, а до 80% от предварително заложената сума (тази мярка всъщност е реципрочна, тъй като се очаква в същия размер – до 80%, да бъде орязана и предвидената за Община Троян субсидия от републиканския бюджет – бел. Т21);

* До 80% ще бъдат съкратени и разходите от общинската хазна, извършвани от първичния разпоредител (Общината). Всички бюджетни разходи от местен характер ще стават след предварителна заявка за поемане на задължения съгласно Системата за финансово управление и контрол (СФУК).

Антикризисната програма, според авторите й, представлява система от мерки за разумно изразходване на общинските средства и е отворен документ, който при необходимост може да се допълва и променя.

Над 6 млн. лева допълнително разкрити задължения

* 126 ревизии извършиха от данъчната дирекция в Ловеч за първите 7 месеца на годината, при 115 от тях са открити нарушения * 45% от разкритията са за над 10 000 лв.

ЗА ПЪРВИТЕ СЕДЕМ МЕСЕЦА на 2009 г. в Териториалната дирекция (ТД) на НАП – Ловеч са извършени 126 ревизии, а допълнително разкритите задължения възлизат на малко над 6 млн. лева. Което пък е с 1,813 млн. лв. повече от разкритото за същия период на миналата година. Това научихме от PR-ката на дирекцията Калина Радоева.

ЛЮБОПИТНОТО Е, че относителният дял на ненулевите ревизионни актове е 91,26% или с други думи – при 115 от ревизиите са открити нарушения. Близо половината – 45%, са с разкрития за по над 10 000 лв. В най-рисковите браншове – строителството и търговията на едро, разкритията са най-големи – съответно за 919 910 лв. и 913 396 лв.; в сферата на производството и търговията с горива сумата е 338 719 лв., при дърводобива и търговията с дървен материал – 195 265 лв.

ОТ НАЧАЛОТО на годината до момента от ТД на НАП – Ловеч са изпратили 9 запитвания до чуждестранни приходни агенции на страни от ЕС. Търсената информация касае фирми на територията на Ловешка област.

МВР предупреждава: пак зачестиха телефонните измами

*Десет групи най-общо са практикуваните телефонни измами
* При всяко съмнение, че се опитват да ви измамят, търсете помощ на телефони 166 или 112, съветват от полицията


В ЦЯЛАТА СТРАНА ОТНОВО ЗАЧЕСТИХА телефонните измами; също и в Ловешко и Троянско, където "ужилените", въпреки множеството предупреждения от полицията и медиите, са десетки само за последните няколко месеца. Измамниците са много изобретателни, с тренирани психологически умения, като по време на телефонния разговор добре се ориентират за възрастта на набелязаните жертви и умеят да се възползват от първоначалния шок след доверената „информация”. Мошениците често сменят сценариите, като обикновено търсят жертвите си сред възрастните хора. Извършителите на измамите са предимно лица от криминалния контингент и основно - от ромски произход; локализирани са в общините Горна Оряховица, Павликени, Левски и Ветово. Измамниците са групирани в добре организирани и затворени престъпни шайки и най-често имат роднинска връзка помежду си.

НЕ СЕ ДОВЕРЯВАЙТЕ, не давайте пари на непознати хора! При всяко съмнение търсете помощ от полицията на телефони 166 или 112.

ДЕСЕТ ГРУПИ най-общо са практикуваните телефонни измами.

1. ОСВОБОЖДАВАНЕ НА КОЛЕТ

Ваш “роднина”, с когото не сте се чували или виждали отдавна, е изпратил колет от чужбина, съдържащ скъпо лекарство, голяма сума във валута или други ценности. Трябва да дадете определена сума, за да получите колета - под предлог, че ако не се плати, от митницата ще го конфискуват. Измамниците могат да поискат да платите транспортни разходи за доставката. В повечето от тези случаи по-късно ви търси друг глас, който се представя за вашия роднина, старае се да ви убеди колко ценна е пратката и обещава, че като се видите, ще ви плати разходите.

2. ИЗГОДНА СДЕЛКА

Телефонно обаждане за закупуване на ремъци, лагери и други части под предлог, че са на много изгодна цена и ще се препродадат с голяма печалба. В повечето случаи измамникът се представя за „познат”. При предаването на исканата сума потърпевшите получават запечатан пакет. Обикновено той е тежък, а по-късно се оказва, че съдържа непотребни вещи.

3. ВНАСЯНЕ НА ГАРАНЦИЯ

„Адвокат”, „следовател” или „полицейски служител” звъни предимно на възрастни хора и им съобщава, че техен внук, внучка, племенник или друг близък роднина е предизвикал пътно транспортно произшествие с пострадал (най-често малко дете), който е в болница с опасност за живота. Трябва да се плати определена сума като гаранция за освобождаване от арест. В повечето от тези случаи измамниците също пращат подставени лица, най-често представящи се за „адвокат”, или „помощник-следовател”, които вземат сумата, за да я предадат на съответния човек, от когото зависи освобождаването на близкия.

4. ОТКУП ЗА ОТВЛИЧАНЕ

Отново жертви на измамниците са възрастни хора. Този път им се съобщава, че внук или внучка са отвлечени и се иска определена сума пари, за да бъдат освободени. По телефона мошениците имитират плач и уплашен глас, с който да впечатлят и да убедят възрастния човек, че наистина техният близък е отвлечен. След като разберат, че жертвата им е подготвила парите, измамниците изпращат посредник, който взима „откупа”.

5. ЗАКУПУВАНЕ НА ВАУЧЕРИ

Друг сценарий е позвъняване от „близък” (племенник или друг роднина), който моли да закупите ваучери за зареждане на предплатени карти на мобилните оператори – тъй като в момента му е необходимо провеждане за важен разговор, а той няма откъде да си закупи нужните ваучери. В тези случаи обикновено потърпевшите също са възрастни хора. След закупуване на ваучерите измамниците се свързват отново по телефона, за да научат кода на ваучера. И толкова.

6. ПРОБЛЕМИ С ПОЛИЦИЯТА

В този случай непознатият се представя за служител на МВР. Обикновено обаждането е рано сутрин. „Полицаят” назовава името ви и ви разпорежда веднага щом затвори, да му позвъните на определен мобилен телефон, за да си спестите проблеми с прокуратура, следствие и т.н. Убеждава ви, че сте извършили административно нарушение, за което дължите глоба. Глобата може да платите по два начина – като се явите в съответното полицейско управление или като купите ваучери към определени мобилни оператори и му издиктувате серийните номера. Логично избирате второто.

7. РОДНИНА В ЧУЖБИНА

Обажда ви се човек, който се представя за ваш близък, работещ в друга страна. Обяснява, че е изгубил парите си, а трябва да пътува за България - за да постъпи на лечение или да плати нанесена от него щета при катастрофа. Моли ви да му помогнете с определена парична сума. Предлага ви да предадете парите на негов приятел или на изпратен от него таксиметров шофьор, за да му „спестите разкарването” до банката или пощата.

8. ВНАСЯНЕ НА ГАРАНЦИЯ

Измамникът се представя за ваш близък роднина - внук или племенник. Съобщава, че е задържан в полицията (естествено в друг град), тъй като е причинил катастрофа и е увредил полицейски автомобил или има тежко пострадал човек, който впоследствие е починал. Сам или чрез негов приятел ви моли да му услужите с пари, необходими за плащане на гаранция за неговото освобождаване. Вие предоставяте сумата на специално изпратен „посредник”, с когото се срещате пред някоя обществена сграда – поща, болница и др. За да бъдат по-убедителни, измамниците често предоставят и телефонния номер на мним полицейски служител, който да потвърди версията им.

9. ПОГАСЯВАНЕ НА ДЪЛГОВЕ НА ПОЧИНАЛ БЛИЗЪК

Измамниците наблюдават таблата за некролози или входните врати на жилищата. Събирайки информация за скоро починал човек, търсят близките му, като се представят за негови колеги или познати. Заявяват, че месец преди смъртта му, са му дали в заем определена сума и искат тя да им бъде върната. Притеснени и объркани, вие сте готови да вземете дори заем от съседи, за да погасите "задълженията" на вашия роднина.

10. ПЕЧАЛБА ОТ ЛОТАРИЯТА

Измамниците ви се обаждат по телефона и ви поздравяват за току-що спечелена награда от някаква лотария; или получавате електронно поздравление за спечелване на много пари (между неколкостотин хиляди и няколко милиона долара) от електронна лотария или от наследство. За да ви преведат тези суми, много бързо искат от вас да им изпратите личните си данни и някаква сума пари. Ако реагирате на писмото, но искате отсрочка, измамниците започват да намаляват сумата; само и само да им изпратите някакви пари, докато в същото време се опитват да източат кредитната ви карта например. Когато някой стигне дотам да им преведе определена сума и чака най-после да се добере до „огромната печалба”, започва мотаене, възникват непредвидени пречки и се искат още и още пари; докато накрая измаменият се усети и спре преводите.


ПОЛИЦИЯТА СЪВЕТВА: ако ви бъде отправена подобна „оферта”, не се доверявайте само и единствено на телефонното обаждане. За да се уверите в самоличността на своя познат, настоявайте за лична среща, питайте за имена и събития, които лицето би трябвало да знае, търсете обратна връзка с него, свържете се с други общи познати и роднини. В никакъв случай не се съгласявайте да правите разплащания в други градове. И още - не споделяйте каквато и да било конфиденциална информация, без да сте установили надеждно самоличността на човека, с когото разговаряте по телефона.

ОД на МВР – Ловеч (материалът е препечатан от сайта на ОД на МВР - Ловеч www.lovech.mvr.bg)

Инагурацията на новия областен управител Николай Нанков

* Губернаторът: няма да правя самоцелни промени в областната администрация, но предстои извършването на сериозен анализ на структурите и кадровия потенциал * Ловешка област е в тежко състояние, нужно е насочване към нас на допълнителен държавен ресурс * Безкомпормисно към лично и икономическо вмешателство в работата * Троянският градоначалник подари на областния кошница с цветя и папка с неотложни троянски искания

ВЧЕРА ПРЕДИОБЕД (24 август) в сградата на областната управа в Ловеч се състоя официалното встъпване в длъжност на новия областен управител – 26-годишния Николай Нанков (повече за ловешкия губернатор, който вероятно ще е най-младият български губернатор – виж ТУК). За инагурацията бяха дошли четирима (от петте) депутати от ловешкия избирателен район – „герберите” д-р Анатолий Йорданов, д-р Станка Шайлекова, д-р Михаил Николовски и „атакистът” Кирил Гумнеров; липсваше единствено „червеният” Евгений Узунов. Разбира се – тук бе и досегашният областен управител Сурай Велиева (ДПС) с целия си екип (припомняме – областните зам.-управители бяха трима, представители на партиите от управлявалата през миналия мандат тройна коалиция, но през 2008 г. след скандал между областния лидер на ДПС Юнал Мъстънов и г-жа Велиева единият от заместниците й, Стойно Стойнов, бе уволнен и останаха двама – Илия Лилов /БСП/ и каращият втори мандат Виктор Таслаков /НДСВ/). Сред гостите бяха и повечето кметове и председатели на местни парламенти на общините в Ловешка област, сред които и троянският градоначалник Минко Акимов. На церемонията бяха поканени и журналисти.

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ е в тежко състояние, а областният град Ловеч е застаряващ град – затова ще работя за насочване на повече държавен ресурс към развитието на инфраструктурата и икономиката на района, коментира на първата си пресконференция, дадена веднага след встъпването в длъжност, новият областен управител Николай Нанков.

ГУБЕРНАТОРЪТ ЗАЯВИ ОЩЕ, че няма да прави самоцелни промени в областната администрация; но предстои извършването на сериозен анализ на структурата и кадровия потенциал на областната администрация (т.е. – стана ясно, че могат да се очакват размествания и персонални промени). А една промяна вече е ясна – областните зам.-управители ще са двама, а не трима (имената им са известни, троянецът Сашо Данков и тетевенецът Пламен Огнянов).

Г-Н НАНКОВ КАЗА СЪЩО, и то в прав текст, че е за разширяване на правомощията на областния управител, схващан досега най-вече като представителна фигура, тъй като в неговите ръце е отговорната функция на балансьор между държавната политика и интересите на местно ниво.

НОВИЯТ ЛОВЕШКИ ГУБЕРНАТОР ДЕКЛАРИРА, че ще работи открито и обеща регулярни срещи с медиите (ще запомним това обещание – бел. Т21). Не подмина и любопитната „възрастова” тема, заявявайки, че възрастта не е порок и че се чувства уверен, тъй като е натрупал достатъчно професионален опит в досегашната си работа в частна консултантска фирма.

ПО-ВАЖНА ОБАЧЕ БЕ ДРУГА ДЕКЛАРАЦИЯ на г-н Нанков – че ще бъде безкомпромисен към опитите да му се оказва каквото и да е лично или икономическо въздействие. Изявлението бе схванато като ясен знак, че решения „под масата” няма да бъдат вземани, както и като демонстриране на характер и „показване на мускули” от самото начало.

СУРАЙ ВЕЛИЕВА – ДОСЕГАШНАТА ГУБЕРНАТОРКА, връчи на наследника си атрибутите на областната държавна власт, след което „нови” и „стари” вдигнаха наздравица с чаша бяло вино. Николай Нанков пък върна жеста, като подари на предшественичката си нестандартен подарък – справочник за 501 туристически забележителности по света с пожелание да има време и желание да ги посети, плюс бележник органайзер за бъдещите й делови ангажименти.

КМЕТЪТ НА ТРОЯН МИНКО АКИМОВ също поздрави новия областен управител с встъпването в длъжност, а поздравленията бяха „гарнирани” с голяма и пищна кошница с цветя. Г-н Акимов връчи на губернатора и още един „дар” – папка с неотложни троянски искания към областната власт.

Т21

P.S. На церемонията присъстваха и двамата, определени вече областни зам.-управители Сашо Данков и Пламен Огнянов, но тяхното официално назначение и уточняването на ресорите им ще стане през седмицата.

„Хемус 1896” доказа, че е №1 на Балканите

* Владимир Коев и Йовчо Йовчев – балкански шампиони, Павел Шуманов – „сребърен”


СЪС ЗАВОЮВАНИТЕ ДВА ЗЛАТНИ И ДВА СРЕБЪРНИ медала при мъжете и юношите на Балканското първенство по колоездене на шосе, провело се в началото на м. август в Турция, троянският „Хемус 1896” защити реномето си на водещ клуб на Балканите. И подсказа, че на започващата на 7 септември 59-та Обиколка на България се кани да играе главна роля (припомняме – тазгодишният български Тур тръгва на 7 септември, стартът е в София, а първият етап е до Троян, финалът е на 12 септември в Пловдив – бел. Т21).

ПРИ МЪЖЕТЕ в дисциплината индивидуално по часовник „хемусецът” Владимир Коев спечели шампионската титла. „Сребърен” в същата дисциплина, на 12 сек. от победителя, е друг от нашите - ветеранът и 3-кратен победител в Обиколката на България Павел Шуманов. Трети е гъркът Саккеларидис.

В ДИСЦИПЛИНАТА 120 КМ ОБЩ СТАРТ при юношите златото отново отиде на троянски адрес - шампион стана Йовчо Йовчев, след изключително бягане и с повече от 2 мин. аванс пред втория, Стефанович от Сърбия. Йовчо записа още едно призово класиране – второ място и сребърен медал в дисциплината индивидуално по часовник.

И ТЕЗИ СВОИ ТИТЛИ троянските колоездачи посветиха на спомоществователите на клуба – официалните спонсори „Инс Деливъри” ООД и застрахователна компания „Уника” АД и спосорите „Актавис” АД и „Калинел” ЕООД.

Т21

Кметът на Поморие избра Троян за почивката си

* Инж. Петър Златанов останал изненадан от ниското ниво на обслужването

ИНЖ. ПЕТЪР ЗЛАТАНОВ – кметът на Поморие (същото онова градче, което според романтичната песничка е „едва на двайсет километра от Бургас” и което днес е един от черноморските ни топ курорти) – миналата седмица е почивал в Троян. Поморийският градоначалник и съпругата му – невроложката д-р Фотка Калчева-Златанова, отседнали в известен троянски хотел, научи Т21.

В ТОЗИ ФАКТ НЯМА нищо необичайно – открай време морските хора търсят за почивка Балкана; и още – знае се, че Поморие е една от предпочитаните морски дестинации за троянци, но обратното също е вярно и поморийци и бургазлии (варненци – още повече) редовно прескачат насам. Хубаво. А пък контактите с първия човек на един от лидерите в туристическия бранш у нас, каквото без съмнение е Поморие, винаги са (ни) добре дошли. Нали и Троян не крие големите си амбиции в туризма (макар че много трябва да се потрудим, за да ги стигнем поморийците - бел. Т21)

ОБАЧЕ? Г-н Златанов споделил пред тукашни приятели, че е останал неприятно изненадан от ниското ниво на обслужването, с което се сблъскал в Троян. Както и изобщо от тукашния подход към туристите, разминаващ се определено с добрите стандарти.

Т21

Бележка на редактора

* „Малко се усмихваме в тази държава!”

ТАЗИ ГОДИНА, както и предишните няколко, си направих малка (4-5-дневна) почивка в любимото ми Поморие. Наистина страхотно е това Поморие: чудесно море, чудесни плажове, много екстри, много култура и история, работливи и дружелюбни хора, видим просперитет (неслучайно Поморие е класирано сред 20-те най-богати общини в България), десетки хиляди гости (вярно – повечето средна ръка, чужденците, основно руснаци и словенци, също; както ми споделиха местни хотелиери, „все по-бедни туристи идват по родното Черноморие, и не харчат по много” - обясняваха си го със световната криза, но се утешаваха с факта, че и в туризма е както в тотото, най-важното правило е „с малки суми, но редовно”) и т.н., и т.н. ...

ТА – ПОМОРИЕ НАИСТИНА е велика работа! И нищо не може да ме накара да го разлюбя; дори това тъпо и самоубийствено черноморско презастрояване (един пример – теренът на някогашните поморийски солници е превърнат в квартал от чисто нови и сами по себе си не лоши кооперации /но кооперации!/, нагъчкани една до друга като копърки в буркан, без въздух, без гледка и още по-лошото – без инфраструктура).

НО И ТАМ, в туристическия тигър Поморие, видях нашенски изпълнения. Редовно си купувах зеленчуците и плодовете от едно квартално магазинче на самия пъп на града, на най-търговската улица. И в повечето случай на щанда бе едно девойче, което тъй нерадостно и нелюбезно гледаше и обслужваше клиентите си, че чак на мен ми ставаше неудобно (и носталгично по усмихнатите и отзивчиви продавачки от Малкия пазар в Троян). Хумористът Румен Белчев казваше - проблемите ни идват оттам, че „малко се пие в тази държава”; ще си позволя да го перифразирам: „Малко се усмихваме в тази държава!”. Много малко! А трябва.

Генадий Маринов

В Троян: Сбогом на влака II?

* Наново нарочиха за закриване 12 жп-линии, сред тях е и Левски – Ловеч Троян * Експертите предупреждават – спре ли веднъж влакът, едва ли ще потегли пак някога * Христо Монов: „По някои от тези линии минава по половин влак на ден”


ОТ НАЦИОНАЛНАТА КОМПАНИЯ „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ), собственик на жп-трасетата и гарите у нас, и от „БДЖ” ЕАД, основният роден жп-превозвач, отново заговориха за закриването на 12 нерентабилни жп-линии (НИКЖИ и БДЖ са изцяло държавни компании бел. Т21). И отново сред нарочените е жп-линията Левски – Ловеч – Троян.

НА СЪВМЕСТНА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ в четвъртък (20 август) шефовете на двете компании - на БДЖ Христо Монов (на снимката вдясно) и на НКЖИ Антон Гинев (на снимката вдясно долу) – са представили твърде негативни резултати на първите 6 месеца на годината (22 млн. лв. загуби за БДЖ и 20% намаление на приходите за НКЖИ плюс задлъжнялост за неколкостотин милиона лева). В тази връзка г-н Монов заявил, че се обсъжда закриването жп-линии и дал пример с Левски – Троян, Левски – Свищов и Подкова – Димитровград. Голямото началство на БДЖ дозасилило мрачните краски с аргумента, че „по-някои някои от тези линии минава по половин влак на ден”, което означавало, че за два дни минава по един влак. (За справка – по линията Левски – Ловеч – Троян всеки ден се движат по три пътнически влака, което може да се провери и от разписанието в официалния сайт на БДЖ – бел. Т21). Колегата му от НКЖИ г-н Гинев обаче (правилно) предположил, че при евентуалното закриване на жп-линиите „ще срещнем съпротивата на местната власт”***.

БИЛО ОБЯСНЕНО, че като крайна мярка и след решение на правителството на Бойко Борисов се предвижда временно затваряне на споменатите 12 жп-линии (по тези линии в момента се движат 12 бързи и 58 пътнически влака). Но било пропуснато да се спомене, че според експертите временното закриване де факто ще означава трайно „хлопване на кепенците”, тъй като възстановяването на движението по едно жп-трасе изисква много ресурси, включително и финансови, които трудно ще се намерят. С други думи – ако влакът до Троян, който върви без прекъсване вече 61 години, спре, едва ли пак ще тръгне някога.

ПРИПОМНЯМЕ – в началото на м. май 2009 г. гръмна новината, че в антикризисната си програма НКЖИ предлага драстични оздравителни мерки, най-радикалната сред които е закриването на 12 слабонатоварени линии (сред които е и тази до Троян). Тези линии непрекъснато трупали загуби (Левски – Троян за 2008 г. била „вътре” с 1,6 млн. лв.), които, в настоящата ситуация на обща икономическа криза, не можели да се компенсират. И трябвало да се реже (ПОДРОБНОСТИТЕ В "ТРОЯН - СБОГОМ НА ВЛАКА" I - ВИЖ ТУК). Фактори от тогавашния кабинет на Сергей Станишев, включително и транспортният министър, се изказаха в подкрепа на идеята за закриване на 12-те линии; в публичното пространство се заговори и за „култовата” дата 20 май, когато щяло да се вземе окончателното решение. Решение обаче не бе взето. Което наведе на мисълта, че става дума за някакви предизборни фойерверки (на 5 юли бяха парламентарните избори), зад които не стоят реални намерения. Запознати пък припомниха, че за последните две десетилетия жп-линията до Троян на няколко пъти е била „закривана”.
Т21

*** През май т.г. кметовете на Ловеч и Троян – Минчо Казанджиев и Минко Акимов (на снимката вляво), заявиха, макар и не особено отчетливо, че ще се борят срещу евентуалното затваряне на жп-линията Левски – Ловеч – Троян. Жепейците от двата града пък недвусмислено обявиха, че разчитат на подкрепа от страна на местната власт. Тогава пред Т21 г-н Акимов увери, че ще направи максималното троянският влак да продължи пътя си. 

АРХИВЕН МАТЕРИАЛ И МНОГО СНИМКИ ОТ ПОСРЕЩАНЕТО НА ПЪРВАТА МОТРИСА "ДЕЗИРО" В ТРОЯН -  ВИЖ ТУК

26-годишният Николай Нанков е новият ловешки губернатор

* Лидерът на троянските „гербери” Сашо Данков - вице

ПРЕДИ ДЕН СТАНА ЯСНО кой ще е новият областен управител на нашата Ловешка област. Според очакванията за губернатор бе определен Николай Нанков, който, както вече ви информирахме, се конкурираше за поста с депутата д-р Анатолий Йорданов (виж ТУК). Ясни са и заместниците му, единият от които е съгражданинът ни и лидер на тукашната структура на ГЕРБ Сашо Данков.

ОБЛАСТНИЯТ УПРАВИТЕЛ НИКОЛАЙ НАНКОВ

КОЙ Е НОВИЯТ НАМЕСТНИК НА ДЪРЖАВНАТА ВЛАСТ в Ловешко? Той е рекордьор във възрастово отношение – най-младият, заемал губернаторското място тук и вероятно най-младият по този показател в национален мащаб (26 годишен). Роден е на 19 декември 1983 г. в Априлци – градчето, център на съседната и свързана много тясно (както административно, така и културно-исторически) с Троян миниатюрна община Априлци. В Априлци е минало детството му, там и в момента живеят родителите му. Основното си образование е получил в родния град, средното – в СОУ „Иван Вазов” в Плевен, профил география, математика и информатика. Завършил е Софийския университет – бакалавърска степен през 2005 г. в Геолого-географския факултет (друг нашенец, завършил този факултет и направил политическа кариера, е бившият депутат от НДСВ и „Новото време” и министър на енергетиката Мирослав Севлиевски – бел. Т21) и магистратура по специалността „Регионално развитие и управление” през 2007 г. От м. февруари 2007 г. до м. януари 2008 г. работи като координатор и главен координатор в сдружението „Консултативен информационен център по европейски програми” – София. От м. април 2008 г. е съдружник в консултантска фирма, където работи като експерт „Регионално развитие, разработка и управление на проекти”; специалист е по проблемите на регионалната политика, местното самоуправление и разработката на проекти, финансирани по програмите на ЕС. Владее английски и немски език.

НОВИЯТ ЛОВЕШКИ ГУБЕРНАТОР БЕ четвърти в кандидатската листа на ГЕРБ на неотдавнашните парламентарни избори (5 юли т.г.) и бе „на милиметри” от влизане в парламента („герберите” от нашия 11-ти Ловешки избирателен район вкараха трима свои в 41-то Народно събрание – бел. Т21). Според собствени признания хобито му е историята и има запалянковски пристрастия към футбола, волейбола и снукъра; заклет левскар и голям фен на изпадналия от Висшата английска лига „Нюкасъл”. Любимият му автор е Чудомир, любим филм – романтичната комедия „Наистина любов” (Love Actually).

ОЩЕ НЕЩО ЛЮБОПИТНО и, поне според нас (Т21), подсказващо сериозен (кинаджийски) вкус, сериозно отношение към политическите му занимания и отлично чувство за хумор – г-н Нанков е почитател на изключителната и безпощадна английска политическа сатира, сериала на ВВС „Новият политик” (The new statesman, 1987 г.; главният герой във филма е „новият политик” Алън Б’стард /от англ. bastard – копеле/, който е олицетворение на липсата на морал в политиката и завършен егоцентрик, чиято единствена цел е личното му облагодетелстване; отлично актьорско превъплъщение на Рик Майол /на снимката вдясно/- бел. Т21), както и на „по-меката”, но също заслужаваща внимание лента от същия жанр „Черното влечуго” (Black adder) с Роуън Аткинсън.

ВИЦЕГУБЕРНАТОРЪТ САШО ДАНКОВ

ГОЛЯМАТА НОВИНА ЗА ТРОЯН ПЪК Е, че при реденето на пъзела на губернаторската власт в Ловешка област е включен и наш съгражданин. Лидерът на троянската структура на ГЕРБ Сашо Данков ще е един от заместниците на новия областен управител (другият е тетевенецът Пламен Огнянов). Г-н Данков бе председател на предизборните щабове на ГЕРБ в Троянско и има лична заслуга за сериозните победи на двата скорошни вота – евроизборите и изборите за национален парламент. Сашо Данков е завършил висшето си образование в София – специалност агрономство. Женен е и има една дъщеря – лекарка, която живее в Австрия и е омъжена за сина на ловешкия депутат от ГЕРБ д-р Анатолий Йорданов. Баща му – Киро Данков, е бил кмет на Троян през 50-те години на миналия век. Брат му – Йордан Данков, е общински съветник в местния парламент на Троян и оглавява постоянната Комисия по икономика, бюджет и финанси. Преди 1989 г. Сашо Данков е работил като щатен служител към Градския комитет на БКП, но с идването на демократичните промени къса с „червената” партия; един от учредителите и неизменен председател на ГЕРБ – Троян от началото през 2007 г.

Най-богатата българка ще се жени за троянец?

* Красивата банкерка и топ милионерка Петя Славова живее със Светослав Радев, мълвата предрича брак между богаташката двойка
* Родените и израснали в Троян братя Радеви – Иван и Светослав, са основатели на Юнионбанк и основни акционери в „Юнион груп” ООД

НАЙ-БОГАТАТА БЪЛГАРКА, не без основание определяна и за най-елегантната дама на родния хайлайф – банкерката и хотелиерката Петя Славова (на снимката), ще се омъжва за троянеца Светослав (Светлан) Радев (на снимката). Това мълви светската клюка в столицата, след като от доста време двамата са неизменно заедно на различни светски събития и (информацията ни е от достоверен източник) от месеци живеят заедно.

КОЙ Е НАШЕНЕЦЪТ, спечелил сърцето на богатата и красива Петя?

ТОЙ (СВЕТОСЛАВ РАДЕВ) е на 44 г. и заедно с брат си Иван Радев, на 49 г. (снимката вдясно) са основатели и съсобственици на Юнионбанк, чийто контролен пакет продават по-късно (през 2006 г.) на унгарската финансова група МКБ (която пък е подразделение на Байрише Ландсбанк – банка №1 в германската провинция Бавария). В момента братя Радеви притежават по 25% от капитала на дружеството „Юнион груп” ООД, активите на което според одиторския доклад за 2008 г. възлизат на малко над 115 млн. лв. (15% са собственост на Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕБВР/, а останалите 35% - на другите двама съдружници на братя Радеви и на по-малки акционери). Пак според одиторския доклад печалбата на дружеството за 2008 г. е 7 млн. лв.

„ЮНИОН ГРУП” ООД - негови подразделения са „Юнион Пропъртис”, „Юнион Електрик” и „Юнион турс”, то пък е мажоритарен собственик на „Дунав турс” – има интереси в няколко възлови икономически сектора: банково дело (дружеството заедно с „Борас” ООД, също собственост на братя Радеви, притежава 34% от „МКБ Юнионбанк” АД), енергетиката, недвижимите имоти, транспорта. „Юнион груп” е собственик на луксозните пасажерски кораби „Русе престиж”, „Хайнрих Хайне” и „Елегант лейди”, осъществяващи круизи по река Дунав.

ВЪЗХОДЪТ НА БРАТЯ РАДЕВИ ОТ ТРОЯН започва в началото на 90-те години, когато заедно с настоящите си партньори Емил Иванов и Емануил Манолов основават „Борас” ООД – едно от първите дружества у нас, лицензирано от БНБ за търговия с чуждестранна валута. Дружеството открива множество чейнджбюра, предимно в столицата, а през 1992 г. създава като свое подразделение финансово-брокерската къща „София” АД, пререгистрирана впоследствие като Търговска банка „Юнионбанк” АД. Преди време „Юнион груп” закупи завода за стругове „Машстрой” (Троян), но след това го препродаде на „Алианц България”; други инвестиции на дружеството в Троянско не са ни известни.

СВЕТОСЛАВ РАДЕВ е възпитаник на Немската гимназия (сега ГЧЕ "Екзарх Йосиф I") в Ловеч, а брат му Иван Радев е първенец на Випуск 1978 г. на Троянската гимназия (сега СОУ "Васил Левски"). И двамата са завършили икономика и са се занимавали активно с комсомолска дейност. Майка им – Анка Радева, е родом от с. Белиш (Троянско) и дълги години бе служител в общинската администрация в Троян. Бащата – Тотю Радев, е от с. Скандало (община Априлци) и е работил в „Машстрой”; в бащиното си село братя Радеви имат вили във възрожденски стил и понякога карат почивките си там. Светослав Радев има два предишни брака, като от първия има син – Анатолий, на 21 г. (кръстен на баба си и дядо си по бащина линия), който в момента учи в университет в Лондон, пробва и свой собствен бизнес в България.

КОЯ Е ПЕТЯ СЛАВОВА?

БИЗНЕС КАРИЕРАТА НА КРАСАВИЦАТА от Стара Загора, завъртяла главата на по-малкия с 4 години от нея Светослав Радев, започва шеметно от самото си начало (или както пише в-к „Новинар”, кариерата й е „нещо средно между латино сериал и роман за американската мечта”). Още при следдипломната си специализация в София (завършила е Икономическия университет във Варна) в началото на 90-те напористата старозагорка започва да внася дрехи от Дубай, съвместно с тогавашния си съпруг – настоящия петролен бос Митко Събев; двамата управляват и студентската кооперация „Бонита”, занимават се и с търговия на метали, алкохол и горива. През 1993 г. Славова и Събев се развеждат, но продължават да въртят съвместен бизнес. Основават дружеството „Феста”, което пък купува ортодоксалната банка „Св. Никола”, прекръстена на „Нефтинвестбанк”, за да стане днес „Инвестбанк”. „Феста” е и основен акционер в „Нафтекс” (днешния „Петрол холдинг”). След като късат и деловите си отношения, бившите съпрузи си поделят общия бизнес – Петя Славова поема „Феста” и „Инвестлбанк”, а Митко Събев оглавява „Нафтекс” (в момента състоянието на петролния бос се изчислява на над 500 млн. лв.).

ДНЕС Г-ЖА СЛАВОВА, която нищо чудно скоро да стане г-жа Радева, е председател на Съвета на директорите на „Феста холдинг” и на Надзорния съвет на „Инвестбанк” и е собственичка на винзаводите „Черноморско злато” и „Винком”; има и сериозни позиции в туристическия бизнес, като наскоро бе избрана за председател на Съюза на българската туристическа индустрия (СБТИ) – притежава дворец в италианския курорт Стреза на езерото Лаго ди Маджоре, има имоти в Боровец (неин е хотелът на Косьо Самоковеца, закупен след смъртта му), София и по Черноморието ни, собственичка е на делфинариума във Варна и се кани да строи подобен комплекс в Несебър. Доскоро е притежавала апартамент на изкуствения остров Палмите в Обединените арабски емирства, където е била съседка на мегазвездите Роже Федерер и Дейвид Бекъм; според някои слухове нашенката смята да строи свой хотел на милионерския остров на стойност 100 млн. долара. Известна е и като щедър меценат – „Феста холдинг” е основен спонсор на театралните награди „Аскеер” и на Яворовите дни в Поморие.

САЙТЪТ „МИЛИОНЕРИТЕ” ИЗЧИСЛЯВА състоянието на Петя Славова на над 200 млн. лв. (87 млн. лв. личен капитал и над 120 млн. лв. дялово участие в дружествата й). Най-богата българка живее в умопомрачително голям апартамент, разположен на последните два етажа на хотела й „Феста Барсело” на бул. „България” в София. Женила се е два пъти (първият й съпруг е строителен предприемач, вторият – споменатият Митко Събев), като и от двата си брака има по едно дете, 20 годишна дъщеря и 11-годишен син.

Лично мнение: Орешашкият „панаир” – големият (ни) срам

* Ако някой ми обясни каква е разликата между Орешашкия „панаир” и четвъртъчния Троянски битак, ще го черпя бутилка марково ирландско уиски

ГОЛЯМА БОГОРОДИЦА (Успение Богородично, 15 август) в Орешак е голям празник, много голям, празник, смея да твърдя, с общобългарско значение – защото е празник на третия по големина и значимост православен храм в България, на разположения (не случайно) точно тук, в Орешак, в това чудно красиво и благословено от Бога място Троянски манастир „Успение Богородично”. Светият ден на Божията Майка събира в Орешак поклонници от цяла България, тази година рекордно много. А пищната ритуалност, службата, започваща от предния ден, литийното шествие с чудотворната икона „Св. Богородица Троеручица” от манастирските двери до параклиса, хилядите гости от близо и далеч – правят празника някак по-особен, по-специален и важен, по-чист, по-свят, тържество на духа. Но за да си личи, че сме си тук, днес и сме си ние наред с този празник си имаме и друг – тържество на биташката естетика и простотия, съпътстващия Орешашки битак, кой знае защо наричан от някои „панаир”.

ЗА Т.НАР. ОРЕШАШКИ „ПАНАИР” НЕ МИ СЕ ГОВОРИ, от отврат; а ако някой ми обясни каква е разликата между него и четвъртъчния троянски битак, ще го черпя бутилка марково ирландско уиски (на снимката вляво – Орешашкият „панаир”, събота, 15 август 2009 г.; на снимката долу – Троянският битак, четвъртък, 13 август 2009 г.). На тези, които ще ми опонират, че така е било открай време, ще им кажа, че съвсем не са прави.

НЯКОГА, В ОНЕЗИ ПО ИСТИНСКИ И ЗДРАВИ български времена, Орешашкият панаир е бил тясно свързан с християнската ритуалност и светостта на големия манастирски ден (Голяма Богородица) – започвал е с тържествен водосвет и на него са се продавали само майсторски (бутикови по днешната терминология) занаятчийски стоки, имало е и доста качествени забавления, например уникалната атракция на моториста в кацата и др. Нещо съвършено различно като идея и реализация от днешното жалко подобие – с китайската кинкалерия, чалга до дупка, съмнителни бирарии (чували сте крилатото „топла бира в мръсна чаша”, нали?) и още по-съмнителните детски забавачки (а пропо – дали някой проверява изправността и безопасността на тези люшкалки, виенски колела, влакчета и т.н., произведени сигурно в средата на миналия век, както и дали отговарят на стандартите; а че са всички те бяха отчайващо демодирани и нелепо грозни, никой не може да оспори).

ВЪЗМОЖНА ЛИ Е ПРОМЯНА? Възможна е и лесно можем да го докажем – да погледнем само на някакви си 35 км оттук, на Цветница в съседния ни Ловеч; „биташкият” някога изглед на традиционния ловешки празник от няколко години е коренно променен – стилен, умен, в синхрон с традиционната християнска празничност, антибиташки устроен, модерен, даващ самочувствие.

Генадий Маринов

Резил за една „Нокиа”?!

*Областния полицейски шеф комисар Милко Димитров уволни дисциплинарно младшия автоконтрольор от РУ на МВР (Троян) Христо Христов
* Причината – при проверка младшият свил джиесема на 40-годишен водач от Троян

ТРОЯНСКИЯТ ПОЛИЦАЙ ХРИСТО ХРИСТОВ – младши автоконтрольор в Районното управление (РУ) на МВР, служба „Пътна полиция”, миналата седмица бе уволнен дисциплинарно от шефа на Областната дирекция (ОД) на МВР - Ловеч комисар Милко Димитров. Причината за отстраняването на троянския служител на реда пък се оказа опит за кокошкарска кражба, извършен в края на миналия месец.

НА 23 ЮЛИ СУТРИНТА по време на съвместно дежурство на Пътна полиция - Троян и Държавна автомобилна инспекция (ДАИ) - Ловеч проверяващият екип спрял на входа на Троян, недалеч от бензиностанцията на „Генимекс”, миниван КИА, движещ се с превишена скорост. Шофьорът нарушител – 40-годишен троянец, бил проверен и му съставили фиш за глоба. При излизането си от вана обаче водачът изпуснал чантичката си, от която изпаднали документи; а както се оказало впоследствие – и мобилен телефон, марка „Нокиа 5310” (виж на снимката).

ГЛОБЕНИЯТ ТРОЯНЕЦ СИ ТРЪГНАЛ по пътя (към Ловеч). А малко по-късно един от проверяващите – инспектор от ДАИ, открил изтървания джиесем. След което го предал на колегата си от проверяващия екип – троянския полицай Христо Христов. За „беля” обаче собственикът на „Нокиа”-та, като пристигнал в Ловеч, открил липсата на телефона си. И като се прибрал в Троян в следобеда на същия ден, отишъл в тукашното РУ на МВР да си прибере апаратчето. Да, ама не – оказало се, че „Нокиа”-та не била там.

СОБСТВЕНИКЪТ, както се казва, не си оставил магарето в калта и се свързал със служител от ДАИ – Ловеч. Ловчалията пък се обадил на троянския автоконтрольор с въпроса у него ли е изгубеният телефон. Христов категорично отрекъл, но собственикът проявил допълнително упорство и подал жалба в ОД на МВР – Ловеч. От там, разбира се, бързо разплели случая и установили, че троянският полицай е присвоил чуждия мобилен апарат.

ЗА СВЕДЕНИЕ – в момента нова „Нокиа 5310” може да се намери за около 200 лева. За двеста лева – резил! И грозно петно върху смятаните (поне досега) за качествено работещи и честни троянски полицаи.

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |