

ТОВА бе дотук, но се оказва, че организаторите вървят напред и амбициите им са още по-големи. Накратко – превръщането на „Троян Рън“ в неколкодневен фестивал, събиращ/съчетаващ спорт, култура, изкуство, история; пъстро, разнородно, многопластово, букет от множество събития. А всичко това става възможно благодарение на подготвен от „Троян в бъдещето“ проект, одобрен вече (добрата новина дошла около Коледа) за финансиране с държавни средства от Национален фонд „Култура“.


• „ТРОЯН РЪН ФЕСТ 2025“ ще бъде тридневен фестивал, започващ в петък и завършващ в неделя, 21-23 юни. Центъра на Троян ще бъде превърнат във фестивално пространство с обособени сцени и различни зони. Идеята е фестът да е интердисциплинарен – комбиниращ съвременна музика, театрално и цирково изкуство, художествени занаяти от региона и да насърчава, спорта и бягането за здраве (чрез провеждането на състезанието по планинско бягане „Troyan Run – По стъпките на Левски“, което тази година ще е кръг от държавния шампионат на Българската федерация по скайрънинг. Всичко във фестивалната програма ще е безплатно за посетителите.
• КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКА част от програмата включва турове в Музея на народните художествени занаяти и изкуствата и Културно-информационен комплекс „Балканци“в Троян, предвидени са беседи на историческа тематика, свързана с делото на Апостола в Троянския край.
• ТЕАТРАЛНИ И ЦИРКОВИ изпълнения за деца: клоунада, мимове, кокили и куклени представления. Паралелно ще текат различни творчески ателиета – за театър и цирковото изкуство, ателие „Мравки и гъсеници“, в което ще се изработват играчки от рециклирани отпадъци, ателие за кукли и куклен театър, ателие за попинг танци.
Ще има и две куклени представления – „Малкият Принц“ и „Палечка или приказка за красотата“.
• КЛОУНИ, живи статуи, мимове, артисти на кокили и др., които ще се разхождат из фестивалните зони и ще забавляват зрителите.
• ИЗЛОЖБИ на троянски майстори, ателиета и работилници за приложни изкуства. В програмата ще се включат демонстрации на изработка на художествена керамика и изобразително и модерно изкуство, осъществени от преподаватели и ученици от Художественото училище в Троян.
• КУЛИНАРЕН уъркшоп с дегустация, ястията ще са приготвени на място от местни кулинари и беседа за балансираното хранене и здравословния начин на живот.
• ПРЕГЛЕДИ за превенция на рака – безплатни.
• РЕЛАКСИРАЩ масаж от терапевтите от Боуен асоциацията – безплатен.
• СЪСТЕЗАНИЕТО по планинско бягане „Tроян Рън – По стъпките на Левски 2025“ ще е с пет дистанции: 3 км, 11 км, 28 км, 41 км Sky, 70 км Ultra. Трасетата стават етап от един по-мащабен проект с хоризонт на реализиране до 3 години – изграждане на маршрут „Пътят на Левски“ от Южна България до Троян и Орешак.
• ВЪВ ФЕСТИВАЛНИТЕ дни петък и събота ще има вечерни събития: концерт съвременна музика и цирков спектакъл.
• ПРЕДВИЖДА се и зона за търговия (арт стоки, кулинария, здравословни храни и напитки, спортна екипировка) и зона за отдих.

Т21
- Подготвя се първото издание на „Troyan Run“
- Владо Илиев спечели Troyan Run 2023
- Иде Troyan Run 2024 – 20 юли
- Петър Христов: Редно е да се чуе и в родния ни Троян
- Маринела Цекова: Не смятам да си поставям граници
- Петър Христов: Не виждам бягането като състезание, а като приключение
- Ники Василковски ще е водещ на „Троян Рън 2024“
- „Троян Рън 2024“ или как мечтата стана реалност
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)