Авторката Пенка Чернева (р. 1953 г.) е ловчалийка, дълги години работи в Държавния архив – Ловеч, изминавайки професионалния път от редови специалист до директор на важната културна институция. Има стотици публикации в специализирани издания и местния печат, тематично насочени към историята на Ловешкия край, именитите местни личности, различните институции. Автор е на книга за първия български космонавт – земляка ни Георги Иванов, и на книгата „Непубликувани писма на Антон Страшимиров“, посветена на кореспонденцията на писателя с ловчалията Иван Цанков. Член е на Съюза на учените в България и е в ръководството на Клуба на дейците на културата в Ловеч и на Общинския комитет „Васил Левски“. Т21ВЛАДИМИР ПАРУШЕВ има изключителен принос за възпитаване на музикален вкус сред троянската общественост. Едва ли някой може да си представи музикалния, а и културния живот на Троян без присъствието на Владимир Парушев.
Владимир Парушев |
ВЛАДИМИР ПАРУШЕВ е роден на 22 септември 1923 г. в с. Гроздево, Варненско. В писаните от него автобиографични данни той казва: „Роден съм в с. Кюпрюкьой, после Раковски и след това Гроздево. Записан съм в общината под името Антон Кирилов Парушев, на името на вуйчо ми. Но кръстницата ми - Иванка Романова от Варна, е настояла за името Владимир и така в кръщелното свидетелство съм записан Владимир”. Баща му Кирил Парушев е фелдшер в селото, а майка му Милица е медицинска сестра. След смъртта на бащата през 1926 г. семейството се установява във Варна. Още шестгодишен Владимир започва да учи пиано при известния варненски педагог Найден Найденов. В гимназията като много свои връстници се увлича по танцуващата двойка Джинджър Роджърс и Фред Астер, но всъщност това е времето, когато се влюбва в истинската музика и преди всичко в Гершуин. През 1942 г. завършва полукласическия отдел на Варненската мъжка гимназия, а от 1945 г. до 1948 г. е студент в Държавния финансово-стопански институт във Варна, където завършва като първенец на випуска. След това две години се занимава с право –задочен курс. От 1949 г. започва работа като счетоводител в кожарска фабрика във Варна. Но вечерите е пианист и ръководител на оркестър по ресторантите.
СЪДБАТА го довежда в края на 1951 г. като зет Троян (жени се за троянската красавица Станка Таслакова) и целият му жизнен и творчески път по-нататък е дълбоко свързан с най-големите успехи на музикалния живот в този град. В продължение на години безспорният му педагогически усет, изключителната му творческа енергия, разностранният талант и безкрайното му себеотдаване издигат музикалната читалищна дейност в Троян на завидна висота и правят известно името на малкия балкански град не само у нас, но и в чужбина.
ПЪРВОНАЧАЛНО работи като счетоводител в Горско промишленото предприятие и никаква музика. „Една вечер – пише троянецът Георги Ненковски, – приятел го кани да отидат в читалището, чувал, че може да „дрънка” на пиано. Зазвучава „Рапсодия в синьо” на Гершуин, която чуват няколко читалищни дейци. Местният театрал и зевзек Цветан Беца пророчески казва: „Това (х)лапе е опасно. Трябва да се занимава само с музика”. „От тогава – пише Ненковски във вестниците „Заря на комунизма“ и „Троянски глас”, – са минали 21 години. И тяхното име е труд.”
Невероятно, но факт – американски джаз на троянска сцена през 50-те, формацията на Владимир Парушев (вляво на пианото) |
ПРЕЗ ЯНУАРИ 1955 Г. и януари 1958 г. подготвя и изнася с оркестъра самостоятелни концерти. Това са първи срещи на троянци с класическата джазова и естрадната музика. Програмата е сериозна – Гершуин, Портър, Елингтън, Милър и съвременна българска музика. Създаден по подобие на софийския „Джаз на оптимистите”, той завинаги печели симпатиите и любовта на младите троянци. В спомените на един от тях – Марин Миревски, четем: „Владо, с пословичната си енергия и трудолюбие, па и нерви, за да търпи сега започващите, работеше до полунощ. За пари никой не говореше. На всекиго ще помести дори пръстите точно на клапата на инструмента и то по много, много пъти на вечер. Мина време. Тогава за първи път чух „Настроение” и „Подземната железница”.
Афиши за първите оперети, поставени от Владимир Парушев, сезони 1957 г., 1959 г. |
ПРЕЗ 1959 Г. той основава и акордеонен оркестър. До 1990 г. акордеонистите на маестро Парушев изнасят 31 премиерни концерта и имат стотици публични изяви в Троян и други градове в страната и чужбина. На републиканските фестивали на художествената самодейност от 1969 г. до 1989 г. четири пъти е удостояван със златен медал и един път със сребърен. На окръжен преглед на художествените състави през 1974 г. в Ловеч председателят на журито з. а. Димитър Тъпков споделя впечатленията си за акордеонния оркестър: „Вашият оркестър има голяма отговорност пред троянската публика за развиване на нейния вкус, за приобщаването й към сериозната музика. Той е така да се каже Троянската филхармония”.
Концерт на троянския акордеонен оркестър, Троян, 1968 г. |
А САМИЯТ Владимир Парушев споделя: „Съвсем сериозно бях решил да скъсам с музиката, докато един мой колега обърна с главата надолу добрите ми намерения – заведе ме в читалището да си посвиря. Заведе ме в моето читалище. Не мога да го нарека иначе, не мога да си представя живота без него. Беше 1955 г., когато започнах в детската музикална школа с амбицията да направя от акордеона сериозен инструмент. Обичах работата и учениците си. През 1959 г. създадохме акордеонен оркестър – любимото ми дело и голямата ми обич. От 1968 г. ми възложиха ръководството на духовия оркестър. Идеята бе градът да има оркестър за манифестации, народни увеселения. Това стана, но скоро надхвърлихме тези рамки. И така година след година дойде време да се мисли за бъдещето, трябваше да се осъществи приемственост – защото заедно с мен остаряваше и духовият оркестър, затова създадохме младежкия”.
Момент от концерта по случай 60-годишния юбилей на Владимир Парушев, 1983 г. |
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)