И ОЩЕ ПО-ВАЖНА в настоящия момент, когато България, заради геополитически интереси и сметки, е натискана да си затваря очите за историческите фалшификации и опитите за присвояване на история и да даде зелена светлина за членството на Република Северна Македония в Европейския съюз. За наша троянска чест и слава сред авторите на този значим научен сборник има двама съграждани – доц. д-р Петър Голийски и майор д-р Дочо Николов.
доц. д-р Петър Голийски |
Поясненията на доц. Голийски: „Моята част разглежда въпроса за ранни заселвания на българи (прабългари) в Македония през 5.-6. век. Стъпвам на една приписка към среднобългарския превод на „Хроника“-та на Константин Манасий, която гласи следното: „При цар Анастасий българите започнаха да завземат долната Охридска земя“. Анастасий е източноримският (византийският) император Анастасий I (481-518 г.). Това е собствено българската гледна точка за началото на българското заселване отсам Дунава. И то обхваща Югозапада, а не Мизия и предшества с почти 200 години Аспарух. Към това сведение вече добавям поредица от други, предимно гръко-латински сведения, които го потвърждават, както и показват, че християнизацията на българите тръгва от Македония още през 6. век, а покръстването през 865 г. е финалното действие. В специален раздел давам и поредица от древнобългарски владетелски имена (Кардам, Аспарух, Кубер, Докс, Боил и др.), засвидетелствани в османските данъчни регистри от 15.-17. век н района на Вардарска, Егейска и Пиринска Македония. Тези лични имена не са продукт на някаква моментна историческа мода, а са предавани столетия от баща на син. Регистрите са преведени и публикувани в Скопие, тоест с техните камъни по техните глави“.
майор д-р Дочо Николов |
В резюмето четем: „В статията се изследват и описват създаването и източниците, по които е проектирана и отпечатана „Картата на Македония и Одринския вилаят“, което се считаше за продукт на българската военна картография от началото на 20. век. Посочени са използваните турски, руски и австрийски източници за нейното създаване, което се е наложило от липсата на надеждна картна информация в началото на 20. век на съседните на България страни и физикогеографските области в Македония и Тракия. На основата на издирени архивни материали авторите илюстрират обхвата на картата. Направен е сполучлив опит за възстановяване на картата като част от колекцията от карти на Библиотеката на Българската екзархия, съществувала от 1870 г. до 1953 г. Обосновава се ново поле на изследване на Тракия и Македония чрез интерпретацията на съдържанието на старите им карти от гледна точка на интереса на много науки към тях“.
„БЪЛГАРИЯ И МАКЕДОНИЯ. История и политика. Първа част“ засега е само на български език, но предстои да излезе и в превод на английски – тъй като освен за гражданите и политиците на България и Северна Македония, е предназначена, по думите на издателите, и за „съюзниците ни в ЕС, НАТО и световната научна общност“.
Т21
Още по темата:
1 Коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)