Донка Михайлова на първата си пресконференция за годината, 21 януари |
ЛОГИЧНО във фокуса на първата пресконференция на кмета Донка Михайлова за новата година (21 януари) бяха годишните цели пред общинската администрация. „Всяка година в самото начало общинската администрация планира основните си дейности на базата на годишните цели, а в рамките на бюджета предстои обличането на целите и действията в средства“, заяви в началото г-жа Михайлова. Като добави, че това, което е набелязано да се свърши през 2021 г., е изцяло съобразено с трите основни цели в управленската програма за мандата (2019/2023 г.) – поддържане на висока заетост и непрекъснато повишаване на доходите на хората, по-добро качество на живота в по-добра жизнена среда, ограничаване на темповете на демографската криза.
КМЕТЪТ направи и едно съществено уточнение: „Когато планирахме и дефинирахме целите в управленската си програма, много хора ме попитаха откъде накъде в програмата на един кмет на първо място стоят доходите и заетостта. Тогава отговорът ми беше, че тези са най-важните неща за хората и няма как да не стоят в програмата на кмета. Но сега ще призная, че дори не предполагах колко важни ще са тези цели в условията на пандемията, когато първата грижа на всички, след грижата за здравето, е ще запазят ли работата и доходите си“. И без да навлиза в детайли подчерта, че годината е започнала с подготовката на анализ на икономическата ситуация в общината; на тази база са разработени конкретни стъпки за развитието на бизнеса, като основен принос за разработката има новоназначеният икономически експерт Симеон Арнаудов.
Г-ЖА МИХАЙЛОВА обърна особено внимание на развитието и подобряването на жизнената среда в общината, т. е. на строителството и инфраструктурните дейности. Като подчерта, че очакванията за 2021 г. са за един добър общински бюджет, който „би дал относително спокойствие за инфраструктурните проекти и за обезпечаване на нуждите на населението на Троян“; нещо от изключителна важност за една година на несигурност по отношение на бюджетните приходи. Кои са възловите моменти в тази посока?
• ЗАПОЧВА подготовката за реконструкция (строителни дейности) в общинската болница МБАЛ - Троян, финансирането ще се осигури от европейската кредитна линия за преодоляване на последствията от пандемията „REACT - EU“. Предвидено е и закупуване на ново оборудване за интензивното отделение. „Вчера (20 януари) бяха на един много сериозен разговор с управителя д-р Бамбов и започваме реконструкцията“, бе уточнението.
• „АКО МЕ ПОПИТАТЕ кое ще определи физиономията на строителната 2021 г., ще отговоря – отпадъците. След като в последните няколко години отделяхме много сериозно внимание върху ВиК инфраструктурата в града и подмяна на водопроводната мрежа в част от селата, дойде ред на отпадъците, една изключително важна тема, за която през следващите години ще се говори много“, заяви г-жа Михайлова. В началото на годината ще бъде въведена в експлоатация новата дига към функциониращите в момента първа и втора клетка на троянското депо за твърди битови отпадъци, обслужващо и община Априлци, която ще удължи експлоатацията на тези клетки. В края на м. февруари ще приключи изграждането на двете новите инсталации за обработка на отпадъците – компостиращата и сепариращата (придобивки от изключителна важност, финансирани с европейски средства по Оперативна програма „Околна среда“, ОПОС 2014-2020, 6,2 млн. лв., виж „Започна строителството на двете нови инсталации за отпадъци“ – бел. ред.). В края на 2020 г. започна изграждането на новата трета клетка на троянското депо за твърди битови отпадъци – със средства, осигурени от правителството (2,5 млн. лв.); „Амбициозната ни цел е в края на 2021 г. да приключим с изграждането на тази клетка, въпреки че договорът с изпълнителя е за срок от две години“.
„С всички тези действия ще изградим една нова модерна регионална система за управление на отпадъците, която ще даде спокойствие на двете общини Троян и Априлци за десетина години напред по отношение инфраструктурата за отпадъците“, обобщи кметът.
• В ЦЕНТЪРА на вниманието ще е и „инфраструктурата на селата, които в някаква степен бяха ощетени през 2020 г.“. Предложението на администрацията, което трябва да получи одобрението на Общинския съвет, е за 2,5 пъти увеличение на средствата за селата – от 300 хил. лв. през миналата година на 800 хил. лв. за 2021 г. Основните селски обекти, по които ще се работи (строителни дейности и реконструкции), са: част от основната улица в Орешак – ул. „Стара планина“, в която са извършени водопроводните ремонти; сградата на Кметство Врабево и здравните служби в Дълбок дол, Голяма Желязна, Калейца, Бели Осъм и Балканец. Започва и работата по програмата за реконструкция на читалищата в троянските села („Защото ако не се насочат целеви усилия за реконструкцията на тези най-представителни, най-големи, най-красиви сгради в селата, ще ги последва съдбата на затворените училища“). Реконструкцията на читалището в Орешак се финансира с европейски средства по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), а за читалищата в Бели Осъм и Старо село се очаква съфинансиране от националната програма „Красива България“.
• ВНИМАНИЕ се насочва и към крайните градски квартали. Ще се ремонтират: „улицата в най-тежко експлоатационно състояние в града“ – ул. „Голяма Рибна“ (на този етап не се предвижда изграждане на нов мост над вадата на мястото на рухналия преди години стар мост, каквото е желанието на местните жители и особено на работещата в района производствена фирма; проучванията сочат, че улицата има голяма натовареност, нужна е на много хора и затова насочихме усилията си към нея, а не към моста, поясни кметът); ул. „Амбарица“ – проектиране на уличната канализация, за реализацията ще се търси финансиране в следващите години; част от ул. „Васил Левски“ в кв. „Велчевски“ – от тенекиения магазин нагоре в посока центъра („Очаквахме целеви средства от държавния бюджет, няколко години вече не ги получаваме, поради което сме принудени да започнем работата там с общински средства. Намерението ни е в рамките на процедурата по ЗОП, която ще определи цената, да ремонтираме поне 300 линейни метра от улицата“). Ще приключи и цялостният ремонт на възловата напречна троянска улица „Стефан Караджа“.
• ОБЛАГОРОДЯВАНЕ на уличната инфраструктура в районите, където се изграждат новите магазини „Лидъл“ и „Била“, като тук е договорено сериозно съфинансиране от тяхна страна (подробности виж в „Била“ и Общината се споразумяха, австрийците преговарят за терена“ – бел. ред.).
• ПОЧТИ е готово заданието за цялостна реконструкция на Големия пазар и съвсем скоро ще бъде възложено работното проектиране. На този етап предстои да бъде обновена и естетизирана частта с постоянните масивни магазини в единия край на пазара, да се поднови и осъвремени покривната конструкция за откритите сергии и да се изградят нови малки магазинчета и заведения за хранене откъм ул. „Опълченска“.
10-те блока в Троян, които предстои да бъдат санирани |
• СЪЩЕСТВЕНА част от строителството в Троян през 2011 г. е свързана с обновяването на градския жилищен фонд – санирането/дейностите за подобряване на енергийната ефективност на 10 жилищни блока с общо 239 апартамента. Финансирането е с европейски средства по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020, процедура „Енергийна ефективност в периферните райони - 3“, общо 4,4 млн. лв. (виж „Троян ще санира още 10 блока с европейски средства“ – бел. ред.).
• БУКВАЛНО след броени дни започва работата по проекта за реставрация, консервация, изграждане на туристическа инфраструктура и дейности на археологическия обект Состра до Троян; „Един проект, който ни отне много сили“, коментира г-жа Михайлова. Финансирането е по Оперативна програма „Региони в растеж“, ОПРР 2014-2020, приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“, проектният бюджет е 2,1 млн. лв. (виж „Проектът за Состра получава финансиране“ – бел. ред.)
• ПРОДЪЛЖАВА работното проектиране на новата многофункционална спортна зала на Троян. „Ежедневно съм в контакт с проектантския екип, предстоят допълнителни уточняващи срещи със спортните клубове в града“, поясни г-жа Михайлова (наскоро правителството отпусна 500 хил. лв. , но за да тръгне строителството ще трябва да се осигурят още около 4 млн. лв., виж „Правителството отпусна половин милион за новата спортна зала“ – бел. ред.).
• ПРЕЗ ГОДИНАТА са предвидени и доста дейности по поддръжка на инфраструктурата в сферата на образованието – всички предложения и искания от училищата и детските градини, свързани с подобряване на инфраструктурата, са включени в бюджета; „Нямаме сериозни проблеми със сградния фонд на училищата и детските градини, но поддръжката изисква ежегодни усилия“, бе кметският коментар.
Т21
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)