прогнозната стойност – 20 млн. лв.
НА 18 ФЕВРУАРИ, съгласно изискванията на Закона за концесиите, в Официален вестник на Европейския съюз бе публикувана обявата за концесия за строителство и управление на „Център за рекреация и отдих“ в с. Шипково, община Троян. Обявлението е публикувано и в Националния Концесионен регистър. Припомняме, че с Решение № 21/19.12.2019 г. Общински съвет - Троян одобри решението на кмета на община Троян за откриване на процедура за определяне на концесионер и възлагане на концесия за строителство и управление на Център за рекреация и отдих в с. Шипково. На официалната страница на Община Троян е създадена специална секция – „Концесия“, в раздел „Общинска собственост“, в която също е достъпна цялата документация. Обявата ще бъде публикувана и в местни и национални вестници, за да достигне до максимално широк кръг от хора.
• Строителство в съответствие с предвижданията на действащия План за регулация и застрояване (ПРЗ), изразяващо се в извършване на реконструкция, обновяване, основен ремонт и/или строителство чрез премахване (разваляне) на част от съществуващите строежи, както и изграждането на нови строежи, съответно изграждане на изцяло нов комплекс от сгради и съоръжения като Център за рекреация и отдих;• Управление за срока на концесията на Центъра за рекреация и отдих, изразяващо се в неговото поддържане в експлоатационна годност и неговото експлоатиране чрез предоставяне на услуги за рехабилитация и възстановяване, плажни услуги и др. курортни услуги.
Кратко припомнянеБитката за Шипковските минерални баниБИТКАТА да си върнем контрола и собствеността над т. нар. Шипковски минерални бани – добилия още през първата половина на 20. век национална известност минерален курортен комплекс в троянското с. Шипково – вървеше от години, но безуспешно. Комплексът, включващ сградния фонд (курортна поликлиника, балнеолечебница, помощни сгради, плувен басейн и съблекални) и терен от 9,5 дка, се експлоатираше от една изкуствено създадена по времето на соца държавна структура – „Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс“ ЕАД, чието седалище бе в гр. Баня, Карловско. И цялата печалба отиваше там, в Баня, Карловско, а както е лесно да се досетим, пък и то бе очевадно, инвестициите в Шипковски минерални бани никакви ги нямаше. С други думи – нашият курорт не беше наш и не само не носеше ползи за община Троян, но западаше, съсипваше се, губеше туристическо значение и икономически потенциал. За да се стигне до решението на МС от 18 юни 2014 г., с което Шипковски минерални бани бяха върнати на Троян. Основната заслуга за което бе на две дами – кметът Донка Михайлова и тогавашния министър на здравеопазването д-р Таня Адреева, в чийто ресор бе споменатото ЕАД със седалище в Баня, Карловско; заслуга, разбира се, имат и предишните общински ръководства на Троян, както и лично ангажираният с каузата общински съветник Даниел Сираков.ТОГАВА (виж „Баните в Шипково вече са наши“ в бр. 25 на Т21 от 25 юни 2014 г. – бел. ред.) небезоснователно попитахме: „Ще успее ли новият собственик, Община Троян, да намери верния път към възраждането на курортния комплекс (в Шипково)?“; и до скоро този въпрос имаше по-скоро отрицателен, отколкото положителен отговор. Но с решението за концесия се надяваме Шипковски минерални бани наистина да тръгнат нагоре и да си върнат някогашната слава. Ще си позволим и още един по-предишен автоцитат (виж „Шипково – кучета го яли“ в Т21 от м. август 2009 г. – бел. ред.): „Шипково (Шипковски минерални бани) е стар курорт. Още в началото на миналия век тук са идвали летовници от цялата страна. Неслучайно – шипковската минерална вода, като състав и температура, е уникална и с доказани целебни качества. Тази даденост – уникалната минерална вода – я има и днес. Има го и другото – невероятната красота на Троянския Балкан, в който се е сгушило селото. Логиката сочи, че днес Шипково би трябвало да е процъфтяващ национален курорт, прочут, богат, модерен, с много екстри, пращящ (целогодишно) от летовници и туристи откъде ли не. Да, ама не! Шипково – въпреки предприемчивостта и пословичния патриотизъм на местните хора – е застинал в някаква отколешна овехтялост и неактуалност. И макар че се опитва да се прави на нещо друго (истинско и модерно), никак не успява. Ако не вярвате, погледнете „големия” шипковски минерален басейн – очукан, стар, изпразнен откъм екстри, плитък, смехотворен; жалко за вълшебната вода, с която е напълнен. Защо е така?“.
Чудесната сграда на балнеолечебницата от години пустее и се руши ДАЛИ обявената сега (м. февруари 2020 г.) концесия ще се реализира, е трудно да се каже. Въпросът е сложен и едва ли някой би се наел с прогнози – защото трябва да привлечем сериозен/едър инвеститор, който да повярва в потенциала на Шипковски минерални бани и да е готов да вложи големи пари; а че този потенциал го има, е безспорно. От Общината са умерени оптимисти. Ние – също, и смятаме, че това е верният, да не кажем единственият път за решение на „казуса Шипковски минерални бани“.Генадий Маринов
Още по темата:
- Шипково - кучета го яли (2009 г.)
- Продават МО базата в Шипково? (2010 г.)
- Шипково - сред победителите в "Евросело 2012"
- Кметът пита министъра (2013 г.)
- Здравният министър ни даде надежди за Шипково (2014 г.)
- Връщат ни Баните в Шипково?
- Не ни върнаха Баните в Шипково?
- Баните в Шипково вече са наши
- Калинка Славова: Решението е в частната инициатива
- Концесия за Шипковски минерални бани? (2019 г.)
2 коментара:
Жалко за лечебната вода, която си тече свободно в реката (всички шипковени го знаят). Жалко и за прекараната тръба с минерална вода в затвореното и рушащото се основно училище. Жалко и за страхотната база (училището) - училище, общежития, столова, салон.
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)