

В ПРОМЕЖДУТЪКА – от 14:00 ч. нататък, на троянския площад, ще се изявяват няколко младежки групи, сред тях и поп банда от социалния дом за деца с увреждания в с. Дълбок дол, ръководена от Тодор Трайчев (половинката от прочутия някога дует Мариана и Тодор Трайчеви, помните го нали).
КАКВО ДА ОЧАКВАМЕ ОТ 18-ИЯ Празник на сливата и троянската сливова?




ДОБРЕ ДОШЛИ! И наздраве!
Т21
*****
Из литконкурса „Сливата срещу кризата”
Пивко, антикризисно…
Кръстьо Раленков, гр. Бяла Слатина - І място

за много важна се мисли.
Надвиснала, сякаш е кулата в Пиза.
Пък ние над чашите виснем.
Прави се на голяма мацка,
сънуват я нощем световните лидери.
Гърдите й са могили братски.
Но ние могили много сме виждали.
Ненаситна била, почти нимфоманка.
Всичко от всички до шушка обирала.
Бе, да му мислят богати и банки.
Ние с братчеда отдавна фалирахме.
И ни е леко, и ни е хубаво.
Поркаме. Ходим за риба.
Толкова кризи са ни погубвали,
че само го местим… А те си отиват.
Кризи да искаш – семейни, сърдечни,
даже криза на идентичност.
Надживели сме всичките с огнена течност,
сварена скришом и лично.
Вкъщи жените, разбира се, дуднат.
(Те по природа са кризи.)
Цял живот ги търпим, пък не луднахме,
та от тази ли вчерашна дрисла!
А в китайския, казват, възможност и криза
все с един йероглиф означавали.
И в това виждам извод един да излиза:
Щом е криза, възможност е да си кажем „Наздраве!
*****
Назаем от в-к „Троянски ПЪРВАК”, бр.6
По Вазов

ЦОНКА ТОКУ СКАЧАШЕ и притичваше до лятната кухня, та принасяше още зелена салатка със зехтин от „Била”-та в Ловеч по девет лева литъра. Чорбаджи Марко си наливаше от изстудената сливова на шурея, не бързаше, бодваше от салатката и хвърляше добродушни погледи към сина и дъщерята. Тая вечер той се беше нещо разнежил и щеше му се да си поприказват, ала не знаеше за какво.
ЩЕРКА МУ ХВЪРЛИ в уста още един залък и се втурна към компютъра в стаята си, а брат й, левент вече, я последва с телефона в ръка. Цонка се засуети около масата, поприбра едно-друго и, усетила, че времето наближава, влезе и тя в къщата да си гледа турския сериал. Чорбаджи Марко протегна ръка към шишето, наля си още от сливовицата и си рече, че ще е много добре шуреят му да се отбие към тях.
*****
По Алеко

ПО ЕДНО ВРЕМЕ чувам силен плисък откъм басейна. Вдигам поглед – Ганьо заплувал „гимиджийската”: пляс! - с ръката и ритне две текмета назад, пляс! - с другата и още две текмета. Целият басейн закипя, а момичетата като да бяха под някой водопад, опитват с ръце да се скрият от бризгите вода и се заливат от смях. Ганьо възлезе бързешката по стълбата, изправи се малко разкрачен, погледна доволно момичетата, хвърли поглед и към мен заговорнически, почна да се удря геройски по епилираните гърди и извика победоносно:
- ТРОЯН! ТРОЯН! - и още по-силно се удари в гърдите. Горделивият тон, с който изрече тази рекомендация, говореше много; този тон казваше: "Ето го, видите ли го троянеца! Ехе, на какви работи още е той способен! Ако седна с вашите швабундери пред една бутилка сливова, след втората чаша ще им гледам сеира! Не можете да пиете вие! И да таковате не можете! Я елате, пиленца, при батко, че да си имате спомени за цял живот!”
*****
По Елин Пелин

- Ей, фъркатичко, тук има ли някоя баба Пена?
- От кое село? – попита ангелчето.
- От Ново село – отговори старецът и се заозърта наоколо.
- Ново село Видинско ли, или Троянско?
- Троянско, Троянско, чедо – притури старецът.
- Има, има – рече ангелчето и го поведе из рая.
- Бре, че хубости, бре, че чудесии! – дивеше се дядо Матейко, като гледаше тия чудни райски красоти, които само праведниците ще видят.
- Ами по колко пенсия дават тука? – почна да разпитва той мъничкото ангелче.
- Тука няма пенсии, дядо.
- Че как тъй няма? С какво тогава праведниците си купуват от райските благини? – недоумяваше старецът.
- Всичко е без пари, дядо. Каквото ти сърце поиска, твое е.
- Вярно ли казваш? И месцето, и сладичкото?
- Всичко.
- И лекарствата?
- И те.
- И телефона, и кабелната?
- И те, и те, дядо.
- И троянската сливова?
- А, дядо, тук алкохол не е разрешен
- Нямате ракийка?
ДЯДО МАТЕЙКО се спря, замисли се, постоя така някое време, па се обърна и тръгна да си излиза.
Над оригиналите издевателства: Нели Генкова
9 коментара:
Този празник беше най безцеремонно откраднат навремето от Орешак. мАРГАРИТА кОПРИНСКА, лека и пръст, е неговия идеен създател.
Айде,айде,пак силни думи!Действително Маргарита,бог да я прости,има голям принос за идеята,ама...Все пак празника е на Троянската сливова,манастира е Троянски,нищо,че се намира на горния край на Орешак,почти в Черни осъм и т.н.А иначе и аз съм съгласен,че мястото на Празника е в панаира в Орешак и така беше отначало,но после Енкин реши друго.Както и смятам и го написах тук отдавна,че на този празник не трябва да пее Милена,че той трябва да има фолклорен характер,но.....Че я погледнете Националния панаир на художествените занаяти-той ми прилича на временен пионерски лагер от времето на Никита Хрушчов...АЙ с-с-с-с....
До Ай-с-с-с: Не съм съгласен, братче! Защо Милена да не пее на Празника на сливата?! Празникът да не е някаква етнографска възстановка или фолклорно надпяване - превърне ли се в нещо такова, край, Бог да го прости. Сега върви традиционният бирен фест в братска Германия, Октоберфест в Мюнхен,нека погледнем как го правят хората - модерно,празник и на младите, и на старите...и на сцената не са баби самодейки...Ето добър и работещ модел.
До Ай-с-с-с: Ти май скоро не си посещавал Националното изложение, за да видиш, че то вече не прилича на пионерските лагери от твоята младост, доста се е променил духът там.
Не,наистина скоро не съм ходил в NATIONAL EXHIBITION OF CRAFTS,както вече пише над входа.От вчера не съм стъпвал там.И духът,който твърдиш,че витае там,също не можах да го забележа.Сигурно ми попречи прецъфтелия повет,покрил оградата откъм паркинга и буренясалия двор зад бараките от изгнил фазер,които сигурно са били повод за гордост по времето,когато аз съм бил абитуриент.Но аз вече съм лочти пенсионер...Е,разбира се,ливадата под върбата е окосена та да стъпва кмета на чисто,има няколко байряка на РБ и ЕС,а днес сигурно и мажоретки ще има.Само се чудя какво би им обяснил,ако те попитат какво е това грамадно,ръждясало чудо от ламарина и също разпадащо се под собствената си тежест и тежестта на годините,което стърчи пред EXHIBITION-а?И какво общо има то с CRAFTS-овете на българите,както и грозните "заведения" и бараки около входа?Мисля,че засега стига и нищо лично.Иначе околната природа е прекрасна,както винаги,а днес ако срещнеш новия,променен дух-поздрави го от мене....Честит празник и без прекалявания с "опитването"! АЙ с-с-с-с.....
Ай-са е абсолютно прав!!!!!!!!!!!
Към Ракиджия № 3:Малко неправилно съм се изразил-имах предвид ,че не трябва да пее САМО Милена и че празника,според мен,би трябвало да има собствен,предимно фолклорен характер,като в това включвам и обстановката,околната архитектура и т.н.Надявам се,че ме разбираш,което не значи да се съгласяваш с мен.Сега бързам,имам работа,но съм готов на по-дълъг разговор на тази тема.А накрая Милена дано изпее на Кмета и Областния "НЕАМ НЕРВИ",щото си е така. АЙ с-с-с-с.......
Неам нервиииииии!!!!!!!!!!!!!!!
До всички коментиращи -ВАЖНО СЪОБЩЕНИЕ!!!Бях на празника на сливата в Орешак и се добрах до вестник "Троянски ПЪРВАК"- на 2-ра страница чета "С ташак-павур да преборим кризата",автор Ай-с-с-с...Браво Ай-с-с-с-ааааа!!!
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)