Троянската керамика на конференция с изложба в Аликанте през януари

* Троянската керамика, българската закваска за кисело мляко и врачанският варовик ще представят България на международния форум „Географски означения 2025“ * Най-високото развитие на грънчарството в Троян е през 30-те и 40-те години на 20. век, когато са записани над 700 грънчарски работилници с около 1500 майстори
Предстоящо
ТПК „Троянска керамика“, 1973 г., сн. Величка Ганковска
В КРАЯ на м. януари 2025 г. в Аликанте, Испания, ще се проведе Международната конференция с изложба „Географски означения 2025“. България ще бъде представена с три защитени занаятчийски и промишлени продукта, единият от които – троянската керамика, и още три селскостопански продукта Патентното ведомство на Република България се обърна към Община Троян за съдействие, а Музеят на народните художествени занаяти и изкуствата в Троян предостави снимка от своя богат архив, която ще бъде включена в изложбата – впечатляващата черно-бяла фотография е с автор Величка Ганковска, дългогодишен фотограф на музея, а героят й е декораторка от троянското керамично предприятие ТПК „Троянска керамика“ от 1973 г.

НЕСЛУЧАЙНО Троян и троянци се гордеят с дълбоките традиции на грънчарството, най-развитият, значим и до днес занаят в Троянско. В средата на 19. век тук се създава грънчарският еснаф, а половин век по-късно се открива и първото грънчарско училище, прераснало в края на 20. век до Средно художествено училище за приложни изкуства с основна учебна дисциплина керамика. С времето троянските грънчари обособяват и свой декоративен стил с над 60 съдови форми и ефектната ангобна декорация, позната като „троянска шарка“

НАЙ-ВИСОКОТО развитие на грънчарството в Троян е през 30-те и 40-те години на 20. век, когато са записани над 700 грънчарски работилници с около 1500 майстори. Освен ценно нематериално културно наследство грънчарството е и важен поминък за населението от Троянския край. Към настоящия момент е подготвен формуляр за кандидатстване за включване на традицията за изработка на троянската керамика в нематериалното културно наследство на света към ЮНЕСКО и вписване на традиционната троянска керамика в листата за наследство в риск към Министерство на културата.

НА КОНФЕРЕНЦИЯТА с изложба в Аликанте България ще бъде представена още с българската закваска за кисело мляко, врачанския варовик и три селскостопански продукта – българско розово масло, българско бяло саламурено сирене и горнооряховски суджук.

Т21, по информация на Община Троян

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |