Енчо Ганковски, д-р Цветомила Дудевска |
СПОРЕД регламента на споменатата наредба гласуването бе тайно и се изискваше положителен вот от минимум две трети от общия брой съветници (за почетното гражданство) и над половината от общия брой съветници (за златния герб). При гласуването г-н Ганковски получи 23 гласа (5-ма бяха против) от 28 присъстващи съветници, а д-р Дудевска бе одобрена с пълно мнозинство.
КАКВО четем в мотивацията за удостояването на двамата ни съграждани, предоставена според регламента от вносителя г-жа Михайлова.
• ЕНЧО ГАНКОВСКИ е роден през 1946 г., завършва Националната художествена академия „Николай Павлович“, специалност керамика при проф. Георги Коларов. В периода 1978-2010 г. е преподавател в троянското Художествено училище (сега НУПИ „Проф. Венко Колев“), учител на поколения керамици. Участвал е в близо 70 изложби, от които 19 самостоятелни. Негови декоративно-монументални пана красят представителни сгради в София, Пловдив, Панагюрище, Ловеч, Троян, Луковит и др. От 1989 г. е член на СБХ. Удостояван е с множество награди и отличия, сред които и „Златен герб Троян“ за „принос към развитието на българското приложно изкуство и издигане на авторитета на Троян“. Определен е като един от „онези значими троянци, които ни карат да се гордеем“. През 2021 г. г-н Ганковски отбеляза своята 75-годишнина, а през настоящата 2022 г. – 50 години творческа дейност.ПО ТРАДИЦИЯ връчването на отличията ще стане на тържествената сесия на Общинския съвет на 14 октомври, Петковден, празника на Троян.
• Д-Р ЦВЕТОМИЛА ДУДЕВСКА е родена през 1965 г. Завършила е Медицинския университет в Плевен и има допълнителна квалификация за преводач на медицинска литература от немски език. Впоследствие придобива квалификация по здравен мениджмънт и магистърска степен по публична администрация от УНСС. През 2016 г. защитава докторска степен по социална медицина и организация на здравеопазването и фармацията. Владее отлично немски, английски и руски език. От 1999 г. е директор на държавната белодробна болница в Троян. „С висок професионализъм, иновативен научен подход и мениджърски умения д-р Дудевска води успешно 23 години Белодробната болница в нашия град през предизвикателствата на здравната реформа“, четем в представянето на номинираната лекарка. Подчертана е и обществената ангажираност на д-р Дудевска – общински съветник три мандата, председател на Комисията по здравна и социална политика към Общинския съвет, инициатор за създаването на Общинския фонд за подкрепа на професионалното развитие на кадри в здравеопазването, председател на Общинския фонд за подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми, активист на гражданските сдружения „Българка“, Комитет за побратимяване и евроинтеграция, Сдружение за превенция на белодробните заболявания. Член е на Българското дружество по белодробни болести и на Европейското респираторно общество. Работи като изследовател в над 15 мултинационални клинични проучвания на лекарства за белодробни заболявания.
Бележка на редактора
Защото Троян не започва от днес* „Въпросът е: Новоучреденото през 1998 г. троянско отличие „Почетен гражданин на Троян“ отменя ли/отнема ли идентичното отличие, давано преди 10 ноември 1989 г. и преди 9 септември 1944 г.?“ДВАМА уважавани и заслужили троянци – Енчо Ганковски и д-р Цветомила Дудевска, шапки долу за отличените! Но това не отменя нуждата от изясняването на един основополагащ въпрос – за статута на тези най-високи троянски отличия и особено за най-високото, званието „Почетен гражданин на Троян“. Който въпрос неспирно и безответно задавам вече две десетилетия.
ЩЕ ЗАПОЧНА по-отдалеч, от учредяването на почетното звание в края на 90-те години (инициаторът и моторът бе тогавашната общинска съветничка от левицата Цонка Карадочева). А голата истина е, че то бе учредено, за да се отличи един заслужил (червен) другар и, за равновесие и прикритие, и един от другия (политически) спектър – д-р Цанко Мондешки и Ганко Цанов, дълбок поклон към двамата големи троянци, те нямат нищо общо с това. Т. е. зачеването на най-високото троянско отличие бе партийно-политическо, за трупане на партийно-политически дивиденти, не друго, почитта към заслужилите стоеше отстрани. Нещо повече – бе без абсолютно никакви правила/статут. По-късно – тъй като покрай номинациите редовно се стигаше и до грозни, пак партийно-политически в основата си, дърления и дори до закрити сесии на Общинския съвет, за да не лъсне пред всички голата истина – се направи някакъв недообмислен и редовно нарушаван статут.
ПОСЛЕ статутът бе преправян на няколко пъти, за да се стигне до сегашния горе-долу приемлив, в някаква степен обективен и донякъде демократичен. Казвам „донякъде демократичен“, защото в общинската Наредба за символите, почетните знаци, отличията, званията и наградите на Община Троян, уреждаща въпросния статут, се предвижда предварителен обществен дебат по номинациите, нищо че формулировката е леко неясна и обтекаема; цитирам: „Чл. 13, ал. 2. Комисията (по избора) взима своите решения, като се съобразява с мнението на гражданските организации, професионалните и творчески гилдии и сдружения, и с обществената оценка“. Аз лично не се сещам някой да (ни) е търсил „обществената оценка“, и в актуалния случай, и преди.
СЕГА за споменатия основополагащ въпрос, който, както казах, задавам от самото начало и никой не иска/не се решава да отговори. А трябва! Въпросът е: Новоучреденото през 1998 г. троянско отличие „Почетен гражданин на Троян“ отменя ли/отнема ли идентичното отличие, давано преди 10 ноември 1989 г. и преди 9 септември 1944 г.? И още един допълващ въпрос, този път реторичен: Не е ли редно от правна гледна точка това да се заяви ясно и аргументирано и не го ли изисква и коректното отношение към отличените в споменатите два периода и техните наследници? Нали Троян е град на 154 години и не започва от 1989 г., нито от 1944 г…
Генадий Маринов
- Защо тук винаги е било така
- Пенчо Балев е новият почетен гражданин на Троян (2009 г.)
- Най-високите троянски отличия
- Вместо раиран костюм - почетен гражданин?!
- Номинациите за трите най-високи троянски отличия (2010 г.)
- Дядо Максим стана почетен гражданин (и) на Ловеч
- Йонка Мичева - новият почетен гражданин на Троян (2012 г.)
- Пеевски срещу процедурата за почетните граждани
- Киро Данков и Джон Бризби - новите ни почетни граждани (2013 г.)
- Празникът на Троян
- Почетните дариха премиите си
- Станимир Беломъжев и Цвятко Дочев са новите ни почетни граждани (2014 г.)
- Петима са номинирани за почетни граждани на Троян (2018 г.)
- Четирима са новите почетни на Троян
- Владимир Илиев бе избран за почетен гражданин на Троян (2020 г.)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)