Манчо си отиде, катастрофа отне живота на синия талисман

* Инцидентът станал по обяд днес (28 февруари) на Петковския мост в с. Чифлик, автомобилът разбива парапета и пада в реката,
 шофьорът загива на място
In memoriam
Дамян Ковачев-Манчо
ОТИДЕ си Манчо (Дамян Ковачев), талисманът на промените в Троян след 1989 г., седесарят, бунтарят, чешитът, веселякът, мъжкарят! Почивай в мир, приятелю!

ПРИЧИНАТА е пътен инцидент – днес по обяд (28 февруари, вторник, около 12:00 ч.), шофирайки към заведението си в курортното село Чифлик (ресторантчето му е точно преди входа за големия басейн), Манчо изпуска острата дясна крива на печално известния Петковски мост. Автомобилът разбива парапета и пада в реката, преобръщайки се по таван. Шофьорът, който пътувал сам, загива на място.

„КАТАСТРОФАТА се разследва и причините тепърва ще се изясняват, но със сигурност автомобилът се е движил с висока скорост“, коментира за Т21 началникът на РУ на МВР – Троян гл. инсп. Радостина Петкова. Научихме още, че Манчо е бил болен от рак и направеният наскоро преглед не е дал обнадеждаващи резултати.

Т21

Още по темата:

За 100-годишнината от Дойранската епопея - мащабно

* Открива се дарителска кампания „Помним героите си!“
 * Донка Михайлова: „През 1938 г., когато е създаден паметникът, участват всички троянци“ * Христо Калистерски: „Ако някой днес ви казва нещо друго, просто лъже!“
Шапки долу
На съвместната пресконференция - Донка Михайлова, Христо Калистерски и Румен Тодоров
ОБЩИНА ТРОЯН съвместно с РК „34-ти пехотен Троянски полк“ (НД „Традиция“) и местната структура на Съюза на ветераните от войните започва подготовка за отбелязване на 100-годишнината от Дойранската епопея през Първата световна война, в която основна роля има железният 34-ти пехотен Троянски полк. Юбилейното честване, както бе обявено на съвместна пресконференция на кмета Донка Михайлова, Христо Калистерски (РК „34-ти пехотен Троянски полк“) и Румен Тодоров и о. з. майор Никола Магунски (Съюз на ветераните от войните), ще включва серия от събития – традиционното поклонение на Дойран (23-24 април), панихида и възпоменателно тържество (29 април), исторически възстановки, музей на открито (полева кухня, оръжия, униформи и др.).

ВАЖЕН МОМЕНТ е обявената вече съвместна дарителска кампания „Помним героите си!“ (виж подробностите отделно) за обновяване на паметника на падналите за Майка България троянци и околното пространство (градинката при Вила „Ванна“). „През 1938 г., когато е създаден паметникът, участват всички троянци и ръководството на Троян. Тогава се организира кампания за набиране на средства и паметникът е вдигнат с тези дарения. Това ни подсказа да обявим сегашната дарителска кампания и средствата от нея ще се вложат за обновяване на паметника, озеленяване на градинката и ремонт на част от оградата, монтиране на нови паметни плочи, които ще ни дари големият родолюбец и дарител за патриотични каузи проф. д-р Иван Гаврилов“, сподели г-жа Михайлова.

Паметникът на падналите за Майка България троянци днес, градинката при Вила "Ванна"
ИЗКЛЮЧИТЕЛНО интересна бе историческата препратка, която направи г-н Калистерски. „Не се казва и до днес, но трябва да се знае – напомни председателят на РК „34-ти пехотен Троянски полк“, – че 9-та Плевенска дивизия, в състава на която е нашият 34-ти пехотен Троянски полк, спасява България. Това е факт! В Ньой се виждат плановете на нашите противници, тогава моментът е бил такъв, че България е трябвало да спре да съществува. Ако някой днес ви казва нещо друго, просто лъже! Румъния, Сърбия и Гърция са били основните двигатели на тази идея, подкрепяли ги Франция и Англия, до голяма степен и Русия. Нашият Южен фронт, който се отваря през 1916 г., се превръща в основния фронт на Първата световна война. Германия реално губи войната още през 1916 г., когато не успява да пробие съюзниците при Вердюн (Западния фронт). И за да продължи толкова дълго войната, е виновна именно българската войска, колкото и странно да звучи, която защитава една фронтова линия от над 400 км! Истина е – от 1916 г. до 1918 г. целият свят е вперил поглед в Южния фронт, където основната точка е Дойран. През февруари – март – април 1917 г. е голямата офанзива на Дойран и сега ще отбележим 100-годишнината от тази битка. Победата тогава дава възможност на нашата войска през м. септември 1918 г. да се завърне в България невредима и страната ни да не бъде окупирана от сърби, гърци, румънци, съюзници. Това не са пресилени приказки, а факти и трябва да се помни! За жалост истината продължава да се премълчава и преиначава от някои.“

ОТ ИМЕТО на Общинския съвет на Съюза на ветераните от войните председателят на структурата Румен Тодоров заяви пълна подкрепа на дарителската кампания. „Приветстваме това начинания на Община Троян и НД „Традиция“ и според силите и възможностите си ще участваме“, декларира г-н Тодоров.

Т21

100 години от Дойранската епопея

Дарителска кампания „Помним героите си!“

През пролетта на 2017 г. се навършват 100 години от Дойранската епопея и героичните боеве на 34-ти пехотен Троянски полк. Троян помни своите герои и се гордее с тях. В памет на троянците, отдали младостта и живота си за обединението на България, Община Троян, НД „Традиция“ (Регионален клон „34-ти пехотен Троянски полк“, Априлци – Троян) и Общинският съвет на Съюза ветераните от войните на България обявяват началото на дарителска кампания за набиране на средства под надслов „Помним героите си!“.

Откриването на Войнишкия паметник на площада в Троян, 2 юни 1938 г.
Събраните средства ще бъдат вложени в:
     • обновяване на Паметника на загиналите във войните;
     • озеленяване на терена;
     • монтиране на нови паметни плочи;
     • ремонт на разрушената част от оградата и плочите;
     •  тържествено отбелязване на годишнината.

Актуална информация за хода на кампанията може да откриете на официалната страница на Община Троян в интернет и във фейсбук страниците „100 години Дойранска епопея“ и „Донка Михайлова - кмет на община Троян“. Средства могат да бъдат дарявани както чрез откритата дарителска сметка, така и чрез дарителски кутии, поставени в Музея на занаятите - Троян, Информационно-културния център – Троян и Центъра за обслужване на гражданите в Община Троян (ет. 1).

За съблюдаване коректността на разходване на средствата ще бъде създадена комисия, в състав: Катя Пенчева - гл. счетоводител  на Община Троян; Христо Калистерски - НД „Традиция“; Румен Тодоров - Съюз на ветераните от войните.

Дарителска сметка за набиране на средства:

Община Троян
Сметка за дарения
„Общинска банка“ АД
BIC: SOMBBGSF
IBAN: BG16SOMB91308433730544
Код за вид плащане: 445100

Едно припомняне
Маршът на полка

Автор на музиката е Камен Луков, роден в с. Копиловци, Берковско, а текстът е дело на Любомир Бобевски от Тетевен.

Награждаване на Дойран, 26 май 1917 г.
„През 1917 г., по време на позиционната война, когато 34-ти пехотен Троянски полк бил подложен на адска канонада по Дойранските позиции, Луков засвирва марша „Троянци”. Още след първите звуци англичаните спират стрелбата и изслушват до край. И в следващите дни колкото пъти се засвири маршът, те спирали стрелбата. Видимо маршът им харесал, защото през следващите дни изпращат парламентьор до предните постове, чрез който изявили желание да притежават нотния текст. Камен Луков им го изпраща пак чрез предните постове…”

Елеонора Авджиева, директор на Музея на занаятите - Троян

*****

Оригинален текст на марша на 34-ти пехотен Троянски полк

Балкански чеда на славни деди,
троянци сме славен полк!

С гърди гранит, с нечут полет,
кат вихър носим се напред.
През урви, чуки и скали,
летим кат гордите орли.

Троянци ний сме славен полк!
Показахме сред бой жесток
без страх и трепет как се мре,
как бойна слава се бере.

Завета наш е увенчан,
с вечни лаври при Дойран,
где хвърлихме се с огнен меч
стихийно, вихрено на сеч.

Безстрашни, смели
в боя сме борци.

Безстрашни, смели сме борци,
чела що кичат ни с веци,
троянци ний сме с дух кален,
с дух юначен, несравнен.

Към наший дивен роден край,
любов ни граници не знай.
За него ни сърцето бий,
за него с гордост мреме ний.

Троянци ний сме, ний сме славен полк,
при Борис, Кирил, Нерезов, Дойран,
при Кристалин; сред страшна сеч,
как бойна слава се бере с „ура на нож”!.

С гърди гранит, с нечут полет,
кат вихър носим се напред и все напред.
Байдарица, Морава, Мечата стена,
летим кат гордите орли, летим напред.

При Кална, Ниш, Дервент, Свърлич,
със вечни лаври при Дойран, Кала тепе,
где хвърлихме се с огнен меч,
троянци вихрено на сеч, във кървав бой.

Към наший дивен, дивен роден край:
Охрид, Преспа, гордий Шар, Пирин,
за Вардар, Дрин във люта бран,
за него с гордост мрем, ний за него мрем!

*** Данните за марша на 34-ти пехотен Троянски полк и пълният автентичен текст на марша са взети от сайта на троянския музей - www.troyanmuseum.com



Още по темата:

Обявяват имената на некоректните длъжници с над 5000 лв.

* Съветниците гласуваха предложението на икономическата комисия с пълно единодушие – 28 „за“, без „против“ и „въздържал се“ * Списъкът ще се публикува в сайта на Община Троян

инж. Марин Радевски
Затягане

ПРЕДЛОЖЕНИЕТО на Комисията по бюджет, финанси и икономика за затягане на контрола срещу некоректните длъжници към общинската хазна, внесено от председателя на комисията инж. Марин Радевски на последната сесия на Общинския съвет (16 февруари), получи абсолютно одобрение. Съветниците гласуваха с пълно единодушие – 28 „за“, без „против“ и „въздържал се“; по подобен начин е минало и предварителното гласуване в комисията, където всичките й 10 членове са дали подкрепата си, а идеята е била на съветника от левицата инж. Васил Радойчевски.  

КАКВА е приетата мярка? С решението си съветниците задължиха общинската администрация да публикува в официалния сайт на Община Троян (www.troyan.bg) списък с имената на всички длъжници, имащи неуредени публични задължения над 5000 лв. Освен имената на длъжниците трябва да се обяви и размерът на съответните задължения.

САНКЦИЯТА, както бе пояснено от инж. Радевски, се опира нормативно на текста на чл. 182, ал. 3, т. 2 от Данъчно-осигурителния кодекс, гласящ: „В случаите, когато задължението не бъде изпълнено в срока за доброволно изпълнение, органът, установил вземането, може и да разгласява чрез бюлетин или чрез средствата за масово осведомяване списъци на длъжници с неуредени публични задължения, включително техния размер, когато общото задължение надвишава 5000 лв.“.

Т21

Още по темата:

Необикновената съдба на моя прадядо Иван

* „През 1909 г. започва да си строи къща. И няма как да не сте я видели при влизане в Троян откъм Ловеч. Друга такава къща няма.
 Дядо Иван сам я е проектирал…“

Мая Бъчварова
 Читателите ни пишат

Авторката Мария (Мая) Бъчварова-Йовкова е дългогодишна преподавателка по френски език в Троянската гимназия, известна и с изявите си на музикалната сцена. Съпруга е на потомствения троянски керамик Николай Йовков.

ГОДИНАТА е 1907. В Лондон се провежда изложение на балканските страни, организирано от лондонска компания на мястото, където днес е прочутият изложбен център „Ърлс Корт“. Идеята за това изложение идва от Балканския изпълнителен комитет, съставен от англичани, които виждат в подобна изява възможност и средство за привличане на общественото внимание към Балканите и противодействие на отрицателния образ, изграден за региона в медийното пространство. Представени са занаятчии от Сърбия, Черна гора и България.

НА ИЗЛОЖЕНИЕТО в Лондон малкият Троян има свои представители в няколко занаята: медникарство, железарство, ножарство, златарство, кожухарство, грънчарство и калпакчийство. Един от наградените занаятчии, получил сребърен медал в Лондон, е Иван Минков Иванов, грънчар, от махала Велчевска (сега квартал на Троян). Това е моят прадядо, баща на баба ми Мария по майчина линия.

ИВАН М. ИВАНОВ е роден през 1879 г. в Троян. Учил е три години занаят в с. Бусинци, Трънско. Един от първите майстори грънчари, които са работили с калъпи и формовали предмети с тях. След завършването на обучението си се завръща в Троян и отваря работилница заедно с Данчо М. Василешки. За първи път изкарва на пазара кани и паници от калъп с европейски бои и глазури. След войниклъка си отваря самостоятелна работилница и прави всички видове стомни – рогачки, с гладка тясна шийка, с права широка шийка, шейтанки.

Иван М. Иванов и неговата къща в началото на Троян - "друга такава няма"
ПРЕЗ 1909 Г. започва да си строи къща. И няма как да не сте я видели при влизане в Троян откъм Ловеч. Друга такава къща няма. Дядо Иван сам я е проектирал. Сам е направил цялата фасада, украсена с фризове с пластично орнаментирани плочи, собствено производство. Натежалата от каменни плочи балканджийска къща се подпира не от букови мертеци, а от 17 на брой морски кончета с брадички и лъвски лапи. Тази уникална троянска къща, строена с много любов, майсторска гордост и самочувствие е съизмерима по своята орнаментика с редица известни сгради в столицата София като Синодалната палата на пл. „Александър Невски“, Семинарията, Централна баня.

ДЯДО ИВАН, майстор с голям вкус и умения, е бил изключително предприемчив и прогресивен. Обучил е много майстори грънчари от Лешница и Добродан. Имал е дюкян и в Южна България – в Карлово. Неведнъж е минавал Балкана с колело (той е имал един от първите велосипеди в Троян). При едно от пътуванията се простудява и се разболява от белодробна туберкулоза. Умира млад, в разцвета на силите си през 1912 г., едва 33-годишен.


Днес къщата е изгубила някогашния си блясък, кв. "Велчевски", Троян, 2017 г.
И ДНЕС, като минавате покрай тази необикновена къща (за жалост загубила много от някогашния си блясък), над вратата на грънчарницата, рамкиран в растителен медальон, можете да видите поизбелелия вече от времето портрет на млад мустакат хубавец – моя прадядо Иван Минков Иванов. Кръвта на този достоен прародител, чието майсторство, усет, вкус, предприемчивост са се предавали на поколения наред, сега тече и във вените на голямата ми дъщеря – Ралица Йовкова (известната не само у нас троянска керамичка – бел. ред.); а може би един ден по този път ще тръгнат и внучките ми Александра и Йоанна, носещи онова зрънце на творци керамици, което са наследили от този свой далечен прапрадядо.

Мария Бъчварова-Йовкова 

Нямам отношение

* С разбиране и много труд може една овощна градина да се превърне в „Райска, в която да има от всичко по много“ и всеки може да опита
 от плодовете

Иван Чернокожев в собствената си сливова градина в с. Белиш
Платена публикация

УВАЖАЕМА редакция на „Троян 21“, поводът да се обърна към вас е снимка в друг троянски вестник към статия за митничарската акция в Троянския манастир и измисления скандал с манастирската ракия. И последвалите много телефонни обаждания към мене, свързвайки ме с този проблем. Правя това уточнение, тъй като нямам отношение с информацията в статията.

ДЕЙСТВИТЕЛНО аз съм поел ангажимент да поддържам и се грижа за овощния масив на Троянския манастир и да го превърна в „райска градина, в която да има от всичко по много“, каквото е амбицията както на мене, така и на игумена на манастира епископ Сионий. За да изпълня тази задача се обърнах към лицензирания производител на посадъчен материал Румен Белчев - да изберем най-подходящите сортове ябълки, сливи и круши, така че в тази градина да има продукция от юли до септември. Замисълът е реколтата да бъде предлагана за продажба на посетителите на Троянския манастир - както като пресни плодове, така и като сушени - и с получените средства да се подпомогне финансово дейността му (точно от този момент е и споменатата снимка).

ИСКАМ да поясня, че плододаването на засадените овощните видове е поне след 5-тата година, а поддържаните от мен насаждения са на две и четири години, така че все още не сме добили реколта от сливи, за да се вари ракия. Накрая отново ще подчертая, че аз и моят консултант г-н Белчев нямаме отношение към спомената информация.

18 февруари 2017 г., Троян
С уважение: Иван Чернокожев

Владо и Тачо със сребро от Световните военни игри в Сочи

* Владимир Илиев (биатлон) е втори в спринта, Беломъжев (ски ориентиране) – със сребърен дубъл в средната дистанция и спринта
Биатлон, ски ориентиране Актуализиран
Двамата големи - Владимир Илиев (биатлон), Станимир Беломъжев (ски ориентиране)
ТРИ СРЕБЪРНИ медала за Троян от първите три състезателни дни на третите Световни зимни военни игри (CISM World Winter Games), провеждащи се в Сочи, Русия (23-28 февруари 2017 г.) и определяни от организаторите като военна олимпиада. Международният съвет по военен спорт (CISM), под чиято егида са световните военни игри – зимни и летни, е основан през 1948 г. във Франция и в момента обединява 135 страни.

ЛИДЕРЪТ в българския мъжки биатлон Владимир Илиев спечели вицешампионската титла в спринта (24 февруари) и се качи на почетната стълбичка със съотборника си от българския тим Красимир Анев, останал трети, златото грабна представителят на домакините Максим Цветков. Владо отново даде фантастичен бегови резултат, но трите грешки в стрелбата го лишиха от титлата; Цветков и Анев имаха само по един пропуск на огневия рубеж. Този медал затвърди силния сезон на троянеца, който стана европейски шампион на първенството на Стария континент в Полша, пак в спринта, и записа няколко предни класирания в стартовете за Световната купа. Следващият му старт на игрите в Сочи е в щафетното бягане в понеделник (27 февруари).

№1 В СКИ ОРИЕНТИРАНЕТО у нас за всички времена Станимир (Тачо) Беломъжев също спечели сребро в първия си старт в Сочи. В средната дистанция (25 февруари) големият троянец отстъпи единствено на ветерана Едуард Хренников (Русия). А в днешния спринт (26 февруари) дублира успеха си, печелейки втори сребърен медал, като отново пред него бе руснакът Хренников. „Явно ми върви на сребро на тези CISM зимни световни игри. Имах голямото желание да се преборя с руския рис и домакин Едуард Хренников и дадох всичко от себе си в днешния спринт, но силите ми стигнаха само за сребърен медал“, шеговито коментира в страницата си във фейсбук двойният вицешампион. И за Тачо отличията от военните игри бележат поредния силен сезон – с няколко победи в световни ранкинг състезания плюс бронз от Европейското първенство във Финландия. След Сочи, където ще участва още в смесената щафета (с Антония Григорова, 27 февруари) и ще се бори за трети медал, Беломъжев заминава за най-важния си старт за сезона – Световното първенство в Красноярск, Русия, в началото на м. март.

Т21

На Сирни Заговезни в Троян, 26 февруари 2017 г.

Предстоящо

На Тодоровден в Априлци, 4 март 2017 г.

Предстоящо

От понеделник започва отварянето на Беклемето, обеща инж. Грозданов

* Дали ще се изпълни обещанието и от ОПУ – Ловеч (тукашното подразделение на АПИ) ще свършат работата или ще се налага пак Роко да вика багерите? Ще видим, понеделник е след ден! 
А дано
Началникът на ОПУ - Ловеч инж. Георги Грозданов
В ПЕТЪК следобед, 24 февруари, кметът на Троян Донка Михайлова е имала среща с директора на Областно пътно управление (ОПУ) – Ловеч инж. Георги Грозданов, съобщиха от общинската администрация. Темата на разговора е била „гореща“ – наложителното отваряне за движение на МПС на блокирания от няколко месеца Троянски проход (Беклемето). Новината от срещата е обещанието на инж. Грозданов от понеделник (27 февруари) ОПУ – Ловеч, което отговаря за този участък от републиканската пътна мрежа, да започне работа по отварянето на прохода и „превеждането на пътя в състояние на проходимост“.

Поглед отвисоко към билото на Троянския проход (Беклемето)
Римска кохорта на поход през планината
ДА ПРИПОМНИМ, че през последните години, по-точно десетилетия, Беклемето хлопва кепенците по за няколко месеца – от първия по-сериозен сняг до пролетта, според зимните прищевки и милостта Божия. Което пък отрязва най-пряката, бърза и икономична връзка на Централна Северна България (Троян, Ловеч, Плевен и т. н.) с Южна България и създава затруднения както на гражданите, така и на бизнеса, особено на бизнеса, включително туристическия. От много години в Троян се говори за необходимостта от намиране на решение – давани са примери с изграждане на навеси срещу снегонавяванията (ще са нужни два-три, не повече), както се прави в Алпите, на срещи с министри и други троянският бизнес е поставял въпроса, давани са предизборни обещания цитирани са експертни становища. 

НИЕ ПЪК на няколко пъти сме огласявали любопитното, но напълно сериозно твърдение на известния археолог, зам.-шеф на Националния исторически музей (НИМ) – София и наш земляк доц. д-р Иван Христов, който от години проучва стария римски път Виа Траяна (от Дунава през Беклемето до Пловдив). И твърди, че по римско време, преди 2000 г., са се намирали способи и проходът е бил отворен по-дълго време отколкото днес?!

Радослав Чолаков-Роко
ЩЕ ПРИПОМНИМ и друго – че от години шефовете на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) и други ресорни държавни фактори са обещавали съдействие; да не забравяме – поддържката на Троянския проход е държавна отговорност и се извършва с нашите пари, парите, с които си плащаме винетките и другите данъци. Говорено е и на местно управленско равнище. Но до решение не се стигаше и ситуацията и днес е същата – дано снегът се стопи по-скоро, сиреч дано имаме Божията милост. Миналата година обаче гръмна голям скандал, тъй като един троянски бизнесмен (Радослав Чолаков-Роко, пряко засегнат от продължителното затваряне на Троянския проход, тъй като камионите му за Южна България са принудени да заобикалят през София) със свои сили и средства за няколко дни проби Беклемето. А от АПИ, вместо да целуват ръка, се вбесиха и дори напук изкуствено блокираха (!?) прохода при Кърнаре; ясно бе защо – защото им бе показано, че работата може да се свърши, бързо и без много средства.

КАКВО ЩЕ се случи сега? Дали ще се изпълни обещанието на инж. Грозданов и от ОПУ – Ловеч (тукашното подразделение на АПИ) ще свършат работата или ще се налага пак Роко да вика багерите? Ще видим, понеделник е след ден!

Т21

Още по темата:

Троянците в листите

* Двама наши водят ловешки листи – Пламен Христов („Воля“) и адв. Захари Велев (ДОСТ) * Трима са втори – инж. Иван Миховски (ГЕРБ),
 д-р Валентина Александрова (БСП) и инж. Дилян Енкин („АБВ – Движение 21“) * Изненада на върха в листата на Обединените патриоти
 
Парламентарни избори 2017
Петър Николов води листата на Обединените патриоти в Ловеч
НЯМА да коментирам странните, да не кажем абсурдни врътки в партийните кандидат-депутатски листи за тези избори (насрочените за 26 март 2017 г. извънредни парламентарни избори). Такива врътки има и при нас, в 11-ти Ловешки многомандатен избирателен район; пример - водач на листата на коалиция „Обединени патриоти“ и представител на партия „Атака“ е столичанинът Петър Николов, който на парламентарните избори през 2009 г. водеше тукашната листа на Синята коалиция и представляваше партията на Иван Костов ДСБ, на парламентарните избори през 2013 г. бе водач на листа на партията на Меглена Кунева „Движение България на гражданите“ (ДБГ), а в предишния мандат беше парламентарен сътрудник на ГЕРБ.

НО НЕКА се насочим към съгражданите ни на по-предни (и евентуално избираеми) места в ловешките листи за изборите на 26 март.

Пламен Христов ("Воля"), адв. Захари Велев (ДОСТ)
ДВАМА ТРОЯНЦИ са водачи на своите листи. Единият е адв. Захари Велев – бивш общински и областен координатор на ДПС и кандидат за депутат (2014 г.) и кандидат за кмет (2015 г.) от партията на Ахмед Доган, а сега начело на ловешката листа на ДОСТ; в което няма никаква изненада и дори бе очаквано, след като адв. Велев шумно напусна ДПС и бе на учредителното събрание на партията на Лютви Местан. Другият е Пламен Христов, който води листата на „Воля“, партията на Веселин Марешки. Г-н Христов е национален координатор на „Воля“ и по наша информация е сред най-близките хора на лидера; любопитното е, че в същата 5-членна листа има още двама троянци – Калоян Петров и Ралица Сергеева.

инж. Иван Миховски (ГЕРБ), д-р Валя Александрова (БСП), инж. Дилян Енкин (АБВ - Д21)
ТРИМА ТРОЯНЦИ са на второ място в листите си. В двете партии, които според предварителните очаквания ще се борят за победата – ГЕРБ и БСП, подгласници на водачите са съответно инж. Иван Миховски и д-р Валентина Александрова. Инж. Миховски, който е общински председател на ГЕРБ, бе депутат и в миналия парламент, тогава влезе като резерва (2015 г.), след като съпартийката му Корнелия Маринова спечели кметските избори в Ловеч и освободи депутатското си място. Бившият председател на БСП – Троян д-р Александрова пък възроди политическата си кариера – след като неотдавна (2016 г.) отново влезе в местното партийно ръководство, а на местните избори (2015 г.) стана общински съветник. Третият втори е инж. Дилян Енкин в листата на коалиция „АБВ – Движение 21“ – бившият кмет на Троян с три последователни мандата е областен лидер на АБВ - Ловеч и мястото му в челото на листата е напълно логично.

ДА ПРИПОМНИМ, че от 11-ти Ловешки многомандатен избирателен район влизат петима депутати. Прогнозите са, че шансове да вкарат оттук свои хора в парламента имат ГЕРБ, БСП, Обединените патриоти, „Воля“ и ДПС. За ГЕРБ и БСП това е извън съмнение и едва ли досегашната традиция двете партии да са доминиращи ще се наруши. ДПС за пръв път имаше ловешки депутат на предишните парламентарни избори и със сигурност ще се опита да запази позициите. Обединените патриоти (НФСБ, ВМРО, „Атака“) и „Воля“ пък са с висок рейтинг в момента (доказаха го скорошните президентски избори) и не е изключено да го материализират и да объркат сметките на фаворитите. Трябва да се напомни още един важен момент – че и на тези избори ще има възможност за преференциално гласуване, което може да доведе до доста изненади.

Генадий Маринов

Още по темата:

Приеха отчета и новия бюджет

* Донка Михайлова: „Община Троян е в добро финансово състояние и няма неразплатени разходи“ * Инж. Марин Радевски: „Виждам, че бюджетът се изпълнява, защото не е напрегнат“ * Спорове
 за бюджетния излишък
Money, money
НА ПОСЛЕДНАТА сесия на Общинския съвет, 16 февруари, ведно бяха обсъдени и гласувани кметският отчет за изпълнението на Бюджет 2016 (20,7 млн. лв.) на Община Троян и предложеният нов Бюджет 2017 (23,5 млн. лв.). Гласуването бе положително и с голямо мнозинство, което не означава, че дебатите бяха гладки.

Донка Михайлова
РАЗГЛЕЖДАНЕТО на бюджетните точки започна с експозе на вносителя – кмета Донка Михайлова. „Община Троян е в добро финансово състояние и няма неразплатени разходи. И това на фона, че в края на 2016 г. българските общини приключиха с 200 млн. лв. неразплатени разходи“, бе общият извод на г-жа Михайлова за изтеклата бюджетна година. Като бе уточнено, че най-важното нещо, когато коментираме бюджета, е да коментираме собствените приходи: „Защото собствените приходи в бюджета на една община означават свобода. Свободата Общинският съвет да планира разходването на средствата. На всички е ясно, че средствата, които идват от държавния бюджет, са целево предназначени“. Цифрите сочат, че за периода 2012/2016 г. собствените приходи на Община Троян неизменно са нараствали и то в условията на устойчива данъчна среда (т. е. без повишаване на данъците) – 78% ръст на база план и 19% на отчетени резултати. Като важен инструмент за приходния ръст бе посочена „трайната тенденция на нарастване на събираемостта на данъците“, казано по друг начин - затягането на финансовата дисциплина.

ПОДЧЕРТАНО бе също, че рамката на Бюджет 2017 от 23,5 млн. лв. бележи ръст от 2,8 млн. лв. спрямо рамката на предходния Бюджет 2016, която бе 20,7 млн. лв. „Ако трябва да дадем характеристика на Бюджет 2017, ще кажем, че това е един бюджет с ярко изразен инвестиционен профил“, бе кметската оценка; посочените цифри – 4,6 млн. лв. за инвестиции в новия бюджет срещу 3,4 млн. в миналогодишния и ръст от 35%.

ЗАЯВЕНИ бяха и основните два проблема пред новия Бюджет 2017: към бюджетните 23,5 млн. лв. допълнително управление на още около 16 млн. външни финансови средства (по национални и европейски програми); и синхронизирането на мащабната капиталова програма на Общината с програмата на ВиК дружеството. На финала г-жа Михайлова подчерта, че делът на местните приходи спрямо общите приходи в бюджета на Община Троян е 55%, при средно за общините в страната 44%, а изводът й бе, че „това в най-голяма степен показва как е работено и доколко една Община може да управлява парите си“.

инж. Марин Радевски
ОЧАКВАНО основният критик на бюджета бе председателят на опозиционната съветническа група (ГЕРБ) инж. Марин Радевски. Най-напред инж. Радевски изрази едно притеснение по отчета на Бюджет 2016. „Има нещо, което лично мен ме смути, и то сериозно. Общинският дълг е при лихва 4,9% - смешна за настоящия момент лихва, в пъти по-голяма от действащата лихва в момента. Лихвата в момента за такива суми и такива клиенти е под 2%. Разбирам, че има пари на Общината (3 млн. лв.) на влог в същата банка (Общинска банка), които носят лихва. Но разбирам и друго – че някаква кола е дадена от банката на Общината и се чудя кога Общинска банка стана търговец на коли?! Колата е дадена за ползване и по този начин банката ощетява държавата с едни пари, които в годините са равни на амортизацията на колата“, бе констатацията на съветника. А изводът му бе стряскащ: „Това нещо ако не е далавера, здраве му кажи! Това нещо може би трябва да се промени е и аз се чудя защо Сметната палата не ги гледа тези работи. Знам, че и други банки и застрахователни компании правят подобни неща. Това е притеснително и смятам, че не е редно!“.

ТОНЪТ към проекта на Бюджет 2017 също бе критичен: „Виждам, че бюджетът се изпълнява, защото не е напрегнат. Хубаво, нека не е напрегнат, достатъчно добър е в сравнение с други общини. Но не благодарение на това, че общинското ръководство си върши работата, а благодарение на всички нас, които сме редовни данъкоплатци. В Троян, за разлика от други малки градове, има успешен бизнес, който от години носи едни добри приходи“.

Т21

Спорът за бюджетния излишък

ОТНОВО двамата опониращи бяха кметът Донка Михайлова и председателят на групата съветници на ГЕРБ инж. Марин Радевски. Ето двете позиции.

„ТЕМА, която е основателна и важна – търсенето на добър баланс при определяне на преходния остатък“, заяви Донка Михайлова, след което разясни структурата на настоящия преходен остатък от 4,5 млн. лв. Делът на второстепенните бюджетни разпоредители (основно училища и детски градини) е 0,8 млн. лв. – „средства, които минават през общинския бюджет и се връщат при второстепенните разпоредители“. Остатъкът за местни дейности е 3,5 млн. лв., като от тях 1,2 млн. лв. са целеви – за снегопочистване, от такса битови отпадъци и др.; и реално остават 2,3 млн. лв., от които 0,8 млн. лв. са за довършване на преходни обекти, т. е. същинският свободен преходен остатък възлиза на 1,5 млн. лв. „Дали това е добър баланс за Община Троян на фона на сериозни дисбаланси в други общини, дали преходният остатък е много или малко? Явно трябва да продължим дискусията, за да бъдем максимално полезни на гражданите“, обобщи кметът.

„КАЗВАМ ви, че тези пари са мъртви пари. Тези пари не се вкарват в икономиката на общината. Сегашният преходен остатък от 18,6% от целия бюджет е изключително много, тези пари по моята представа е логично да бъдат 5-10%“, бе оценката на инж. Марин Радевски. Той се аргументира по следния начин: „Всяка година преходният остатък в бюджета на Троян расте. Расте и в момента е достигнал 18,6% от общинския бюджет. По този начин изкуствено се завишава всеки следващ бюджет. Ако продължаваме така, само след 2-3 години ние ще имаме бюджет от 30 млн. лв. и повече. И всяка година ще прехвърляме едни пари – от година в година“. 


Още по темата:

„Нарича се любов“ на Надежда Христова в троянската галерия

* На 1 март от 18:00 ч. в залите на втория етаж на галерия „Серяковата къща” в Троян се открива изложбата графика и керамика на художничката Надежда  Христова, озаглавена е „Нарича се любов“

Надежда Христова
Престоящо

НАДЕЖДА ХРИСТОВА е родена в Русе. Известно време живее там, след което се премества в Троян, родния град на баща й. От малка има слабост към рисуването затова учи в Художествената гимназия в Троян. След завършването започва работа като точар в местна керамична фирма. През 2000 г. се ражда дъщеря й Преслава - едно необикновено дете (със специфични потребности) и Надежда се отдава на грижите за нея за дълъг период от време. Въпреки трудностите, Преслава е тази, която научава майка си да е  силна, да преследва целите си и да вярва в мечтите си.

Керамични творби на Надежда Христова
ЕДНА ОТ ТЕЗИ мечти се сбъдва през 2006 г. и Надежда си създава свое собствено ателие. Започва работа там, създава собствени модели, участва в различни общи изложби, включително международни. Участвала е и в демонстрации  на керамични техники, в различни празници и прояви. В момента е председател на Задругата на майсторите на народни художествени занаяти в Троян. Гордее се с  благотворителните базари, които организира с помощта на колеги и приятели.

С Наби Масуми в Националното изложение в Орешак
Надежда и Преслава
СЕГАШНА ИЗЛОЖБА е поредната й сбъдната мечта - да открие самостоятелна изложба с рисунки и керамики. Изложбата ще открие Наби Масуми - преподавател по персийски език в Иранския културен център в София, доктор по будистка и индийска философия, поет, лектор. С Надежда се запознават миналата година в Националното изложение в с. Орешак и се сприятеляват.

СЪС СВОИ ТВОРБИ в изложбата на Надежда ще присъства и дъщеря й Преслава Петрова, в момента ученичка в троянската Художествена гимназия (НГПИ „Проф. Венко Колев“). Изложбата ще продължи един месец, до 2 април.

Галерия „Серяковата къща“

Поклон пред Константин Фичев

* „Познат в града, винаги официално облечен, минаващ сутрин и вечер по главната улица, градът без него ще бъде малко по-различен“
In memoriam
Константин Фичев (1932 г., София - 2017 г., Троян)
Надгробното слово за Константин Фичев, написано от сина и снахата – Иван и Искра Фичеви, си заслужава да се прочете. Бившият кмет и почетен гражданин на Троян си отиде на 22 февруари 2017 г., след кратко боледуване, на 85 години. Погребението ще е утре от 12:00 ч. на Старите троянски гробища.

ОТ ТАЗИ вечер луната, а от утре сутринта слънцето ще огряват още един гроб в троянското гробище. Последният дом на Константин Фичев. Роден през 1932 г. в София в семейството на генерал Иван Фичев и троянката Данка Топалова, малкият Константин израства будно и умно дете, влюбено в музиката, словото и прекрасните картини, рисувани от неговия баща. Постоянните контакти с дядо му Константин, внукът на Кольо Фичето, пораждат у него останалата през целия му живот любов към историята. Мечтаещият за концерти по световните сцени гимназист от елитната Втора мъжка гимназия в София преживява огромния удар на съдбата, оставайки за една нощ без любимия баща, убит незнайно къде без съд и присъда, с окупиран от чужди хора дом, интерниран за четири часа насилствено в Троян, без любимото пиано.

И ТАКА момчето започва борбата в своя живот. Вместо в мечтаната консерватория, комунистическият режим изпраща Константин във флотацията на урана в урановите мини в Бухово, където оцелява по чудо и след три години и половина се прибира в Троян със силно влошено здраве. Отдава се на огромната си страст към книгите, създавайки невероятната си библиотека, филателията, нумизматиката и историята. Познат на всички със своята интелигентност, ерудиция, енциклопедични познания и коректност в отношенията си с хората. Среща красивата Йоанна, с която  създава много добро семейство и се ражда Иван, възпитаван в любов към литература, изкуство, музика, традиция. Загубил дома си в София, си построява жилище и остава да живее в Троян. Иван го дарява с трима прекрасни внуци - Константин, Ирина и Анна Мария.

ЕДНИ от щастливите моменти в трудния живот на Константин Фичев е цялостната реабилитация на убития му баща, освобождаването на родния му дом от въдворени квартиранти след десетки години съдебни дела, издаването на няколко написани от него книги, както и изключителната биография на Кольо Фичето. Неможещ без класическа музика, до миналата година редовно посещаваше значими постановки на Софийската опера и концерти в зала „България. Както казва негова близка: „Познат в града, винаги официално облечен, минаващ сутрин и вечер по главната улица, градът без него ще бъде малко по-различен.

МИЛИ деца, Коко, Инка и Мими, когато ви е най-трудно в този живот, просто поспрете само за минута и помислете за една малка част от кошмара, през който е преминал дядо ви - с огромно достойнство, гордо вдигната глава, християнско смирение и най-важното - без омраза към никого, борещ се с препятствията в живота по един изключително достоен начин, като истински наследник на една голяма българска възрожденска фамилия, към която вие имате честта да принадлежите. Поклон, дълбок поклон пред паметта на Константин Фичев.

22 февруари 2017 г., Троян
Искра и Иван Фичеви

Още по темата:

Отиде си Константин Фичев

Константин Фичев (1932, София - 2017, Троян)
In memoriam

Снощи, 22 февруари, около 18:00 ч. е починал първият ни демократично избран кмет след 1989 г. и почетен гражданин на Троян Константин Фичев. По-малко от месец след навършването на своята 85-годишнина. Дълбок поклон!

Г-н Фичев бе активен участник в демократичните промени, основател и председател на една от десните партии в града ни, безкомпромисен боец, безкомпромисен в принципите си. Бе и кмет. Респектираше и свои, и противници. Но не това бе най-важното. Г-н Фичев бе изключително фин и толерантен човек, твърде далеч от дребните боричкания, злободневието, дребнотемието, над тях. И безукорно честен. Бе човек на духа, ценител и познавач на изящното, писател. Бе истински благородник, достоен потомък на славния си род.
Т21

Биографично

КОНСТАНТИН ФИЧЕВ е роден на 4 февруари 1932 г. в София. 13-годишен (през 1945 г.) със семейството си е изселен в Троян, където има роднини по майчина линия, по баща е пряк потомък, праправнук, на възрожденския първомайстор Кольо Фичето. Причината за изселването – баща му, висшият полицай генерал Иван Константинов Фичев (над 200 години мъжете в семейството носят само имената Иван и Константин), е обявен за враг и убит от т. нар. „народна власт”. Първо е убит, а месеци по-късно го осъждат?! С други думи, убит е без съд и присъда; и по-важното – без вина, за което 45 години по-късно е напълно реабилитиран.

Константин Фичев при връчването на званието "Почетен гражданин на Троян", 2008 г.
„ГОДИНИТЕ В ПЕРИОДА 1945-1990 ми се губят, те са празни за мен”, твърди днес г-н Фичев, напомняйки за отнетите възможности. Но това не е точно така. Както в чисто личен план – в Троян се запознава със съпругата си Йоанна Доневска, с която създават прекрасно семейство, а днес се радват на трима внуци (едно момче – Константин Иванов Фичев младши, и две момичета – Ирина и Анна-Мария); така и като реализация – общественото уважение и убедителната победа на кметските избори в края на 1991 г. са доказателство. Завършва Института по библиотечно дело и за кратко работи в градската библиотека с прочутия Симеон Гатев; след това дълги години е служител в ХФЗ – Троян (сега „Актавис”).

ОСНОВАТЕЛ И ПРЕДСЕДАТЕЛ на троянската структура на Радикалдемократическата партия след 1989 г.; „До 10 ноември 1989 г. не съм се занимавал с политика, това бе невъзможно”, коментира Константин Фичев. На 22 октомври 1991 г. печели кметските избори в Троян като представител на тогавашния Съюз на демократичните сили (СДС), в който членува и неговата Радикалдемократическа партия; противник му е Йордан Ройнев от БСП. Любопитното е, че тогава (1990 г.) депутатите също се избират мажоритарно и в Троян литераторът Йордан Василев (СДС) бие ген. Добри Джуров (БСП).

БИВШИЯТ КМЕТ има издадени четири романа, а в чекмеджето му отлежават още няколко, автор е и на десетки статии в местния и централния печат. Хобито му е филателията – „трайно и нелечимо заболяване”, както се изразява самият той; член е и на Българската филателна академия. Другата му голяма страст е класическата музиката. За обществените си заслуги през 2008 г. Константин Фичев бе избран за почетен гражданин на Троян.

***
Тази кратка биографична справка бе предисловие към интервюто, което направихме с г-н Фичев по повод неговата 80-годишнина, точно преди пет години, в началото на м. февруари 2012 г. Говорихме за разни неща, но във фокуса на всичко бе Троян, България, несбъднатото ни демократично мечтание. Ето кратка извадка от това юбилейно интервю.

На честването на 85-годишнината на земляка и приятеля, прочутия карикатурист Милко Диков, 2015 г.
- Защо троянската демократична революция нямаше продължение?
- В Троян никога не е имало революции. Тук хората обикновено чакат друг да извади кестените от огъня, и не само да ги извади, но и да ги обели и сервира.

- Какво е това – мижитурщина, еснафлък?
- Хората са наплашени, това е.

- Оптимист ли сте – за Троян, за България?
- Нямам основания да не съм, въпреки че в момента нещата не вървят. Струва ми се, че над страната ни тегне една прокоба.

- Каква прокоба?
- Да си избиваме елитите, започва се от цар Борис Първи. Това ни е пречело винаги. Важното е и друго – че не градим национален елит, а винаги се кланяме и копираме някаква чужда сила. В момента също е така, нямаме истински национален елит, продължаваме да копираме.

- Завършваме интервюто неоптимистично?
- Не, не, аз поначало съм оптимист. При тези обстоятелства в личен план ако не бях оптимист, отдавна да съм загинал. Вярвам в доброто бъдеще и на България, и на Троян, две богоизбрани места. Ще си позволя да перифразирам писателя Георги Караславов – през големи води е минавала България и все суха е оставала.
2012 г., Троян
Интервю на Генадий Маринов

Ще градим нов Малък пазар

* Изпълнението е възложено на „Общински пазари“ ЕООД, Общината ще ремонтира инфраструктурата * Кметът: „Опит да бъде променено едно от най-грозните места в централната градска част на Троян“
Най-после
Малкият пазар днес
ОБЩИНА ТРОЯН тръгна към наложителната от години трансформация на т. нар. Малък пазар, иначе казано - на серията павилиони за продажба на зеленчуци и други стоки плюс паркинг, разположени на общински терен в централната градска част с обща площ от около 1600 кв. м  и лице към главната улица (ул. „Васил Левски“). На последната сесия на местния парламент (16 февруари) с 24 гласа „за“, 2 „въздържал се“ и нито един против бе прието предложението да се учреди безвъзмездно право на строителство върху терена за срок от 10 години на общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД и да му се възложи изготвянето на „цялостен идеен и работен проект за изграждане на обществено обслужваща сграда „Малък пазар“ и инфраструктурата“. Вносител е общинската администрация, а в мотивите четем: „От архитектурна гледна точка Малкият пазар не е организиран като функция, защото се е формирал „на парче” – според търсенето и предлагането. Основно не е организирана транспортната комуникация: подходи за зареждане на павилионите, подходи за клиентите, паркинг“.

РАЗБИРА СЕ, за идейния проект ще се обяви архитектурен конкурс, като на победителя най-вероятно ще се поръча и работното проектиране. Проектирането и изграждането на новата сграда са отговорност на „Общински пазари“ ЕООД и дружеството ще вложи собствени средства. А изграждането на инфраструктурата (канализация, водопровод, асфалтова част, ел. захранване) ще се поеме от Общината и за целта в новия общински бюджет са заложени 300 хил. лв. „Опит да бъде променено едно от най-грозните места в централната градска част на Троян, което на всичкото отгоре е най-масово посещавано от гражданите“, коментира в Общинския съвет кметът Донка Михайлова.

КАКВО ще се случи с Малкия пазар, ако заявеното бъде реализирано? Накратко – ще бъде изградена нова „обществено обслужващата сграда, включваща търговски обекти за продажба на плодове и зеленчуци, заведение за хранене и други обекти от сферата на общественото обслужване“ плюс паркинг за клиенти, обществена тоалетна и малка зона за отдих; важно изискване е да се освободи за пешеходци тротоарът на ул. „Васил Левски“.

Паркингът на Малкия пазар - хаосът е постоянен
ИДЕЯТА за „нов Малък пазар“ обаче не получи абсолютно одобрение в Общинския съвет. Председателят на групата на ГЕРБ инж. Марин Радевски заяви, че „уж правим нещо, но общо взето не правим нищо“. Той изрази съмнение, че ще се пръснат пари на вятъра, като аргументът му бе, че на сегашното място няма възможност за достатъчно паркоместа (само около 30) и това ще създава проблеми. Г-н Радевски предложи усилията да се насочат към друг терен – по левия бряг на реката (към комплекс „Нунки“), където би могло да се оформи нов Малък пазар с обширен паркинг.

Т21

Бележка на редактора
Новият Малък пазар трябва да е нов

ЩЕ СЕ РЕАЛИЗИРА ли идеята за „нов Малък пазар“. По наше мнение това е изключително важна троянска задача. Причините са много, ще кажем само най-важните две. Първо – не е редно троянци да ядат зеленчуци, изкарани буквално на пътя и обливани денонощно в бензинови изпарения, вредно е! После – градът ни е в остър дефицит откъм свободни пространства, особено в централната част, и не е нормално толкова години едно такова място да е задръстено с ламаринени бараки като в цигански катун, а хаосът да е пълен?!

НО Е НУЖНО едно уточнение. Дано резултатът не е от един катун да направим друг (катун), макар и по-лъскав. Новият Малък пазар трябва да е нов – различен, градски, елегантен, функционален, вписващ се хармонично в архитектурната среда на главната троянска улица. Дано!

Генадий Маринов

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |