
ИЗВЕСТНО разминаване с консенсусния тон бе доловено от последвалото писмено становище на ПП ГЕРБ Троян (виж „Троян заслужава бюджет, който работи“, 1 май – бел. ред.), където новият троянски бюджет бе остро разкритикуван. И бе обявено, че в него „липсва визионерския подход“ и „не дава отговори на важните въпроси кои са нашите проблеми и как ще измерим напредъка си“. Прави се и тежкия извод: „Бюджетът е огледало на управлението, за съжаление - без идеи, без амбиция, без цел“. А единодушното гласуване „за“ бюджета на съветниците на ГЕРБ бе обяснено с това, че „не е защото го припознават като визия за бъдещето, а защото не желаят да блокират дейността на общината“.
КАКВО КАЗА вносителят? „Бюджетът е управленска философия, облечена в средства. Или приземяване на управленската философия, тъй като в бюджета философията трябва да бъде вкарана в рамките на възможностите“, бяха уводните думи на кмета Михайлова. След което бяха обявени параметрите на новия троянски бюджет за 2025 г.: планираната рамка на приходите (съответно разходите) е 58,7 млн. лв. – близо 6 млн. лв. (11%) повече от миналата година, плюс управление на 51 млн. лв. допълнителни средства, заложени по спечелените проекти с външно финансиране (от държавата по инвестиционната програма за общините – близо 30 млн. лв., и субсидии по европрограмите и плана за възстановяване и устойчивост – 21 млн. лв.).
С ДРУГИ ДУМИ, след като през 2024 г. Община Троян достигна рекордното бюджетно ниво от управлявани 100 млн. лв. (52,8 млн. лв. по бюджетната рамка и 46,8 млн. лв. по проекти, а в края на годината общата сума бе надвишена и достигна 114 млн. лв.), сега рекордът бе подобрен. Планираните средства, които Община Троян ще управлява през 2025 г., са 110 млн. лв., като не е изключено и този път сумата да бъде надхвърлена.
Г-ЖА МИХАЙЛОВА специално акцентува върху ръста на местните приходи: заложени за 2025 г. са 10,8 млн. лв. (срещу 9,8 млн. през 2024 г.) и другото важно – те ще покрият 49% от местните дейности (срещу 45% миналата година). Коментарът й: „Защо акцентирам върху тези числа – защото местните приходи ни дават свободата да отговаряме на местните потребности. Приходите, които идват от държавата, обикновено са много целево насочени и ползват общинския бюджет като касичка. А местните приходи ни дават свободата да отговаряме на потребностите на хората.“.
ДРУГ АКЦЕНТ бе местната данъчна политика. Кметът благодари на съветниците за подкрепата при повишаване на данък придобиване и на данъка върху недвижимите имоти, които „не бяха вдигани от 2008 г.“. Но подчерта, че троянските ставки на данък МПС и туристическия данък са под средните за страната, а постъпленията от туристическия данък – едва 100 хил. лв. годишно, при туристическото ниво и потенциала на общината ни, бе определено като „тема за сериозни размисли“.
ПОСОЧЕНИ бяха и приоритетите в Бюджет 2025. На първо място – капиталовите разходи, като бяха посочени възлови проекти: модернизирането на уличното осветление (1 и 2), обхващащо Троян и селата Орешак и Черни Осъм и след това останалите троянски села; новият метод за управление на отпадъците – закупуване на нови съдове и въвеждане на заплащане според количеството на отпадъка, първо в селата, а след това и в града; подобряване на вертикалните комуникационно-транспортни връзки в Троян – с цел подобряване на организац;ията на движение и транспортната свързаност и повишаване на безопасността на пътя; инвестиции в читалища, културни институции, училища. „Разходите за инвестиции са водещи за нас. Те, какъвто ангажимент поех в управленската си програма, трябва да нарастват всяка година поне с 10%“, бе обобщението.

КАКВО СЕ ЧУ в последвалия дебат, който, както казахме, бе необичайно конкретен и съдържателен. Най-активни бяха съветниците от ГЕРБ, въпросите им: за бавещата се мащабна реконструкция на централния площад и променените финансови параметри по проекта (Емилиан Евтимов); ремонта на градския стадион и на проблемното кръстовище при „Елпром“ (Радион Стратев); има ли управленска воля да се докарат до край проектите за ул. „Любен Каравелов“ и ул. „Акад. Ангел Балевски“ (Минко Акимов); трябва най-после да се направи нещо по проблема с Баните в с. Шипково и Автогарата в Троян (Станимир Шошков), по-справедливо насочване на общинската субсидия за спорта, която сега ощетява колективните спортове (Петко Пенков). Свилен Анреев от ПП-ДБ определи бюджета като „балансиран, както обикновено“ и настоя да се работи по мерките за повишаване на пътната безопасност, на събираемостта на туристическия данък и по-сериозна подкрепа за отряда на планинските спасители. Владимир Хаджийски, от името на групата на БСП, заяви пълна подкрепа за философията и конкретиката на внесения общински проектобюджет. Даниел Сираков от ВМРО определи бюджета като „балансиран, социален и перспективен“ и адмирира предварителното обсъждане с групите в местния парламент и пълното съобразяване с техните предложения. Независимият съветник Николай Тодоров предложи да се потърси съдействието на НАП за изсветляване на туристическия бизнес и повишаване на събираемостта на туристическия данък
„БИХ СЕ ПОДПИСАЛА под всеки един от поставените въпроси, всички те бяха принципни“, заяви преди да отговори на питанията на съветниците г-жа Михайлова (повече за питанията и отговорите – отделно). За абсолютното мнозинство при последвалото гласуване вече казахме.
Т21
Още по темата:
- Гласуват рамката на Бюджет 2010 (2010 г.)
- Пак кавги около бюджета...
- Приеха бюджета на Троян за 2010 г.
- Гласуваха рамката на Бюджет 2011 (2011 г.)
- Приеха троянския Бюджет 2011
- Донка Михайлова: Приемането на бюджета не е формален акт (2012 г.)
- Приеха рамката на Бюджет 2012
- Приеха бюджета, мина гладко
- Гласуваха актуализация на бюджета
- Гласуваха рамката на Бюджет 2013 (2013 г.)
- В Общинския съвет: Война срещу Троян
- Ще мине ли актуализацията или войната срещу Троян продължава?
- Приеха актуализацията на бюджета - тихо и кротко
- Гласуваха рамката на Бюджет 2014 (2014 г.)
- Кметът предложи актуализация на Бюджет 2014
- Из отчета на общинския Бюджет 2014
- Приеха бюджета - кротко и консенсусно (2015 г.)
- Приеха бюджетната рамка - единодушно (2016 г.)
- Приеха бюджета - мина гладко
- Новата ни бюджетна рамка надхвърля 23 млн. лв. (2017 г.)
- Приеха отчета и новия бюджет
- Община Троян е в добро финансово състояние (2018 г.)
- Приеха бюджета – гладко и консенсусно
- Бюджет 2019 – умерено оптимистичен, социален и гъвкав (2019 г.)
- С абсолютно мнозинство приеха общинския Бюджет 2020 (2020 г.)
- Приеха бюджета, похвали отвсякъде (2021 г.)
- Приеха Бюджет 2022 – единодушно и с ръкопляскания (2022 г.)
- Единодушно приеха Бюджет 2023 (2023 г.)
- Рекордно: Общината ни с бюджет от 100 млн. лв. за 2024-та (2024 г.)
- Приеха 100-милионния Бюджет 2024 – всички „за“
- „Първата година от мандата бе година на възможностите“ (2025 г.)
- За бюджета – притеснено, но оптимистично
- Троян заслужава бюджет, който работи за бъдещето
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)