Приеха бюджета – единодушно

* През 2025-а Община Троян ще управлява внушителните 110 милиона лева * Стегнато и конкретно представяне и съдържателен и конкретен дебат по проектобюджета * Приоритет са капиталовите разходи, основният риск – проектните плащания от държавата * Туристическият данък – „тема за сериозен размисъл“
Money
СТЕГНАТО и конкретно представяне на проектобюджета за 2025 г. на Община Троян от вносителя – кмета Донка Михайлова, на скорошната сесия на Общинския съвет (30 април). И съдържателен и също много конкретен дебат, тон за който даде основната опозиционна група (ГЕРБ). Като цяло – нещо по-различно, по-градивно, от дърленията до дупка с партийно-популистки привкус или обратното, послушно и мълчаливо тотално съгласие, подсказващо задкулисни договорки, на каквито сме били свидетели в предишни години. Резултатът – заявено единодушно одобрение и 28 гласа „за“ от 28 присъстващи общински съветници.

ИЗВЕСТНО разминаване с консенсусния тон бе доловено от последвалото писмено становище на ПП ГЕРБ Троян (виж „Троян заслужава бюджет, който работи“, 1 май – бел. ред.), където новият троянски бюджет бе остро разкритикуван. И бе обявено, че в него „липсва визионерския подход“ и „не дава отговори на важните въпроси кои са нашите проблеми и как ще измерим напредъка си“. Прави се и тежкия извод: „Бюджетът е огледало на управлението, за съжаление -  без идеи, без амбиция, без цел“. А единодушното гласуване „за“ бюджета на съветниците на ГЕРБ бе обяснено с това, че „не е защото го припознават като визия за бъдещето, а защото не желаят да блокират дейността на общината“.

КАКВО КАЗА вносителят? „Бюджетът е управленска философия, облечена в средства. Или приземяване на управленската философия, тъй като в бюджета философията трябва да бъде вкарана в рамките на възможностите“, бяха уводните думи на кмета Михайлова. След което бяха обявени параметрите на новия троянски бюджет за 2025 г.: планираната рамка на приходите (съответно разходите) е 58,7 млн. лв. – близо 6 млн. лв. (11%) повече от миналата година, плюс управление на 51 млн. лв. допълнителни средства, заложени по спечелените проекти с външно финансиране (от държавата по инвестиционната програма за общините – близо 30 млн. лв., и субсидии по европрограмите и плана за възстановяване и устойчивост – 21 млн. лв.).

С ДРУГИ ДУМИ
, след като през 2024 г. Община Троян достигна рекордното бюджетно ниво от управлявани 100 млн. лв. (52,8 млн. лв. по бюджетната рамка и 46,8 млн. лв. по проекти, а в края на годината общата сума бе надвишена и достигна 114 млн. лв.), сега рекордът бе подобрен. Планираните средства, които Община Троян ще управлява през 2025 г., са 110 млн. лв., като не е изключено и този път сумата да бъде надхвърлена.

Г-ЖА МИХАЙЛОВА специално акцентува върху ръста на местните приходи: заложени за 2025 г. са 10,8 млн. лв. (срещу 9,8 млн. през 2024 г.) и другото важно – те ще покрият 49% от местните дейности (срещу 45% миналата година). Коментарът й: „Защо акцентирам върху тези числа – защото местните приходи ни дават свободата да отговаряме на местните потребности. Приходите, които идват от държавата, обикновено са много целево насочени и ползват общинския бюджет като касичка. А местните приходи ни дават свободата да отговаряме на потребностите на хората.“.

ДРУГ АКЦЕНТ бе местната данъчна политика. Кметът благодари на съветниците за подкрепата при повишаване на данък придобиване и на данъка върху недвижимите имоти, които „не бяха вдигани от 2008 г.“. Но подчерта, че троянските ставки на данък МПС и туристическия данък са под средните за страната, а постъпленията от туристическия данък – едва 100 хил. лв. годишно, при туристическото ниво и потенциала на общината ни, бе определено като „тема за сериозни размисли“.

ПОСОЧЕНИ бяха и приоритетите в Бюджет 2025. На първо място – капиталовите разходи, като бяха посочени възлови проекти: модернизирането на уличното осветление (1 и 2), обхващащо Троян и селата Орешак и Черни Осъм и след това останалите троянски села; новият метод за управление на отпадъците – закупуване на нови съдове и въвеждане на заплащане според количеството на отпадъка, първо в селата, а след това и в града; подобряване на вертикалните комуникационно-транспортни връзки в Троян – с цел подобряване на организац;ията на движение и транспортната свързаност и повишаване на безопасността на пътя; инвестиции в читалища, културни институции, училища. „Разходите за инвестиции са водещи за нас. Те, какъвто ангажимент поех в управленската си програма, трябва да нарастват всяка година поне с 10%“, бе обобщението.

КАЗА СЕ и за рисковете пред новия бюджет. „Нормално е да мислим, че при един толкова голям бюджет рисковете ще са повече“, бе направената уговорка. А като основен риск/проблем бе посочена „крайно голямата несигурност в разплащанията по инвестиционната (държавната) програма“, по която, както вече стана дума, трябва да получим около 30 млн. лв. Тревожният кметски коментар:  „Имаме крайно голяма несигурност в разплащанията по инвестиционната програма. За съжаление считаме, че тази несигурност остава в програмата – имаме изпълнители (на някои наши проекти с финансиране по програмата), на които вече дължим милиони, от м. юни м. г. чакаме да бъдат приведени средства. За съжаление Министерството на финансите не се съгласява да плащаме със собствени средства, което за мен е абсурдно (тъй като това би било безлихвен кредит от общината към държавата); освен ако не се канят изобщо да не плащат?! Имаме тревога по тази тема.“. Други немалки рискове – политическата несигурност в страната и кадровият дефицит в общинската администрация заради големия обем дейности (например за организиране на процедурите по ЗОП).

КАКВО СЕ ЧУ в последвалия дебат, който, както казахме, бе необичайно конкретен и съдържателен. Най-активни бяха съветниците от ГЕРБ, въпросите им: за бавещата се мащабна реконструкция на централния площад и променените финансови параметри по проекта (Емилиан Евтимов); ремонта на градския стадион и на проблемното кръстовище при „Елпром“ (Радион Стратев); има ли управленска воля да се докарат до край проектите за ул. „Любен Каравелов“ и ул. „Акад. Ангел Балевски“ (Минко Акимов); трябва най-после да се направи нещо по проблема с Баните в с. Шипково и Автогарата в Троян (Станимир Шошков), по-справедливо насочване на общинската субсидия за спорта, която сега ощетява колективните спортове (Петко Пенков). Свилен Анреев от ПП-ДБ определи бюджета като „балансиран, както обикновено“ и настоя да се работи по мерките за повишаване на пътната безопасност, на събираемостта на туристическия данък и по-сериозна подкрепа за отряда на планинските спасители. Владимир Хаджийски, от името на групата на БСП, заяви пълна подкрепа за философията и конкретиката на внесения общински проектобюджет. Даниел Сираков от ВМРО  определи бюджета като „балансиран, социален и перспективен“ и адмирира предварителното обсъждане с групите в местния парламент и пълното съобразяване с техните предложения. Независимият съветник Николай Тодоров предложи да се потърси съдействието на НАП за изсветляване на туристическия бизнес и повишаване на събираемостта на туристическия данък

„БИХ СЕ ПОДПИСАЛА под всеки един от поставените въпроси, всички те бяха принципни“, заяви преди да отговори на питанията на съветниците г-жа Михайлова (повече за питанията и отговорите – отделно). За абсолютното мнозинство при последвалото гласуване вече казахме.

Т21
 

Още по темата:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |