За троянската керамика във Френския институт

* Четирима троянски керамици – Неда Личева, Илина Илиева и „Термодвойка“-та Ирина Вачкова и Ивайло Иванов – участваха в семинара „Изкуството на огъня – стъкло и керамика“, организиран от Френския институт (София) в партньорство с Френския институт (Париж) * „Искахме да очертаем пътя и състоянието на троянската керамика, която и днес е нещо много важно в българското изкуство“

И ний сме дали нещо на света

ЧЕТИРИМА местни керамици – троянците Неда Личева и Илина Илиева от Троян и „Термодвойка“-та Ирина Вачкова и Ивайло Иванов от Априлци – представиха троянската керамична традиция на семинара „Изкуството на огъня – стъкло и керамика“ във Френския институт в София (наследник на някогашния Алианс Франсез), 20 ноември. Семинарът е в рамките на проекта „Културни и творчески индустрии“ на Френския институт (София) в партньорство с Френския институт (Париж) и е трети по ред след семинарите за мода и художествен текстил.

СЪБИТИЕТО
Момент от презентацията на Неда Личева и Ивайло Иванов, вляво водещият проф. Божидар Бончев
НАШИТЕ творци, чието участие било по личната покана на френското културно аташе у нас Едуар Морно, се представили с презентация на тема „Традиция и съвременни форми в троянската керамика“ (Неда, Ивайло и Ирина) и демонстрация на създаването на ефектната керамична декорация, позната като „Троянска шарка“ (Илина). Сред публиката пък личали представители на Музея на декоративното изкуство (Париж), Центъра за съвременно изкуство (Меймак), Международния център за керамика (Марсилия), Националната художествена академия (София), български и френски художници, ценители.

Илина Илиева демонстрира на живо магията на „Троянската шарка“
„БЕШЕ много вълнуващо, но отговорно и притеснително. Искахме в тази 30-минутна презентация да бъдем максимално изчерпателни, да обхване повече теми, да очертаем пътя и състоянието на троянската керамика, която и днес е нещо много важно в българското изкуство. Мисля, че се справихме – приветствията и аплодисментите след като завършихме са доказателство. А многото похвали ни насърчават това събитие да доведе до други подобни ползотворни инициативи“, коментира Неда Личева.

ПРЕЗЕНТАЦИЯТА

КАКВИ бяха акцентите в керамичната презентация на Неда, Иван и Ирина, модерирана от известния български керамик проф. Божидар Бончев.

В НАЧАЛОТО била направена една уговорка – че „много съвременни творци в световен план се опират на старото, претворяват го и му вдъхват нов модерен живот“ и „много често в ателиетата, събрали няколко поколения керамици, се вижда как старият дух на майстора се е трансформирал и продължава да живее в съвременните произведения“. Доказателство, че „традициите в съвременна форма са актуални“ е вече традиционният Фестивал на съвременната българска керамика, домакин на чието седмо издание (2024 г.) с участието на 39 керамици от цялата страна бе Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в с. Орешак, Троянско

Момент от семинара „Изкуството на огъня – стъкло и керамика“ във Френския институт, София, 20 ноември 2024 г.
НЕ БЯХА СПЕСТЕНИ и проблемите, като във фокуса тук бе липсата на утвърдени съвременни учебници по технология на керамиката в България, вследствие на което „болшинството керамици сме на практика самоуки“ и осакатяването/намаляването на творческите часове, което „важи за всички училища по изкуствата в страната“.

РАЗБИРА СЕ
, специално място бе отделено на троянското Художествено/керамично училище (днес НУПИ „Проф. Венко Колев“) – основано през 1911 г., единствено по рода си в България и „от първостепенно значение за бъдещето на керамичното изкуство“. 
 
РАЗКАЗАНА бе и историята на керамичния занаят в Троянския край, определен като „Меката на керамиката в България“ и откроена ролята на двете местни културни институции, свързани с керамиката – Музея на народните художествени занаяти (Троян) и вече споменатото Национално изложение на художествените занаяти и изкуствата (Орешак). Представени бяха и изявени днешни троянски керамици, повечето от които потомствени като Неда и Марияна Личеви, Ралица и Николай Йовкови, Василена и Енчо Ганковски, Евгения и Георги Миленови, Румен Георгиев…

ВЪВ ФИНАЛНИТЕ думи на презентацията имаше щипка песимизъм, но оптимизмът бе по-силен: „Керамиката е атрактивна, защото съвместява в себе си много пластове на изкуството. Неслучайно най-големите, като Пикасо и Димитър Казаков-Нерон, са се изкушавали да се докоснат до нея. Тя е вълнуваща, цветна, огнена, непредвидима, пластична, необятна и жива… Изкуството е огледало на обществото. Човечеството е в криза – ценностна, морална, естетическа, интелектуална. Това няма как да ни подмине, но силно вярваме, че един ден творческата дарба на България няма да е признак и присъда за нищета.“.

АВТОРИТЕ

 И НАКРАЯ,
но не по значение, по няколко думи за четиримата керамици, представили троянската керамика, Троян и България на семинара „Изкуството на огъня“ във Френския институт в София.
НЕДА ЛИЧЕВА. Работи в сферата на керамиката, стъклописа и арт фотографията. Експериментираща и търсеща. Израснала в семейното ателие, събрало три поколения творци. Завършила Художественото училище в Троян и керамика в НХА (София) Участвала е в художествени пленери и фестивали в България, Германия, Полша, Франция, Израел и др. Има три самостоятелни изложби. Член на критичната комисия по архитектура и дизайн в London Metropolitan University (2017 г.).

ИЛИНА ИЛИЕВА. Второ поколение керамик. Завършила е Художественото училище в Троян, а от 2009 г. има защитено майсторско свидетелство за майстор шарач. Вече 17 години работи в семейната керамична фирма „Радилина“, създадена преди 45 години и стараеща се да пази традициите и същността на троянската керамика. „Искам да запазя „Троянската шарка“! България да бъде видяна и оценена от света заради традициите си“, е творческото й верую.

ИРИНА ВАЧКОВА, ИВАЙЛО ИВАНОВ. Керамичното им студио се казва „Термодвойка“ и те са спътници в творчеството и живота вече 25 години. Пресъздават идеите си в многоликото пластично изкуство на  керамиката. Вечността на материала ги държи отговорни в посланията им към бъдещето. Имат две самостоятелни и участия в много общи изложби. Добре познати са на ценителите на керамичното изкуство в цялата страна.
Т21

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |