Купа „Троян“ – вятър, слънце и отлична организация

* Боян Софкин (Самоков) и Андрея Дяксова (Смолян) спечелиха при мъжете и жените, нашите Иво Петков и Теодора Малчева – втори
* Отборът на „Узана“ (Габрово) заслужи мемориалната купа „Марин Радевски“ * Беломъжев старши: „Не можех да допусна
никакви компромиси“

Ски ориентиране
Награждаването при жените – победа за Андрея Дяксова, втора е  троянката Теодора Малчева

ПРИ ОТЛИЧНА организация, голяма масовост и слънчев финален ден преминаха двудневните състезания по ски ориентиране за Купа „Троян“ на Беклемето, 23-24 януари. Състезанието, включено в календара на Българската федерация по ориентиране (БФО), бе организирано от троянския Ски клуб „Хемус“. А инициатор и мотор на проявата, провела се на световно ниво по оценката на специалистите, бе треньорът и председател на СК „Хемус“ Иван Беломъжев заедно със своя прочут син – световния шампион и №1 у нас в този спорт за всички времена Станимир (Тачо) Беломъжев. Не бива да подминаваме съорганизаторите – Община Троян и едноименния също местен Спортен клуб по ориентиране „Хемус“; както и спомоществователите – фирмите „Калинел“, „Винпром Троян“, „Динакорд“, „Сима“, „Хемус“, „Елпром Троян“.

„ХВЪРЛИХМЕ много труд – 14 дни преди старта ежедневно работихме по пистите на Беклемето, по 4-5 часа всеки ден. Обработихме общо 48 км писти плюс цялостната подготовка, която, смея да твърдя, бе на по-високо ниво от миналогодишното Европейско първенство. Аз имам високи изисквания, видял съм го на десетките подобни състезания по света, и не можех да допусна никакви компромиси“, сподели за Т21 Беломъжев старши. Но пък времето имало други „планове“ – в навечерието на състезанието, когато всичко било готово, излязъл страхотен вятър и всичко буквално отишло на вятъра, оградни коридори, реклами, мрежи били запокитени по склоновете. „Напънахме се и колкото може възстановихме щетите“, коментира професионалистът. Но пък на втория ден всичко било от хубаво по-хубаво – без вятър, слънце, чудесни температури и сняг, огромна масовост (198 състезатели от 22 клуба от цялата страна). Директор на Купа „Троян“ 2021 бе кметът Донка Михайлова, а сред гостите, участвали и в награждаването на победителите, личаха зам.-министърът на спорта Николай Павлов и депутатът инж. Иван Миховски.

Момент от надпреварата през втория ден, Купа „Троян“, Беклемето, 24 януари

РЕЗУЛТАТИТЕ. В късата дистанция, първия състезателен ден, при мъжете в елитната група М21Е спечели Боян Софкин („Соколец“, Самоков), следван от Мартин Пенчев („Узана“, Габрово) и нашия Иво Петков (СК „Хемус“, Троян). В елита при жените – група W21E, победата в първия старт грабна Андрея Дяксова („Карлък“, Смолян) с подгласници Антония Григорова („Вариант Б“, Търговище) и троянката Теодора Малчева (СК „Хемус, Троян). А крайното класиране, след бягането на средна дистанция през втория ден и отличните изяви на троянците Иво Петков и Теодора Малчева, доби следния вид: мъже елит – 1. Боян Софкин, 2. Иво Петков, 3. Мартин Пенчев; жени елит – 1. Андрея Дяксова, 2. Теодора Малчева, 3. Антония Григорова.  Тук трябва да подчертаем, че Тачо Беломъжев не взе участие в стартовете заради ангажиментите си като организатор; голямата ни звезда обаче е в напрегнат тренировъчен цикъл и се готви за Световното първенство през втората половина на м. февруари.

Купата „Марин Радевски“ заслужи тимът на „Узана“, Габрово

КОМПЛЕКСНОТО отборно класиране заслужено и очаквано спечели отличният тим на „Узана“ (Габрово) със 115 точки, а на второ и трето място останаха съответно „Браун тим“ от Велико Търново, 85 т. (председател на клуба е троянският зет Николай Димитров, съпруг на сестрата на Тачо Стефания Беломъжева – бел. ред.) и „Академик“ (Варна), 60 т. На комплексния победител „Узана“ наред с купа „Троян“ бе връчена и новоучредената мемориална купа „Марин Радевски“ – на името и в памет на големия дарител на спорта и на много други добри каузи и собственик на троянската фирма „Калинел“, който си отиде в началото на м. декември миналата година. След финала на пистата паметта на големия троянец бе почетена от всички присъстващи с едноминутно мълчание.