* Новооткритата паметна плоча на четиримата Ботеви четници от Орешак и Черни Осъм – дело на един от потомците Мариян Данчев и семейството му; сред помагачите са Община Троян и сдружение „Бъдеще за Орешак * „Ех, като освободим България, тогава и ще се и оженя“ * Големите работи на „малките“ хора
На 2 юни
|
Хъша рецитира "На прощаване" пред паметната плоча на четиримата Ботеви четници, Орешак |
С ДОСТОЙНО събитие на достойно място Орешак почете 2 юни. Край реката, в махала Кичура, бе открита паметна плоча. Поставена върху голям речен камък, тя съобщава, че на това място е била родната къща на Христо Йосков Ганковски – един от най-младите Ботеви четници, едва 18-годишен, роден на 1 януари 1858 г., загинал в битката при Милин камък на 18 май 1876 г. Тя е и в памет на Васил Георгиев–Троенчето, Васил Стоянов Мишков, Петко Мачев, също участници в Ботевата чета от селата Орешак и Черни Осъм. Около паметника е оформена градинка с информационно табло и място за отдих.
|
Мариян Данчев |
|
Стела Маринова от "Бъдеще за Орешак" |
„ЕХ, КАТО освободим България, тогава и ще се и оженя“, казвал Васил Стоянов. Не са успели с жененето, не са оставили потомство, кратките биографии на повечето приключват със същата онази 1876 година. Ботевото стихотворение „До моето първо либе“ не е само литература. А стихотворението „На прощаване“ освети мястото в изпълнение на троянския актьор Венелин Йорданов-Хъша, под звуците на проливния юнски дъжд.
МНОГО думи на благодарност се чуха по време на откриването. Но основната заслуга несъмнено е на един родолюбив и всеотдаен наш съгражданин от орешашкия Василешки род, потомък на Христо Ганковски – Мариян Данчев. В продължение на две години Мариян влагаше усилия, време и пари, плътно подкрепян от семейството си: съпругата Таня, чийто е дизайнът на информационната табела, дъщерята Вяра, помогнала много при подготовката на тържеството, и сина Стойко, който заедно с баща си е дарил не един трудоден за реализиране на проекта. Верни техни помощници са хората от сдружение „Бъдеще за Орешак“, чийто представител – Стела Маринова, водеше тържеството. Община Троян, в лицето на кмета Донка Михайлова, е направила нужното за даряване на терена, директорът на Музея на занаятите Елеонора Авджиева съдейства при историческите проучвания, проектът е на арх. Пенко Терзиев. Хората от комитета „Васил Левски“, общинският съветник Николай Тодоров, багеристът бай Иван са други помагачи, споменати с благодарност от Мариян Данчев.
|
Кметът Донка Михайлова |
|
Съветникът Николай Тодоров |
В РЕЧТА си кметът Михайлова подчерта, че 2 юни изправя българите пред важни въпроси – дали все още не носим роба в себе си, кои са предателите, дали направихме всичко, за да защитим мечтата за свобода, и благодари на всички, съпричастни към поставянето на паметния знак, защото той дава шанс всяка година да заставаме пред него и да си задаваме тези въпроси. Общинският съветник Николай Тодоров пожела на Мариян Данчев неговият кураж и саможертва, преведени на езика на съвремието ни, никога да не секват. А сред чадърите на присъстващите две момчета от регионалния клон на Национално дружество „Традиция“ в четнически униформи стояха на почетен караул до паметната плоча през цялото време на церемонията, мирно, под проливния дъжд, до кулминацията в 12:00 часа – общобългарската второюнска сирена.
|
Любляна Боржукова: Кът за знание, за почит, за отдих и отмора |
|
Двама от потомците – Мариян Данчев и Марин Василешки |
|
Един от важните помагачи – багеристът бай Иван |
СЛЕД ПОДНАСЯНЕТО на букети и венци от сдружение „Бъдеще за Орешак“, Община Троян, Общински съвет - Троян и коалиция „Избор за Троян“, Стела Маринова напомни, че отсега нататък паметникът е „отворен“ всеки ден за поставяне на цветя. Любляна Борджукова от „Бъдеще за Орешак“ описа новото място като кът за знание, за почит, за отдих и отмора. А то наистина е специално, струва си една малка отбивка от главната орешашка улица. Мариян Данчев каза, че махала Кичура, където навремето са се заселили четири рода, е едно от най-старите места, от които е тръгнал Орешак. И че до къщата на Христо Ганковски е имало воденица – вероятно тази, описана от Феликс Каниц в пътните му бележки, затова се планира, след още исторически издирвания, да се постави следващо информационно табло. Възрастният над 90-годишен орешачанин Марин Василешки, родственик на Христо Йосков Ганковски, разказа, че по спомени на баща му оттук през турско време е минавал главният път към Троян, по-късно „калдърмосан“ от орешашкия кмет Минко Йосков Ганковски, брат на Ботевия четник.
|
Поклон пред героите |
ПО ВРЕМЕ на откриването водещата Стела Маринова цитира Ботевите думи „виждам, че големи хора вършат малки работи, а големите работи се вършат от малки хора“. На този ден орешачани имаха заслуженото право да се чувстват от тези уж малки хора, които вършат големи работи в името на общото ни минало и бъдеще.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)