Още от същия автор:
Училището на бъдещето вече е днес
* Новина - две виртуални класни стаи в троянското СУ „Васил Левски“ * Продължава се към преустройство в иновативно училище – възможност за развитие, заложена в новия образователен закон
Образователни
ИЗНЕРВЯЩО е понякога да гледаш как често общуването, особено между млади хора, се състои в споделяне на място, на което всеки сам си хлъзга екранчето на телефона. А социалният живот се състои в размяна на пароли и лайкове. Това често изгражда у нас, по-възрастните, чувство на несимпатия към новите джунджурии, преизпълва ни с подозрение към новите технологии и с тревога за ненаучените уроци.
МЛАДИТЕ и иновативни (прощавайте за чуждицата) учители обаче показват нещо ново, нещо обнадеждаващо. Фактически в троянското СУ „Васил Левски“ вече повече от месец функционират две виртуални класни стаи. В тях учат „най-малките абитуриенти“ – четвъртокласниците, които тази година завършват начален етап и през новата учебна година ще се обучават по иновативната учебна програма на училището. За всеки ученик е осигурен персонален таблет, с помощта на който се усвояват нови знания, правят се упражнения, преговаря се наученото. Играят се и игри – но от тези игри, от които децата научават много. Разбира се, на всички беше интересно да видят какво се получава – и на родителите, и на колегите, и на ръководството на училището. Та нали само след няколко месеца тези деца ще работят с електронни учебници, ще използват мобилни устройства за самоподготовка, ще правят тестове… Убедихме се лично. Получава се.
ЗАЕДНО с Петя Газдова, преподавател по информатика и информационни технологии, класните ръководители на 4а и 4б клас Камелия Алексиева и Емилия Дачева подготвиха своите интегрирани уроци, в които се съчетаха знанията от задължителното учебно съдържание с новите учебни технологии и заложените за следващата учебна година умения. Целите уроци се проведоха с непрекъснат достъп до интернет, упражненията бяха във виртуалното „облачно“ пространство – в електронни източници и в личния блог на г-жа Газдова. Всички задачи се изпълняваха онлайн, в реално време.
УРОКЪТ на г-жа Дачева в 4бклас беше по „Човекът и обществото“. „За загрявка“ учениците решиха кръстословица със зашифрована дума-загадка – но… на таблетите си. А сръчностите, придобити в разбиването на виртуалния враг от компютърните игри, им позволи бързо да съставят и търсената дума – България. Разгаданата загадка беше и началото на един увлекателен урок – за съжителството на етническите общности по българските земи.
КОИ СА народите, които живеят заедно в нашата родина? Кое ни сближава и кое ни различава? Динамичното съчетание на мултимедийното представяне на бялата дъска на класа и фактите, които всеки ученик сам откриваше в предоставените онлайн текстове, неусетно разгърна пред учениците един нов свят – на различни обичаи, на различни празници, но и на много близки черти. Децата откриха, че прошка от възрастните искат и българските, и турските деца, макар и на различни празници. Видяха колко си приличат българският Гергьовден и ромският Хедрелез. Коментираха факта, че българската промишленост се е зародила от сътрудничество на предприемчиви българи и арменци. Докоснаха се до света на каракачаните – етническа група, за която и родителите не знаеха почти нищо: защо се наричат каракачани, с какво се занимават. За децата това беше един наистина впечатляващ урок: да видят изображението, да чуят музиката и да се докоснат (съвсем буквално) това, което учат.
УРОКЪТ на г-жа Алексиева по български език в 4а клас обобщи знанията на децата за думите в българския език. Използвани бяха различни източници на информация, а изпълнението на упражненията изискваше както конкретни знания по предмета, така и умело боравене с таблетите. Първите упражнения бяха от електронния учебник, който се предоставя от издателство „Просвета“ и е добре познат на учениците. Последваха забавни задачки, също подготвени специално от г-жа Газдова, които по различен начин „изпитваха“ и проверяваха усвоените знания. А родителите видяха комплексното използване на няколко устройства – мултимедийното устройство и лаптоп представяха упражненията на дъската, а учениците работеха на таблетите си. Родителите също можеха да използват електронния ресурс, който е със свободен достъп, и да проверят собствените си знания. Видяхме, че внимателно работят нещо на телефоните си, но нямаме данни за получените резултати…
В КРАЯ на часа децата се включиха в състезание, разработено от учителката Валентина Маринова на образователната платформа kahoot.it (пробвайте я!), която позволява всеки да види резултата си и мястото си в общото класиране. Тъй като играта е състезателна, вълнението наистина беше голямо, а емоциите – неописуеми. Домакини и гости обаче видяха и какви проблеми могат да създадат новите технологии – внезапната гръмотевична буря преди началото на часа изключи рутера на училището и постави в риск работата на лаптопа на г-жа Алексиева. Бързата реакция на учителя по информатика Свилен Димитров разреши неочакваната ситуация (той затова и бдеше непрекъснато по време на двата урока), но все пак ние занапред ще си имаме едно наум.
МНОГО, много бяха вълненията в двата четвърти класа. Учениците бяха горди от себе си, учителите – удовлетворени, че вече имат нов инструмент, нов помощник в работата. А родителите наистина се гордеят със своите деца. Дават си и сметка обаче, че новата учебна година ще донесе нещо съвсем ново, нещо което се прави за пръв път не само в училището, а и в общината: петокласниците ще се обучават в класна стая от съвсем нов тип, с нови, актуални технологии, а в учебната програма ще се включат и нови учебни предмети.
РОЗАЛИНА РУСЕНОВА, директор на училището, беше не по-малко развълнувана от видяното през двата дни. Тя сподели с учителите и гостите, че с осигурените интерактивни дъски, виртуални класни стаи, индивидуални таблети за два класа и обучение на учителите за работа в облачното пространство (Office 365), училището продължава към преустройството си в иновативно училище – една нова възможност за развитие, заложена в новия образователен закон. А учениците, бъдещите петокласници, споделиха, че за пръв път ще чакат с нетърпение първия учебен ден наесен – като първите ученици, които наистина ще се обучават по нов, различен, иновативен начин.
Ангелина Иванова, СУ „Васил Левски“
Още от същия автор:
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
9 коментара:
Технологиите са "нож с две остриета", както и всичко друго. Знае ли някой как се отразяват на зрението в дългосрочен план? И колко часа дневно е безопасно да се гледа монитор? Иначе поздравявам учителите и им пожелавам здраве, успехи и увеличение на заплатите.
1-во очите.
2-ро зомбирането
Аз поне съм против.
Вярно е, че през/с интернет могат да се направят всевъзможни неща - плащания на екскурзия, поръчка на храна, дрехи и какво ли още не. Но за малките деца е опасно.
Ако ще възпитаваме децата да живеят във виртуалното пространство те никога няма да могат да работят в реалното и скоро ще берем плодовете от тази простотия.Добре че тези уроци са инцидентна практика, иначе окьоравяването е на дневен ред.
В Германия , Швейцария и др. страни отдавана учат децата така. Но в България много трудно ще се възприеме ,особено от застаряващото поколение.
Предполагам, че устройството е по-интересно от живия преподавател, но ако се прекали в това отношение, в бъдеще хората ще общуват с роботи, а не с други хора. И възниква въпросът-как ще се раждат нови хора.
В Гърция вече над 400 деца се лекуват от зависимост към тези "играчки"! Ако от малко детето си играе на компютъра има изоставане в говори!
Да оставим настрана това, че вървейки по улицата, влизайки и излизайки от метрото, автобуса и т.н. има опасност да попаднат под превозните средства. Никой не поглежда другия-двойки, а всеки е "забил" поглед в екрана на телефона, и... така! Жалко, това нещо няма нито мярка, нито край!!! Пожалете децата!!!
Да наистина трудно ще се възприеме в България.
Добре е стига да работят и зимата тези велики технологии когато температурата в стаите е??? помним каква без директорската!!!
Въпреки факта, че много хора твърдят колко вреди има технологията (които все пак са факт), голяма част от тях са задоволили децата си с всевъзможни устройства- таблети, смартфони, лаптопи и т.н. Повечето родители сякаш не са наясно какво става в междучасията и децата дори не комуникират едни с други заради онлайн игрите, в които са се вглъбили. Така че се лично аз харесвам идеята за виртуалните уроци.
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)