* Православният храм носи името на закрилника на българите св. Иван Рилски и се намира на селския мегдан * Ловчанският владика Гавриил води празничната служба * 100 хил. лв. струвал градежът, основен спонсор - бизнесменът Радослав Чолаков
Вяра Актуализиран
|
Новият храм „Св. Иван Рилски” в с. Балканец |
С ТЪРЖЕСТВЕНА служба навръх храмовия празник, курбан и народно веселие бе официално открит и благословен новият храм „Св. Иван Рилски” в с. Балканец, вдигнат на самия мегдан на селото (19 октомври, събота). Лично Негово високопреосвещенство Ловешкият митрополит Гавриил водеше службата, а до него бе енорийският свещеник отец Станимир от Троян, в чийто район е сгушеното в подножието на Троянския проход планинско селце и който има сериозна лична заслуга за изграждането на църквата (любопитно е, че Балканец е единственото троянско село, което през годините не е имало свой храм и сега тази липса е запълнена – бел. Т21).
|
Дарителят Радослав Чолаков и кметицата Боряна Стефанова |
|
Голям стенопис на патрона св. Иван Рилски |
|
Ловчанският владика Гавриил води празничната служба |
|
Дядо Гаявриил чете писмото на св. Иван Рилски до цар Петър |
СРЕД ГОСТИТЕ бе младият троянски бизнесмен Радослав Чолаков-Роко (известен с веригата си магазини „По левче”), който е основен спонсор за храма в Балканец; по наша информация целият строеж е струвал около 100 хил. лв. и основната част от средствата е осигурил той. Голям помагач бил и друг троянски бизнесмен – Стефан Вълев. Присъстваха и членове на троянския Ротари клуб, също помогнал за делото, зам.-кметът на Троян Ангел Ангелов и председателят на Общинския съвет инж. Ангел Балев, десетки гости от близо и далеч, дошли за празника на селото и за откриването на новия храм. Тук му е мястото да споменем, че стенописите са дело на младата и много талантлива троянска художничка иконописец Стела Василева, а иконостасът – на резбаря Петър Ангелов, и двамата възпитаници на Великотърновския университет.
ПРАЗНИЧНАТА служба продължи цели четири часа, а след приключването й владиката Гавриил поздрави жителите на Балканец и всички присъстващи с празника на св. Иван Рилски и новата придобивка. Обръщане към Бога, това е най-важното и то носи успеха на човешките дела, каза в словото си дядо Гавриил. Той припомни някои моменти от житието на светеца, неговата пълна отдаденост на Бога и отшелничеството му в Рила планина (Рилската пустиня) – в името на вярата и човешкото добруване, множеството сторени чудеса. Владиката прочете и част от прочутото писмо на св. Иван Рилски до цар Петър, в което божият човек ясно казва на владетеля, че вярата е по-силна от парите и че тя прави силата и доброто. „Това писмо трябва да се изпрати на всичките днешни депутати и управници”, многозначително заяви дядо Гавриил.
|
Курбанът |
|
Родопските музиканти |
ОТЕЦ СТАНИМИР благодари на Негово високопреосвещенство митрополит Гавриил за участието му в празничната служба в с. Балканец и благословията му на новия храм „Св. Иван Рилски”. Като сподели, че владиката в този ден е трябвало да бъде на друго църковно честване заедно с Негово светейшество Българския патриарх Неофит, но избрал да е с хората в Балканец.
ПРЕД ХРАМА множеството бе поздравено от дарителя Радо Чолаков, който бе довел и фолклорна група (музиканти, певци и танцьори) от родния си Смолянски край; младите гайдари бяха негови братовчеди, а певицата в родопска носия – неговата майка. Нека ни е честита прекрасната нова църква и да благодарим на хората, които ни помогнаха да я построим, обърна се към присъстващите и кметският наместник на Балканец Боряна Стефанова, имаща немалък собствен принос за хубавото дело.
Г-ЖА СТЕФАНОВА припомни, че първата копка на храма е направена на 25 януари 2004 г. и строителството е минало през доста трудности. Трябва да добавим, че много помага, включително с личен труд, предишният енорийски свещеник отец Борис, който е сред инициаторите за вдигането на храма. Още - безвъзмездната работа на проектанта арх. Марин Попов и на помагачите от селото. И от нас – честито на кнежани (според отколешното име на селото Кнежа – бел. Т21)!
Т21
13 коментара:
Бати Ангел щом е бил там,всичко е наред!
А проектантите, които безвъзмездно направиха и дариха проекта - тях кучета ги яли.
А месните бизнесмени с фабрики,сервизи и хотели какво дариха?
3-ти, а ти какво дари, та им търьиш сметка ?!
Браво! Амин!
bravo ROKO,imash golqmo sarce...
bravo ROKO,imash golqmo sarce...
http://www.webcafe.bg/id_457953721_Stela_Zograf_
Това е препратка към едно интервю със Стела завършващо с думите :" Иконите и са предназначени да надживеят поколения"!
Г-н Маринов също беше направил голямо интервю с младата и талантлива художничка.
Семейството ми има удоволствието да притежава нейна работа и затова вярвам ,че и в този храм е оставила част от себе си.
Желая и успех и в Рим!
Защо госпожа Стефанова не припомни кой е направил първата копка и изградил храма до покрив. Храма е построен по инициатива на отец Борис който лично работеше по изграждането му.
Защо бравото е само за някой. А тези които положиха основите.Проектантите, отец Борис който беше основния двигател и работник на строежа, а хората от селото които помагаха.Да им е честито на кнежани, но пред бога всички са равни и бедния и богатия
До №№ 9, 10: Да, прави сте, редно е да се споменат заслугите на отец Борис - един голям ентусиаст, на проектантите също (макар да нямаме информация кои са те); пропускът е и наш, допълнихме.
Защо летоброенето започва да се брои от сега.Преди това не е имало живи хора.Те нищо не са правили.Светът започва от днешните живи човечета.Когато се пише за свършено полезно нещо в името на всички и идеята и възникнала преди 9 години,Вероятно някой е положил основите и започнал строежа.Основна заслуга е на отец Борис,но и него го прокуди по чужбина безпаричието.Бетонът бе заплатен от фирма "Троян Енерджи".Да помощ от фирма, но не на троянци.Даниел Сираков с бившия кметски наместник Минко също помагаха на отец Борис в организационните работи.Вероятно има и още хора които са помагали.Преди публикацията трябваше да се проучат от начало до край хората допринесли за това добро дело,за да не се дописват след официалното откриване.И на края много е важно,кой е седнал на софрата.БОГ да ги поживи.Голяма хапка и дълбока глътка да им дава во век и веков!
До №12: Кой да проучи!? В нашия материал съобщихме имената, които се чуха на откриването на храма в Балканец, не сме имали идея да пишем история. А че бяха пропуснати важни помагачи, така е; затова добавихме две имена - на отец Борис и арх. Попов. Но най-важното е друго - хубавото дело, Храмът!
С уважение: Генадий Маринов
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)