* „Проблемът с г-н Опиц е принципен. Затова не може да махнем с ръка и да го загърбим. Това как ще приключи разрешаването на този проблем засяга всички нас”
Авторката, Ценка Мак, приятел и сътрудник на Т21, е лекар по образование и е прекарала години в Обединеното Кралство. В момента със семейството си живее в България.
ДВЕ ПОДОБНИ по характер събития, отразени от медиите в България и Великобритания през м. септември. В България беше арестуван и вкаран в затвора 68-годишният художник иконописец Йордан Опиц, за да излежи присъдата от 5 години; затова, че е застрелял един от нахлулите с взлом крадци в кооперацията, където живее . Застреляният престъпник е бил задържан и освобождаван общо 92 пъти от полицията. Преди това кооперацията на г-н Опиц е била обект на атаки от страна на крадци многократно.
СХОДНО СЪБИТИЕ, но с обратно развитие на събитията, се случи и във Великобритания, където полицията освободи след разпит г-н и г-жа Фери. Те бяха задържани за разпит в продължение на три дни след взлом на крадци в техния дом; тогава семейството ранило в главата единият от крадците, който бил заловен. В печата и на двете страни се изписа доста за този тип ситуации - когато на подсъдимата скамейка се оказва не престъпникът, а неговата жертва. Тук е мястото да се спомене, чe подобно на г-н Опиц през 1999 г. във Великобритания бе осъден фермерът Тони Мартин, който стрелял по крадци влезли с взлом в имота му. Единият от бандитите починал, а другият бил ранен. Тони Мартин беше осъден и лежа в затвора 3 години. Раненият крадец, докато Тони Мартин излежаваше присъдата, си беше хванат в друга кражба. След този случай вестник The Sunday Telegraph години наред провеждаше кампания „Правото да защитиш себе си” за разширяване законните правата на хората, когато се налага да се защитават при нахлуване с взлом в техните домове. В резултат на кампанията и в резултат на това, че консерваторите дойдоха на власт, атмосферата на Острова се промени. Което обяснява освобождаването след разпита на семейство Фери, вместо задържането им и отвеждане в съда.

АРЕСТУВАНЕТО миналата седмица на Йордан Опиц предизвика горещи дебати. Формира се група във Фейсбук в негова подкрепа, откриха се петиции, където гражданите могат да се подпишат в защита на г-н Опиц. Йордан Опиц подаде молба за помилване до президентството, но вицепрезидентът, бивш правосъден министър и висш магистрат Маргарита Попова отговори, че няма да слуша улицата да й диктува какво да прави, а ще разгледа този случай като всички останали. Не знам как да коментирам изказването на г-жа Попова, тъй като тя говори така, все едно че България е известна със справедливостта си и принципите си в съдебната система. А България е известна точно с обратното. Всички тези събития се отразиха в пресата (в. „24 часа” и в. „Труд”).
ПО СЪЩОТО ВРЕМЕ децата тръгнаха на училище и улисани в грижи много от нас не са и обърнали много внимание на това, което става наоколо. Животът тук е тежко бреме и човек няма време да се тормози за околните, да се тревожи за техните съдби. Такова е колелото на живота. И ще продължава да бъде такова, докато ситуации като тази идват, вдигат пушек и отминават, оставяйки незабелязани до следващото гръмване на сензационната новина в печата. Истината е, че случаят с Йордан Опиц засяга всички нас. За разлика от Великобритания престъпността и беззаконията у нас са изразени в много по-голяма степен. „За последните 5 години има обявени над 250 000 неразкрити обира. А реалният брой на обирите е към трикратно по-голям. Жилищата или вилите на повечето мои познати са обирани. И като резултат над 90% от хората искат сериозно да се разширят пределите на неизбежната отбрана”,
казва проф. Иван Тодоров в материал за „24 часа”.

ПРОБЛЕМЪТ с г-н Опиц е принципен. Затова не може да махнем с ръка и да го загърбим. Това как ще приключи разрешаването на този проблем засяга всички нас. Безспорно има много опити да отвлекат нашето внимание от ИСТИНСКИЯ ПРОБЛЕМ - че живеем в атмосфера на беззаконие, че престъпниците се разхождат на свобода и остават ненаказани, за да продължат по същия начин. Затова, че законите и съдебната система не само не защитават гражданите, но не им позволяват да защитят правото си на живот и правото си на частна собственост. Докога жертвите на престъпление ще седят на съдебната скамейка, а престъпниците ще бъдат пускани на свобода? ( Тук може да се напомни за други подобни случаи, като този с учителя по физика, осъден условно.) Кой е отговорен за това, че наркозависим престъпник с 92 задържания от полицията се разхожда на свобода и продължава да тероризира гражданите.
ЧОВЕК СЕ РАЖДА с правото на живот. А правото на живот означава, че човек има право да защитава този живот. Когато се роди бебе, майката го защитава. Всички знаем до каква степен на себеотрицание водят майчината любов и инстинкти. Майката е готова на всичко, за да защити рожбата си. Правото на живот е свято и правото на човек да защити живота си е свято. Влизането с взлом в частната собственост е заплаха за всеки човек. Когато има заплаха, човек реагира и има право да защити себе си и собствеността си. Независимо дали тази собственост се нарича „живот” или „частна собственост”. Още от Магна Харта тръгва развитието на обществото в посока на правото човек да защитава дома си и семейството си. От там идва изразът „Моят дом е моята крепост”.
КОГАТО ЧОВЕК се роди той е под закрилата на родителите си. Когато порасне по същия начин човек очаква правото му на живот да бъде защитено от държавата, от правителството на страната в която живее. Ако приемем, че е нормално човек да бъде осъден затова, че в неговата частна собственост някой друг е проникнал с взлом, това означава да приемем, че нито животът на този човек си струва да бъде защитен, нито неговата собственост. Това е обезценяване на човешкия живот. И всичко опира до този въпрос - има ли стойност човешкият живот в България или не.
АКО СЛЕДВАМЕ ЛОГИКАТА, използвана при осъждането на г-н Опиц и приложена на ниво държави, то тогава излиза, че армията на всяка страна няма право да защити страната си. Истината е, че щом някой се опита да прекоси границата тайно и незаконно, по него се пускат кучета и се стреля на месо независимо от мотивите на нарушителя. Ако съседни на нас страни нахлуят, например с „благородното” намерение да си пооткраднат малко жито, няма ли да отвърнем на нашествието с куршуми? Разум няма в законите ни. Тук става въпрос не само за помилване на г-н Опиц, но и за изискване на следващ етап на промени в законодателната система – за да бъде защитена неприкосновеността на частната собственост и правото ни на живот.
Ценка Мак
П.П. В четвъртък
(4 октомври) от 18:30 ч. на площад „Св. Неделя” пред Духовната академия в София ще се състои митинг в подкрепа на осъдения художник Йордан Опиц. Митингът ще протестира срещу ширещата се престъпност и ще настоява за преразглеждане на делото на Опиц и преустройство на правораздавателната система.
Бележка на редакцията

Във вторник (25 септември) в предаването „Референдум” по БНТ юристът Борислав Цеков - който през 2001 г. се залепи за Царя и влезе в Парламента, после се отцепи в Новото време, но като не потръгна, се присламчи към вечния нагаждач Гиньо Ганев и цяла петилетка бе омбудсмански секретар, а по-после си намери друго топло местенце и оглави, и до сега, енигматичния Институт за модерна политика, възвеличал на последните президентски избори „надпартийната” кандидатура на Меглена Кунева – обясни колко справедлива била присъдата срещу иконописеца Йордан Опиц. И как щом триинстинционният български съд е решил така, така трябва - Опиц в затвора, понеже си позволил да защити с оръжие неприкосновеността на жилището си. Няма да спорим с Цеков и цековци, но ще си позволим да ги попитаме защо българският съд не прати зад решетките кънкьора Максим Стависки, който пиян като кютюк зад волана на джипа си уби едно момче и прати в кома едно момиче, което и до днес е на ръба между живота и смъртта. Защо двойният убиец Стависки е на свобода?! А убилият при самозащита Опиц – в затвора?!
И един факт – Елена Авдева, председателката на съдебния състав, който прати за 5 години зад решетките Йордан Опиц, е член на съдебния състав, помилвал с условна присъда от 2,5 години Максим Стависки; любопитно, нали?! Сещаме се как в Грузия решили проблема с корумпираните пътни полицаи – уволнили ги всичките до един, назначили нови и нещата потръгнали. Дали грузинците не ни подсказват изход за (от) българското правосъдие?!
Т21