Вярвате ли, че един боб може да те разплаче, от хубост. Ама не какъв да е боб, а шипковски, по рецептата на „дядо ми Любен“. И не по-малко важното – описан/опоетизиран от Нина (Василева), прекрасната българка и наполовина нашенка (другата половина е драгалевска), която от години живее сред пясъците, богатствата и океанската шир на далечен Катар, но не престава да обича, даже напротив, заобичва още повече своето българско, сред него и нейното/нашето Шипково, Троянско, маминото родно място. Същата Нина, която вече на два пъти ни разплака със сладкодумните си разкази за това пусто Шипково – веднъж, от мъка, за приказните истории на старите и пустеещи шипковски къщи (виж „Не знам как да я нарека тази снимка“ – бел. ред.), и после, от смях, за селския сбор, съвпаднал по време с друго голямо светско събитие, сватбата на принц Хари и любимата му Маркъл в Лондон (виж „Кралската сватба и сборът в Шипково“ – бел. ред.). И сега пак, за трети път, този път от умиление, с една толкова фина, красива и умна носталгия. Четете, заслужава си, препоръчваме. Т21ДВА-ТРИ дена бях болна и не ми се ядеше особено, а за готвене да не говорим. Болеше ме гърлото и по-големият проблем беше, че не можех да говоря, но най-големият беше, че не спрях, но просто не ми се разбираше особено. И ето, мина ми и ми се готви, и ми се говори, та две не виждам.

АЗ МНОГО боб съм изяла през живота си и един винаги се открояваше. Този, който готвеше дядо ми Любен. Никога и никой не можа да повтори това. До днес. Вероятно защото ми се искаше да съм малка и знам как оздравявах тогава под грижите на всички възрастни у нас и най-вече на баба и дядо. През цялото време ми минаваха спомени през главата, а ютюб по някое време случайно (никаква представа нямам как ми пуска следваща песен и как я избира) ми пусна Орлин Горанов и Кристина Димитрова с „Детски спомен“ и просто всичко се подреди...
ТОГАВА видях и бурканчето с джоджен... Джоджен! Мама ми го е пратила и не знам от кого е, не знам и сърцето на него дали е за мен, но явно това е, когато човек сложи щипка любов на ястието! Поне за това ястие беше. За други ще си покаже, предполагам за всяко ястие е различна, но това се получи заради щипката любов и споменът за дядо, а всъщност то е едно и също.

АКО в допълнение има още нещо родно, понякога се получават чудеса! Някак си нещо, дето трудно се описва какво прави на душицата. Родно, като например календарът от Митра (Златкова). Толкова много ми хареса, а аз харесвам много малко и специфични неща, които са предназначени да популяризират фолклора ни и това толкова ми хареса, че реших да си ги кача всички песни и снимки тук (във фейсбук) през съответните месеци. И днес ми се стори подходящ повод. На гърба на всеки лист има по една народна песен. За януари и февруари е тази:
Облагали са се момче и момиче,
заедно да спават, нищо да не прават.
Момче си залага конче за петстотин,
момиче залага гердан за илядо.
Момче си заспава
като вакло агне в мека детелина,
момиче кръпниче сън го не олавя.
- Момче, обърни се,
с ръка прегърни ме през тънката снага,
с уста целуни ме по алени бузи.
Пусти опустели
конче за петстотин,
гердан за илядо!
ХУБАВО е! Меню като за Мишлен, че и отгоре!
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)