* „Приятели, вървете и вижте, и чуйте! За тези събития трябва да се говори! Те са част от близката ни историята, част, която никога не бива да се повтаря!“
|
Пламена Колева |
Уроците на историятаЕдин от големите проблеми на нашето българско общество днес е отказът да се вгледаме в близкото си комунистическо минало – смело и без извъртания да разнищим онези 45 комунистически години (1944-1989 г.) и последвалите вече няколко посткомунистически десетилетия. Този отказ ще ни влече беди и занапред и затова всеки, макар и малък, макар и частичен, опит да погледнем в това грозно минало, е важен. Какъвто е и настоящият (опит) – едно троянско момиче, 9-класничката от тукашното СУ „Васил Левски“ Пламена Колева, насърчена от преподавателката си по история Цветелина Мутафова, кандидатства, класира се и участва в националното лятно училище „Защо ни е да помним?“, провело се в гр. Белене, в близост до който се е намирал едноименният комунистически концлагер. По-долу – вълнуващият разказ на Пламена. Т21
|
Гледка към комунистическия концлагер „Белене“ – Обект 2, остров
Персин; циничният надпис на арката е „Да, човек звучи гордо! “ и много
напомня онова „Arbeit macht frei“ (Работата ви прави свободни) в Аушвиц |
В НАЧАЛОТО на лятото по идея на преподавателката ми Цветелина Мутафова кандидатствах за лятното училище „Защо ни е да помним?“ – проект на „Софийска платформа“ със спонсор „Америка за България“ . Обучението се проведе в град Белене, разположен на брега на Дунава. Групата се състоеше от 23-ма ученици и студенти на възраст от 16 до 24 години, пристигнали от различни краища на страната.
|
Паметникът на мъченика за вярата епископ Евгений Босилков, гр. Белене |
ПРЕЗ ТАЗИ седмица изживях разтърсващи емоции, научих за събития, липсващи в учебниците ни и най-вече се запознах с прекрасни хора. Всеки ден се срещахме с различни лектори. С тях проведохме беседи по разнообразни теми като: „Българският комунизъм в контекста на тоталитарните режими“ и „Ролята на тайните служби“ с проф. д-р Момчил Методиев; „Репресии и съпротива“ с Борислав Скочев, автор на книгата „Концлагерът „Белене“, 1949-1987“; „Защо ни е да помним“ с отец Паоло Кортези; „Архивите на комунистическия режим“ с доц. д-р Михаил Груев; „По-добре ли се живее в демокрация?“ с Христо Панчугов.
В ПРОГРАМАТА бяха включени многобройни творчески задачи. Имахме възможност да се докоснем до автентични протоколи, архиви и снимки, провеждахме разпалени дискусии. Впечатляваща беше срещата ни с двама бивши затворници, преживели ужаса на концлагера – Никола Даскалов и Цветана Джерманова. Въпреки травмиращите спомени, те споделиха с нас своите лични преживявания в лагера. Съпреживяхме документалния филм „Оцелелите. Разкази от Белене“, присъствахме на откриване на изложбата „Четенето по време на комунизма“. Особено въздействащо беше посещението на остров Персин, където се е намирал концлагерът и Обект 2, мястото за въдворяване на политически затворници.
|
Останки от концлагера на остров Персин |
ВСИЧКИ тези места, лекции и разговори оставиха белег в мен. Радвам се, че събрах кураж да стана част от това преживяване. Инициативата се провежда всяко лято и препоръчвам на младите хора, които се интересуват от темата, да кандидатстват за обучението. Приятели, вървете и вижте, и чуйте! За тези събития трябва да се говори! Те са част от близката ни историята, част, която никога не бива да се повтаря!
Пламена Колева, 9. клас, СУ „Васил Левски“, Троян
2 коментара:
Моме, питай ме как съм живяла тогава и как оцелявам днес.
Питай бабке хората,чийто цехове и малки фабрика одържавиха ! А тях самите низвергнаха и затриха !
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)