* „Когато една компания или един човек харчи повече отколкото изкарва, той фалира, когато правителството прави същото,
то ви праща сметката“
Генадий Маринов |
Бележка на редактора
БЕЛЕЖКАТА ми е принципна, с „Троянски глас“ и Руми Моканова (главния редактор) имаме добри колегиални отношения. Предизвикана е от случилото се на последната сесия на Общинския съвет – обявеното намерение на председателя за закриване на стоящото от години „на червено“ общинско издание и последвалия отпор (виж „Председателят на местния парламент иска закриване на „Троянски глас“ – бел.моя).
НАЙ-ВАЖНОТО. Вестникът трябва да е четвърта власт, коректив на същинската власт. Това е аксиома. Ако го издава властта (в случая Община Троян) и се е прелепил към нея, се превръща в нещо друго – от вестник в пропаганда. Подобни остатъчни издания, струва ми се, са рецидив от други времена, постсоцатавизъм. И няма как да не дразнят.
НО ЦЯЛАТА работа има още една съществена страна, която се чу отчетливо в коментара на председателя Петко Пенков – „Троянски глас“ носи по 25 хил. лв. загуба годишно на общинската хазна, над 200 хил. лв. за последните десетина години. И тези загуби се покриват с парите на всички ни, троянските данъкоплатци. С това категорично не съм съгласен. Не съм съгласен да участвам в покриване на загубите на „Троянски глас“, достатъчно сили хвърлям за издаването на нашия вестник, битката за всяка стотинка е ежедневна.
ИМА И ДРУГО – убеден съм, че не е работа на една Община (разбирай общинска администрация и Общински съвет) да се прави на издател. Иначе по същата логика може да си направи и кабелна телевизия, защо не радио и телевизия?! И понеже съветникът Васил Радойчевски намекна, че и други общини у нас си издават вестници, редно е да уточним – те не са много и в повечето случаи става дума за публично-частно партньорство, т. е. общинският вестник до голяма степен е самостоятелен, а не на общинска хранилка и носи своите отговорности, редакционни и финансови. Някои общини пък си имат общински бюлетин, нещо като административен справочник, което е разбираемо. И още една реплика към г-н Радойчевски – вестникът е културно дело, но е и бизнес, като книгоиздаването, телевизията, радиото, киното, театъра и ред други духовни дейности; в което няма нищо лошо, напротив – това е честното отношение към тези дейности, другото, вижда се, води в други посоки.
ЧУ СЕ СЪЩО призивът – общинските съветници да бродят по селата, да агитират и абонират баби и дядовци за „Троянски глас“ и да набират реклами за спасяване на въпросното издание, същото да вършат и троянските бизнесмени, под строй да наливат пари в общинското издание (виж „За „Троянски глас“ – странната съдба на една емблема“ – бел. моя)?! Че и за референдум по въпроса (т. е. референдум дали някой да може да трупа загуби на чужд/общ гръб)?! No comment, както се казва. Сякаш времето е спряло, и едва ли е изненада, че тези призиви дойдоха отляво; може би тук има и партийни сантименти, „Троянски глас“ е създаден като орган на някогашния ГК на БКП. Друг притеснителен факт – чу се, че Общината се е нагърбила да осигури компютърни специалисти за „Троянски глас“ (за да му направят и сайт), пак с общински сили и средства; и няма как да не попитам защо вестникът не си я свърши тази работа сам и защо е чакал досега, въпросът е риторичен.
НАКРАЯ оставям тема за размисъл – „Троян 21“, който е изцяло частен (издава се от екипа на вестника), съществува вече 20-тина години, а от 11 години има свой сайт. Можело значи. И да припомним – по времето на кмета Дилян Енкин „Троянски глас“ бе в същото положение като сегашното си, трупаше задължения на общинския бюджет, и бе закрит. После, след време, бе преотстъпен на частен издател, който след година се отказа и оттогава е зачислен на общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД, което си блъска главата и до днес. Тук се сещам за една знаменита мисъл на големия американски президент Роналд Рейгън: „Когато една компания или един човек харчи повече отколкото изкарва, той фалира, когато правителството прави същото, то ви праща сметката“.
Генадий Маринов, гл. ред. на „Троян 21“
7 коментара:
А във вашият вестник рубриката за:синджира и козата е най-голямата боза!До кога ще продължава тази мъка?
Този път си абсолютно прав.
Има логика в разсъжденията. Но кажете субсидиите влизат ли в графата на неправилните бизнес практики.
Аз не разбирам от тия работи... Трябва да се върви на компромис, според мен... В какъв смисъл?! Нормално е всички възможни хартиени, и не само, броеве да бъдат дигитализитани и качени, примерно в музея или сайта на градската библиотека, защото там в края на краищата е живота ни... Вижте сайта на Т21... на Климента... простички, но носят спомена. Марката да се прехвърли на изложбата или на музея или ... на когото трябва. И после да се върви към 3-4 юбилейни издания годишно по определени поводи. Инъче действително става тъпо.
Доори, според мен едно простичко сайтче, на безплатно място, което да погълне старите неща и после да се допълва с юбилейните броеве. И да си има линкове към него във всички общински сайтове. Защото обшинският сайт гони живия живот и някак не е тематично свързан. Повече се връзва на Стела със сайта...
Алооооооооооо,променете го из основи ,но не го затривайте.Това е ТРОЯНСКИ ГЛАС.Гласът на троянци.Ретрото е на мода.Закрийте общинарското в него,пиарстването,подлизурството.Да се списва по друг начин,модерен и да е интересен.Сега е като некролог.Парите ще се събират с други способи и методи.Акции за отпадъци правихме като деца и парите отиваха за каузи.Може,ама общинарството пречи.
/Абе то рафинерия закрихме,та един вестник ли няма да закрием/
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)