* „Кулминацията е незабравима – изключително изпълнение на сръбска песен от Ани Ненова, аплодираща публика на крака, а аз вече не криех сълзите си... На общата вечеря бяхме едно цяло“
|
Веселина Попова |
Троян - Митровица
Авторката Веселина Попова е основател (1991 г.) и неизменен председател на гражданското сдружение „Комитет за побратимявнане“, Троян. Има личен принос за множество троянски международни контакти и приятелства. За побратимяването ни с двата френски града Виньо на Сена (Vigneux sur Seine) и Перн ле Фонтен (Pernes les Fontaines) получи Националния орден за заслуги на Франция, разписан от президента Франсоа Оланд (2016 г.). Г-жа Попова е в основата и на връзката с новите ни приятели от Сремска Митровица, Сърбия. Т21
|
По пътя, Сърбия |
ВМЕСТО УВОД. Да тръгнеш по отдавна отъпкана пътека, но запустяла и почти заличена от ветровете на исторически събития и превратности в съвремието, бе преживяване, изпълнено с особени емоции и неочаквани изненади.
|
Посрещането |
ПРЕДЛОЖЕТИЕТО. Все още нямах пълна представа за новите ни партньори от сдружение „Литературна общност Сремска Митровица” от едноименния сръбски град. Дейността му е доста различна от тази на Комитета за побратимяване в Троян. Не познавах от близо троянското Дружество на писателите, когато приехме поканата на Миряна Маркович за съвместна дейност. Бях чувала недотам приятната фраза, че „най-добрият бугарин е муртвиьот бугарин”, но пък духът на Бранислав Нушич и чарът на актьора Любиша Самарджич ми повлия да приемем това ново приятелство. От страна на сърбите заваляха инициативи – включване на творба на троянски поет в годишния им сборник за 2018 г., участие на ученици от Троян във Фестивал на детската поезия, все в посока на основната дейност на сдружението им. Знам, че първите мостове към сближаване със Сърбия в миналото са градени на литературна основа (Любен Каравелов е превеждан на сръбски, „Крива ли е съдбата“). Ние си поставихме за цел да тръгнем към общите корени на двата народа. С благодарност към Иван Чакъров, директора на Националното изложение - Орешак, за съпричастността към дейността на Комитета за побратимяване, поканихме двама занаятчии от Сремска Митровица за участие в изложението на Международния фестивал на занаятите, Орешак 2019. Сближаването ни тръгна в желаната посока, създаване на граждански контакти.
И последва предложение Троян да бъде представен в Митровица. Ами сега?! Финансовият ресурс от минимален членски внос по 5 лв. месечно на членовете на Комитет за побратимяване, останали верни на основната цел на сдружението – „контакти с други народи за опознаване, партньорство и приятелство”, отдавна е изчерпан. Признавам си, че с тайната надежда за „кметско рамо” помолих кмета Донка Михайлова за среща с делегацията от Сремска Митровица, гостуваща на Комитета за побратимяване за Празника на сливата. Въпреки плътната програма в деня за откриване на фестивала, отделено бе време и за нас. Предложението бе прието, но условно, защото Троян е пред избори…
ПОДГОТОВКАТА. В началото на м. ноември получихме потвърждение от г-жа Михайлова, че обещанието за превоз ще бъде изпълнено. Домакините от Сремска Митровица определиха дати 6 и 7 декември, групата можела да е до 40 човека. Да, но когато ходиш, прави сметка и че ще ти дойдат… Пари нема, действайте! Познато. Членовете на Комитета за побратимяване оценявахме отговорността, с която се задължаваме. Решението бе взето – групата ни ще е от 30 човека и ще представим Троян с керамика, троянска сливова и фолклор. Времето - отчайващо кратко за една желана добра подготовка. Въоръжихме се с воля, вяра и отръскан джоб. Закупихме необходимия брой бутилки отлежала „Троянска сливова ракия“ и потеглихме – седем от членовете на Комитета с керамиците Николай Йовков и Радина Таракчиева и част от Фолклорен ансамбъл „Траяна” – в 4:00 ч. на 6 декември към равна Войводина. С нас бе и зам.-кметът на община Троян Розалина Русенов и Мариана Николова от общинската администрация.
|
Сръбски поздрав с „Хубава си, моя горо“ |
НА ПЪТ КЪМ БЛИЗКИ ПРИЯТЕЛИ. Организацията на пътуването предварително е уточнена. Главен комендант - Пламена Димитрова, с всички необходими документи за граничните власти, с право да решава евентуални административни въпроси, да контактува с шофьорите, да планира почивки и разрешава проблеми. Автобусът от фирма „Нешев” е удобен, пътуването комфортно и спокойно. Магистралата, по която се движим, е като в реклама – чиста, права, безкрайна… Наближаваме града с час по-рано от предвиденото. Димитър Калински поддържа телефонна връзка. Метри преди Митровица ни чакат две коли и ни предвождат до хотела. А там други посрещачи, някои познати, други съвсем нови. Миряна ме дарява с трите „въздушни” целувки, наложили се вече и у нас. „Какви са тези чуждици – казвам и аз. – Ние българите, когато обичаме някого, го прегръщаме. Затова се казва „братска преградка. Всички се разсмиват, но по-късно наблюдавам, че вече си разменят прегръдки. Настанени сме в два хотела. Почиваме, освежаваме се и следваме плана си.
|
Откриването на керамичната изложба
|
|
Сред посетителите на изложбата
|
|
Зам.-кметът Розалина Русенова и Веселина Попова на откриването |
|
Радина поздравява домакините |
|
Щандът на Николай Йовков |
|
Щандът на Радина Таракчиева |
ИЗЛОЖБАТА. Към 17:00 ч. сме пред галерия „Лазар Возаревич”. Масивна стара сграда. Влизаме. Посрещат ни три много хубави, обширни, високи зали, преходни една към друга. Осветлението е насочено професионално. Големи мозаични картини по стените придават царствен вид. Около една маса елегантно се издигат красивите огледала на Саня Рибич. Срещу нея е щандът на керамика Заран Тръбич. По същия ред е масата за Николай Йовков и неповторимите му експонати. На отсрещната страна е масата за Радина Таракчиева. Колегите помагат за подреждането. В един ъгъл на залата китарист и певица тихо репетират. Не помня името му, но е същият, който свиреше при подписването на договора за приятелство 2018 г. Той ме пресреща с „Хубава си, моя горо”. Поех и аз. Не след дълго залата се изпълни с посетители. В ролята на „главнокомандващ” Миряна Маркович ни строява пред всички – г-жа Русенова, мен, Радина и Николай Йовков. Водещата Ясна Арбанас информира за нашата група и програмата за представяне на Троян. Съвсем неочаквано ми дава думата. Ха така, не съм „пелтек”, но биваше да ме предупреди. Поемам дъх и се справям геройски. Аплодираха ме дълго. Изненада и за г-жа Русенова – да открие изложбата. И тя е на ниво. А Радина, засмяна и красива в националния си костюм, повдига емоцията в залата с топли думи. Леко предозираната официална част не задържа вниманието на посетителите. Те се трупат около масите на Николай Йовков и на Радина Таракчиева.
|
Неделко Терзич предава троянските награди |
Неделко Терзич, поет, драматург, критик и организатор на Фестивала за детската поезия (м.май 2019 г.) се старае тържествено да предаде невръчените ни награди. Припомням, че ученици от клуб „Орфей” на Лина Борджиева бяха отличени, а Десислава Шамова спечели първа награда в своята възрастова група. Приех с удоволствие награда и за мен – Похвална грамота за принос, малък плакет с образа на Сириус и Алманах от фестивала (ето, малко да се похваля и аз). Колеги от Комитета за побратимяване помагат на Николай и Радина. Прибираме се поизморени, но не пропускаме Никулден. Двамата именици са се подготвили с ракия, луканки, суджуци… А мераклии за почерпката се намират. В компанията ни се включват нови дами от домакините. Николаевците са ухажвани от всички, атмосферата приятелска, смях, емоции, до полунощ.
|
При помощник-градоначалника Богдан Кузмич |
ГРАДОНАЧАЛНИКЪТ. 7 декември, събота. Предвидената по програма среща с кмета на града е от 10:00 ч. Чувствам известно притеснение у Миряна. Съобщава ми, че могат да дойдат в Общината и други освен Русенова и аз. Доволна съм, уважение. Сградата е масивна, тежка. Водят ни по каменна стълба към втория етаж. В голяма зала с лъскави маси и тежки столове ни посреща засмян господин (неприлично висок) и ни кани любезно. Следват ни и познатите вече активисти от Литературната общност – Ясна Арбанас, Небойша Драганович. „Богдан Кузмич е помощник на градоначалника”, представя високия господин Миряна Маркович и преминава към нас. Бързо я прекъсвам и разказвам за Комитета, за желанието ни да се сближаваме. Говоря бавно, бавно и го питам дали разбира. Неговото „да, да, поням” стопля духа в хладната зала. Русенова говори за Троян, в сърцето на Балкана, за желанието ни да го приближим към Митровица, в сърцето на Срема, и да си говорим без посредници. И както му е редът, идва ред за подаръците. Красивата бъклица от Ташо Ташков зарадва помощник- градоначалника г-н Кузмич, а отлежалата троянска сливова прие с широка усмивка (явно вече беше я опитвал). За останалата част от троянската група до обяд е свободно време и разглеждане на града.
ПРЕЗЕНТАЦИЯТА. Сдружение „Литературна общност Сремска Митровица” е обединение на творци от международно ниво и местни любители от града. Миряна Маркович е романист, носител на редица европейски награди. Последният й роман „Шахматистът” е представян в Белград, във Виена, последно в Германия. Ясна Арбанас също е носител на международна награда – от Франция, поетът Лобожински скоро бе награден в Белград – детски писател, „Две пера на един дъх”, Неделко Терзич пък е превеждан на много езици по света.
Презентацията на годишния Алманах на сдружението е от 17:30 часа. Винаги е много тържествено. Така е и сега, 2019 г. В съседната зала на керамичната ни изложба са подредени столове, пред тях голям роял. Настаняваме се на първия ред. Залата е изпълнена докрай. Зад рояла безшумно се подрежда смесен хор „Сербика”. Първите две песни са от български композитори. Великолепно изпълнение! Маркович представя сборника и колко чуждестранни поети са включени в него. Чувам „Иван Калчев, Троян” и сърцето ми ще изхвръкне. Какво да се прави, такава съм, казват „човек и стомна се не преправят”. Ставам да обявя, че подаряваме на Сдружението по четири стихосбирки от Лина Борджиева и Иван Калчев. Искам да кажа още нещо, но бурни аплодисменти ме заглушават. Вълнението ме стиска за гърлото, а предателска сълза се търкулва по бузата ми. След презентацията, всички преминават към изложбата. Стари приятели, нови познанства. А през това Пламена Димитрова с танцьорите в театъра е разрешила всички проблеми с озвучаване, гримьорни, сцена.
КОНЦЕРТЪТ. Участие в съвместен спектакъл пред местна публика си е неизвестност. Залата се пълни тихо, без познатата ни у нас гълчава. Домакините откриват с характерен мъжки танц. Откривам леки прилики с румънски мотиви, а след появата на девойките вече съм категорична – съвсем руско звучене. Изненада съм. Бях си въобразила, че сръбският фолклор е македонски, нищо вярно. Костюмите, все в пастелни цветове. Когато на сцената се втурна вихрената редица на троянци, грейнала във всички цветове на дъгата, искрен възторг завладя залата. Солистката Ани Ненова спечели сърцата на зрителите. След всяка поява на танцьорите в нов костюм и нови ритми в залата отекваше, макар и тихо, едно невъздържано „Аааааа!”. Кулминацията е незабравима – изключително изпълнение на сръбска песен от Ани Ненова, аплодираща публика на крака, а аз вече не криех сълзите си – те бяха радостни. На общата вечеря бяхме едно цяло – пяхме заедно и танцувахме заедно до късна нощ.
|
Част от керамиката на Николай Йовков, показана в Сремска Митровица |
ИЗПРАЩАНЕТО. Сутринта в неделя, пред хотела, изпращачите бяха почти колкото нашата група. Даваха ни още и още подаръци. Специално за танцьорите – чанта с малки закуски, за цялата група – сувенири. А ехото от Балкана се разнасяше над равното поле на Срема…
Веселина Попова
Още по темата:
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)