ОПИТЪТ за консолидация, разбирай одържавяване или за да е още по-ясно – национализация, на ВиК сектора в България продължават от доста време. Писали сме неведнъж, важно е. Най-напред – защото България, Троян също, има горчив опит с национализацията, с която идва съсипителният държавен социализъм (след 9 септември 1944 г.) и хищническата/бандитската приватизация (след 10 ноември 1989 г.). После, но още по-важно за нас – защото национализацията на ВиК сектора ще засегне и нашето троянско общинско водно дружество „ВиК Стенето“ ЕООД, което е едно от най-добрите в страната и по всеобщата оценка работи много по-добре от консолидираното областно дружество (в Ловеч), като резултатите са налице: ремонтирана със собствени сили голяма част от общинската водопреносна мрежа, т. е. по-малко течове/водозагуби и много по-добра цена на водата за потребителите (с около 1 лв. на куб. м по-малко плащат троянци отколкото потребителите на ловешкото държавно ВиК дружество), както и липса на воден режим в Троян вече повече от две десетилетия (докато Ловеч е съсипан от ограничения и безводие). Трето, но не без значение – аргументът, че без консолидация на ВиК сектора няма как да получим тъй нужните ни европейски субсидии, се оказва неясна „норма“, наложена не отвън (от Европейския съюз), а отвътре, от някакво българско управленско лоби, което явно има нечисти (корупционни) цели. Има и четвърто – българската конституция гарантира, както е навсякъде в демократичния свят, равнопоставеност на собствеността, държавна, общинска и частна, и опитите държавата насилствено да експроприира чужда общинска собственост, в случая активите на „ВиК Стенето“ ЕООД, в които са вложени много ресурси, е някакъв нашенски антидемократичен абсурд.
ТАКА БЕ досега и битката срещу напъните за тотална национализация на ВиК сектора върви от години. Но сега има известна трансформация – в новия законопроект за ВиК се предлага по-перфиден/коварен план за овладяване на общинските ВиК дружества. Предвижда се активите им да останат общински, но правото да ги управлява да се прехвърли на консолидираните държавни дружества, т. е. да „имаш“ нещо, но друг да се разпорежда с него?! Тотален абсурд, заложен като текст в споменатия проектозакон, който е на дневен ред и предстои да се гледа и гласува след депутатската лятна ваканция (м. септември). С други думи – успешното и добре работещо троянско общинско водно дружество „ВиК Стенето“ ЕООД силово, чрез законова принуда, да премине на управление към държавното ВиК Ловеч. Разбирай – ловешки цени за троянските потребители, отклоняване на троянска вода към Ловеч и връщане към водните режими, незаслужена уравниловка (защото троянци, които години са инвестирали собствени средства и са работили по водопреносната си мрежа, вместо да са по-добре, ще станат по-зле) и де факто пълно овладяване на на троянския ВиК сектор, който ще бъде контролиран от други.
БИТКАТА срещу тази несправедливост, която спокойно можем да определим и като скрита експроприация, не спира и няма да спре. И в тази връзка кметът Донка Михайлова поиска думата в началото на провелата се миналия четвъртък, 31 юли, редовна сесия на Общинския съвет в Троян. Предаваме дословно казаното от кмета, защото е важно, касае всички ни и защото г-жа Михайлова, в качеството си и на зам.-председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), би могла да се пребори за промяна на въпросния текст в проектозакона, разбира се с пълната подкрепа на всички нас (общински съветници, депутати от нашия район, местна общност).

КМЕТЪТ очерта и конкретните стъпки на действие: „Предлагам ви да процедираме по следния начин. Очевидно до ваканцията на депутатите законопроектът няма да се обсъжда и ще влезе на първо четене през м. септември. Нека, ако е необходимо, да направим нашето септемврийско заседание по-рано, така че Общинският съвет в Троян да излезе с декларация по темата. Предлагам ви заедно с председателя на Общинския съвет инж. Петко Пенков да поканим всички депутати от ловешка област на среща тук при нас, включително с участие на общински съветници. Ще си призная, че аз двама от тези депутати не ги познавам и никога не съм ги виждала. И междувременно имаме уговорка, че ще формираме експертна група в НСОРБ и ще поискаме среща с двамата министри и председателя на Комисията по регионално развитие в НС, така че да изложим (още веднъж) нашите съображения. Междувременно обмисляме и възможност при неблагоприятно развитие да внесем жалба в Конституционния съд, в която жалба да се опитаме да защитим правото си да бъде уважено конституционно гарантираното право за това да бъде управлявана по един и същ начин (равнопоставено) общинската, държавната и частната собственост. Поредната битка, да си пожелаем успех! Приемам идеи за нашите действия и се надявам и този път да се справим!“.
Генадий Маринов
- Готвят национализация на общинските ВиК дружества? (2012 г.)
- И депутатите ни срещу ВиК национализацията
- Троян срещу консолидацията във водния сектор (2016 г.)
- Борисов подкрепи Троян в битката за водното дружество (1 април)
- Манолова в Троян, брани ВиК дружеството ни от национализация (2020 г.)
- Кой (ли) ни натиска за национализация на ВиК дружествата? (2022 г.)
- Шефът на КЕВР похвали троянското ВиК дружество (2023 г.)
- Битката за водното ни дружество продължава, Михайлова пише на КЕВР
- Председателят Пенков пише на премиера Денков
- Пореден опит за национализация на ВиК сектора (2024 г.)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)