ЗАЩО говорим за това? Най-напред – защото едно прекрасно троянско момиче върви нагоре в научната си кариера и прави сериозни неща, това е и наша троянска гордост. После – защото това момиче е едно от златните, а защо не и най-златното момиче на троянското СУ „Васил Левски“ (наследник на някогашната прочута Троянска гимназия), и е радостно, че предизвестеният й успех вече е реалност. Трето, защото във филма „Моралът е доброто“ (2022 г.), създаден в памет на отишлия си тъй рано Кристиан Таков, най-яркото име в днешното българско право и един от малцината и тъй липсващи ни истински български водачи, своето място има и Цветелина, което не може да е случайно.
ДА ВЪРНЕМ лентата назад, през 2010 г., когато тогавашната троянска абитуриентка завършва средното си образование. Тогава писахме и ще си позволим да припомним: „Две пълни шестици на матури по български език и по математика са нещо като гросмайсторска титла и подобен резултат е по силите на единици (говорим за национален мащаб). „По-обичайното” е да получиш две шестици, ако избираемата втора матура е по предмет, сходен с българския език (примерно – чужд език или друг хуманитарен предмет, да кажем история). А Цвети – шестици по български и математика?! Изумлението става още по-силно от друг факт – троянската умница се готви да кандидатства право, т. е. учи история за кандидатстудентските изпити. С други думи – по-лесно би било да избере за втората си матура историята. А най-лесното – да се яви на английски език. Защото през м. февруари Цветелина бе единствената от випуска си, получила сертификат от Кеймбридж за владеене на езика на Шекспир на ниво „образован англоговорещ” (С2 – Mastery от Общоевропейската езикова рамка); и със сигурност матуритетната й шестица по английски език е била в кърпа вързана. Явно троянското момиче е търсило допълнителни предизвикателства, състезавала се е със … себе си, забавлявала се е с нещо, от което други треперят.“ (виж „Цветелина Байрактарова – колкото повече, толкова повече“ в бр. 22 на Т21, 2010 г. – бел. ред.).
И ДАННИТЕ за след това: през 2015 г. завършва с пълно отличие право в СУ, а през 2016 г., разбира се пак с отличие – двугодишен курс по английско право и право на ЕС в Британския правен център, през същата година печели наградата за най-добър оратор в състезанието по европейско право за Централна и Източна Европа (Central and Eastern Europe Moot Court, CEEMC) и стажува в Люксембург, от 2017 г. е докторант по търговско право в Юридическия факултет на СУ, а от 2021 г. – редовен асистент и преподавател по търговско право, през 2022 г. завършва втора правна магистратура в Харвард с фокус върху фондовете за рисков капитал и международните сливания и придобивания, член е на Софийската адвокатска колегия.
И ОТ НАС – успех още по-нагоре!
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)