ГОЛЯМ негов успех е участието му в Обиколката на България през 1949 г. – първият троянец, застанал на старт в това най-мащабно, най-тежко и най-престижно колоездачно състезание у нас (по-късно трима троянци – Лалю Цочев, Борис Бочев и Бойко Ангелов, и още двама нетроянци, но бягащи за троянския клуб – Павел Шуманов и Димитър Господинов, печелят Обиколката, което нарежда града ни най-отпред в тази престижна класация – бел. ред.). Ето какво разказва за участието на Ангел Пеневски в родния Тур известният и изключително коректен към фактите троянски краевед Цочо Шипковенски в своя вестникарска статия от 1979 г.:
„АНГЕЛ ПЕНЕВСКИ е първият колоездач от нашия край, участвал в Обиколката на България, и то в първата (след преврата на 9 септември 1944 г., преди това има две издания на големи интервали през 1924 г. и 1935 г. – бел. ред.), състояла се от 9-ти до 25 септември 1949 г. Маршрутът й е бил София - Михайловград (Монтана) - Лом през Видин - Плевен - Габрово - Русе - Шумен - Варна - Бургас - Сливен - Хасково - Пловдив - Разлог - Благоевград - София, или всичко 14 етапа с обща дължина 1815 км. Стартирали са 117 състезатели. В началото Ангел започва малко неуверено, но в петия етап Габрово - Русе е вече на 18-о място в индивидуалното класиране. В етапа Варна - Бургас първи в Лонгоза навлиза група, в която е и Ангел Пеневски, който завършва девети с време, близко до това на етапния победител Милко Димов. В Пловдив Ангел влиза с група заедно с победителя Милко Димов и е шести с много добро време. Всъщност от стартиралите 117 колоездачи Обиколката завършват само 38, сред които е и Ангел Пеневски, заел 32-ро място в крайното класиране. Това е един голям успех за троянеца, като се вземе предвид и това, че той не е имал треньор и се е състезавал с велосипед без скорости. След завършването на тази дълга и тежка Обиколка в-к „Народен спорт“ отбелязва, че в нея са се проявили за първи път и няколко млади сили, сред които е и Ангел Пеневски от Троян“.
СЪСТЕЗАТЕЛНАТА дейност на упорития белиосъмец продължава до 1956 г., цели 14 години, като в този период той печели много местни състезания (градски, окръжни и регионални), в Плевен дори участва в надпревара по акробатично колоездене и взима наградата. И пак да дадем думата на г-н Шипковенски: „Когато попитах Ангел на какво се дължат успехите му в дългата състезателна практика, той отговори: „Преди всичко на системните тренировки, на строгото спазване на спортния режим и на силната ми воля за победа“.
Т21
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)