Маестро Иван Генков (20 март 1928 г. - 29 септември 2015 г.) |
Поклонението ще е в сряда, 30 септември, във фоайето на читалище „Наука” от 10:00 ч. до 12:00 ч. Погребението ще е от 13:00 ч. на Старите троянски гробища.
Празник на сливата 2008 г. - виж ТУК
Празник на сливата 2009 г. - виж ТУК
Празник на сливата 2010 г. - виж ТУК
Празник на сливата 2011 г. - виж ТУК
Празник на сливата 2012 г. - виж ТУК
Фестивал на сливата 2012 г. - виж ТУК
Фестивал на сливата 2021 -
виж ТУК и ТУК
НЕКА НЕ УБИВАМЕ СВОБОДАТА
АЗ СЪМ ЗА ПЪЛНАТА СВОБОДА НА МНЕНИЯТА във форума на Т21, парирал съм всякакви предложения и намеци "лошите", "грубите", "нецензурните", "мръсните", "неудобните" да се блокират (примерно чрез регистрация и излизане от анонимност или направо чрез триене). Продължавам да стоя на тази си позиция; може да звучи помпозно, но за мене принципът "Не съм съгласен с мението ти, но съм готов да направя всичко, за да можеш да го изкажеш свободно" е свят и не смятам да го предавам.
КАЗВАМ ВСИЧКО ТОВА, защото анонимната грубост във форума напоследък ескалира до някакви грозни размери. И ефектът не е повече свобода, а точно обратното - своеобразна цензура, блокираща сериозната дискусия. Затова имам една молба към всички форумци - нека не блокираме свободата, нека сме по-толератни и коректни към различното мнение, нека спрем с грозните обиди от типа на "тъпа путка" и тем подобни; защото такива неща не са аргумент, а нещо като юмрук в лицето, силова саморазправа и то от засада.
МИСЛЯ СИ И ДРУГО. Нашият админ Стоян Борджуков предупреди, че имало една категория пишещи във форумите, наречени "тролове". Те били наемани, за да провокират всички останали и да подклаждат дискусията. Но "троловете" могат да имат и друга задача: да развалят дискусията, да я разяждат отвътре, да я профанизират и в крайна сметка - да я блокират. Напоследък се чудя дали и при нас не са пратени "тролове" от втория вид?! Кой знае?! Ако е така - прекалено е елементарно, и тъпо. Апелът ми е - нека не убиваме свободата в сайта на Т21. 2010 г.
С уважение към всички форумци: Генадий Маринов, гл. ред., Т21
* Заб. От 2 май 2018 г. режимът на коментиране бе променен и вече трябва да подписвате коментарите си (с профила си в Google); причината – оказа се, че анонимността не води към свобода на словото, дори обратното.Маестро Иван Генков (20 март 1928 г. - 29 септември 2015 г.) |
И титаните от „Пинк Флойд“ подкрепят Украйна! 7.04.2022
7 коментара:
Да почива в мир
Вечна му памет
Отиде си троянският трубадур!
Напусна ни Иван Генков, следващият за когото заедно с Владимир парушев, Иван Цанков, Балю Данов може да се каже - музиката беше техният живот; Иван не можеше без музика. Затова не щадеше време, сили и като един истински апостол ходеше в заводите и кварталите, в училищата на града, ходеше от село на село, за да открива певчески гласове, да формира хорове и музикални групи.Така се развиха и под негово ръководство постоянно усъвършенстваха своето певческо майсторство Хорът на офицерите от запаса и Женският хор към градското читалище "Наука", мъжката вокална група към Профсъюзния дом на културата. Дирижираше хорове и групи в селата Орешак, Черни Осъм, Врабево, Бели Осъм и др. Творческите намерения на Генков означаваха широка концертна дейност и достигане на творчески постижения, достойни за отличия на Републикански фестивали и претгледи. Особено впечатляващи бяха изпълненията на Офицерския и Дамския хор заедно с духовия оркестър, дирижиран от друг голям, незабравим троянски музикант Владимир Парушев.
Генков реализираше един впечатляващ репертоар. Песни от родния фолклор, произведения на най-изтъкнатите български композитори, творби на италиански, немски, руски майстори на песента, хорове от световно известни опери като "Аида", "Ернани" и др
Полагаше понякога нечовешки усилия, за да вдъхнови и организира тези стотици любители певци, които под негово ръководство се докосваха до академичните критерии за хорово пеене. Когато беше необходима Иван Генков разчиташе на методичната помощ на тогавашните светила на българската диригентска школа Димитър Хинков, Христо Арищиров, Арнаудов, Лилия Гюлева и др. Те работеха в Троян по 5-6 дни.Бяха негови приятели.
Обръщайки сега поглед назад виждаме, че както Иван не можеше да живее без музика, така и музиката в Троян без него не би постигнала онези творчески постижения и изяви, които имаше през последната четвърт на миналия век.
Отиде си троянският трубадур. Трубадур защото той странстваше из общината, прогласяше и извисяваше любовта към музиката.
С това заслужи вечната любов на нас, неговите съграждани, скърбящи за загубата на един голям музикант!
Такива хора никога не си отиват!
Бях негова ученичка, а и участничка в негов хор. Никога няма да го забравя и ще остане в съзнанието ми с уважение!
Нека почива в мир!
Вечна му памет!
Съболезнования на близките!
Поклон, Маестро! Ти записа своето име в редицата на достойните и вечно живи троянци!
Станчева, може и без теб. Ходи кудкудякай под статиите за Донка, че може и от другия месец да си на борсата !
Почивай в мир, Маестро!
Беше ми учител и пеех в училищния хор.
Благороден, широко скроен човек.
Съболезнование на семейството.
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)