* С решение на Министерския съвет римската крепост бе преотстъпена за управление на Община Троян * Няма опит за
ловешко „узурпиране” на Состра
|
Историческа възстановка на Состра |
НА СВОЕ ЗАСЕДАНИЕ на 21 август Министерският съвет (МС) е взел решение да преотстъпи за безвъзмездно управление на Община Троян археологическия обект Состра – римската крайпътна военна крепост (в землището на с. Ломец), прераснала в цял град и смятана от историците за античния предшественик на днешен Троян, научихме от прессъобщение на PR-ката на общинската администрация Маргарита Генкова. Всичко това се случва след 7-годишно разтакаване от Министерството на културата и подопечния му Национален институт за недвижимите културни паметници (бившето НИПК) и чакане те да благоволят да съгласуват Подробния устройствен план и Плана за застрояване в района на Состра. Без което развитието на обекта като туристическа инфраструктура и цялостната му реализация биха били немислими.
ЗА ДА СЕ СТИГНЕ до това положително развитие бе свършена много предварителна работа. И не говорим за ежегодните археологически разкопки, вече над 10 години, осъществявани съвместно от Националния исторически музей (НИМ) – София, Община Троян и троянския Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства (МНХЗПИ), благодарение на които в археологически план разработката на Состра отиде много напред. Тук е мястото да отбележим, че основната заслуга е на нашия земляк и зам.-директор на НИМ доц. д-р Иван Христов, който бе ръководител на повечето археологически експедиции на Состра през последното десетилетие.
СТАВА ДУМА за техническата работа, извършена от общинската администрация в рамките на няколко мандата и при трима кметове (Дилян Енкин, Минко Акимов и Донка Михайлова). Първо – възлагане изработката на Общ устройствен план (ОУП), обхващащ границите на археологическия обект, 1-ва и 2-ра охранителни зони; който план е съгласуван с предписанията на междуведомствената комисия (2007 г.), определящи границите и режима за ползване на територията и охранителните зони на Состра. Второ – възлага изграждането на Подробен устройствен план (ПУП) и план за застрояване на архитектурния комплекс, който най-накрая е съгласуван (със становище на Министерство на културата от 26 юли 2013 г.). С този застроителен план се дава възможност за реализация на цялостната концепция за Состра и създаване на оптимални условия за бъдещи инвестиционни намерения, включително изграждането на подход от главния път до крепостта, паркинг и посетителски център. Сега предстоят следващите фази – съгласуване на заданието и изработка на идеен проект за строителството на път (подход), паркинг и посетителски център.
ПРЕДОСТАВЯНЕТО на Состра на Община Троян открива и още една възможност – да се кандидатства за външно финансиране по различни европейски програми. В това число и по известната Норвежка програма за подкрепа на културно-историческото наследство на България, откъдето може да се очаква твърде сериозна субсидия.
НО ЗА ДА НЕ Е ВСИЧКО съвсем радостно, въпросното постановление на МС от 21 август роди и едно недоразумение. Говорим за пасажа в официалната информация, публикувана в правителствения сайт, който гласи: „Дейностите, свързани с опазване на културната ценност, както и осъществяването на други научни, културни и туристически дейности (на Состра), ще се извършват от Регионалния исторически музей в Ловеч”. Откъдето се появи подозрение, че Регионалният исторически музей (РИМ) – Ловеч ще получи наготово един обект, на който от години работят и продължават работата си два други музея: НИМ – София и МНХЗПИ – Троян.
СЛЕД СПЕШНИ разговори и на кмета г-жа Михайлова, и на областния управител Милко Недялков ситуацията бе изяснена. Накратко – оказа се, че няма опит за ловешко „узурпиране” на Состра, а формално изпълнение на нормативно изискване. По-точно – на чл. 12, ал. 4, т. 1 от Закона за културното наследство, разпореждащ, че „дейностите, свързани с опазване на недвижимите културни ценности, както и осъществяването на други научни, културни, образователни и туристически дейности, се извършват от археологически или специализиран исторически музей на територията на съответната община”; а ако такъв няма – от най-близкия регионален музей (какъвто в случая е РИМ - Ловеч).
И ЗА ДА НЕ СЕ СТИГНЕ до някакви нездрави изкушения, от Министерството на културата са поели ангажимент да посредничат при последващо подписване на тристранен договор за управление на Состра – между РИМ - Ловеч, Община Троян и МНХЗПИ – Троян. С което ще се блокира възможността за външна намеса в работата по археологическия обект.
Т21
Още по темата:
10 коментара:
Намеса в работата няма да има, но ще има намеса при разпределението на субсидията! :)... И още нещо...това е от 21 август. Защо чак сега излиза тук?!
С една дума " да днес каквото е направено за Состра направенол от тук нанатака няма нищо да се прави" Паричките ще са в джобчето на общинарите за съжаление. Историята ни на града вече загива. Няма какво да покажем за миналото на децата си.
Национален институт за недвижимите културни паметници (бившето НИПК)се било помотвало 7 години. Нищо ново под небето. Това е изключително тромава и бюрократична структора неспазваща никакви срокове по всички закони. Я си представете, че сте имали неблагоразумието да станете собственик на сграда паметник на културата. Жална Ви майка. Покрива тече, стените се рушат, застрашена е конструкцията на сградата. Един пирон не можете да забиете без разрешение и одобрен проект от тия маймуни от НИНКП! А докато Ви удобрят проекта ще минат десетилетия! То ще са комисии, то ще са протоколи то ще е чудо.Държавата с нищо не Ви помага/при положение че Ви ограничава в ремонтите/ освен с нескончаеми задължения и протакания. Вариантите за Вас като вече не особено щастлив собственик са 2: Или да ощастливите на тънка лайсна/цена/ някой друг наивник или да и драснете клечката. Случаи такива в РБ колкото си щеш. И повярвайте ми ще бъдете щастливи да видите как нещо което сте закупили с вашите пари и мерак-гори и става на нищо.Това е лагодарение на тия маймуни от НИНКП!
"Историята ни на града вече загива.Няма какво да покажем за миналото на децата си."
Те това е шедьовър!
Ето голова! :)
Общо взето тук има 1-2 ма човека, които имат с какво да мислят и пишат смислени неща, но останалите 10-тина като № 2 са абсолютни тъпанари и идиоти и всичко останало, но не и хора с разум.
Заеби, то за някой изроди няма угодия! Тях ги оправя само бой с тояга по празните им глави.
Така е 5 и 6-ти...за съжаление това се отразява и на държавата.Каквито са хората,такава е и държавата...
Да и развитието е спираловидно - каквато държавата, такива и хората. После хората ще се сетят, че държавата е тяхна и спиралата ще се врътне малко нагоре... Някога троянци са електрифицирали третия рад в България след София и Пловдив. Но пък един софиянец от Троян или троянски софиянец е свършил нещо за родния град, браво!
Браво на кметицата, че след след седем години намери решение на проблем, който е спирачка за развитието на Состра.
Я ни обясни, как точно и в какво ще се развие Состра ?
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)