Съветник пита кмета за улицата при Малкия пазар

* Петьо Маринов: Какви са възможностите за промяна на транспортната схема на ул. „Стара планина”? * Донка Михайлова: Вариантите са три – еднопосочно движение, преместване на такситата,
 изсичане на дърветата
В Общинския съвет

НА ВЧЕРАШНАТА СЕСИЯ на Общинския съвет в Троян (29 ноември) съветникът от левицата д-р Петьо Маринов отправи питане до кмета Донка Михайлова, предизвикано от сигнали на граждани. Касаеше се за една сериозна транспортна неудача в централната част на Троян, превърнала се социален проблем както за живеещите в района, така и за всички, минаващи през този участък (водачи на МПС и пешеходци) и била неведнъж обект на внимание на общинската Комисия по безопасност на движението, КАТ и т.н., но явно без да се намери доброто решение.

СТАВА ДУМА за кръстовището при т.нар. Малък пазар и по-конкретно за ул. „Стара планина”, която от кръстовището нагоре (от ул. „Васил Левски” към ул. „Любен Каравелов”) е двупосочна и поема основният автомобилен поток от и към Малкия пазар; и на всичкото отгоре в този си най-натоварен участък е приютила таксиметрова стоянка. „Разминаването на коли в двете посоки е много затруднено, както и излизането на главната улица (ул. „Васил Левски”). Какви са възможностите за промяна на транспортната схема за посочената улица”, бе същината на питането на д-р Маринов. Излишно е да напомняме, че кръстовището при Малкия пазар и свързаната с него ул. „Стара планина” (в участъка до ул. „Л. Каравелов”) са нещо страшно – късат нерви и губят време на всички участници в движението и постоянно създават предпоставки за ПТП и неудобства на живеещите в съседство. И че промяната е задължителна. 

КАКВО ОТГОВОРИ г-жа Михайлова на питането на съветника? Тя припомни, че настоящата транспортна схема на Троян е утвърдена през 2004 г. и според тази схема ул. „Стара планина” е била изцяло двупосочна. През 2009 г. обаче се правят две промени - долната част на улицата (от кръстовището при Малкия пазар до реката) става еднопосочна, а в участъка нагоре от кръстовището (към ул. „Любен Каравелов) се обособяват 5 места за таксита (решение на ОбС №249 от 12 март 2009 г.). Което има и негативен ефект - двупосочното движение в тази част на улицата се „сбива” в една лента и „в пиковите часове предизвиква колони от изчакващи се МПС, като се затруднява и движението по ул. „Васил Левски” в района на кръстовището”. Уточнено бе, че според направените измервания ако ул. “Стара планина” в този участък остане двупосочна и се запази стоянката за таксита и сегашната ширина между бордюрите от 5.60 м, проблемът със задръстванията не може да бъде решен.

Г-ЖА МИХАЙЛОВА посочи три възможни решения. Първи вариант – ул. „Стара планина” да стане еднопосочна (тук като негативен ефект е отчетено, че обходът на движещите се по ул. „Васил Левски” автомобили ще трябва да става чак на ул. „Радецки”). Втори вариант (при задължително публично обсъждане) – да се премахнат 6 големи тротоарни дървета, които „поради широчината  на стволовете и корените си правят неизползваема голяма част от тротоара” и след това да се изгради нов скосен бордюр, като „част от тротоара (около 1 метър) откъм платното се използва за стоянка на таксиметровите автомобили”, а на 1,30 м от бордюра навътре да се засадят „6 броя нови фиданки с подходяща коренова система”. Трети вариант – отмяна на таксиметровата стоянка и въвеждане на забрана за спиране в този участък. 

КМЕТЪТ ОБЕЩА да постави въпроса пред общинската Комисията по безопасност на движението (неин председател е зам.-кметът Кольо Кацаров, а в състава й са представители на всички институции и организации, ангажирани с организацията на движението - бел. Т21) и да поиска становището й. И още - призова общинските съветници да потърсят мнението на гражданите и да го изразят пред комисията. Г-жа Михайлова напомни, че предстои актуализация на Генералния план за организация на движението (ГПОД), с което да се решат „тесните места” в транспортната схема на Троян, възникнали в резултат на повишената интензивност на движението.

Т21

Лично мнение

Позволявам си да изкажа личното си мнение - не само защото живея на ул. „Стара планина” (макар не в най-конфликтна част), а най-вече защото и на мене, както на стотици троянци, редовно ми се налага да преминавам през този пътен ад, говоря за стотината метра от кръстовището при Малкия пазар до ул. „Любен Каравелов”. Не мога да бъда категоричен, но лично на мен най-удачен ми се струва първият вариант – ул. „Стара планина” (или поне споменатият участък) да стане еднопосочна; още повече че съседната ул. „Тома Хитров” може да поеме част от трафика и да спести големите заобикалки по ул. „Радецки”. Третият вариант също е решение, но тук трябва да се намери отговор на други два въпроса – къде да се настанят такситата (трябва да е наблизо, тъй като те са „вързани” за Малкия пазар и клиентелата му) и ще намерят ли момчетата от „Пътна полиция” сили да се справят с масовото нарушаване на забраната за спиране на автомобили. Другият „вариант” – да се изсекат големите и красиви дървета, даващи чар и уют на това място, ми се струва като нелепа шега и съм убеден, че трудно би получил общественото одобрение.

Генадий Маринов   

Спечелихме проекта за втория етап на водния цикъл на Троян

* Бюджетът е 29,5 млн. лв., срокът за изпълнение – до края на 2014 г.
* В 60-дневен срок Община Троян трябва да подпише договора за безвъзмездно финансиране * Ще се изградят 20,8 км канализационна мрежа и 7 км водопроводи 
 
НА 22 НОЕМВРИ 2012 Г. кметът Донка Михайлова е получила  писмо, в което Йоана Христова – директор на дирекция „Фондове на ЕС за околна среда” (ФЕСОС) и ръководител на междинното звено на Оперативна програма „Околна среда” (ОПОС) в Министерството на околната среда и водите (МОСВ), я уведомява, че големият проект за изпълнение на втората част от интегрирания воден цикъл на Троян е одобрен за финансиране (реш. №320/20.11.2012 г. на ръководителя на управляващия орган на ОПОС).

ОТ ОБЩИНА ТРОЯН се изисква да подготви нужните документи (приложения) и да определи своя човек, който ще сключи Договора за безвъзмездна финансова помощ по ОПОС, както и лицето, отговорно за полагане на втори финансов подпис. Документите трябва да бъдат предоставени до 27 ноември в дирекция ФЕСОС в министерството. А в 60-дневен срок от получаването на настоящото писмо Община Троян трябва подпише договора за безвъзмездно финансиране. В писмото на г-жа Христова се препоръчва с цел своевременното изпълнение на проекта веднага да се стартира подготовката на тръжните документи за възлагане на обществени поръчки.

ПРОЕКТЪТ за втората част на интегрирания воден цикъл на Троян предвижда изграждане и реконструкция на 20,8 км канализационна мрежа и на 7 км водопроводна мрежа в града. Бюджетът е 29,5 млн. лв., а срокът за изпълнение – до края на 2014 г. (31 декември 2014 г.). Реализацията ще е на три етапа. Първият етап включва изграждане и реконструкция на три колектора и общо 4026 м канализационна мрежа (от кв. „Велчевско” до ИПЖЗ; от „Балканска звезда” ЕООД до дере „Алдица”; от механа „Старата къща” до края на регулацията по ул. „Криволак”; и по ул. „Ген. Карцов” от дере „Дъскотина” до моста при „Витекс”АД). Вторият етап – доизграждане и реконструкция на четири колектора и общо 8958 м канализационна мрежа (по ул. „Димитър Гимиджийски до кръстовището с ул. „Христо Ботев”; през жк „Черногор” по ул. „Радецки” до ул. „Незабравка”; от дере Алдица по ул. „34-ти Троянски полк” и по ул. „Симеон Велики”; от Буковски дол по ул. „Канъчка”, ул. „Здравец”, ул. „Стефан Караджа”, ул. „Бочо Донев” и ул. „Радецки” до Балабански път) плюс подмяна на 5203 м водопроводна мрежа. Третият етап – изграждане на колектор по ул. „Любен Каравелов”, главен събирател при „Лесопласт” АД (до землището на с. Орешак) и битова канализация в кв. „Ливадето” и мах. „Дудевска”, общо 930 м канализационна мрежа.

ПРИПОМНЯМЕ – решението Община Троян да кандидатства за изпълнение на втората част от интегрирания воден цикъл на град Троян бе взето на извънредно заседание на местния парламент на 19 януари т.г. с огромно мнозинство; 24-ма съветници гласуваха „за” и само 2-ма бяха „против” (представителите на „Атака”). Но и вносителят – кметът Донка Михайлова, и категорично дали одобрението си съветници не премълчаха проблемите и рисковете от този огромен проект: ангажиране на общинския бюджет с 3,2% съфинансиране (около 1 млн. лв.), неудобства за граждани и гости от масираните разкопавания за един дълъг период, нужда от допълнителни средства за преасфалтиране на разкопаните улици и т.н. Всички обаче бяха единодушни – това е проект от стратегическа важност за Троян и реализацията му ще ни даде много предимства.

Т21

Още по темата:

Шахмат: В петък – демонстративен сеанс на едновременна игра

* Срещу ученици от троянските училища ще застанат гросмайстор Николай Нинов и международните майстори Димитър Карапчански и Симеон Винчев * Организатор – троянският клуб „Кресим”

ТРОЯНСКИЯТ шахматен клуб „Кресим”, регистриран през 2011 г., съвместно със СОУ „Васил Левски” (Троян), организира сеанс на едновременна игра на гросмайстор Николай Нинов и международните майстори Димитър Карапчански и Симеон Винчев. Срещу майсторите ще застанат ученици от училищата в Троян, а домакин на шахматната надпревара ще е модерната спортна зала на партньорското СОУ.  Шоуто ще се състои на 30 ноември (петък) и ще стартира в 15:00 ч., вход свободен.

„ТОВА Е ПЪРВИЯТ по рода си демонстративен шахматен сеанс в Троян и се надявам с него да поставим началото на поредица от демонстративни изяви и турнири с цел популяризиране на една от най-древните стратегически игри в света”, коментира пред Т21 председателят на клуб „Кресим” Симеон Винчев, едно от най-големите имена на кореспондентния шах у нас и капитан на българския отбор на 19-тата Олимпиада по кореспондентен шах, която върви в момента.

Т21
Още по темата:

Среща в Пловдив за тунела Троян – Кърнаре

* Турски холдинг и италианско-швейцарски консорциум заявили инвеститорски интерес * Ваня Събчева: „Тунелът Троян - Кърнаре е важна стъпка в цялостния градеж на съвременна България”
Мечти

ТУРСКИ ХОЛДИНГ и италиано-швейцарски консорциум са заявили инвеститорски интерес към проекта за тунел под Централна Стара планина с изходни точки Троян – Кърнаре. Това съобщи областният управител на Пловдив на работна среща  в града под тепетата (20 ноември) с участието на колегите му от Ловеч, Смолян и Пазарджик – Ваня Събчева, Стефан Стайков и Дончо Баксанов, представители на НК „Железопътна инфраструктура” и други транспортни специалисти, участвали в разработката на проекта преди 15 години.

В ИЗКАЗВАНЕТО СИ г-жа Събчева припомни дълголетието на идеята за прокопаването на жп тунел при Троян: от 1929 г., когато Висшият експертен съвет на БДЖ одобрил проект за продължаване на юг на жп линията Свищов – Левски – Ловеч с жп тунел Троян – Христо Даново, дълъг между 7,5 км и 9,8 км, по който започнала подготовка за прокопаване; свиканата през 1938 г. от Комитета за културно и стопанско повдигане на Троян конференция в града и учредяването на „Акционен комитет за свързване с жп линия Свищов - Левски - Ловеч - Троян - Карлово - Пловдив”; учредяването през 1997 г. на неправителственото Сдружение за изграждане на тунел Троян – Карлово; включването през 1999 г., с постановление на МС №208, на проучването за тунела при Троян в Националния план за регионално развитие 2000-2006 г.; провеждането през 2001 г. на международен железопътен форум, посветен и на изграждането на жп тунела за комбинирани превози Троян – Карлово, като част от европейските транспортни коридори.

Ваня Събчева
„МОЕТО ПРИСЪСТВИЕ на днешната среща е гаранция за готовността ни да съдействаме всичката проектна и проучвателна дейност, която трябва, да се извърши, да работим заедно с правителството по реализацията на една идея, захвърлена от предишни кабинети. Тук сме, защото работим и защото си даваме ясна сметка, че тунелът Троян – Кърнаре (Карлово) е важна стъпка в цялостния градеж на съвременна България”, заяви още областният управител на Ловеч. Ваня Събчева акцентира и върху факта, че област Ловеч е най-заинтересована проектът да се реализира като добър начин за свързване на Северна и Южна България. 

ПО ВРЕМЕ НА СРЕЩАТА стана ясно още, че заради сроковете и сложността на проекта ще е почти невъзможно той да се включи в програмите на ЕС за програмния период 2014-2020 г. А като най-реалистичен вариант се очертава  публично-частното партньорство или концесия. Според пловдивския губернатор на първо време трябва да се случат няколко неща, за да стане проектът реалност - да се включи в генералната жп схема на България и в Регионалния план за развитите на заинтересованите области, да се мисли дългосрочно за тунела като връзка между Северна България, респективно река Дунав, и Егейско море.

СПОРЕД СПЕЦИАЛИСТИТЕ, участвали в с срещата, тунелът Троян – Кърнаре (Карлово) може да е с дължина от 7 км до 15 км и да бъде комбиниран - за железопътен и автомобилен транспорт. Предстои да се изготви и анализ за трафик прогнози. В края на срещата бе взето решение през м. януари следващата година да се състои друга среща на ниво областни управители, кметове и експерти, като на нея бъдат поканени и потенциални инвеститори и се очертаят конкретни задачи за реализиране на проекта.

Елка Баръмова,
PR на Областната управа - Ловеч

Благотворителният коктейл на „българките” събра 3385 лв.

* Цветомира Гечева: Щедростта на троянци прави възможни
 подобни събития

Момент от благотворителния търг
„БЪЛГАРКА – ТРОЯН” ще продължи да работи за своите каузи благодарение на щедростта, която троянци проявяват. Това заяви председателката на дамското сдружение Цветомира Гечева по време на традиционния благотворителен коктейл на „българките”, състоял се в навечерието на Деня на християнското семейство (20 ноември). „В името на децата и съхраняването на българските традициите „Българка-Троян” организира различни инициативи, една от които е и настоящото събитие”, каза още г-жа Гечева. Стилна и изискана бе програмата на благотворителната вечер, а сред гостите бяха кметът на Троян Донка Михайлова и заместникът й Кольо Кацаров, общински съветници,  представители на троянския бизнес и местната културна общност.

СЪБРАНАТА СУМА на благотворителния коктейл бе 3 385 лева – 1000 лв., пуснати в специалната дарителска кутия, 1585 лв. от закупени билети за томболата, 300 лв. от импровизирания търг и 500 лв. лично дарение от бизнесмена Марин Радевски. Дамите от сдружението изказват специални благодарности на хотел „Троян Плаза” – домакин на партито, и на помагачите ИПЖЗ, Винпром - Троян, Виенска сладкарница „Славея”, ЕТ „Владимир Симеонов”, фирмите „Зюмбюлски” и „Чолаков”, подкрепили благотворителното  събитие. Благодарностите им са и към учениците от професионалната паралелка по хотелиерство и ресторантьорство от СОУ „Васил Левски”, на които бе поверено обслужването на партито.

Ралица Бенчева

Отбелязахме юбилея с „Криворазбраната цивилизация”

* Премиерата бе на 21 ноември, салонът пълен (и хладен), трактовката старинна, актьорската игра неравностойна
140 години театър в Троян

С „КРИВОРАЗБРАНАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ” по Добри Войников бе отбелязана 140-годишнината от първото театрално представление в Троян (началото е през 1872 г. с театрото „Многострадална Геновева”, изиграно в дома на Димитър Папазов, председател на местния революционен комитет). Юбилейната постановка бе дело на професионалния актьор от Ловешкия театър Стоян Георгиев, който не за пръв път работи на троянска сцена, а декорите – на местния художник Тодор Иванов. Трупата пък бе сглобена изцяло от местни самодейци – някои като Радой Стойчев, Стела Мавродиева, Владимир Иванов-Валко, Христина Петрова със сериозен опит и добре познати на троянската публика, другите, повечето, правещи първи стъпки на „голяма” сцена.

ПРЕМИЕРАТА бе миналата сряда (21 ноември) и позатопленият, поне за началото, салон на троянското читалище бе пълен. Което за пореден път доказва, че троянци обичат своя театър (да не забравяме, че през първата половина на миналия век в един период градът ни има две театрални трупи и два театрални салона, а през 50-те години – и свой държавен професионален театър – бел. Г.М.). С тази обич си обясняваме и прекалено щедрите и безкритични оценки, които чухме многократно след представлението. Не че самодейците и изобщо екипът на читалище „Наука – 1870 г.”, което е продуцент на спектакъла, както и спомоществователите Община Троян и „Калинел” ЕООД не заслужават похвали, напротив, заслужават големи похвали. Но това не значи, че не бива да си кажем забележките.

ТЕ (ЗАБЕЛЕЖКИТЕ НИ) са в две посоки. Най-напред – споменатата неравностойност на актьорите, някои от които стояха, сякаш зрители от публиката са се объркали и неволно са излезли на сцената, дозасилваше усещането за аматьорщина. После, но първо по значение – старинната трактовка на опозицията „наше – чуждо”; уж режисьорът се бе опитал да актуализира конфликта, чуваха се и модерни думички като Европейската комисия, Брюксел и подобни, интересно бе хрумването на сцената да се „сблъскат” нашенското хоро с модерните танци, но всичко това си остана някак външно, на повърхността. В същината си нещата бяха лишени от новаторство, от навлизане в споменатата опозиция от днешна гледна точка, от търсене на дълбочина и нюансираност.

ЩЕ ЗАВЪРШИМ с хубавото. Старите кучета – Валко, Христина, бай Радой (макар че ролята на чорбаджи Коста не бе неговата роля), Стела, тук ще прибавим и колоритната Маргарита Мондешка (баба Гицка) – дадоха много от себе си и направиха спектакъла; много се стараха и други на сцената – например Свилен Димитров и Снежина Табакова, колоритните „ченгета” Анатолий Краев и Ценко Дочев, някои от най-младите също. Затова браво! Мисля си и друго - че липсата на редовни спектакли е развалило актьорската и изобщо цялостната форма на троянския театър, но с малко повече външна намеса (най-вече режисьорска, но и актьорска) нещата могат да си дойдат на мястото. Разбира се, нужни са и спомоществователи, дано да ги има.

Генадий Маринов

Баби и дядовци от Орешак си чатят в скайпа и Facebook

*  Обучението – по програмата „Учене през целия живот” и на компютри, дарени от Мелинда и Бил Гейтс
Който се учи, той ще сполучи 

ПРЕДИ ВРЕМЕ Народно читалище „Развитие – 1898 г.” в с. Орешак се включи в проекта „Глобални библиотеки – България”, финансиран от филантропите Мелинда и Бил Гейтс и читалищната библиотека беше снабдена с пет компютъра за ползване от населението. На тези компютри вече се работи усилено – не само с деца, но и с възрастни по програмата „Учене през целия живот”. По тази програма вече се проведе един обучителен курс за усвояване на елементарни компютърни умения - текстообработващата програма Word, електронна поща, Skype и Facebook. Една от учителките от детската градина в Орешак овладя програма за подготовка на слайдшоу за презентации.

КУРСОВЕТЕ ще продължават и ще бъдат една от основните ни дейности в библиотеката. За съжаление през зимата няма добро отопление в огромното библиотечно помещение и ще работим индивидуално с всеки, който желае (в офиса ни, където е топло, но има само един компютър). През топлите месеци на годината курсовете ще се провеждат организирано и така ще се ползва пълният капацитет на наличната компютърна техника. И нещо много важно - обучението е абсолютно безплатно.

ИЗПРАЩАМ ВИ снимки и благодарственото писмо на първата ни възрастна група, която вече успешно се справя с глобалната мрежа. Внуците на участниците в тази група изразиха голямо задоволство - не само защото могат безпроблемно да се чуват и виждат с близките си, а и защото гордо могат да кажат: „С баба ми/дядо ми поддържаме връзка във Facebook!”

Донка Василева,
секретар на НЧ „Развитие – 1898 г.”, с. Орешак

*****

БЛАГОДАРСТВЕНО ПИСМО

След дипломирането - курсисти и преподаватели
От участниците в курс „Компютри” за пенсионери по програма „Учене през целия живот”

Щастливи сме, че навлязохме в дебрите на съвременната техника и научихме основните неща, за да можем да общуваме с нашите близки – внуци и деца. Основен принос за това имат нашите ръководителки на курса Донка Василева и Йовка Мондешка. Със своите знания и търпение, с персоналния си подход към нас те успяха да ни обучат.

Благодарим ви, скъпи момичета!
23 ноември 2011 г., с. Орешак

Маргарита Иванова, Гита Илиева, 
Марин Илиев, Диана Димитрова

Отличен за отбора и треньорския щаб

* „Чавдар” би „Видабаскет” във  Видин с 66:58, най-добрите на терена – Руньов и Дундалов * В последния кръг – тежък мач у дома срещу „Академик” (Благоевград)

Рубриката се води от треньора по баскетбол 
Стефан Генков

ПЪРВА, НО МНОГО ВАЖНА от психологическа гледна точка победа извоюва баскетболният отбор на „Чавдар” (Троян) в неделя, 25 ноември, при гостуването си на „Видабаскет” във Видин. Казвам важна, защото ако не бе спечелен този мач, имаше реалната опасност да завършим сезона без победа, тъй като в последния кръг ни гостува третият във временното класиране „Академик” (Благоевград). 

И ПРЕДИ да запозная приятелите на троянския баскетбол как протече мачът във Видин, и как беше извоювана победата, искам да изразя удовлетворението си от чуваемостта на треньорското ръководство към предишните ми критични бележки. В четвъртък в офиса на БК „Чавдар”, в присъствието на членове на Управителния съвет на клуба, старши треньорът Димитър Титов провери информацията ми, че за предстоящия мач във Видин ще отсъства основният играч на домакините Бойко Пангаров и се увери, че това не е „партенка”; надявам се след разговорите треньорът и останалите са убедени, че не бива да странят от старите „пушки” и да се страхуват, че се натискаме за постовете им, а да ползват опита ни, както е навсякъде по света. 

Иван Руньов
КАК ПРОТЕЧЕ мачът във Видин. В стартовата петорка на „Чавдар” имаше промяна: на мястото на заболелия Николай Маринов започна Илко Вълчев (попълнение от младежкия състав на „Лукойл Академик”), Райко Дундалов, Венци Кукенски, Петър Христов и Иван Руньов. Първата четвъртина играта беше равностойна, но личеше, че троянци наистина ще гонят първа победа именно във Видин, което смути домакините и те от самото начало започнаха да допускат повече брак; ниска резултатност, но все пак частта завърши в наша полза - 15:10 за „Чавдар”. През втората четвъртина нашите отново вкараха 15 точки, но видинчани реализираха 21 и поведоха на полувремето с 31:30. 

„ЧАВДАРЦИ” НАНЕСОХА своя удар през третата част на мача. Разигра се Иван Руньов (21 т.) - най-добрият на терена, РайкоДундалов направи дабъл-дабъл (21 т. и 11 борби) и беше властелинът под кошовете, плеймейкърът ни Илко Вълчев също свърши добра работа, на познатото добро ниво бе и Петър Христов (9 т.). Добра оценка заслужава и Венци Кукенски – отличен в защита, със спечелени 9 борби; играещият президент на клуба Петър Лалев също има своя принос за победата (7 т.). Срещу нанизаните 22 точки от нашия отбор видинчани успяха да отбележат само 9.  Последната четвърт беше изиграна тактически много грамотно от баскетболистите на „Чавдар” и макар да я загубиха с 12:18, в края на срещата ликуваха с 66:58. Адмирации за играчите и треньорското ръководство, свършили отлично работата си при това гостуване.

Треньорът Димитър Титов
ОЩЕ МАЛКО СТАТИСТИКА, илюстрираща превъзходството на „Чавдар” при гостуването на „Видабаскет” във Винин. Овладени топки под коша - 39:25 за „Чавдар”, тройки – успеваемост 40% срещу 19 %. Но все още правим много грешки - 21 срещу 14, наказателните удари е другата ни ахилесова пета - 59 % срещу 61 %.  Категоричното превъзходство под кошовете и два пъти по-точната стрелба от зоната за трите точки, както и психологическата устойчивост и тактически правилния подход към този мач  (заслугата е на треньорския щаб) - това е според мен е точната формула за тази победа. 

КАКТО КАЗАХ, предстои изключително труден мач в последния кръг срещу силния „Академик” (Благоевград). Трудно ми е да се прогнозирам победа за нашите, но ще си позволя да им кажа: „Постъпете пак така отговорно и ме изненадайте - победете!”. А залата, сигурен съм, ще се пука по шевовете от вярната троянска публика, окрилена след победата ни във Видин. Айде наш`те!

Стефан Генков, треньор по баскетбол

Още по темата:

Бай Иван Кутровски от Белиш

* Днес столетникът живее в Плевен – жизнен, с бистър ум,
заобиколен от роднини и приятели
На 100 години

Иван Кутровски
Един жилав балканджия – Иван Кутровски от с. Белиш, Троянско, на 20 ноември 2012 г. отпразнува вековен юбилей. 100-годишнина! Да си жив и здрав, столетнико! По-долу за юбиляря разказва неговата дъщеря Донка, която живее в Плевен, където в момента е и бай Иван. Т21

ОЩЕ ПРЕЗ 7-МИ ВЕК прабългарският кан Кутраки навлиза по течението на река Осъм и се заселва в района на днешния Троян. Кутраките оцеляват през столетията, доказателство за което е и тукашната фамилия Кутровски.

ИВАН ДИМИТРОВ КУТРОВСКИ е роден на 20 ноември 1912 г. в с. Белиш, в многолюдно семейство. Първата жена на баща му починала при раждане и оставила едно сираче, момче. Майка му също имала предишен брак и две момчета от него – първият й мъж заминал на гурбет в Америка и там остави костите си. Случило се така, че двамата вдовци се събират, заедно с трите малки момчета. По-късно си прераждат още две, пак момчета, едното от които е Иван. Многолюдното семейство живее в немотия, но момчетата растат здрави и стават добри хора. Всички много се тачат и обичат.

НАЙ-ГОЛЕМИЯТ син – Марин Кутровски, става известен шивач и се оженва в близкото село Врабево, за жена от богат род; живее до 90 години. Синът му Димитър Кутровски изкарва школа за авиатори, завършва и военна академия – специалност военно разузнаване; шест години е военен аташе на България в Рим и се прибира в София малко преди задържането на Сергей Антонов. Вторият брат – Атанас Нановски, живее в Белиш и Троян, а после става послушник в Рилския манастир и е осиновен от тогавашния патриарх Кирил; умира на преклонна възраст в София. Третият брат - Миньо Нановски, се оженва в Драшкова поляна, Троянско, където живее и работи до смъртта си, също на преклонна възраст. Иван е четвъртият, а петият брат, най-малкият, е Васил Кутровски; Васил се оженва в Белиш, но умира много млад при трудова злополука – едва на 38 години. Наследниците на петимата братя се уважават и почитат и до днес.

ИВАН УЧИ само до 4-то отделение и е принуден да работи. Семейството имало коне и първо се грижел за тях, а после отива при брат си Марин във Врабево. Там изкарва 5 години и учи шивашки занаят. На 20 отива войник, служи в интендантската рота в Горна Баня. След войниклъка работи заедно с още три момчета от Белиш като келнер в Оряхово; после спечелва някакви пари и заминава за София, при брат си Атанас, живеят срещу кино „Влайков” и всяка вечер слушат филмите.

Като медийна звезда на сбора на с. Белиш, 29 май 2010 г.
СЛЕД ДОСТА скитане се връща в Белиш, вече мъж на 28 години, със самочувствие, имал и грамофон и радиоапарат, с които много се фукал. През февруари на 1940 г. се жени за Елка – една от големите хубавици на селото. След две години двамата вдигат нова къща, раждат им се две дъщери – Донка и Симеонка. Бай Иван има две внучки, 3 правнука и 1 праправнук, тази година голямата му правнучка е абитуриентка.

ЦЯЛО ДЕСЕТИЛЕТИЕ вече бай Иван живее Плевен, основно при внучката си Елка и съпруга й. И днес столетникът е жизнен, с бистър ум и здрав дух и с чувството си за хумор, което не му е изневерявало никога. Завъдил е и много приятели плевенчани. Навремето първият човек на Плевен Пенко Герганов, също белишчанин, казва за Иван Кутровски: „Това е най-работният човек в Белиш!”.

Донка Кутровска 

Потрошиха джип пред кафене „Дриймс”

* Внушителният „Мерцедес G320” е със счупени стъкла и фарове и два пробивни прореза на капака * Причините – неизвестни; извършителят го грози затвор до 5 години 

МАЛКО СЛЕД полунощ (около 0:40 ч.) на 18 ноември мъж от Троян подал сигнал, че десетина минути по-рано неизвестно лице потрошило джипа му „Мерцедес G320”, научихме от официалната полицейска сводка. Щетите по внушителното немско возило, което било паркирано пред кафене „Дриймс” в централната част на града, са сериозни – счупени предно панорамно стъкло, два фара и три леви странични стъкла плюс два пробивни прореза на предния капак. Извършен е оглед и размерът на щетите се уточнява.

ПО СЛУЧАЯ е образувано досъдебно производство по чл. 216 от НК, третиращ унищожаване или повреждане противозаконно на чужда движима или недвижима вещ и предвиждащ до 5 години лишаване от свобода и глоба до 2000 лв. Нямаме информация какво точно е предизвикало „саморазправата” със скъпарския автомобил, но може да се предположи, че става дума за отмъщение или предупреждение.

Т21

С две думи (7)

Надпис върху къща на ул. "Христо Ботев" в Троян (до Дрянската чешма), 16 ноември 2012 г.
Припомняме същината и правилата на коментарната ни петъчна рубрика   
„С две думи” (и този път по изключение в събота).
ИДЕЯТА – ние ви предлагаме някоя красноречива снимка, наша или изпратена ни от читател, вие коментирате „с две думи” (в до две изречения, не повече!).
ОГРАНИЧЕНИЯТА – никакви, с изключение на трите изначални правила за коментиране в сайта на Т21 (да не се пише на български с латински букви, да не се пише само с главни букви и да няма нецензурни обиди, клетви и закани) и новото правило за двете изречения.
ЗАДАЧАТА – сложна е, да се каже много с малко думи.
ЦЕЛТА – все същата, да се търсят отговори и казват истини.
ПРЕПОРЪКАТА – повече смях и весело за сметка на сериозното и тъжното.

 С уважение: Т21
 
П.П.  Изданията на „С две думи” ще откриете в Меню”-то
етикет Читателите ни пишат .

С две думи (6)  - топ коментари

Празник на сливата и сливовата, Орешак, 22.09.2012 г.
Малко бяха коментарите към тази празнично-слънчева снимка - вероятно не пасна на преобладаващите мрачни форумски настроения, кой знае. И изборът ни бе ограничен, но все пак ето трите ни предпочитания.




Анонимен каза...
Много смет, няма сливи!

Анонимен каза...
На троянския фестивал на сливата раздадоха на няколко наши фирми 300 000 кг сливи за СМЕТ.

Анонимен каза...
Истински празник.

Още по темата:

Абсурдно и налудничаво, но… законно?!

* Над 50 троянски фирми и други от страната трябва да връщат милиони заради сделки с „Олимпия” ООД * Подозренията – за умишлен фалит и източване чрез офшорка * Кметът Донка Михайлова: „Изцяло съм с вас” * Янаки Стоилов обещава законодателна промяна до Коледа, 
ГЕРБ подкрепя 
 
СТРАНЕН ТЕКСТ от Търговския закон (чл. 646, ал. 2, т. 1) и един подозрителен фалит на голяма местна фирма са на път да доведат до взрив икономиката и социалния мир в Троян – един средно голям за българските мащаби град (23 хил. жители), минаващ за финансово най-стабилният в Ловешка област. Констатацията не е пресилена и се опира на реални факти, а двете срещи на потърпевши бизнесмени от района в последните няколко дни (втората бе вчера, 22 ноември 2012 г.) дозасилиха мрачните прогнози. Нещо повече – оказа се, че са засегнати и фирми от София, Варна, Пловдив, Габрово и други градове и трусът може да добие национални измерения. 

ЗА КАКВО СТАВА ДУМА? Троянската мебелна фирма „Олимпия” ООД - чието седалище и производствена база са в близкото с. Орешак и собственици са й троянските бизнесмени Мирослав Симеонов и Веселин Петров * – някак тихомълком в началото на 2008 г. премества седалището си в София и се пререгистрира там. А на 23 април 2009 г. на свое закрито заседание Софийският градски съд, отдел VI-3, председателстван от съдия Лилия Илиева, обявява „Олимпия” ООД в неплатежоспособност/фалит. Което става по искане на собствениците, като причината е тежка задлъжнялост. Съдия Илиева мотивира решението си с аргумента, че според законодателя „щом длъжникът сам е поискал обявяването си в неплатежоспособност, се смята, че същата е доказана”.

ФИРМАТА на Симеонов и Петров е обявена в неплатежоспособност на 23 април 2009 г., но считано от 14 юли 2006 г. – т.е. с цели три години по-рано. Защо? През м. януари 2006 г. „Олимпия” ООД сключва договор за маркетинг и консултантски услуги - по който правоприемник е офшорката „Аланеро Индъстриал Корпорейшън”, регистрирана в Панама – и не може да се издължи. Като мотив за неплатежоспособността се посочва и световната икономическа криза, макар че през 2006 г. кризата все още е далеч. Любопитно е обаче, че дългът се появява чак в отчетите за 2008 г., а предишните две години (2006 г., 2007 г.) „Олимпия” ООД регистрира добри и нарастващи обороти – съответно 2,3 млн. лв. и 3,02 млн. лв.

ДВЕ НЕЩА тук заслужават особено внимание. Първо – фалитът на „Олимпия” ООД може да се обжалва в 7-дневен срок след вписването му в Търговския регистър. Вписването пък, случайно или не, е извършено на 30 април 2009 г., а следващите шест дни (1-6 май) официално са обявени за празнични и неработни; т.е. практически се блокира възможността да се подадат възражения. И второ, по-важното – обявената задлъжнялост към „Аланеро Индъстриал Корпорейшън” е за внушителната сума от 8 800 000 лв. и превръща панамската офшорка в основен кредитор, като я нарежда най-отпред в списъка за бъдещи вземания. Общият размер на задлъжнялостта според съдебното решение възлиза на 11,2 млн. лв.

И СЕГА ЗАПОЧВА „най-интересното”. Съдебното решение, както казахме, връща лентата с три години назад (от 14 юли 2006 г., когато „Олимпия” ООД прави последно плащане към кредитор). А споменатият чл. 646, ал. 2, т. 1 от ТЗ постановява, че всички сделки с фирмата от началната дата на неплатежоспособността й се обявяват за невалидни и партньорите на „Олимпия” ООД трябва да върнат парите, получени по тези сделки. По-простичко казано: произвел си мебелни заготовки за „Олимпия” ООД и са ти платили – връщаш парите; направил си й архитектурни проекти и са ти платили – връщаш парите; продал си й ток, вода, инструменти, материали, реклама, транспортни услуги и т.н. – връщаш парите… Звучи абсурдно и дори налудничаво, но е… законно (въпросният законов текст е приет през 1998 г. и се твърди, че е изобретен, за да обслужва приватизаторите на големите държавни фирми при управлението на Иван Костов, но защо вече 14 години не е променен, няма кой да ти каже – бел. Г.М.). 

КАКВО СЛЕДВА нататък? На 29 май 2009 г. Райфайзенбанк, която година по-рано е отпуснала кредит срещу ипотека върху 8 имота, собственост на „Олимпия” ООД, заедно с МКБ Юнионбанк възразява в съда срещу дълга към „Аланеро Индъстриал Корпорейшън”. Двете банки твърдят, че става дума за „мним кредит”, зад който се крие самият длъжник (т.е. „Олимпия” ООД) и искат „това вземане в размер на 8 800 000 лв.” да бъде изключено от списъка. Председател на съдебния състав отново е съдия Лилия Илиева, а решението, произнесено почти година по-късно – на 20 април 2010 г., е в подкрепа на възражението и изключва от списъка „приетото вземане на „Аланеро Индъстриал Корпорейшън” в размер на 8 800 000 лв.”.

НО НА 22 АПРИЛ 2010 Г., т.е. само два дни след съдебното решение за изключване на „Аланеро Индъстриал Корпорейшън” от списъка с кредиторите на „Олимпия” ООД, постъпва молба от офшорката за включването й отново. И скорострелно, само след 4 дни (26 април 2010 г.), излиза съдебно решение, одобряващо молбата. Иначе казано - „Аланеро Индъстриал Корпорейшън” категорично застава най-отпред в списъка на кредиторите с признати приблизително 78% от размера на всички вземания и нейният глас е определящ при избора на постоянен синдик, което съвсем не е без значение.

КАКВО СЕ СЛУЧВА в момента, м. ноември 2012 г.? Над 50 фирми в Троян и района вече са с призовки да връщат средства, получени от сделки с „Олимпия” ООД в периода от 14 юли 2006 г. насам и броят им продължава да расте. Сред засегнатите са фирми от различни браншове, включително общинското ВиК дружество, електродоставчикът ЧЕЗ, мобилният оператор М-тел, куриерската фирма DHL, много фирми от мебелния бранш, търговски фирми и т.н. По неофициални данни общата сума, която се търси от троянските фирми, е от порядъка между 5 млн. и 10 млн. лв.; а исковете към отделни фирми варират от 1200 лв. до 920 000 лв. 

НА СРЕЩАТА на 22 ноември, която бе организирана от инициативен комитет от собственици на фирми от „черния списък” и подкрепена категорично от кмета на община Троян Донка Михайлова, напрежението ескалира дотолкова, че един от потърпевшите бизнесмени, Румен Христов („Атланта” ЕООД), който трябва да връща около 70 000 лв., предложи да се организира протестна акция пред сградата на парламента; „Само така ще ни чуят и ще ускорим законодателната промяна”. Промяна в Търговския закон, която да блокира подобен „рекет”, била обещана на спешната среща преди няколко дни с депутата Янаки Стоилов (БСП) и троянската народна представителка д-р Станка Шайлекова (ГЕРБ). „Имаме уверението на г-н Стоилов, че законодателната промяна ще бъде извършена до Коледа и на г-жа Шайлекова, че групата на ГЕРБ подкрепя исканията ни”, обяви членът на инициативния комитет Владимир Хаджийски („Елма 13” ООД). „Без законодателна промяна каузата ни е загубена… Става дума за стандартна схема за източване на фирми”, заяви друг от инициативния комитет – Емил Чакалов („Стем” ООД).

„ТАЗИ ПОРОЧНА СХЕМА за обявяване на несъстоятелност цели лично облагодетелстване”, категорична бе Елена Хаджийска („Елма 13” ООД); тя предупреди, че ако схемата не бъде стопирана, резултатът ще е фалит на доста фирми, загуба на стотици работни места и в крайна сметка колапс на и без това намиращата се в тежко положение  икономика на Троян и района. Интересен въпрос постави представител на веригата бензиностанции „Йоана”, която продавала горива на „Олимпия” ООД и е сред най-сериозните потърпевши (трябва да връща около 300 000 лв.); според него жалбата на двете споменати банки е довела до прокурорско разследване срещу „Олимпия” ООД за предоставяне на невярна информация и умишлен фалит и първоначално разследването било в Троян, после се прехвърлило в София, но оттам дирите му се губели?! „Симулирана несъстоятелност, това е”, категоричен бе Иван Лесидренски (ЕТ „Илти – Иван Лесидренски”), "ужилен" с 87 000 лв.        

„ИЗЦЯЛО СЪМ С ВАС и за пореден път изразявам безпокойство от случващото се, което може да има тежки последици не само за Троян, но и за страната”, заяви кметът Донка Михайлова и обеща подкрепата си с всички възможни средства. Срещата приключи със заявеното общо очакване, че медиите ще дадат максимална гласност на случващото се и ще помогнат за справедливото решаване на тежкия проблем. В неформални разговори се чуха и много други неща: че става дума за матрица, подобна на тази, довела до източване на електромоторния гигант „Елма” и на мебелното предприятие „Хемус”; че се купуват магистрати, които подпомагат изкуствените фалити; че ако не се направи очакваната законова промяна, има опасност „моделът „Олимпия” да залее страната; че не е изключено да се стигне и до саморазправа…

Генадий Маринов

* Бел. ред. Собствениците на „Олимпия” ООД Мирослав /Мишо/ и Веселин бяха собственици и на популярната преди време орешашка дискотека „Фламинго”, фирмата им се занимаваше също с недвижими имоти и строителство. „Олимпия” ООД закупи, след препродажба от фирма „Мера” ООД, и един от най-апетитните общински имоти в централната част на Троян – 3,5 дка в района на старата градска баня, където трябваше да се изгради търговско-развлекателен комплекс; имотът сега пустее, а срещу продажбата и препродажбата му има подаден сигнал към прокуратурата, останал без последствия – виж „Инж. Мирчо Банев: Призовавам към намеса на прокуратурата” .
 

Втора вицешампионска титла за Краси Михайлов

* Нелепо падане в последния кръг в Серес (Гърция) лиши троянеца от сигурна републиканска титла * Пламен Петров – трети в Гърция и четвърти в националния шампионат

Краси Михайлов
ТРОЯНЕЦЪТ  Красимир Михайлов (29 г.) завърши отлично представянето си в националния пистов шампионат по мотоциклетизъм, клас „Супербайк” (SBK 600 куб. см) и за втора поредна година спечели вицешампионската титла в крайното индивидуално класиране.

КРАСИ БЕ ФАВОРИТ за титлата и в последния старт в Серес (Гърция) му бе необходимо да завърши преди конкурента си Спас Панев от Плевен. Резултатите от тренировките и първото място в квалификациите сочеха, че троянецът няма да има проблеми и след първата обиколка нещата се развиваха според прогнозите. Но нелепо падане във втората обиколка провали сигурната републиканска титла за нашето момче.

На старта в Серес (Гърция)
„САМ СЪМ си виновен – в Гърция карахме заедно с по-високия клас, поувлякох се да натискам, а пистата бе мокра, валеше дъжд, и направих грешка. След това пак имах шансове, но се оказа, че заради падането изтича масло върху задната гума на мотора ми и не можех да рискувам, все пак успях да завърша”, сподели пред Т21 вече двойният ни републикански вицешампион. Попитахме го за плановете му догодина: „Победа в националния шампионат! Два пъти подред ми се изплъзва, но този път вярвам, че ще успея”. Краси завършва годината и с още едно призово класиране - трето място в Източноевропейския шампионат в своя клас, след победителя Душан Благоевич (Сърбия) и Ахмед (Турция).

В МОМЕНТА Красимир Михайлов няма генерален спонсор и до голяма степен разчита на собствени средства. Участието му във важните стартове пък се подпомага от сестра му Денислава Докторова и нейната фирма „Пюър Енерджи Ойл” (Троян). Разбира се, допълнителна подкрепа не би била излишна и ще е важна гаранция за бъдещите силни резултати на най-успешния ни пистов мотоциклетист.

Троянската агитка - много яка
ОЩЕ ЕДНО троянско момче жъне успехи в пистовия мотоциклетизъм в същия клас – 23-годишният Пламен Петров. На последното състезание в Гърция Пламен финишира трети и остана на „милиметри” от почетната стълбичка в националния шампионат – 4-то място в крайното класиране (миналата година Пламен бе седми). От нас – браво, момчета!

Т21

Още по темата:

Новото стрелбище за биатлона в Троян

* Министър Нейков, Катя Дафовска, губернаторът Ваня Събчева и кметът Донка Михайлова прерязаха лентата * 5 от 5 за олимпийската шампионка * Следващата стъпка – 3-километров ролбан 

ТЪРЖЕСТВЕНО бе открито новото спортно стрелбище по биатлон в Троян (в съседство с мотополигона в началото на града), а лентата прерязаха съвместно министърът на спорта Свилен Нейков, областният управител Ваня Събчева, председателката на Българската федерация по биатлон и единствената ни олимпийска шампионка в биатлона Катя Дафовска и троянският градоначалник Донка Михайлова (15 ноември). Сред присъстващите бе и спортният зам.-министър Иван Ценов, зам.-областният управител Сашо Данков, председателят на Общинския съвет Минко Акимов, ръководството на троянския клуб по биатлон и стрелба „Аякс” начело с президента инж. Минко Топалски, представители на фирмите изпълнителки, състезатели, фенове на биатлона, журналисти.

ЕТО КАКВО СТАВА, когато държавата и общината си партнират успешно, заяви в краткото си приветствие г-жа Събчева. Честитя на българския биатлон и на Троян новата придобивка – след Банско това е вторият град, в който финансираме съоръжение за най-успешния зимен спорт на България, поздравявам федерацията и нейния председател, каза пък министър Нейков. В поздравлението си шефката на родния биатлон г-жа Дафовска върна похвалите към министерството и министъра, но не пропусна да подчертае и заслугите на хората от СК „Аякс”, без чиято енергия и ентусиазъм съоръжението нямаше да е факт. Г-жа Михайлова също отбеляза нуждата от добро партньорство между властите и институциите за постигане на целите.

СЛЕД КАТО ЧЕТИРИМАТА прерязаха лентата, инж. Топалски бе поканен, както си е традицията, да лисне за късмет менче свода. А наместникът на Троянската духовна околия отец Марин отслужи водосвет и благослови придобивката и хората, които я осъществиха. Пред множеството излезе и една чаровна млада състезателка от „Аякс”, която от името на съотборниците си обеща нови успехи и благодари за съоръжението – предпоставка за тези успехи.

В ЧЕСТ на новото стрелбище кметът Донка Михайлова и министър Свилен Нейков засадиха едно борче. А след това заедно с областния управител и шефката на федерацията се пробваха на огневия рубеж. Нейков, Михайлова и Събчева изхабиха доста патрони, докато поразят първата „капачка”, но не останаха без овации. Златната Катя Дафовска обаче взриви публиката, когато ей тъй, без никаква подготовка, с палтото и дамските ръкавици, с които беше, грабна пушката и свали 5 от 5. „Шампион!”, чу се глас от зрителите.

НОВОТО СТРЕЛБИЩЕ, което ще се стопанисва от СК „Аякс”, има 30 коридора и струва 256 855 лв., като 246 500 лв. от тях са целева субсидия от спортното ведомство (обещана от министър Нейков при закриването на сезона на биатлонистите в Троян миналата година – бел. Т21), останалото е общинско съфинансиране. Стрелбището вече има международен лиценз, но за да се постигне крайната цел – Троян да домакинства на състезания по летен биатлон от най-висок европейски и световен ранг, трябва да се направи следващата стъпка и да се изгради ролбанът (асфалтовата пътека за ролери, по която ще бягат състезателите). Треньорът на „Аякс” Цветан Цочев-Куршума сподели пред Т21, че ролбанът ще е с дължина около 3 км, трасето вече е уточнено, и ще струва около 300 000 лв.  

НА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯТА след откриването на стрелбището попитахме Свилен Нейков обещава ли субсидия и за тази втора част от съоръжението. Министърът не бе особено категоричен и заяви, че първо трябва да са готови проектите и тогава да се говори за пари, но държавата няма да откаже помощ.


Т21

Още по темата:

Михайлова - година начело

* „Политиката е ефективна, само когато гледа напред” * 100% изпълнение на приходите в бюджета два месеца предсрочно 
* Таралежчета и пчелички за местните журналисти

Кметът Михайлова в кабинета си, 14 ноември 2012 г.
НА 14 НОЕМВРИ 2012 Г., точно година след като пое ръководството на Троян, кметът Донка Михайлова даде пресконференция по повода пред местните медии. Преди деловата част пък почерпи гостите си със специални сладки във формата на таралежчета и пчелички – защото бодете и за да продължавате да бодете като тях, поясни градоначалникът (човекът на Т21 се пошегува, че пчеличките по-скоро приличат на търтеи, но бе опроверган). Символичните подаръци бяха придружени и с писмено пожелание, в което се казваше: „Най-често, когато ни убождате, се коригираме. Понякога се чувстваме несправедливо наранени… И двете животни са полезни и обичливи. Прилягат и на вас, и на нас, защото това, което ни свързва, е общото желание нещата в Троянска община да вървят към по-добро”.

КМЕТЪТ НАПРАВИ синтезиран отчет на свършеното през първата година от мандата. И започна с финансовите показатели. Изпълнявани през годината проекти на общи стойност 11,193 млн. лв. и подготвяни нови проекти за над 31 млн. лв. В началото на ноември, два месеца преди края на годината – изпълнение на 100 % на бюджета в приходната му част; „Уникално постижение за България, въпреки че в началото на годината намалихме данъка на МПС и на недвижимите имоти”, коментира с нескрито задоволство г-жа Михайлова. Придвижване далеч напред в класацията на Министерството на финансите за финансовата стабилност на общините – от 104-то на 40-то място, най-напред от всички общини в Ловешка област.

В СОЦИАЛНАТА СФЕРА. Осигурена работа на 215 души по програмите за временна заетост – лични асистенти, домашни помощници, работници по поддръжка на пътищата и озеленяването. Спад на безработицата – от 7,5% миналата година до 7,2% в момента, което е и най-ниското ниво в областта. Друго важно постижение в тази посока е отварянето на дома за възрастни хора в с. Добродан, в който вече са настанени 15 души, а общият му капацитет е за 28.

ПЕРСПЕКТИВИ. „Политиката е ефективна, само когато гледа напред”, заяви Донка Михайлова; и поясни, че задачите на днешния ден също са важни и не бива да се пренебрегват, но по-важното е какво се прави за утрешния ден, в перспектива. „Троян влиза в следващия програмен период (2014-2020 г.) във възможно най-добра стартова позиция”, бе категоричната кметска констатация. Аргументите? Троян вече е включен сред 52-та града, които ще получават целеви субсидии по Оперативна програма регионално развитие (ОПРР) през следващия програмен период; и въпреки че градът ни е от 4-то ниво, с решение на Министерството на регионалното развитие е бил приравнен към градовете от 3-то ниво, имащи право на тези целеви субсидии. Друг важен момент – всичките 21 села в община Троян са пълноценни бенефициенти по програмата за подпомагане на селските райони, което ще осигури допълнителни ресурси.

ПЛАНИРАНЕ. В ход е подготовката на Общ устройствен план за цялата община, не само за града, който е разчетен за поне 20 години напред. Също – подготвят се Общински план за развитие (2014-2020) и Интегриран план за градско развитие, очертаващ зоните за бизнес, социални дейности, жилищния сектор и т.н. (нещо, за което много се е говорило през годините, но досега оставаше само на думи).

ПРОЕКТИ. Специално място в отчета на г-жа Михайлова бе отделено на огромната работа по подготовката на проекта за следващия етап от интегрирания воден цикъл на Троян – извършени са над 60 процедури за отчуждаване на имоти и много друга подготвителна работа; очакванията са този гигантски проект за над 31 млн. лв. да бъде одобрен и Троян да получи пълна реконструкция на 20 км канализационна мрежа и 7 км водопроводи. Подготвя се и проектът за водния цикъл на с. Врабево и се преработва проектът за водния цикъл на с. Орешак, като и за двата ще се кандидатства през следващия програмен период. „На път сме да спечелим битката за общинското ВиК-дружество, заплашено от одържавяване”, заяви г-жа Михайлова, която не премълча личната си заслуга; тя и още няколко нейни колеги кметове са изнесли тежестта на трудните преговори с централната власт.

ПЪТНИТЕ И ДРУГИ РЕМОНТИ и поддръжка. През изтеклата година работата в тази посока бе интензивна; някои от по-големите обекти са ул. „Дунав”, ул. „Димитър Несторов” в Орешак, реализацията на проекта за укрепване на левия бряг на реката в централната градска част и подготовката на проект за укрепване на другия бряг, обследване на мостовете в общината и започналите ремонти, почистване на речното корито до моста при „Елма и т.н. По отношение на зимното почистване – една особено чувствителна тема – бяха изнесени важни данни. Общо 486 км са пътищата в цялата община, като от тях 110 км са общинска пътна мрежа (между селищата), 150 км са в селата и 54 км в града, 22 км са от републиканската пътна мрежа; и 150 км са от второкласната и третокласната републиканска мрежа - за тях се грижи държавата (Областта), но нерядко се налага да помага и Общината. Г-жа Михайлова подчерта, че Община Троян ще бъде безкомпромисна към фирмите, изпълняващи строително-ремонтни и други дейности и стриктно ще се следи за спазването на договорените срокове, както и всички останали договорености; а на некоректните изпълнители ще се търси съдебна отговорност (подобна мярка вече е предприета към ф. „Пътстрой” от Стара Загора, спечелила обществена поръчка и изпълняваща немалък обем улични ремонти в Троян). 

Таралежчета и пчелички за местните медии
АДМИНИСТРАТИВНО ОБСЛУЖВАНЕ. Свършеното и в тази посока е доста: закупени електронни подписи за всички селски кметства, което дава възможност за издаване на място на различни удостоверения на граждани и ще им пести време и средства (Община Троян е първата в Ловешка област, реализирала тази придобивка); въведена е нова версия на деловодна система, даваща възможност да се проследява движението на кореспонденцията; нов модерен софтуер е въведен и в отдела за местните приходи.


ГРАЖДАНСКИЯТ ДИАЛОГ. В тази посока, според г-жа Михайлова, развитието е безспорно. Създадени са вече Консултативен съвет на бизнеса и Консултативен съвет за образование и култура, абсолютно всички наредби на Общината минават през обществено обсъждане, реален диалог на властта с гражданите се води и в много други посоки.

ДОНКА МИХАЙЛОВА не отбеляза сериозни неудачи през първата си управленска година. Все пак бяха споменати няколко проблема: не са привлечени сериозни външни инвеститори, което е сред основните задачи занапред; бавно извървяване на процедурите по обществените поръчки – тук има доста възможности за оптимизация; стиковането на работата в общинската администрация не става с нужното темпо – може по-бързо и по-ефективно.

Т21

Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |