Има една много сериозна и здраво работеща организация, която е свършила много за града и района, иначе казано – привлякла е милиони европейски средства и е подкрепила много добри каузи и бизнеси, но като че ли не е достатъчно известна и дори подценявана. Говорим за сдружението „Местна инициативна група – Троян, Априлци, Угърчин“ или накратко МИГ – юридическо лице с нестопанска цел, създадено през 2009 г., чийто председател от началото и до днес е Цанко Спасовски. Дълги години изпълнителен директор бе Веселин Стойков, а от началото на 2025 г. на поста е Христина Маринова, с която направихме това интервю. По взаимно желание. Поводите ги споменахме – МИГ-ът и новият му оперативен шеф.Г-жа Маринова е в МИГ-а от 2016 г., като преминава през различни нива – технически асистент, експерт и вече изпълнителен директор. Завършила е Великотърновския университет с магистратура по социален мениджмънт и втора специалност административен мениджмънт. Женена, с двама синове. Това е стандартната информация. А иначе – изключително усмихнат, сърцат и бих казал емпатичен човек. Точно обратното на клишираната представа за администратора
– Нашето Сдружение „Местна инициативна група (МИГ) – Троян, Априлци, Угърчин“ е едно от първите в страната. И си е създало реноме. Чуваме се вече не само в България и съответно – в Министерството на земеделието, но и в чужбина, тъй като изпълняваме проект към „Хоризонт 2020“ (най-голямата програма за научни изследвания и иновации на ЕС досега – бел. ред.) – това е директно кандидатстване към Европейската комисия, работим с 30 партньори от цяла Европа, включително от Англия.
– Кога е създадена тази идея за МИГ в Европа?
– Програмата е за развитие на селските райони в Европа. Идеята е тези райони да се окрупнят и да се подкрепят. Става дума не само за гледане на селскостопански култури или животни. Ние също сме такъв селски район. Селските райони обезлюдяват и има риск да се изгубят важни традиционни умения. Първият период на програмата бе 2007/2013 г., вторият – 2014/2020 г., сегашният – 2021/2027 г. Но ние все още изпълняваме втория. При нас, в България, всичко идва със закъснение. Следващият период в другите европейски страни вече започна, ние тепърва, през 2025 г., ще кандидатстваме. И със сигурност ще се изпълнява до 2029 г. След това, за периода 2027/2032 г., ще видим. Сега се говори за промяна, знаем и от супервайзъри от Европейската комисия, с които се срещнахме на една конференция, че се мисли за пренасочване на средствата на ЕС в посока въоръжаване. За съжаление.
– Защо, въпреки че сте направили много за Троян, се знае малко за МИГ-а? Не се споменава достатъчно в публичното пространство, а сте важни. Като че ли и местните власти ви подценяват или може би ревнуват?
– Надявам се, че не. Ние работим с тях. Във всеки един МИГ задължително условие е да членува и една Община. В случая ние сме с три Общини. И трите са членове на колективния върховен орган Общото събрание, като едната – Община Троян, в лицето на кмета г-жа Донка Михайлова, е и в Управителния съвет. Може би не се рекламираме и популяризираме достатъчно, но пък едва ли има на територията друго юридическо лице с нестопанска цел, което насочва толкова много средства – говорим за над 6 милиона лева и това е безвъзмездна финансова помощ, чистите пари, които един бенефициент може да усвои. Към момента имаме сключени 58 договора. Чрез МИГ-а и трите Общини са усвоили един много добър финансов ресурс. Община Троян със защитени 5 проектни предложения е усвоила над 1 120 000 лв. Другите – Априлци и Угърчин,, съответно по-малко, но и те се възползват от тези публични мерки. И си мислим, че сме полезни, защото проектите, които изпълняват Общините, са в обществена полза.

– Ние сме междинно звено между Държавен фонд „Земеделие“, който е част от Министерството на земеделието, и местната общност. Всеки един бенефициент, който има идея и иска да я осъществи, кандидатства по процедура, създадена от МИГ. Договор се сключва между бенефициента, МИГ и Държавен фонд „Земеделие“, това е тристранен договор.
– Вие можете да бъдете полезни, ако сте в някаква степен независими. Със сигурност местната власт се опитва да ви влияе, но не сте придатък към нея?
– МИГ-овете не са придатък към Общините, но сме зависими. В началото на всяка календарна година всяка една Община ни финансира с безлихвен кредит. Защото как се работи по проектите: първо се изпълняват дейностите, разплаща се, след това правим заявка за плащане и сумата се възстановява.
– Тоест вие трябва да имате някакъв ресурс, а го нямате и го вземате от Общините. Те на добра воля ви дават кредит без лихва, но могат и да не ви дадат, нали така? Мисля, че имаше една такава година.
– Да, така е. Ние сме организация, която не генерира приходи. Ние не извършваме стопанска дейност и затова ги нямаме тия средства. А в същото време сме защитили тези над 6 млн. лв., които трябва да ги усвоят всички, които са пожелали и са одобрени.
– Гладки ли са отношенията ви с Община Троян? Тя е силна Община, със силен кмет.
– Изключително силен кмет, много пробивен. Г-жа Михайлова е много добър и политик, и стратег. Община Троян чисто финансово ни помага. И е един от най-големите ни бенефициенти. Имат капацитета да изпълнят големи проекти.
![]() |
Предсдедателят на МИГ-а Цанко Спасовски и кметът Донка Михайлова подписват договора за финансиране на проекта за новия парк в жк „Лъгът“, 5 юни 2020 г. |
![]() |
Обновената сграда на читалището в с. Орешак – проектът получи финансиране с посредничеството на МИГ– Троян, Априлци, Угърчин |
– Почти всичките трябва да приключат през м. май. Сега приключва проектът за градинката до Художественото училище (НУПИ „Проф. Венко Колев“). Другият, който вече е изпълнен, е градинката отсреща, от другата страна на реката. Изпълнен е и проектът за градинката в жк „Лъгът“, срещу СУ „Св. Климент Охридски“. Лошото е, че не умеем да ценим. Много ми е болно, когато отида и видя нещо направено, което не се пази. Не сме научени явно. Сами трябва да се контролираме, да говорим с децата си. От малко едно дете трябва да се научи да пази, да чисти. А всичко, за което говоря, е безвъзмездно, за да има децата къде да играят, майките къде да ги водят. Мащабен проект беше реконструкцията на читалището в с. Орешак. И почти е готов един проект, свързан с дигитализацията в туристическата сфера – приложение GoTroyan. Надяваме се приложението да тръгне до м. юни. Места за настаняване в общината има много, но имаме нужда от повече реклама за атракциите, които се предлагат тук – с какво може да се забавлява един турист в Троян. За да накараме хората да останат и да се върнат.
– Троянският Хлебозавод е един от нашите бенефициенти по програма „Конкурентоспособност“, „Калинел“ – по програма „Развитие на човешките ресурси“, също така – „Родопа Троян“, „Елимекс“, „Перфектстрой“, хотел „Балкан“… Много са. Един проект, който аз много харесвам, е на сдружение „34-ти пехотен Троянски полк“ – музейната експозиция „Балканци“, която учи на родолюбие и показва на нас и на децата ни какво са правили нашите предци, за да запазят една българска територия.
– Малки фирми има ли? Защото и това е важно.
– Има. Давам пример с едно занаятчийско предприятие в Голяма Желязна – на Снежана Янева, което изработва картини и керамика. Тя е завършила НУПИ и е останала със семейството си тук, а е родом от Варна. „Глас Трейдинг“ направиха спортно игрище в Троян – то също бе изградено чрез проект на МИГ-а в предишния период. Това са малки инвестиции, но е помощ за хората и те са доволни. Като ги виждаме да идват усмихнати при нас, ни става много приятно.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)