Троянец на Килиманджаро – с левскарска фланелка и шише троянска

*„Държа да отбележа, че ракията е домашна“ * „Бил съм от Северния ледовит океан до Южното полукълбо, от най-западната точка на Европа до Централна Азия, и където съм бил, съм популяризирал родния Троян и любимия „Левски“
По света и у нас
Петър, „Левски“ и „Винпром Троян“ на Килиманджаро
ЗЕМЛЯКЪТ ни Петър Попов – пътешественик, планинар и левскар до мозъка на костите, кое от трите най-много, е трудно да се каже – направи поредния си впечатляващ (планински) тур, този път в Африка, континенталния първенец Килиманджаро (5895 м) в Танзания. И отново, както винаги и навсякъде, със синята левскарска фланелка. Плюс два култови троянски атрибута – втора фланелка с надпис „Винпром Троян“ и шише троянска сливова, но с уточнението, че ракията е домашна. „Държа да отбележа, че ракията е домашна. Рекламирам първо Троян (да се знае откъде съм), а после „Винпром Троян“. Пък и често ме питат дали Винпрома ми е спонсор, а то не е така. Поне някоя бутилка да дадат“, коментира съпътстващата си рекламна дейност пътешественикът. А тя, рекламата, има и други проявления освен визуалните – троянецът редовно черпи гидовете си с троянския еликсир и твърди, че така печели, незабавно и завинаги, нови фенове на Троян и България.

Гидът надига шишето с троянска
А СЕГА за пътешествието му до белоглавия първенец (Килиманджаро е известен с вечната си снежна шапка) на черния континент. Разходката до Танзания се състояла в периода 18-27 януари т. г. Били трима, той (троянецът) и двама варненци. Походът си към върха започнали на 20 януари заедно със задължителните водачи и всичко било отлично организирано и подредено – хижи по пътя, медицински проверки (редовно мерене на сатурация, пулс и други медицински изследвания), чистота и екология, отношение към туристите; „В Национален парк „Килиманджаро“ е забранено да се ползват пластмасови бутилки за еднократна употреба, найлонови чанти и други подобни неща. Пътеките са поддържани, няма обрасло. Въобще доста по-напред са в някои неща. По пътеките в ниското щъкат маймунки“.

Танзанийският слон с дългия хобот и другото дълго нещо
СЛЕД слизането от планината пък имало, разбира се, двудневно сафари (в Национален парк „Тарангире“) сред колоритните масаи (местните жители) и слонове с дълги хоботи (и други дълги неща, виж на снимката), лъвове, жирафи и т. н. обичайна африканска фауна. Случило се и другото, което е запазена пътешественическа марка на Петър – посещение на стадиона/стадионите в района; споменавали сме вече, че нашият човек е изобретател на нов вид „поклоннически“ туризъм или може би по-точно и правилно е да се каже „стадионен“ туризъм. Този път обектът бил стадионът в гр. Аруша, за късмет с играния по това време футболен мач; „Там пък улучих мач, а най-интересно беше, че продаваха билети с давност от преди няколко години“.

На стадиона в Аруша, фонът е впечатляващ – Килиманджаро
И НАКРАЯ две думи за автора, покорител вече (и) на Килиманджаро. Петър Попов (51 г.) досега е бил в 33 държави по света, Танзания е третата африканска, на три континента, а Килиманджаро е вторият му 5-хилядник, има и пет 4-хилядници; уточнението му: „Бил съм от Северния ледовит океан до Южното полукълбо, от най-западната точка на Европа до Централна Азия, и където съм бил, съм популяризирал родния Троян и любимия „Левски“. И още – през 2020 г. спечели фотоконкурса на „Винпром Троян“ АД за снимка в планински условия с някакъв винпромски атрибут, победата му бе с негово екстремно кадро на ръба на Червената скала в Родопите, надигаш шише с троянска сливова (виж „Пътешественикът левскар Петър Попов спечели винпромския фотоконкурс“ в бр. 37 на Т21 от 30 септември 2020 г. – бел. ред.); а през 2024 г. имаше втора подобна победа – в планинарски фотоконкурс на БТС на тема „Зима в планината“ с авторска снимка от Троянския Балкан (виж „Троянец спечели планинарския фотоконкурс на БТС“ в бр. 10 на Т21 от 13 март 2024 г. – бел. ред.). За всеобемащата му левскарска страст стана дума, ще добавим, че пътещественикът е сред най-големите познавачи на клубната история на Отбора на народа (ФК „Левски“) и притежава впечатляваща колекция от левскарски реликви.

Т21
 
Още по темата:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |