Какво е интелигентността все пак?

* „Винаги съм смятал за разбиращо се от само себе си, че от нас двамата по-интелигентният съм аз. Само че като се повреди нещо по колата ми, търча при него“ * „Ами, защото, докторе, си дяволски образован. Знаех, че не може да си много умен.“ Имам неприятното чувство, че думите му не са лишени от основание“

Айзък Азимов
Назаем от фейсбук
Шири се мнението, даже, сякаш, стана проява на добър/висок вкус и интелигентност, да се хули фейсбук. Бил губивреме, опростачен и опростачващ, създавал фалшиви усещания за можене и знаене у неможещите и незнаещите, разпространявал, основно, фейкнюз (фалшиви новини), мрежа на старците и т. н. Във всичко това има по нещо вярно, повече или по-малко. И едновременно фейсбук, въпреки сериозната конкуренция и изтласкването от „младите“ социални мрежи и цялостното интернет (пре)насищане, си остава нещо много важно – и като средство за комуникация, и като източник на информация, място, където могат да се чуят (и) важни неща.

Поводът да го кажа е това кратко текстче на Айзък Азимов, което ми попадна случайно, както често (и обикновено) става във фейсбук. Препечатвам го, защото си заслужава, защото казва големи неща, защото един (свръх)интелигентен човек се надсмива над клишетата за интелигентността и над себе си, а може би и над всички нас, толкова „интелигентните“. Взех го от фейсбук, но изобщо не е „фейсбучно“.

И две думи за автора (по Уикипедия). Айзък Азимов е руски евреин и американец (когато е 3-годишен семейството му се изселва в САЩ). Роден е през 1920 г., умира през 1992 г. Писател със световна известност, смятан за един от най-големите фантасти за всички времена. Написал и редактирал над 500 тома.
Генадий Маринов
КОГАТО бях войник, изкарах 160 точки на един тест за пригодност, вместо обичайните 100. Никой в базата не беше виждал подобен резултат и за около два часа около мен се вдигна голям шум. В общ план не настъпиха никакви промени – на другия ден си бях общ работник в кухнята, най-високата длъжност, до която се издигнах в армията. През целия си живот съм отбелязвал подобни резултати, поради което се имам за високо интелигентен, а очаквам и другите да ме смятат за такъв. Макар че всъщност не означават ли тези постижения, че просто ме бива да отговарям на въпросите на хората, които измислят тестовете и чиито интелектуални наклонности са близки до моите?

ИМАМ например един автомонтьор, който според мен не може да е изкарал повече от 80 точки. Винаги съм смятал за разбиращо се от само себе си, че от нас двамата по-интелигентният съм аз. Само че като се повреди нещо по колата ми, търча при него – гледам го трепетно как й разглежда вътрешностите и чакам да се произнесе, сякаш е свещен оракул. И той винаги ми поправя колата.

АМИ да си представим, че моят монтьор състави въпросите на тест за интелигентност. Или пък ги състави някой дърводелец, или фермер – който и да е извън университетските среди. Всеки от тези тестове би ме охарактеризирал като пълен идиот. И то съвсем основателно. В един свят, където не бих могъл да използвам моята академична подготовка и уменията да си служа с езика, а се налага да правя нещо сложно и трудно с ръцете си, аз бих се провалил. Моята интелигентност следователно не е абсолютна, а е функция на обществото, в което живея, както и на факта, че една малка група от това общество си е присвоила правото да се произнася по въпросите за интелигентността.

ДА ВЗЕМЕМ
пак моя автомонтьор. Той винаги се шегува като се видим. Веднъж си измъкна главата изпод колата и каза: „Докторе, един глухоням влязъл в една железария да си поиска гвоздеи. Сложил си двата пръста на тезгяха и показал с другата ръка, сякаш чука върху тях. Продавачът му донесъл чук. Той поклатил глава и посочил пръстите си. Продавачът донесъл пирони. Човекът ги взел и си отишъл. Следващият обаче, който влязъл в магазина, бил сляп. И искал да си купи ножица. 
Как мислиш ти, докторе, че си я поискал?“ Аз най-простодушно вдигнах дясната си ръка и изобразих с два пръста рязане на ножица. На което моят автомонтьор се изсмя язвително и каза: „Ех, ти, лапнишаран. Ами той просто му казал какво иска“.

ПОСЛЕ прибави снизходително: „Цял ден пробвам клиентите с тая история“. „И хвана ли много?“, попитах аз. „Само няколко. Ама знаех, че ти ще се хванеш.“ „Че защо?“ „Ами, защото, докторе, си дяволски образован. Знаех, че не може да си много умен.“ Имам неприятното чувство, че думите му не са лишени от основание.

Айзък Азимов

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |