*
Участъкът в Троян е около 1000 м, чисти се и в селата Дълбок дол и
Чифлик, вложените общински средства са 100 хил. лв. * Кметът Михайлова:
„Проблемите на първо място са законодателни“ * Оказва се, че в Троянско
има осъден селски кмет за... почистване на речно корито?!
Добрата новина |
От Пачовия мост надолу |
|
От Пачовия мост нагоре |
ОТ ИЗВЕСТНО време върви почистване на коритото на река Бели Осъм в Троян – от Пачовия мост (елпромския мост) надолу до пешеходния мост (машстройския мост) и, което не се бе случвало от близо две десетилетия, нагоре от Пачовия мост до въжения мост (моста при Енергото). Изключително важна дейност в контекста на жестоките скорошни наводнения в Испания; а също и в чисто естетически и урбанистичен план, обраслото като в джунгла речно корито в тези, а и не само в тези, градски участъци не стои никак добре. Това провокира нашето (на Т21) питане по темата на състоялата се на 8 ноември редовна месечна кметска пресконференция.
„100 ХИЛ. ЛЕВА (общински средства) са предвидени за тази година и имаме сключен договор за изпълнение, което е към своето приключване. С тези средства работим на няколко участъка – основният е в Троян, около 1000 метра, който в общи линии е приключен, другият е в с. Дълбок дол, предстои и премахване на единични дървета в коритото на реката в с. Чифлик“, коментира ресорният зам.-кмет инж. Николай Райковски. Като уточни, че той не знае друга Община, която ежегодно да изразходва толкова средства за тази дейност; „Миналата година ние (Община Троян) вложихме в почистването на речните корита 80 хил. лв., тази година, както казах, са повече – 100 хил. лв.“.
СЛЕДВАЩИЯТ ни доуточняващ въпрос бе: „Това, което се случи в Испания и на други места няма ли да промени подхода към почистването на речните корита у нас и държавата да се ангажира малко по-сериозно. Доколкото знаем, сега ако Общината има пари, се чисти, ако няма – не се чисти?“.
|
Донка Михайлова
|
ОТГОВОРЪТ на кмета Донка Михайлова: „Въпросът е много адекватен. Най-напред е необходима промяна в законодателството, защото сега по закон речните корита извън урбанизираната територия следва да се поддържат от областните управители, а те изобщо не получават бюджет за това. И на практика в извънурбанизираните територии речните корита не се почистват. Общините носят отговорност за почистването в урбанизираните части, а ние като един дълъг град сме в доста необлагодетелствана ситуация, тъй като трябва да чистим по цялото продължение на реката през града. За съжаление ефектът е само за 3-4 години, след което речните корита вече отново са обрасли. Така че проблемът първо е нормативен, второ финансов и дано извънредни обстоятелства не ни принудят много бързо като държава да променим и законодателството, и финансирането на тази дейност“.
Г-ЖА МИХАЙЛОВА сподели за още едно административно недоразумение, което пречи на ефективното почистване на речните корита: „Има и простички практични решения. Ние непрекъснато получаваме молби от кметове на села да позволят почистването в коритата на реките да стане от местното население, като на хората се позволи да използват дървесината. Законът сега забранява подобно нещо, имахме случай в предишен мандат когато кмет на троянско село бе даден на прокуратурата и друг, който бе осъден. Тъй че проблемите на първо място са законодателни“.
Т21
Още по темата:
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)