Пламен Христов, Слива 2024, 20 септември |
Миналогодишният юбилеен 30-и Фестивал на сливата (Празник на сливата и сливовата, както е в началото през 1993 г. или Сливата, както му казват на галено) бе повод да си припомним началото, забравено и/или премълчавано по разни причини (виж „Как се роди Сливата“ – бел. ред.). А сега, в първия ден на тазгодишната 31-ва Слива (петък, 20 септември), към началото се върна Българското национално радио – с интервю на ловешкия си кореспондент и голям приятел на Троян (и на вестника ни) Пламен Христов. Анонсът му: „Малко хора знаят за началото на Фестивала на сливата и как този фестивал започва преди 31 години от Националното изложение в с. Орешак. За случилото се ще ни разкаже колегата журналист от в. „Троян 21“ Генадий Маринов, който по онова време е работил в Музея на занаятите в Троян“. Т21
Генадий Маринов на една от първите Сливи, Орешак, средата на 90-те |
– Сега ще си призная. Мислех идеята за тъпа в началото, тогава работех в Музея на занаятите – някак несериозна, двусмислена, много хъшлашка. Но Тотьо Тотевски, тогава мой началник, ми нареди да почвам да я правя, и всъщност така тръгна този Празник на сливата, тогава беше празник, фестивал стана много по-късно, 20 години по-късно. И аз бях буквално сам. И една гола поляна – защото мястото беше ясно, дворът на Националното изложение, това е една много хубава поляна в Орешак, поляна, но вълшебна, опряна в огромната сливова градина на Троянския манастир, троянската света обител, третата по големина и значимост в България, самата тя на няколкостотин метра.
– И какво се получи?
– Получи се Празникът на сливата, нещо, което оживя 30 години, надявам се да оживее още поне 30. Но в началото – имаше го обекта, троянската слива, която всъщност е кюстендилска (ашладисана тук) и троянската ракия, която вече си е чисто троянска. А целта – най-важното, същината, беше да се направи един троянски купон, тогава нямаше много купони, шоуто бе във фокуса на нещата.
Логото на Сливата, автор Милко Диков |
– Като получих задачата, започнах да мисля, сглобих някакъв скелет на нещото, някои опорни точки – водещ, конкурси за домашна троянска сливова и сливова кулинария, казанката задължително, по-късно се появи нещо, което стана гвоздей на празника, дефилето, което задава тона, карнавално шоу. 1993 година – беше интересно време, някак си бяхме подпрени от комунизма (не че и сега не сме), но се опитвахме с всички сили да се оттласнем, малко по-дръзко време, при всички случаи по-свободолюбиво. И аз имах пълната свобода, без това нямаше да стане. Пълната свобода от двете институции и от директорите им – да си правя каквото си искам. И наистина в началото празникът бе много рошав, много агресивен.
Постепенно потръгна, имаше и важни помагачи. Например много здраво прегърна идеята прочутият карикатурист Милко Диков, който е троянец, той направи много за празника, подкрепял е и с карикатури, участвал е в карикатурните конкурси. Проф. Пенка Мондешка – в Троян има един Институт за планинско животновъдство и земеделие (ИПЖЗ), в който има и хора, които работят по сливата, проф. Мондешка беше най-големият специалист. Първият празник – трябваше и визия, визуална украса, как ще правиш празник без това, тогава се сетих за художника Иван Хаджийски, приятели сме, името само съвпада с големия социолог, бях му подготвил идеите (текстчетата), по които да нарисува едни големи пана; и два дни преди празника Иван го няма, но Иван се появи, 48 часа рисува и направи страхотни неща, те стояха като фон на празниците години наред.
На казанката в центъра на Троян, Слива 2009 |
Из дефилето, Слива 2016 |
Из дефилето, Слива 2019 |
– Мисля, че се позагуби, на моменти прекалено, но има го. И друга една опасност имаше. Празникът никога не е замислян като възстановка, като патриотично или патриотарско шоу – с потури, калпаци, цървули, нищо подобно. Замислен е като градски празник. Защото традицията не се пази с преповтаряне, пази се с развитие – един такъв градски празник много повече ще каже за сливата, за традициите, отколкото ако се прави чиста възстановка, не че възстановките са нещо лошо. Празникът си е градски, да знаят всички, които идват.
Щандът на „Винпром Троян“, Слива 2022 |
– Той си стана троянски бранд, разпознаваем, довежда в Троян многохилядни гости, пълни хотели, механи. Много важно нещо е за Троян.
Още по темата:
- Празник на сливата 2007 г. - виж ТУК
- Празник на сливата 2008 г. - виж ТУК
- Празник на сливата 2009 г. - виж ТУК и ТУК и ТУК
- Празник на сливата 2010 г. - виж ТУК и ТУК и ТУК
- Празник на сливата 2011 г. - виж ТУК
- Празник на сливата 2012 г. - виж ТУК
- Почва Фестивалът на сливата (2012 г.)
- Фестивалът на сливата тръгна
- И дето щеш го ти пусни
- Поука вместо омраза, усмивка вместо презрение
- Срам и позор за цял Троян!
- Алооо, организаторите, как я мислите тази работа?!
- Започна втората част на Фестивала на сливата (2013 г.)
- Сливата наближава, за 21-ви път
- Ден на отворените врати
- За 21-ви път - програма
- Празник на сливата 2013 г. - виж ТУК и ТУК
- От петък до понеделник - 22-рият празник на сливата (2014 г.)
- С гаф започна 22-рата Слива
- 22-рата Слива - крачка напред
- Сливата иде, за 23-ти път (2015 г.)
- Празникът на сливата започва в Орешак
- 23-тата Слива - рекорд по масовост
- Косъма ще води Сливата (2016 г.)
- Утре: Гала при Сливата в Орешак
- Усмивки от Сливата 2016
- Двама кандидат-президенти на Сливата 2016
- 24-тата Слива - много силна
- Сливата на четвърт век (2017 г.)
- Тримата юнаци и Сливата
- Сливата иде – 22-24 септември (2018 г.)
- Двоен празник в Троян на 22 септември
- "Нека сливата бъде с вас"
- Запазено място в националния календар
- 27-мата Слива започва с барманско състезание (2019 г.)
- Без „Заедно“ дефиле не става, че и фестивал
- Камен Славков: Моята (сливова) е позната и в академичните среди
- 27-мата Слива – много яка
- 28-мата Слива иде, 18-20 септември (2020 г.)
- Сериозен ремонт на кабинета Борисов обявиха в Троян
- Слива 2020 – с невероятен размах
- Без Слива тази година, стягат алтернативен фест (2021 г.)
- Без Слива, но не съвсем
- Когато хората си го искат
- Сливата иде, стягайте се! (2022 г.)
- Голяма Слива стана
- Сливови трънчета
- Музеят разказва „Сливово-ракиени истории“ (2023 г.)
- Как се роди сливата
- Юбилейната 30-а Слива – пищна, сочна, многолюдна
- 31-ата Слива започва в петък и ще е чак до понеделник (2024 г.)
- 31-ата Слива – когато името работи за теб
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)