Беломъжев спази традицията – медал за рождения си ден

* Троянецът грабна среброто в спринта и прибави две пети места в преследването и средната дистанция в стартовете от втория кръг на Световната купа по ски ориентиране в Естония

Тачо след финала в спринта, СК, Хааня, 23 февруари 2024 г.
Отличници

ТРАДИЦИЯТА бе спазена! Нашият Станимир Беломъжев, Тачо както го знаят приятели и почитатели – най-добрият български ски ориентировач за всички времена, двукратен световен шампион при мъжете и носител на още 5 медала от първенства на планетата и 14 медала от европейски първенства, едно от най-големите имена в историята на зимните спортове у нас – си направи поредния шампионски подарък за рождения ден (на 16 февруари Тачо навърши „достолепните“ 36, честито на патерица и от нас! – бел. ред.). Този път медалът бе в спринта от стартовете за Световната купа, втори кръг, чийто домакин бе курортът Хааня, Естония, 23-25 февруари; а Тачо го спечели точно месец след среброто в същата дисциплина от Световното първенство 2024 в Рамзау, Австрия.

Награждаването на победителите в спринта, СК 2024, Хааня, Естония
ПОДРОБНОСТИТЕ. Спринтът се проведе в първия ден от програмата на СК в Хааня (23 февруари), а Беломъжев води здрава битка за титлата с Никлас Екстрьом (Финландия) и само 9 секунди го разделиха от победата. След българина трети остана друг финландец – Ааапо Випола. В старта на следващия ден (24 февруари) – преследването на 14 км, състезателите стартираха според подреждането си в спринта и Тачо отново води битка с двамата финландци (Екстрьом и Випола), класирали се съответно първи и втори и швейцареца Никола Мюлер, останал трети; Тачо се класира на 5-о място в тази тежка дисциплина. А в последния ден на СК (25 февруари) дублира 5-ото си място в средната дистанция на 10 км.

Актуалната Световна ранглиста по ски ориентиране
СЛЕД ТРИТЕ си челни класирания на естонска земя Беломъжев зае престижното четвърто място в крайното класиране за Световната купа, сезон 2023/24. И затвърди петата си позиция в Световната ранглиста по ски ориентиране с 6429 точки. Водач в ранглистата е направилият много силен сезон норвежец Йорген Баклид (6608), следван от швейцареца Мюлер (6484) и сънародника си Екстрьом (6464), двукратният златен медалист от СК в Хааня.