Бел. ред. По-долу в памет на Атанаска и по желание на съпруга й Георги Ненковски (Дон Чичи) публикуваме един негов тъжен и красив текст, писан преди време.
В полумрака на жестокия спомен„Кое е по-голямо престъпление – да обереш банка или да притежаваш банка?“Бертолд БрехтТроянски градски народен съвет – Изпълком
Георги Ненковски
Относно: Текущи въпроси
Протокол № 4
Гр. Троян, 24.01.1962 г.
Решение № 10
На основание чл. 55 от ЗПИНМ да се отчужди парцел XVIII в кв. 140 по регулационния план на гр. Троян за групово кооперативно жилищно строителство… и т. н., и т. н.
Председател …
Секретар…
Вярно, при Троянски народен съвет
Нарочно не цитирам целия протокол, както и имената на длъжностните лица. Изобщо съм далеко от всякаква мисъл за заяждане, бичуване със задна дата и прочие. Зная какви ще бъдат стандартните отговори: „Такова беше времето“, „Такива бяха законите“ и т. н. Всичко това е ясно.
С ваше позволение ще ви разкажа историята, която винаги уж се спотайва в полумрака на жестокия спомен. Да, ама не!
Много скоро след въпросното решение относно „текущи въпроси“ щатните чиновници пристъпват към изпълнение. Отчуждават имотите, обезщетяват ги по тогавашните цени, събарят домовете… Събарят ги, но едно момиче на двадесет години влиза в „окото на бурята“.
Както често се случва при погребение на близък човек (събарянето на дом е точно такова събитие), родителите забравят в суматохата да съобщят на дъщеря си (студентка), че домът го няма вече. Всичко това става няколко дни преди края на семестъра, след което има малка ваканция. Идва си момичето, слиза от автобуса, върви към родната улица, към бащината къща, а там вижда само един озъбен трап и… припада. Психологическият шок е толкова голям, че момичето лежи известно време в болницата, прекъсва следването си и се лекува няколко месеца в санаториум в околностите на София.
Вече половин век по-късно съдът й реституира част от бащиния двор. И отново зад ъгъла се подава озъбената мутра на „текущите въпроси“. Хора, които никога не са страдали, не знаят какво е юношеска травма пред прага на изчезналия дом – опонират, иронизират, атакуват, лъжесвидетелстват… Играят ролята на копчето, към което трябва да се пришие балтонът…
А солидната дама, бившето момиче, с което сме заедно в окопите почти половин век, емоционално се сражава срещу чалгаджийската подкупна сган. И в кулоарите на съдилищата вече десетина години само й прошепва: „Дедите им ограбиха босоногото ми детство, бащите им съсипаха златната ми младост, а внуците им (т. е. – те) искат да унизят беловласата ми старост“. И добавяше: „Няма да се дам, и сега виждам разпилените ми юношески мечти в калта, макар че е минал половин век. За мен темата на процеса не е от материално естество“.
Пак й казвам:
– Тези дела с тези хора са на живот и смърт.
– Не, те за мен са много повече.
И винаги завършва с куплет от стихотворение на Дамян Дамянов:Когато си на дъното на пъкъла,когато си най-тъжен и злочест,
от парещите въглени на мъката
сам направи си стълба и… излез!2009 г.Георги Ненковски, от „Лаго Маджоре в сняг“, есеистика
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)