Илиян Миревски |
ТОЗИ бронзов медал от ДЛОШ 2022 е сериозен успех и за Троян, ако броим медала за троянски, а той е (и) такъв. Илиян се запалва по борбата от учителя си по физическо в троянското СУ „Васил Левски“ Николай Скубарев и започва да тренира джудо, при Николай Матев, тъй като в Троян няма зала за борба, а двата спорта са сходни. Това начало е от огромна полза, когато по-късно, през 2013 г., вече като студент в Академията на МВР в София (след академията завършва право във Варненския свободен университет), започва сериозно да се занимава с борба при треньорите Рашо Макавеев и Илия Илиев. През 2020 г. Илиян също стига до финалните схватки на ДЛОШ, но медалът му се изплъзва и заема 5-то място.
ПОТЪРСИХМЕ за коментар бронзовия медалист и той бе любезен да ни разкаже и за конкретното състезание, и изобщо за пътя си в свободната борба и спорта. Ето какво ни сподели Илиян.
На почетната стълбичка, ДЛОШ, Велико Търново, 12 юни 2022 г. |
„От малък, както всяко дете, съм минал през повечето спортове, които имаше в града ни, те определено ми се отдаваха, но в даден момент губих интерес и мотивация. Още тогава имах усещането и знаех, че като порасна ще бъда спортист - борец, дори често си го представях. Колкото по-голям ставах, интересът ми към бойните спортове ставаше все по-голям. През 2009 г. започнах да ходя на фитнес, защото бях с наднормено тегло, но отново не бях особено мотивиран. Така през 2010 г., докато гледах спортната емисия по новините, съобщиха, че имаме световни шампиони по борба - Михаил Ганев, Христо Маринов (сегашния президент на Българската федерация по борба) и Станка Златева. Дадоха откъс от схватките и интервюта. Всичко това много ме дозапали и вече бях сигурен, че ще стана борец. Мислех го постоянно. След това имаше предаване за световния шампион по свободна борба Михаил Ганев, за начина по който тренира и се подготвя, начина му на живот и всякакви факти. Изгледах го внимателно и вече знаех, че това е пътят, по който искам да поема. Споделих го с родителите ми, баща ми Гадьо Миревски е майстор на спорта по колоездене, винаги много ме е подкрепял в спорта и ми е давал много ценни и мъдри съвети. Щом разбра, че искам да стана борец, ме насърчи максимално. Майка ми Дора, както всяка майка, беше притеснена.
Медалистът с баща си Гадьо Миревски след награждаването |
„Заради летния шампионат през 2017 г., не отидох на абсолвентския си бал, тъй като бяха по едно и също време, а аз трябваше да свалям килограми. Но дори за миг не съм съжалявал, купоните няма да избягат, а спорните успехи остават за цял живот. През есента на 2017 г. завърших Академията на МВР и започнах работа като районен инспектор в РУ на МВР - Троян. Това означаваше, че трябва да спра с борбата, защото в Троян няма зала за борба. Но нямаше ден, в който да не си мисля за борбата и да съжалявам, че на 23 години, млад и здрав, спирам да преследвам мечтата си и да правя това, което обичам. С всеки изминал ден борбата и приятелите от тепиха ми липсваха повече и повече, чувствах се сякаш оставих всичко недовършено…
През есента на 2019 г. се явих на конкурс, издържах успешно всички изпити и смених работата си, започнах работа в ГДБОП, където работя и до днес. В края на годината се преместих в София и отново започнах да тренирам борба. Всеки ден след работа бях в залата, независимо дали съм изморен, дали се чувствам добре или не. Бях качил килограми и трябваше да сменя категорията, в която се състезавам.
През 2021 г. участвах на държавния шампионат, но отпаднах в първия ден и се класирах на 7-мо място. Продължих да тренирам и постоянно виждах прогреса в себе си, забелязваха го моите съотборници. И така до момента, в който се стигна до фаталната случка. Няколко дни преди държавния шампионат, за който се подготвях си извадих рамото, наместих си го сам на момента, а болката, която изпитах беше неописуема. Всичко мина за секунди като на лента през главата ми, видях как всичко е изгубено. Направих си ядрено-магнитен резонанс и започнах да ходя на прегледи при различни доктори, знаех, че този вид травма се оправя с операция и бавно възстановяване и че е прекратила кариерата на много борци. След операцията д-р Атанас Андреев ми каза, че всичко е минало успешно и че пълното възстановяване е след 10-ия месец, каза ми също, че след такава операция трябва да забравя за борбата. Но аз дори за секунда не си помислих да се откажа, макар да знаех, че възстановяването ще е бавно и трудно. Шест месеца след операцията отново влязох в залата по борба. Беше ми много трудно, бях качил 10 килограма, а най-сложната част беше психическата - да превъзмогна психическата травма и страха да не се контузя отново.“
Железният троянец е приклещил противника |
1 Коментара:
Това показва, че с труд, воля и упоритост, човек може да сбъдва мечтите си. Браво!
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)