* „Елпром Троян“ спечели едногодишна съдебна сага – Патентното ведомство заличи възможността със славната стара марка „елпром“ да се кичи единствено бившият малък завод „Димо Дичев“
(сега „Елпром Харманли“)
Война и мир
|
Марката и логото на "Елпром Троян" върху електромотор, произведен през 1982 г. |
ВЪЗМОЖНО ли е като чуеш „елпром“, да се сещаш единствено за електромоторите на „Елпром Харманли“ от Харманли? Разбира се, че не. Понятието „елпром“ е станало синоним на електротехническа промишленост и на производството на електромотори и всякакви други „елпромски“ изделия, такъв е и генезисът на думата – сричкова абревиатура от „електротехническа промишленост“. Понятие за „обичайно използвано в българския език название, абревиатура, дума, която указва електропромишленост/ електропромишлено предприятие“, както постановява със свое Решение №157 от 27 юли 2018 г. Патентното ведомство на Република България; по подобие на „винпром“, „респром“, „хоремаг“ и други подобни. За Троян и троянци пък, чиято емблема и гордост дълги години и до днес е „Елпром Троян“ (преименуван по едно време на „Елма“, а сега отново върнал името си „Елпром Троян“) – още повече. Няма стар или млад наш съгражданин, който да не знае какво е „елпром“ и да не го свързва с „Елпром Троян“, който в най-добрите си години (преди разсипването от масовия приватизатор Николай Банев) има над 2000 работници и е лидер в своя бранш у нас и на Балканите. А и до днес всички свързани със завода се знаят и наричат „елпромци“.
ЗАДАДОХМЕ този абсурден въпрос неслучайно. Миналата година (2017 г.) производителят на електромотори „Елпром Харманли“, който до приватизацията носи името „Димо Дичев“ и чието свързано предприятие днес е „Балканска звезда“ ЕООД (Троян) – собственик и на двете е Борис Бояджиев – купува марката „Elprom (Елпром)“; засягайки по този начин интересите на общо 33-те актуални производствени и търговски фирми, използващи в наименованието си словният елемент „елпром“ и на 20-тината стари „Елпром“-и от някогашното държавно обединение ДСО „Елпром“, особено на лидера „Елпром Троян“. Купува я (през 2017 г.) от едно странично за електротехническата промишленост предприятие – „Дипломат Корпорейшън“ ООД (Луковит), което, явно усетило потенциала на някогашната славна марка, я регистрира през 2015 г. През 2016 г. обаче руините на електромоторния завод в Троян вече са закупени от настоящия собственик (фамилия Мондешки) и започва възраждането му, връща се и изконното и познато на всички име „Елпром Троян“. И точно тук е завръзката на едногодишната съдебна сага, довела в крайна сметка до цитираното решение на Патентното ведомство на Р България отпреди няколко дни – дали от конкурентни подбуди или заради нещо друго собственикът на „Елпром Харманли“ завежда дело срещу „Елпром Троян“ за неправомерно използване на марката „Елпром“.
|
От участието на "Елпром Троян" на Пловдивския панаир, 2017 г. |
СЛЕДВАТ няколко грозни изпълнения. На Пловдивския технически панаир (2017 г.), точно преди връчването на златния медал за иновации на „Елпром Троян“, в залата навлизат полицейски екипи и искат да осуетят награждаването заради използването от златния медалист на марката „Елпром“. Подобни опити има и на тазгодишното международно техническо изложение Messe в Хановер, Германия (2018 г.), където „Елпром Троян“ има свой щанд; но жалбата от Харманли е отхвърлена от немския съд. Опитите за отнемане на името на „Елпром Троян“ не успяват, но както споменахме, съдебната сага върви вече цяла година и коства много нерви и средства на потърпевшите.
А ОТВЕТНАТА реакция е разбираема и логична – от „Елпром Троян“ подават иск (вх. №700080714/23.10.2017 г.) за заличаване на марката „Elprom (Елпром)“, за която през 2017 г. „Елпром Харманли“ плаща на луковитското дружество „Дипломат Корпорейшън“. Или казано по-ясно – подават иск да се прекрати узурпирането на понятието „елпром“ от една единствена фирма и да се върне езиковата и смислова обективност, т. е. „елпром“ да си остане това, което е (производно от „електротехническа промишленост“ и общо понятие за такова производство, видно от речниците на БАН). В резултат на което марковото отличие на различните „елпромски“ производители и производи се постига с допълнително название към общото понятие „Елпром“ – например „Елпром Троян“, „Елпром ЕМС“ (Тетевен), „Елпром Варна“, „Елпром Харманли“ и т. н. След десетки страници изложение на мотивите решението на Патентното ведомство на Р България, подписано от неговия председател д-р Петко Николов, е кратко и ясно: „На основание чл. 46, ал. 5 от ЗМГО (Закон за марките и географските означения) заличава регистрацията на марка с рег. №93185А „Elprom“ за всички стоки и услуги от класове 07, 09, 11 и 35 на МКСУ (Международната класификация на стоките и услугите)“. Решението може да се обжалва в тримесечен срок пред софийския Административен съд.
КОЙ ПЕЧЕЛИ? Отговорът е ясен – не само „Елпром Троян“, а всички елпроми в България, които ще могат свободно да използват търговските си марки; печели и българският език, защото щеше да е много жалко да губим езикова история, стъпила на традициите и постиженията на електротехническата промишленост, за сметка на един. Кой щеше да спечели, ако номерът бе минал? Само „Елпром Харманли“, който искаше да се (само)идентифицира с цялата история и успехи на електротехниката в България; като това би довело и до необходимост да се преработват речниците на БАН.
Т21
Още по темата:
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)