
НАЧАЛОТО на днешното НГПИ „Проф. Венко Колев“ е поставено през 1911 г. под името Грънчарско и пещарско училище. То просъществува до 1913 г. Пръв директор е Найден Т. Бошнаков от Троян, учители са Петър Пушкаров - инженер-керамик, Тодор Клявков - учител по рисуване, точарство и моделчество, Георги Тишков и Михаил Халачев. От 1914 г. до 1928 г. училището е под формата на грънчарски курсове за квалификация, които се ръководят от Георги Тишков и Михаил Халачев. От 1928 г. до 1931 г. се нарича Окръжно практическо грънчарско училище с директор Петър Н. Събчев от Габрово, завършил в Чехия; а от 1931 г. директор става Захари К. Мавродиев, инженер-керамик, завършил в Германия.

ОТ 1956 Г. ДО 1958 Г. е Промишлено училище по керамика, а от 1958 г. до 1974 г. – Професионално-техническо училище по керамика, като от 1963 г. до 1975 г. е заедно с Техникум по фина и битова керамика. От 1959 г. до 1976 г. директор е Ганчо Тотев. В този период училището си е всъщност професионално училище по керамика и дава професия, отначало грънчарска, а след това и за работници-специалисти в порцелановата индустрия. То има 1476 дипломирани ученици. От 1975 г. новото наименование е Средно специално художествено училище за приложни изкуства (ССХУПИ) с прием след завършен 7. клас и срок на обучение 5 години. Специалността е „Керамика“, а професията, която придобиват учениците, е „Художник-изпълнител“.

ДОКАЗАНИТЕ УСПЕХИ и престижната реализация на учениците получиха признание от Министерство на културата и от 2009 г. то вече е Национална гимназия за приложни изкуства (НГПИ) „Проф. Венко Колев“. Пак икономическата конюнктура налага откриването на специалност „Рекламна графика“, към която има голям интерес. Днес, когато училището става на 100 години, тук се обучават деца от цялата страна в специалностите „Художествена керамика“ и „Рекламна графика“.
НАКРАТКО можем да обобщим, че училището за тези 100 години преминава през четири етапа на своето развитие:
* ПЪРВИ ЕТАП. 1911-1953 г. – грънчарски период, изработват се изделия от глина и твърд фаянс, примитивно и продавани главно на организирани годишни изложби;
* ВТОРИ ЕТАП. 1954-1962 г. – масово се изработват глинени и порцеланови изделия със съвременни керамични машини в модерно обзаведени работилници, реализират се значителни доходи от продажби;
* ТРЕТИ ЕТАП. 1962-1974 г. – подготвя изключително квалифицирани средни изпълнителски кадри за керамичната и порцеланова промишленост в страната;
* ЧЕТВЪРТИ ЕТАП. 1975-2012 г. – подготвени и реализирани немалък брой млади художници, керамици, учители, скулптури, модни дизайнери, зъботехници, архитекти и др.
МНОГО СА НАГРАДИТЕ на училището през годините: от Пловдивския панаир (почетен диплом през 1930 г., 1934 г. и 1947 г.), Грамота за отличие и почетен знак на труда от белгийското правителство за участие в изложение на промишлени изделия в Брюксел (1930 г.), орден „Кирил и Методий“, І степен (1986 г.), Европейска златна значка за принос на училището в европейското културно наследство (2010 г.); от близо 10 години наши ученици са редовни носители на призови награди от ежегодния Национален конкурс за изящни и приложни изкуства на Министерството на културата.
НГПИ „Проф. Венко Колев”
2 коментара:
много интересно, защо периодът 1976г. до 1981г. се губи,ето историята- на 3.юни 1976 година директор на училището става Вачо Хаджийски по решение на ГК на БКП.По негово време е построено общежитието, в което живеят всички ученици и всички преподаватели, 3 ателиета за керамиците и всеки преподавател е имал свое ателие. Преподаватели в този период са: Цветан Панчовси, проф.Вихроний Попнеделев, Елена Понева, Ели Недялкова, Николай Йовков, Енчо Ганковски, Байо Добрев и Цонко Тодоров.През тези години ССХУПИ е достигнало най-високо ниво в своето развитие.В потвърждение на казаното по-горе е решението на Министерството на културата да награди неговия директор с най- високото държавно отличие-орден "Кирил и Методий".
Владимир Хаджийски
През този период ССХУПИ са завършили много известни троянци,някой от които вече не са между нас : троянсият склуптор Веселин Шошков, керамикът и не само-Петко Куцаров и много други.
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)