ТЕЖКАТА КАРТИНА БЕ ДОПЪЛНЕНА от шефа на Регионалната служба по заетостта и наш земляк Минчо Диков: при 4,5% безработица през миналата година, сега безработицата в община Троян е стигнала 9,6%; 900 човека са останали на улицата след масовите съкращения през тази година. Г-н Диков направи и едно странно признание – заради неизплащане на трудовите възнаграждения на работниците в „Елма” са правени 8 проверки и е наложен целия набор от наказателни мерки, включително и най-тежките, но това не е довело доникъде; с други думи – държавата няма работещ механизъм, който да пресече подобни безобразия от страната на работодателите. От Регионална служба „Социално осигуряване” пък обявиха, че за 343-мата съкратени след фалита на „Хемус” в началото на годината е било изплатено рекордното за страната обезщетение за безработица в размер на 363 хил. лв.
ЛЮБОПИТЕН АСПЕКТ В ДИСКУСИЯТА вкара управителят на „Елматех” (дъщерна фирма на „Елма”) инж. Теодор Енев. Той заяви в прав текст, че ако държавата си гледа работата – подобни неща като троянската серия от фалити на големи предприятия не би била възможна; тоест – ако държавата изпълняваше както трябва контролните си функции, не биха могли да съществуват предприятия, които не са си платили задълженията към държавата и към работниците, като например „Елма”. По конкретния казус с „Елма” инж. Енев обвини за краха управленския екип на предприятието: „За последните години „Елматех” отбеляза ръст от 4-5 пъти, а „Елма” е затънала до гуша, макар собственикът на двете предприятия да е един и същ?!”.
„СОЦИАЛНИЯТ ДИАЛОГ е изключително важен оттук нататък”, заяви министър Тотьо Младенов. Синдикати, работодатели, местни и централни власти трябва да намерят общ език – това е ключ към по-бързото и по-безболезнено излизане от кризата. Г-н Младенов обяви, че следващата седмица започва работа и Областният съвет за тристранно сътрудничество в Ловеч.
ПЕТ СА НАЙ-ВАЖНИТЕ МЕРКИ за излизане от кризата, които си е набелязало правителството, сподели министърът. ПЪРВО – отваряне на спрените Оперативни програми, което ще повлияе и на намаляване на безработицата в страната (в края на м. август тя е била 7,99% или 295 700 безработни). ВТОРО – активни мерки на пазара на труда, но ефективни и работещи (досега годишно се харчели по 180-190 млн. лв. в тази посока, в последните години само за преквалификация били похарчени 65 млн. лв., но има основателни съмнения в реалния ефект). ТРЕТО – по Оперативна програма „Човешки ресурси” до 2013 г. са заложени 1,3 млрд. евро, а досега са усвоени едва 70 млн. лева; тук разковничето е – опростено кандидатстване, строг контрол и бързо усвояване. ЧЕТВЪРТО – намаляване на осигурителните вноски, което ще освободи средства на работодателите (министърът призна, че не е убеден дали тази мярка ще проработи, но тя се прилага в други страни на ЕС, където дава резултат). ПЕТО – преговаря се за повишаване на обезщетенията при безработица от 620 на 700 лева месечно и за удължаване на срока от 3 на 6 месеца („Във фонда има над 180 млн. лева, затова не смятам, че тези промени ще доведат до проблеми в него”, заяви г-н Младенов).
Т21
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)