Къде са „Комуналните“, защо (ни) се случва това?!

* Градът ни е в непонятна и недопустима буренясалост; иде лято, а из целия град са натрупани обърнати с краката нагоре съдове за пепел, но пък ги няма съдовете за зелени отпадъци * Попитахме кмета, отговорът: „Това е въпрос на лоша организация. И на слаб контрол от страна на ръководство на ОП „Комунални услуги Троян
 Хубава работа, ама...
Новият управител се провали с косенето в града, дано е единичен неуспех?
ТРОЯНСКОТО общинско комунално дружество – което преди време бе трансформирано в общинско предприятие с цел по-голяма оперативност при изпълнение на троянските комунални ангажименти, без тромавите възложителни процедури, и за, да я кажем, директна свързаност с общинските структури и троянските потребности в сектора – напоследък не спира да ни изненадва. За жалост неприятно. И дано неуредиците, за които ще стане дума по-долу, са нещо временно и от порядъка на обичайните човешки грешки, а не тенденция. 

ЯСНО Е, че тази възлова общинска структура, от която в голяма степен зависи чистотата на града ни, която пък е съществена част от градския ред, а ако отидем по-далеч, можем да кажем и от градската цивилизованост и изобщо градското ниво, е трудна структура. Знаем, че задълженията по чистотата са от най-тежките (зловонията и бъркотиите в немалко други български градове, включително столицата, са показателни) и е факт, че в последните десетина години Троян стана много по-чист град, за което съществената заслуга е на това общинско предприятие, безспорно, поздравления. Знаем също, че екипът му в голямата си степен е етнически и това създава допълнителни проблеми; но пък помним един дългогодишен бивш управител (Събчо Събчев), вечна му памет, който успешно се справяше с това предизвикателство, значи можело.

ТОЛКОВА с общите приказки, трябваше да ги кажем. Сега конкретно. Говорим, разбрали сте, за ОП „Комунални услуги Троян“, което от половин година, от края на м. октомври 2025 г., има нов управител – Стефан Добрев, време сравнително кратко, но достатъчно да се усети новия управленски тон. И неприятните неща. 

ЕДНОТО от тези неприятни неща е непонятната и недопустима буренясалост на Троян, става дума за общите зелени площи, които са общинска отговорност. Включително през толкова празничния и имиджов м. май. Подобно нещо не помним от години, а социалните мрежи бяха залети от критични бележки. Ситуацията доведе и до гневен коментар на кмета Донка Михайлова в профила й във фейсбук, писахме за това (виж „В едно изречение (130)“ в бр. 21 на Т21 от 6 юни т. г. – бел. ред.). Защо се случи и какви мерки са набелязани да не се случва занапред – това попитахме г-жа Михайлова на редовната й месечна пресконференция миналия четвъртък, 11 юни.

КМЕТСКИЯТ отговор, цитираме: „Напълно основателен е въпросът, аз и публично изразих мнението си, че споделям тревогата на гражданите. Действително не сме имали друг случай, в който градът ни да има толкова проблеми със зелената растителност. За да не влизам в детайли ще кажа само, че това е въпрос на лоша организация. И на слаб контрол на ръководството към работещите в предприятието, които, както е известно, не се славят с толкова добри трудови навици. Мисля се забелязва, в последните дни има напредък и на практика проблемът е преодолян след наложения контрол на работата по зелената система на града. Всяка сутрин в 8:00 ч. ми се представя графикът за деня, а през деня се осъществява контрол по време на работния процес. И всяка вечер от ОП „Комунални услуги Троян“ отчитат извършеното през деня. Предстоят и други мерки, свързани с управлението (на предприятието), част от тях са кадрови. Вероятно си спомняте, че ОП „Комунални услуги Троян“ само допреди година имаше двама зам.-управители, в момента работи само с управителя без заместници. Имаме проблеми с кадровото обезпечаване, не е лесна там работата, работата на терен е с хора, които имат лоша трудова дисциплина – и подходът трябва да бъде особено взискателен, но едновременно достатъчно коректен, за да се постигнат резултати. Информирах г-н Добрев, че очаквам неговите предложения за заместници, ако не получа такива, аз ще дам моите предложения.“.

С ДРУГИ ДУМИ – г-жа Михайлова потвърди проблема и назова основната причина: „лоша организация“ и „слаб контрол на ръководството към работещите в предприятието“. Което може да се изтълкува и като показан жълт картон на управителя г-н Добрев. Друг важен момент от кметския отговор – публично признание за лошата трудова дисциплина на преобладаващата част ромски работници в комуналното предприятие. Което обаче в основата си отново опира до ръководството, защото производствената дисциплина е функция на управлението; не че в случая няма обективни пречки, има ги, но ромската общност в града ни става все по-голяма и трябва да сме наясно с тази реалност, управителите – още повече. Сега очакваме новите двама заместници на шефа на ОП „Комунални услуги Троян“ и резултатите.
 
Актуални троянски гледки – натръшкани нагоре с краката метални съдове за смет и камари зелени отпадъци по тротоарите и наоколо, 12 юни 2026 г.
СЛЕДВАЩИЯТ проблем. Той на пръв поглед е дребен – металните съдове за пепел, които след отоплителния сезон трябва да се приберат в склада, както се правеше във всички предишни години, сега са обърнати с краката нагоре и са „складирани“ до пластмасовите контейнери за смет. И освен че заемат място и пречат (и на движението на пешеходците, а и на сметоизвозващите машини), има още нещо – загрозяват, създават някакво усещане за градска запуснатост. Отново социалните мрежи се напълниха с недоволни коментари. А ние се питаме пак ли вината е на липсващите двама зам.-управители?! Ако е така – да идват по-скоро, че както е тръгнало, ще влезем в лятото с нацвъкани из целия град обърнати метални съдове за пепел?! Всъщност тук проблемите са два, тъй като на мястото на пепелджийските съдове трябваше, много отдавна, да се поставят съдовете за зелени отпадъци. И сега наред с всичко останало имаме и грамади зелени отпадъци, натрупани из целия град, които – макар че не бива и пречи на сметосъбирането, но гражданите го правят от зор, не от друго – пълнят и пластмасовите контейнери за битови отпадъци. Хубава работа, ама…

Генадий Маринов

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |