![]() |
Момент от встъпителната пресконференция, отляво – Анелия Минкова, инж. Николай Райковски, Донка Михайлова и инж. Петко Цветанов, Община Троян, 9 април 2025 г. |
НО ПРЕДИ да кажем какво чухме на пресконференцията, няколко по-общи думи за проекта. Казвали сме го неведнъж – Троян е добър град, успешен, това никой не може да го оспори, един от най-успешните малки градове в България. Успешен и… тъмен, много тъмен, можем да кажем и опасно тъмен. Така е от години. При една отдавнашна предишна модернизация на уличното осветление е постигната сравнителна икономичност, но не и достатъчна осветеност. А през годините Общината в някаква степен развива мрежата, но проблемът си стои до днес – не само по селата и в периферните райони на града, навсякъде, в централните градски части и най-натоварените улици също. Тъмнина, която освен че създава дискомфорт, но е и предпоставка за инциденти, транспортни и други, няма да е пресилено да го кажем – животозастрашаваща. И с настоящия проект очакваме Троян и двете големи троянски села – Орешак и Черни Осъм, да грейнат. Другата добра новина е (виж „Троян и общината ще грейне, скоро“ в бр. 35 на Т21 от 25 септември 2024 г. – бел. ред.), че миналата година Община Троян спечели проект за подобряване на уличното осветление в още 16 троянски села („Улично осветление 2“), т. е. остават необхванати само три села, но се мисли и за тях. И двата проекта за уличното осветление ще се финансират с европейски средства по Плана за възстановяване и устойчивост.
В НАЧАЛОТО водещата г-жа Минкова очерта параметрите – общата проектна стойност е 1,036 млн. лв., от които 626 хил. лв. европейски средства, 125 хил. лв. национално съфинансиране и 285 хил. лв. собствен общински принос, срокът за изпълнение е до 31 декември 2025 г. След което даде думата на участниците.
„РАДВАМ СЕ, че започваме днешната пресконференция (събитието за проекта предшестваше редовната месечна кметска пресконференция – бел. ред.) с една толкова добра и чакана от всички нас новина. Този път имаме проект, който ще се види от всички, защото се надяваме той да направи вечерите и сутрините в общината по-светли“, каза кметът г-жа Михайлова. Като подчерта, че проектът преследва две големи цели – понижаване на разходите за улично осветление и по-добра улична осветеност; и изрази надежда съвсем скоро да се състои и встъпителната пресконференция за проекта „Улично осветление 2“
„ИСКАМ да започна с това, че за да стигнем до днешния ден, преминахме през доста предизвикателства, така че в крайна сметка да сключим договор с изпълнителите. Извървяхме една нелека процедура по ЗОП и това бе причината за забавянето във времето“, бяха началните думи на ръководителя на проекта инж. Райковски. След което той посочи конкретни данни. За финансовите параметри и срокът за изпълнение вече стана дума. Предвижда се подмяна на сегашните осветителни тела с LED осветители – ще бъдат подменени общо 3220 осветителни тела, плюс изграждане на нова система за управление, която ще позволи „мониторинг и контрол на всичко, което се случва с уличното осветление на територията на община Троян“. „Акцентирахме при провеждане на процедурата за избор на изпълнител върху показателя „светлинен добив“ – тъй като този показател сочи срещу всеки един ват (W) вложена енергия какъв светлинен добив постигаме. И участниците в процедурата, които предложиха по-висок светлинен добив, имаха предимство“, подчерта инж. Райковски. След което обобщи, че очакваните резултати от реализацията на проекта са в три направления: първо – повишаване на осветеността, което е в пряка връзка с намаляване на уличната престъпност, повишаване на сигурността на градските пространства, намаляване риска от ПТП и повишаване на безопасността на пешеходците; второ – намаляване на разходите за електроенергия; трето, което в контекста на амбициите ни за „зелена община“ е много важно – намаляване на парниковите газове и емисиите от въглероден диоксид.
![]() |
Да се надяваме, че и Троян ще грейне така |
НА ВЪПРОСА на Т21 дали се предвижда изграждане на допълнителни осветителни тела в някои особено тъмни пътни участъци в града отговорът бе отрицателен – по този проект се предвижда единствено модернизация на съществуващата улична осветителна мрежа, а не изграждане на нова. Но г-жа Михайлова поясни, че процесът на развитие на уличната осветителна мрежа с общински сили и средства не е преставал. „Въпросът е важен – заяви кметът, – и бих добавила, че ние ежегодно разширяваме осветителната мрежа в общината. Това става на база на очакванията на гражданите, на техни сигнали и искания. Може би няма да е съвсем точно, но когато станах кмет (2011 г.) в община Троян имаше около 5000 улични осветителни тела, сега те са около 6500. Което означава, че за 12 години сме поставили 1500 допълнителни нови и този процес продължава.“
Генадий Маринов
Бел. ред. Проект, по наше мнение, от изключителна необходимост и със сериозна социална значимост. Ще следим реализацията му и ще ви информираме.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)