* „Пътуваща музика. Пътуващи музиканти. Сред многото мрежи, оплели света – социални, шпионски и какви ли не – има една невидима мрежа на музиката, хуманна и прекрасна. Троян за пореден път беше част от нея“
Картини и джаз
 |
Председателят и галеристката, откриването |
Чудесен подарък за Троян преди Великден от галерия „Серякова къща“, разбирай и от Музея на занаятите, в чиято структура е галерията. Стана традиция, от години, всяка сериозна изложба тук да е допълнена или по-точно украсена с жива музика, основно джаз. Така бе и на вернисажа на Пролетна изложба на Дружеството на троянските художници (ДТХ) на Велики четвъртък. Един чуден синтез и привилегия за троянската арт публика. Картини и джаз! Заповядайте да видите най-новите ни творби и да послушате правилната музика, (полу)шеговито се обърна към присъстващите при откриването председателят на ДТХ Цветан Донковски. По-долу – четете отзива за събитието на един от присъстващите, зрител и фен.
Кратка вметка. Знаем, че тази традиция не се поддържа лесно, но се поддържа – и браво на организаторите, основно на основния, галеристката Мариела Шошкова! Тук се сещаме и за друго едно троянско културно кътче, само на 500 метра през реката, Бар клуб „Библиотеката“, където за последните години, може би десетина и горница, се случва истинско чудо – на сцената му се качваха и продължават да се качват всичките най-именити днешни български изпълнители от попа и джаза, при достъпни условия, как го постигат не ни е ясно, но продължават. На двете места е удоволствие, но и много повече, мисия. От нас – поздравления, и весели празници! Т21
ПРОЛЕТНАТА изложба на Дружеството на троянските художници е празник, който събира много хора в галерия „Серякова къща“ и който от години е съпътстван от музикален подарък за гостите. Така беше и на този Велики четвъртък, 17 април, когато, сред новите картини на троянските художници, Джак Хюз (пиано) и Иля Гиндин (кларинет) изнесоха своя суинг концерт.
 |
Джак Хюз и Иля Гиндин, музикантите |
ДЖАК ХЮЗ е от Англия, изпълнява ранен джаз от 30-те години на миналия век. Иля Гиндин е от Русия, има специален интерес към клезмер – музиката на ашкеназките евреи в Източна Европа. В момента и двамата често свирят в софийски клубове. Неуморната галеристка Мариела Шошкова и съдействието на троянския софиянец, музикантът Павлин Павлов, ги доведоха при нас.
 |
Авторката (вдясно) и приятелка, две фенки |
БРИТАНСКАТА ретро елегантност на Джак, емоционалното и виртуозно свирене на Иля омагьосаха публиката – камерна, но вярна и безпогрешна в реакциите си. Впечатляващо беше изпълнението на една световна песен със сложна история, позната у нас като „Във конски вагон…“ – богато орнаментирана в стила клезмер, или на силно лиричния мотив от саундтрака на „Полунощ в Париж“ на Уди Алън. Нямаше как концертът да не продължи повече от предвиденото
 |
Сред публиката |

ПЪТУВАЩА музика. Пътуващи музиканти. Сред многото мрежи, оплели света – социални, шпионски и какви ли не – има една невидима мрежа на музиката, хуманна и прекрасна. Троян за пореден път беше част от нея.
18 април 2025 г., Разпети петък
Нели Генкова-Маринова
Снимки: Георги Конов
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)