Коя би била дума на годината в Троян?

* „Предвид преживяната травма в края на годината в Троянско, предполагам, че много хора тук биха гласували за дума като „ток“, „няма ток“ или „прогнила електропреносна мрежа“ * „Кампаниите за дума на годината се провеждат почти навсякъде по света – те са барометър за начина ни на мислене“

Рада Ганкова
Дума на годината

Никой не е пророк в собственото си село, знае се. Но Рада Ганкова, троянка или по-точно бонковчанка (от мах. Бонковски дол в кв. „Кнежки лъг“), която от 2006 г. живее в европейската столица Брюксел и работи като преводач (владее испански, португалски, френски и английски език) в Европейския парламент и другите институции на ЕС, не е безизвестна в родното „село“. И не само заради успеха си, който при всички случаи предизвиква любопитство – тук ще прибавим и сериозната й и все по-обемна и популярна преводаческа дейност на художествена литература (наградата за художествен превод на Съюза на преводачите в България за 2024 г. е илюстрация). Също с ангажираността си с троянски каузи и чувствителността/любопитството към троянското – проблемите, успехите, личностите, (не)европеизацията и т. н.

Още за Рада, която можем да наречем приятел на Т21, и то отдавнашен: страстен читател, посвещаващ всеки свободен миг на книгите, сътрудник на българската секция на библиотеката в брюкселската община Скаарбек, инициатор на литературни събития, притежател на собствен литературен блог. И което е особено важно в случая – тънък познавач и изследовател на езиковата материя, който съвсем неформално, отвътре, се интересува (и ядосва) от прекомерното и безкритично навлизане в българския език на чужди заемки, основно англицизми (виж „Рада Ганкова: „Хейтим, аутсорсваме, брандираме… Трябва ли все да папагалим английския?“ в бр. 20 на Т21 от 24 май 2023 г. – бел. ред.). Настоящата й публикация, посветена на набиращата сила и у нас кампания „Дума на годината“, е свързана и с този проблем.
Т21

ЕЗИК И МИСЛЕНЕ

ПРОМЕНИТЕ
в езика са отражение на това как се променя мисленето на хората, които говорят този език и затова е логично промените в обществото и обществените нагласи да влияят върху езика ни - както на самите думи, така и на начина, по който използваме определени думи. Някои промени или новопоявили се думи са ефимерни. Имат живот от няколко месеца или години и в момента, в които изчезне явлението или предметът, и думата за него спира да се използва. А други се настаняват по-трайно в езика ни. Ето защо кампаниите за дума на годината се провеждат почти навсякъде по света – те са барометър за начина ни на мислене и за това какво е съществено за нас в даден момент.

РИЗ(ВАМ) И МАНИФЕСТИРАМ

ПРЕЗ 2023 Г.
в една от кампаниите за дума на годината на английски беше избрана думата rizz (риз). Това е интернет жаргон, който най-общо означава, че сте привлекателен и умеете да флиртувате; и идва от съкратена форма на думата „харизма“. А за 2024 г. речникът на Кембридж обяви за дума на година глагола manifest (манифестирам), но не с досега познатото значение. Речникът я приема с ново значение – използвам методи като визуализация, за да си представя постигането на нещо, което желая и вярвам, че ще се увеличи вероятността то да се случи. Хората, които манифестират, вярват, че чрез силата на мисълта и правилното насочване на енергията ще постигнат желаното. Тоест с малко магия и вяра в магията можеш да постигнеш всичко.

ТЕЗИ два глагола много бързо бяха възприети в българския език, макар и основно от поколението джен зи (Gen Z/Генерация Зет, включваща родените между 1995 г. и 2012 г. – бел. ред.). Глаголът „манифестирам“ е влязъл в българския език от немски и ние знаем думата (или поне до неотдавна я знаехме) със значение „участвам в манифестация“ или „показвам или заявявам открито някакво отношение, чувства, искания“. А от „риз“ лесно се прави глагол „ризвам“.

BRAT (ОТРАКАН, ОТВОРКО)   

В СПИСЪКА с думи на 2024 г. влезе и brat (брат), но не, не става въпрос изобщо за „брат“ като семейна връзка. Според британския речник „Колинс“ „брат“ влиза като дума на годината с ново значение, вдъхновена от последния албум на британската певица Charli XCX; и се използва да опише човек с независимо отношение към живота, малко като „отракан“ или „отворко“, който не се интересува от мнението на другите. Както при други думи, и тази стана популярна първо в социалните платформи като TikTok, после вдъхнови милиони да приемат „брат“ отношение към живота и дори влезе в президентската кампания на Камала Харис в САЩ. Изобщо много хора изживяха своето brat summer. „Брат“ културата се превърна в олицетворение на позитивното отношение към живота, както и на свободата да изразиш личния си стил без да се съобразяваш с другите. Есеистиката на този лайфстайл включваше бял топ или кроп топ, небрежно носене на кожено яке и дънки, както и нещо в цвят зелен лимон.

ЗА РАЗЛИКА от „манифестирам“, с „брат“ подхождаме по-плахо заради звуковото съвпадение с българското „брат“. Засега в българския език „брат“ остана не само непреведена и неодомашнена дума, но дори се изписва предимно с латински букви в медиите.

И ИЗВЕДНЪЖ – DEMURE (СКРОМЕН)

ТЪКМО
обаче свикнах с тази закърпена в българския дума и хоп от есента по магазините си появиха само дрехи в черно, бяло и бежово. Изведнъж всичко стана много „скромно“, много по старовремски целомъдрено – права дълга пола, високо бежово поло, бели ризи и черни панталони. Оказа се, че есента е отвяла желанието за купони и е станало модерно да си „скромен“ и „внимателен“, и в облеклото и в поведението, мода пак тръгнала от TikTok под хаштага „very demure, very mindful“.Така и demure (скромен, сдържан) също стана дума на годината, но за разлика от „брат“, поне лесно се превежда на български.

ОБЩОТО – ДУМИ ЗА ЖИВОТА

ОБЩОТО между всички тези английски думи е, че те стават популярни през социалните мрежи и са свързани с отношението ни към живота: manifest – магическо и пожелателно, brat – дръзко, demure – скромно.

У НАС – МНОГО ПОЛИТИКА, НЯМА ГО ДЖЕН ЗИ ГЛАСЪТ

В МОМЕНТА върви и кампания за българска дума на годината за 2024-а, провеждана от платформата „Как се пише?“ (на езиковедката Павлина Върбанова – бел. ред.). На този етап се дават предложения, от които ще се селектират няколко. Приятна изненада за по миналата година беше, че в думите на годината влезе „времеубежище“, тъй като това е нещо, влязло в нашия живот от литературата (от едноименния роман на Георги Господинов – бел. ред.). От досега направените предложения за 2024 г. прави впечатление, че за разлика от англоговорещите, ние се влияем основно от офлайн (извън интернет) заобикалящата ни среда и то политическата такава, и че не се чува гласът на поколението джен зи. Най-много предложения има за „санитарен кордон“, „Шенген“, „ново начало“, „избори“. Според мен тези думи няма как да са думите на младите хора, защото няма нищо за фенс и лайфстайл или изобщо за начина, по който го живеем този живот, а само за политически и социални явления, на които трудно можем да повлияем.

МНОГО често влияние върху решението ни за дума на годината оказват събития, преживени точно в последните месеци преди гласуването за такава дума. Предвид преживяната травма в края на годината в Троянско, предполагам, че много хора тук биха гласували за дума като „ток“, „няма ток“ или „прогнила електропреносна мрежа“.  

10 януари 2025 г.
Рада Ганкова

Още от и за Рада Ганкова:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |