ТАКСАТА за битови отпадъци бе повишена с 10% за нежилищните имоти и когато се отчита според количеството на отпадъците и с 15% за жилищните имоти в града (Троян) и 20% за жилищните имоти в троянските села. Причините – значителното повишение на минималната работна заплата от 2021 г., когато бе предишното увеличение на таксата за битови отпадъци в общината; през 2021 г. минималната работна заплата е била 650 лв., а очакваният размер за настоящата 2025 г. е 1077 лв., т. е. 65% ръст за периода. И тъй като голямата част от работещите в общинското предприятие по чистотата ОП „Комунални услуги Троян“ са на минимални работни заплати (104 души от общи 116), това води до „недостиг от 250 хил. лв. за заплати и още 50 хил. лв. за осигурителни плащания в тази дейност“. Друг фактор за повишението е финансирането на общинското дружество „Хемус Ресурс – Троян и Априлци“ ООД (в което Община Троян има 90% дял). Идеята това дружество, изпълняващо много важна роля за чистотата в Троян – сепариране и първична обработка на боклука, да излезе на печалба засега не се получава и то се дофинансира с общински средства от таксата смет (отчисления по чл. 64 от ЗУО и други). Обобщено – разходите по план-сметката за чистотата на община Троян за 2021 г. са били 3,134 млн. лв., а за 2025 г. са с 800 хил. лв. повече – 3,980 млн. лв.
И ПО-КОНКРЕТНО. Досега таксата смет имаше следните нива (на база данъчната оценка на имота): за жилищни имоти в град Троян – 3,2 промила (1:1000), за жилищни имоти в големите села Орешак и Борима – 7,7 промила, а за останалите 19 села – 9,7 промила; за нежилищни имоти във всичките 22 селища в общината – 18,2 промила. Таксата за обслужване по вид и брой на заявени съдове за отпадъци бе: за голям контейнер – 8515 лв., за контейнер тип „Бобър“ – 2750 лв., и за кофа – 880 лв.
ПРЕДЛОЖЕНИТЕ по-високи нива на такса смет бяха обявени предварително в сайта на Община Троян – за информация на гражданите и за становища/предложения с оглед евентуална корекция, но според информация от общинската администрация в „дадения срок такива (предложения и становища) не са постъпили“.
ПОВИШЕНИЕТО на данъка върху недвижимите имоти е с 25%, а на данъка за придобиване на имущество (имоти и МПС) чрез покупко-продажба или дарение – с 50%. Като основен мотив за тези сериозни увеличения вносителят е посочил „нарастващи нужди на общността“, т. е. нарастващи нужди от средства за финансиране на разширяващия обхвата си културен и спортен календар на общината и финансиране на културни и спортни организации. Също – инфлационният натиск, тъй като през изминалите 15 години размерът на тези данъци не е променян. Прогнозният ефект е допълнителни 250 хил. лв. в общинската хазна от повишението на данъка върху недвижимите имоти и 330 хил. лв. от повишението на данъка за придобиване на имущество (имоти и МПС).
СЛЕД ГЛАСУВАНОТО увеличение числата са следните. Данъкът върху недвижимите имоти на територията на цялата община Троян става 2,5 промила върху данъчната оценка на имота (досега бе 2,0 промила). Данъкът за придобиване на имущество (имоти и МПС) чрез покупко-продажба става 3,0 процента (%, 1:100), а чрез дарение – 0,75 процента „при дарения между братя и сестри и техните деца“ и 5,0 процента при дарения между други лица.
В МОТИВИТЕ си вносителят напомня, че повишения на местните данъци в община Троян не са правени от първоначалното им приемане през 2007 г., тъй като освен общински приходи, те от друга страна са данъчна тежест за населението, което не може да бъде товарено прекомерно“. А доколко оправдани са сегашните повишения ще покаже бъдещето.
Т21
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)