Получаваме европейски пари за саниране на още пет жилищни сгради – 7 млн. лв.

* До края на годината ще подпишем договорите за финансиране на още две – 2,4 млн. лв. * Кметът Михайлова: „Вероятно това са последните проекти, при които гражданите ще получат безвъзмездно 100% от средствата за саниране“
Отличници
Одобрената за саниране жилищна кооперация до паркинга на Общината, ул. „Христо Ботев“ 171-177
ГОДИНА след добрата новина, че Община Троян – отличникът в района по спечелени проекти за подобряване на енергийната ефективност/саниране на сгради по програмата за саниране на панелките с държавно финансиране и програмата за саниране на многофункционални жилищни сгради с европейско финансиране – има одобрени нови 7 проекта по програмата за безвъзмездно финансиране, пак с европейски средства, по Плана за възстановяване и устойчивост на обща стойност 9,443 млн. лв. (виж „Троян отново е сред отличниците“ в бр. 3 на Т21 от 24 януари 2024 г. – бел. ред.), поредната добра новина. Буквално преди дни кметът Донка Михайлова, съобщи го самата тя на последната си за годината редовна месечна пресконференция, 13 декември, петък (явно „фаталният“ петък 13-ти носи късмет на Троян – бел. ред.), е подписала договорите за финансиране на 5 от споменатите 7 одобрени проекта на обща стойност 7,038 млн. лв.

ЗАСЯГАЩИ пет големи жилищни сгради в различни части на Троян – блок „Иглика 2“ на ул. „Ген. Карцов“ 138, бл. 217 и бл. 218 (вх. Г, Д и Е) в жк „Лъгът“, бл. 1 в жк „Христо Смирненски“ и голямата жилищна кооперация на ул. „Христо Ботев“ 171-177 (до паркинга на Общината), с общо 389 самостоятелни жилища (апартаменти) и 6 стопански помещения. Като до края на годината, по думите на г-жа Михайлова, се очаква да бъдат подписани договорите за финансиране и на другите два одобрени проекта – за блок „Троянка“ в жк „Лъгът“ и блок „Синчец“ на ул. „Ген. Карцов“ 136, на стойност 2,404 млн. лв.

ТУК ТРЯБВА да кажем, че подготвените и заявени от Община Троян проекти по тази програма бяха 15 на общо стойност 14,8 млн. лв., като останалите 8 троянски проекта също бяха одобрени от управляващия орган, но останаха в резервния списък за финансиране – т. е. ако се икономисат средства, те също могат да стигнат до реализация. Макар че получаването на средствата няма да е лесна работа, тъй като се състезаваме с всички проекти от т. нар. трета група, в която влизат и повечето областни центрове (първата група включва София, във втората са най-големите областни центрове); но Троян знае как и не е невъзможно, доказал го е (виж „Внесохме в срок нови 15 проекта за саниране“ в бр. 22 на Т21 от 7 юни 2023 г. – бел. ред.).

ВАЖНО уточнение. Сегашните проекти са по първия етап от програмата, осигуряваща средства по Плана за възстановяване и устойчивост, и получават 100% безвъзмездна субсидия, единственият финансов ангажимент на Сдруженията на собствениците на жилища е за предварителното обследване на сградите. Следващият втори етап от програмата, чиято процедура за подбор на проекти трябва да приключи до края на тази година (2024 г.), вече е със споделено финансиране – 80% безвъзмездни европейски средства и 20% съфинансиране от Сдруженията на собствениците. Което е сериозна пречка и интересът в Троян към този втори етап е нулев, бе кметската оценка. С други думи – заложеният финансов ангажимент на гражданите (собствениците), който е от порядъка на 5-10 хил. лв. на жилище (апартамент), блокира процеса. И е ясно, че ако тези условия се запазят за следващите етапи/програми, едва ли резултатът ще е по-различен.  

Още една от големите квартални жилищни сгради, която предстои да бъде санирана – бл. „Иглика 2“ на ул. „Ген. Карцов“ 138
„ЗА ДА ПОСТИГНЕМ този успех, изключително важна бе нашата добра комуникация със сдруженията на етажните собствености. Вероятно си спомняте, че в съвсем началния етап, когато започна финансирането по програми за енергийна ефективност (саниране), ние много трудно убеждавахме хората, че тези програми имат своя смисъл. В самото начало получавахме обвинения, че искаме да им вземем жилищата, че искаме да им вдигнем данъците и други подобни. Докато троянци се убедиха в полезността на тези програми, по които ние работим последователно“, коментира г-жа Михайлова. С пояснението: „За съжаление много бавно върви процесът на договаряне (по настоящата програма), става дума за месеци наред. Разбира се, това има своите обяснения – свързано е с факта, че в този период ние следваше да подписваме договорите по инвестиционната програма и колегите от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) нямаха кадровия капацитет бързо да процедират с подписването на договорите (за саниране). За радост вече сме на прага на подписването и в рамките на новата година (2025 г.) ще приключим процедурите по Закона за обществените поръчки (ЗОП) за избор на изпълнител и ще започнем работа. Искам отново да напомня, че вероятно това са последните проекти, при които гражданите ще получат безвъзмездно 100% от средствата за саниране, следващите програми оттук нататък предвиждат частично съфинансиране от собствениците.“.

***

ДА ПРИПОМНИМ. Казахме, че Троян е сред отличниците при санирането (с европейско или държавно финансиране), ето фактите – санирани досега, в периода 2017/2022 г., са общо 44 сгради, от които 38 жилищни с близо 800 апартамента и 6 обществени, като безвъзмездната европейска и национална субсидия възлиза на над 16 млн. лв. По първите две процедури на Оперативна програма „Региони в растеж“ (ОПРР) 2014-2020 – първата бе изпълнена в периода 2017/2018 г., а реализацията на втората приключи през 2020 г. и по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради (програмата за саниране на панелките), реализирана в периода 2015/2016 г. – в Троян бяха обновени 26 жилищни сгради с общо 460 отделни жилища/апартамента плюс 6-те най-важни троянски обществени сгради – Община, Данъчно, Пожарна, бившата сграда на БКС, Читалището и Полицията; като общата безвъзмездна субсидия, европейска и държавна, за тези троянски обекти надхвърли 12 млн. лв. По третата процедура на  ОПРР 2014-2020, чието изпълнение завърши през 2022 г., бяха санирани още 10 жилищни сгради с 319 отделни жилища и 9 партерни помещения, безвъзмездната субсидия бе 4,4 млн. лв.

Генадий Маринов

Още по темата:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |