ПРОБЛЕМЪТ с недостига на питейна вода у нас, и то не през летните засушавания, а в късната есен, е стряскащ. Над 400 селища в страната, която съвсем не е без водни ресурси, напротив, и над 500 хил. нейни граждани в момента (м ноември 2024 г.) са на воден режим, сред тях и съседните ни Ловеч и Плевен, където чешмите са сухи по 13-14 часа в денонощието. „И това е само част от айсберга, ако се дадат достоверни данни от ВиК операторите по места, картинката става апокалиптична“, е информираният извод на една от най-отговорните и безкомпромисни български медии, „ФрогНюз“.
И В НИКАКЪВ случай проблемът не е в глобалното затопляне и други глобални причини, не е, не че и такива причини няма. Помните ли онази страхотна песничка на Тодор Колев, в която той питаше риторично и тъжно „Кой ми открадна чистачките?!“ и допълвашше с още по-риторичното и безпомощно – защо на другите места не ги крадат (чистачките), „Нали и там дъжд вали?!“. Та и ние питаме – нали и там го има глобалното затопляне и другите глобални проблеми?!
ОТГОВОРЪТ е лесен, но неудобен. Родното безводие и в частност безводието в Ловеч и Плевен е заради нас си. Заради, казвали сме го вече (виж „Язовир – айде пак напъни!?“ в миналия брой на Т21 – бел. ред.), нашето управленско безхаберие и некадърност, да добавим и крадливост. Което пък означава общо (обществено) безхаберие, некадърност и крадливост, защото ако всички ние не бяхме такива, ако имаше обществена нетърпимост, и те (управленците ни) нямаше да са такива.
ПО-ДОЛУ – четете становището за безводието в Ловеч и Плевен и развяващата се периодично (от управленците), вееща се и в момента мантра с язовир „Черни Осъм“, на експерта инж. Димитър Куманов от гражданското сдружение „Балканка“, създадено да „подпомага опазването и възстановяването на българските реки“. Инж. Куманов насочва вниманието към един немаловажен аспект на проблема, без решаването на който цялостното решение би било невъзможно – кражбата на вода. Препечатваме със съкращения от „ФрогНюз“.Т21
инж. Димитър Куманов |
СЕГА всички там, които са виновни, казват „давайте да строим язовир „Черни Осъм”, той ще спасява. За този язовир от мои източници знам, че са определени някъде около 600 млн. лв., които ще бъдат изхарчени преди да се оправят кражбите и загубите на вода, с една единствена цел. Първо да си разделим едни пари при строителството, защото там може да се краде колкото си поискаш. И второ - кражбите на вода да продължат.
ТОЗИ проблем може да се реши относително бързо. Проверява се кой от къде взима вода, проверяват се всички шахти, защото знаем във водопровода в Ловеч за една шахта, в която имаше незаконни включвания без водомери. Когато оправят всички тези загуби и кражби, тогава ще се установи дали наистина има нужда да се строи язовир „Черни Осъм“.
ЧУДЯ СЕ къде са ДАНС и прокуратурата. Преди няколко години се създаде един ВиК холдинг за 1 млрд. лв. (за сведение ловешкото ВиК дружество, което стопанисва водоснабдителната група „Черни Осъм“, е в структурата на този държавен холдинг – бел. ред.). Къде отидоха тези пари? Истината е, че просто си ги разделиха.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)